Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Coś tu nie gra.

Pan Andrzej, czytelnik portalu WysokieNapiecie.pl, postanowił wyposażyć swoją mikroinstalację fotowoltaiczną w magazyn energii. Uznał, że to dobre rozwiązanie, dzięki któremu będzie mógł wykorzystać u siebie wyprodukowaną przez jego instalację energię.

Jeżeli tej energii nie oddaje, nie wprowadza do wirtualnego magazynu, to się nie dubluje i po co zgłasza.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Coś tu nie gra.

 

Jeżeli tej energii nie oddaje, nie wprowadza do wirtualnego magazynu, to się nie dubluje i po co zgłasza.

Bo zgodnie z Art 5 Ustawy o OZE jest zobowiązany do zgłoszenia.

A że nie gra, to wszyscy wiemy, bo magazyn energii nie jest źródłem wytwórczym energii. Ale ZE jak zwykle kłamie i manipuluje. I dlatego część ludzi będzie wolała uniknąć zgłaszania magazynu. W ten sposób właśnie tworzy się martwe prawo. Dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś to co zalinkowałeś?

 

Zapytaliśmy Urząd Regulacji Energetyki, czy magazyny są traktowane jako źródło wytwórcze i liczą się do mocy mikroinstalacji. W świetle definicji magazynu energii elektrycznej oraz magazynowania energii elektrycznej, magazyn nie może być traktowany jako: „źródło wytwórcze” – tłumaczy URE

 

Co nie zmienia faktu, że Tauron jak zwykle interpretuje po swojemu. To się pewnie dotrze jeszcze, ale beton jak zwykle wie swoje lepiej.

 

A'propos betonu - zasięgałem języka w Enerdze, jak się zapatrują na Art 4 pkt 2b, ale jeszcze się nie zapatrują. Tzn. jeszcze nie przekazali infolinii informacji, czy będą to robić na poziomie licznika czy excela. W końcu mają jeszcze dużo czasu :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy o tym artykule Ustawy o OZE piszesz?

Ja nie widzę w nim obowiązku zgłaszania magazynu energii.

Masz jakiś inny w którym ten obowiązek jest zapisany?​

– informuje operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, do któregosieci ma zostać przyłączona mikroinstalacja, o terminie przyłączenia mikroinstalacji, lokalizacji przyłączenia mikroinstalacji, rodzaju odnawialnego źródła energiii magazynu energii elektrycznej użytego w tej mikroinstalacji oraz łącznej mocyzainstalowanej elektrycznej mikroinstalacji, nie później niż w terminie 30 dni przeddniem planowanego przyłączenia mikroinstalacji do sieci operatora systemudystrybucyjnego elektroenergetycznego

 

Masz nieaktualną wersję. Aktualna będzie zawsze tu: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20150000478

 

Sam tekst jednolity jest tu: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000478/U/D20150478Lj.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zgodnie z Art 5 Ustawy o OZE jest zobowiązany do zgłoszenia.

A że nie gra, to wszyscy wiemy, bo magazyn energii nie jest źródłem wytwórczym energii. Ale ZE jak zwykle kłamie i manipuluje. I dlatego część ludzi będzie wolała uniknąć zgłaszania magazynu. W ten sposób właśnie tworzy się martwe prawo. Dramat.

 

A gdzie to napisano, że wyspową do akumulatora trzeba zgłaszać.

Wytwarzasz, wprowadzasz część do akumulatora i zużywasz całość zmagazynowaną w akumulatorze kiedy chcesz.

To instalacja wyspowa, nie masz obowiązku zgłoszenia.

To agregat jak spięty w domowej sieci też zgłaszasz i doliczają. :lol2:

Moc wytwórczą. agregat akurat ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś to co zalinkowałeś?

 

Zapytaliśmy Urząd Regulacji Energetyki, czy magazyny są traktowane jako źródło wytwórcze i liczą się do mocy mikroinstalacji. W świetle definicji magazynu energii elektrycznej oraz magazynowania energii elektrycznej, magazyn nie może być traktowany jako: „źródło wytwórcze” – tłumaczy URE

 

Otóż czytałem, ale całość. Nie tylko powyższy fragment. I jasno z tego wynika, że stanowisko URE ma się nijak do praktyk zakładów energetycznych. Gdyby taki numer wywinął normalny przedsiębiorca już dawno posypałyby się kary. Ale spółki SP to inna bajka... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie to napisano, że wyspową do akumulatora trzeba zgłaszać.

Wytwarzasz, wprowadzasz część do akumulatora i zużywasz całość zmagazynowaną w akumulatorze kiedy chcesz.

To instalacja wyspowa, nie masz obowiązku zgłoszenia.

Jeśli instalacja jak w artykule jest on-grid i wprowadzasz energię do aku, to nie jest to instalacja wyspowa, magazyn jest połączony z siecią (pośrednio, bo pośrednio, ale nie masz izolacji między obwodami. Gdybyś faktycznie miał instalację off-grid i do niej podłączony magazyn - zgoda - wtedy nie masz obowiązku zgłaszania.

To agregat jak spięty w domowej sieci też zgłaszasz i doliczają. :lol2:

Moc wytwórczą. agregat akurat ma.

Tego nie wiem, nie interesowałem się jak to wygląda z agregatami. Wiem tylko, że jeśli masz automatykę przełączającą, to na pewno musisz to zgłosić (tj. OSD musi zaaprobować). Na logikę masz rację - choć akurat jeśli chodzi o agregaty, to znam 4 osoby z agregatem i tylko jedna to zgłosiła - właśnie ze względu na automatykę (no i pewnie po części dlatego, że pracuje w tym zawodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnienia wymaga definicja "magazynu energii" użyta w Ustawie OZE.

 

[...]

Tak więc, magazynem energii, w rozumieniu Ustawy OZE, nie jest akumulator podłączony do inwertera hybrydowego, ponieważ on nie ma zdolności dostawy energii elektrycznej do sieci z akumulatora do niego podłączonego, tak jak nie jest magazynem energii UPS.

No ale my to wszystko wiemy. Nawet o dziwo URE to wie. Tylko jak zwykle beton w ZE albo intencjonalnie albo bezmyślnie wprowadza konsumentów w błąd. Tak jak pisałem - to się wszystko z biegiem czasu wyjaśni, ale co napsują krwi, to ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja z artykułu nie jest OFF-grid ale tam jest typowy magazyn energii z własnym inwerterem podłączonym do sieci. Czyli jest to magazyn z definicji w Prawie Energetycznym Art.3. 10k.

Dla inwertera hybrydowego, to że magazyn jest ładowany z sieci nie znaczy że ma możliwość oddawania do sieci.

Inwerter "hybrydowy" tak się nazywa ponieważ jak jest sieć to jest ON-gridowy a jak sieci brak to jest OFF-gridowy.

Bateria oddaje energię jedynie w modzie OFF-grid.

Nie do końca rozumiem, do czego zmierzasz.

 

Wspomniany magazyn jest częścią instalacji on-grid i jako taki oficjalnie podlega zgłoszeniu. Nie ma znaczenia, jaka jest jego charakterystyka pracy, znaczenie ma tylko to, że jest częścią instalacji PV zgłoszonej do ZE i tym samym nie jest odizolowany od sieci. Jedynie jeśli byłby częścią instalacji off-grid, tj. byłby podłączony do instalacji PV, która nie ma fizycznego połączenia z siecią energetyczną i która jako taka nie podlega zgłoszeniu do ZE, to tylko wtedy magazyn nie podlega zgłoszeniu.

 

Jeszcze raz - znaczenie ma to, czy jest częścią zgłoszonej instalacji. Jeśli jest jej częścią, to należy go zgłosić.

 

Natomiast od razu napiszę, że nie analizowałem prawa energetycznego, czy magazyn "standalone" należy zgłaszać, bo mnie to w żaden sposób nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli instalacja jak w artykule jest on-grid i wprowadzasz energię do aku, to nie jest to instalacja wyspowa, magazyn jest połączony z siecią (pośrednio, bo pośrednio, ale nie masz izolacji między obwodami. Gdybyś faktycznie miał instalację off-grid i do niej podłączony magazyn - zgoda - wtedy nie masz obowiązku zgłaszania. .

To hybryda czyli on-grid + off-grid, masz obowiązek do części on-gird, nie ma znaczenia czy pchasz energię w żarówkę, czy do akumulatora, jeżeli jej nie wysyłasz poza własną sieć odbioru.

Tego nawet nie widzi licznik dwukierunkowy, więc nie ma podstaw do zgłaszania, że coś dodatkowo wprowadzasz do sieci.

 

 

 

.

Tego nie wiem, nie interesowałem się jak to wygląda z agregatami. Wiem tylko, że jeśli masz automatykę przełączającą, to na pewno musisz to zgłosić (tj. OSD musi zaaprobować). Na logikę masz rację - choć akurat jeśli chodzi o agregaty, to znam 4 osoby z agregatem i tylko jedna to zgłosiła - właśnie ze względu na automatykę (no i pewnie po części dlatego, że pracuje w tym zawodzie).

Jak sama automatyka jest, ok, trzeba to uzgodnić, "naczynia połączone".

Wystarczy założyć jeden wyłącznik ręczny i mieć cały czas włączony, a dalej automatyka i niczego nie musisz już zgłaszać.

Dopóki to my – w momencie braku prądu – będziemy ręcznie odłączać naszą instalację od sieci, uruchamiać agregat i wytwarzaną przez niego energią elektryczną zasilać urządzenia w naszym domu, nie mamy obowiązku informować o tym Zakładu Energetycznego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stos Pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoją opinią. Ustawa mówi o magazynie energii w zgłoszonej mikroinstalacji. Bez wyjątków czy to powerbank, hybryda (*) czy jeszcze inne rozwiązanie.

 

A akurat w przypadku wspomnianego artykułu nie było mowy o hybrydzie. Dodatkowo magazyn nawet w przypadku hybrydy ma zdolność do dostawy energii elektrycznej do sieci. Jedyne, co go powstrzymuje, to jakość software'u, który może nawalić.

 

Co do mocy instalacji, prawie się zgodzę. Powinno być "mniejsza z mocy" falownika lub modułów. I wtedy byłoby git :)

 

(*) Poza tym, czy każda hybryda na rynku pracuje w taki sposób? Tzn. czy żadna hybryda nie ma możliwości korzystania z magazynu podczas bycia "ongrid"? Mam spore wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To hybryda czyli on-grid + off-grid, masz obowiązek do części on-gird, nie ma znaczenia czy pchasz energię w żarówkę, czy do akumulatora, jeżeli jej nie wysyłasz poza własną sieć odbioru.

Tego nawet nie widzi licznik dwukierunkowy, więc nie ma podstaw do zgłaszania, że coś dodatkowo wprowadzasz do sieci.

Już tłumaczyłem @stos - mam inny punkt widzenia. Masz styk z siecią, zgłaszasz. Software, to software. Coś nie pyknie, styk się zgrzeje i nie puści i poleci napięcie na sieć.

 

.

Jak sama automatyka jest, ok, trzeba to uzgodnić, "naczynia połączone".

Wystarczy założyć jeden wyłącznik ręczny i mieć cały czas włączony, a dalej automatyka i niczego nie musisz już zgłaszać.

A jak coś się stanie - odpukać w niemalowane - to prokurator będzie miał ułatwione zadanie? :)

 

Tak czy owak - jestem przeciwko zgłaszaniu magazynów, ale zgodnie z ustawą, imho powinno się je zgłaszać. A każdy i tak zrobi co chce, najwyżej się poboksuje tak ten pan z artykułu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...