Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To o co się tu boisz nie ma nic wspólnego z magazynem energii.

Urządzenia takie jak inwertery hybrydowe mają certyfikaty dopuszczenia i jak się coś stanie prokurator będzie ścigał producenta a nie użytkownika.

Tu miałem na myśli patent jaki zaproponował @animuss - obejście zgłoszenia automatyki przełączania wykonując ręczny przełącznik na stałe w pozycji "on" :cool:

 

Masz prawo się nie zgadzać ale to nie znaczy że masz rację.

I zostawmy to w tym miejscu. We agree to disagree :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczyłem @stos - mam inny punkt widzenia. Masz styk z siecią, zgłaszasz. Software, to software. Coś nie pyknie, styk się zgrzeje i nie puści i poleci napięcie na sieć.

 

 

A jak coś się stanie - odpukać w niemalowane - to prokurator będzie miał ułatwione zadanie? :)

 

Tak czy owak - jestem przeciwko zgłaszaniu magazynów, ale zgodnie z ustawą, imho powinno się je zgłaszać. A każdy i tak zrobi co chce, najwyżej się poboksuje tak ten pan z artykułu :)

 

 

Niby luka prawna,

Obecne regulacje prawne nie pozwalają Enei Operator wykluczyć sytuacji, w których energia z mikroinstalacji oraz magazynu byłaby jednocześnie wprowadzana do sieci. W związku z powyższym przyłączenie magazynu energii w zależności od sytuacji może zwiększać potencjał wytwórczy prosumenta – informuje Mateusz Gościniak, rzecznik prasowy poznańskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator.

ale to ty decydujesz czy zgłaszasz umowę o przyłączenie do sieci magazynu energii elektrycznej,

Umowa o przyłączenie do sieci magazynu oznacza, że masz możliwość jednocześnie wprowadzana do sieci energii z tego magazynu.

Jeżeli nie masz możliwości wprowadzenia do sieci, to nie zgłaszasz.

Skąd oni mają wiedzieć jakim urządzeniem dysponujesz, jak nalegasz to oni nie mają wyjścia.

„W świetle przepisów ustawy – Prawo energetyczne, łączna moc zainstalowana elektryczna magazynu energii elektrycznej, jest parametrem odrębnym od łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej jednostki/instalacji wytwórczej, przy czym w procesie realizacji przyłączenia do sieci jednostki/instalacji wytwórczej, której część będzie stanowił magazyn energii elektrycznej, moce te są traktowane łącznie w jednym przypadku, tj. celem ustalenia, czy w danym przypadku wystąpi potrzeba sporządzenia, na potrzeby przyłączenia, dokumentu pt. ekspertyza wpływu instalacji na system elektroenergetyczny” – dodaje URE.

 

Tauron: magazyn staje się źródłem

Dystrybutor z płd-zach. Polski, do sieci którego podłączony jednak wydaje się mieć odmienne zdanie. „Magazyn energii elektrycznej jest urządzeniem, które w cyklu rozładowania oddaje energię do sieci, a więc staje się źródłem prądu, podobnie jak panel fotowoltaiczny. Dlatego obecnie Tauron Dystrybucja wyznacza moc znamionową instalacji OZE uwzględniając wszystkie urządzenia prądotwórcze (panele fotowoltaiczne i magazyn energii). Dzieje się tak ponieważ istnieje techniczna możliwość, że prąd oddawany do sieci będzie jednocześnie generowany przez panele oraz oddawany z magazynu energii” – odpowiedziała na zapytanie portalu WysokieNapiecie.pl Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja.

 

Przyznaje jednocześnie, że potrzebna jest interpretacja przepisów ustawy o OZE. „Jednak z uwagi na ostatnie zmiany w ustawie o Odnawialnych źródłach energii w zakresie definicji mocy zainstalowanej instalacji OZE, zależy nam na posiadaniu jednolitej interpretacji przepisów, obowiązujących wszystkich Operatorów Sieci. Dlatego z innymi OSD podjęliśmy inicjatywę zredagowania wspólnego pytania do URE i uzyskania spójnej dla całego kraju interpretacji zapisów prawa” – napisała Ewa Groń.

 

„Zależnie od odpowiedzi od URE będziemy podejmować kolejne działania. Jeżeli stosowany przez nas obecnie sposób ustalania mocy przyłączeniowej ulegnie zmianie, zmie

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tego się będę trzymał ;) Nic bęcwałom nie będę zgłaszał.

:

 

Odpowiedzialność leży po stronie wytwórcy, ty jesteś wytwórcą i powinieneś określić co i kiedy oddajesz, jak coś oddajesz to zgłaszasz, proste.

Musisz podać ile możesz na raz wytworzyć, jak pracują panele i magazyn w tym czasie pcha do sieci.

To jeżeli się utrzyma, to nie ma wpływu dla nowych, sprzedających/oddających z magazynów w drogiej taryfie do sieci.

 

Ps. a co, jak ktoś podłączy i skonfiguruje EV do oddawania energii? Mobilny magazyn energii. :lol2:

Jak oddaje to zgłasza, zresztą na liczniku dwukierunkowym wszystko będzie widać, np. jak oddasz nocą :lol2: albo za dnia jak zdublujesz magazyn z panelami to nawet dziecko łatwo policzy.:rotfl:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem z instalacją fotowoltaiczną, może ktoś przerabiał podobny temat. Panele są ułożone w dwóch stringach na jednej połaci dachu (mają taki sam kierunek i pochylenie) ze względu na fakt, że pośrodku jest komin. Jeden string liczy 12 paneli a drugi 7, które są podłączone do dwóch mppt falownika.

Problem dotyczy tego, że przy stosunkowo małej produkcji, np w pochmurny dzień występują różnice sięgające nawet 30% w przeliczeniu na panel pomiędzy stringami. Do tego na korzyść stringu z mniejszą ilością paneli, którego napięciecwynosi przeważnie ok 250V. Weźmy pod uwagę np poniższe dane z aplikacji z dzisiejszego dnia. Produkcja dla pv1 (string z 12 modułami) na panel to 438,9x1,5:12=54,86W a pv2 to 244,5x1,9:7=66,36W. To ok 20% różnicy.

Tak duże różnice w produkcji pomiędzy stringami występują przy braku słońca, np w pochmurne dni. Na stringu z mniejszą ilością paneli efektywność produkcji jest jak widać zdecydowanie lepsza. Natomiast w momencie, gdy jest słonecznie produkcja jest zbliżona lub nawet lepsza dla stringu z większą ilością paneli. Oczywiście w obu przypadkach chodzi o sytuację, gdy na żaden panel nie pada cień.

Założyłem, że w mniej wydajnym stringu może być wadliwy panel, który wpływa na słabszą produkcję. Nie jestem jednak pewny czy to jedyna możliwość, bo jak napisałem wcześniej, przy dobrym nasłonecznieniu te różnice nie występują. String z 7 panelami pracuje na dość niskim napięciu ale wytwarzany prąd jest wyższy niż w przypadku stringu z 12 panelami. Napięcia na panel dla obu stringów są w zasadzie zbliżone.

Chciałem się Was zapytać, czy spotkaliście się z podobną sytuacją a jeśli tak to z czego ona wynikała?

Ewentualnie co można jeszcze brać pod uwagę w przypadku takiej sytuacji oprócz uszkodzenia panela?

Być może będę musiał sprawdzić panel po panelu ale wiadomo, że to się wiąże z problematyczną rozbiórką stringu. Dlatego wolę dopytać czy jest prawdopodobne, że jakiś inny czynnik ma wpływ na opisaną sytuację.

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zamień stringi w falowniku, najłatwiej.

Znasz kogoś z kamerką termowizyjną?

Zamienię mppt ale pewnie niewiele to zmieni, zobaczymy.

Póki co nie mam nikogo z termowizja ale może jak zrobię wywiad to się znajdzie. Czy będzie wyraźnie widać różnice w kolorach? Jakby to miało wyglądać?

A co sądzisz o tym, że wraz ze wzrostem nasłonecznienia/mocy różnice w produkcji na panel pomiędzy stringami się zacierają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamienię mppt ale pewnie niewiele to zmieni, zobaczymy.

Póki co nie mam nikogo z termowizja ale może jak zrobię wywiad to się znajdzie. Czy będzie wyraźnie widać różnice w kolorach? Jakby to miało wyglądać?

Ogniwa pod obciążeniem.

W sprawnej i nieuszkodzonej instalacji fotowoltaicznej temperatury modułów mogą różnić się o kilka stopni. Wpływ na to mają warunki atmosferyczne (prędkość i kierunek wiatru, zachmurzenie) czy też naturalnie występujący gradient temperatury, który wynika z konwekcyjnego przenoszenia ciepła. Jeśli doszło do uszkodzenia paneli PV, różnice wskazań temperatur mogą sięgać nawet kilkudziesięciu st. C. Taki wynik jest podstawą do dalszej analizy problemu.

 

Zdjęcia wykonane kamerą termowizyjną mogą w łatwy sposób wykryć miejsca uszkodzeń modułów PV, tzw. hot spoty, czyli gorące ogniwa paneli.

Jak się da to jeszcze kable - złączki trzeba obejrzeć.

 

A co sądzisz o tym, że wraz ze wzrostem nasłonecznienia/mocy różnice w produkcji na panel pomiędzy stringami się zacierają?

To bardzo ciekawe, ewidentnie coś jest nie tak, może trzeba szukać odpowiedzi w asymetrii obciążania wejść Mppt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jeśli panel byłby uszkodzony to niezależnie od nasłonecznienia dawałby mniejszą moc w stosunku do panela nieuszkodzonego. Czasem jednak w elektronice dochodzi do dziwnych zjawisk więc nie wykluczam opcji z uszkodzeniem panela. Muszę sprawdzić jakie dane pokazuje sam falownik, niestety do końca tygodnia mogę mieć pogląd tylko przez aplikację FoxCloud. A ta jest niedopracowana. Ddodatkowo do 08.03 FoxEss będzie prowadził prace na serwerze więc występują rozłączenia oraz opóźnienia w przesyłaniu danych. Gdy tylko będę miał dostęp do falownika to zamienię stringi na wejsciach mppt falownika. Jeśli string z mniejszą ilością paneli będzie nadal wykazywał lepszą produkcję przy niższym oświetleniu to w sumie niewiele wyjaśni, natomiast jeśli nastąpi zmiana to jest prawdopodobne, że problem tkwi po stronie falownika. Mnie w sumie interesuje, by produkcja była optymalna więc będę dążył do wyjaśnienia tej sytuacji. Albo panel jest do wymiany albo falownik. Produkcja z paneli tak samo oświetlonych powinna być jednakowa, nie może odbiegać od normy. Jest też prawdopodobne, że falownik jakoś dziwacznie oblicza moce z wejść mppt albo nieodpowiednio optymalizuje zróżnicowane pod względem ilości paneli stringi. Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...