Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Czy można w domu podłączyć magazyn/akumulator jeśli jest instalacja PV z falownikiem on-grid? Celem byłaby optymalizacja autokonsupcji/ups. PV zostawałoby offline w przypadku braku sieci ale reszta by chodziła z baterii. Czy cos takiego jest możliwe? Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy można w domu podłączyć magazyn/akumulator jeśli jest instalacja PV z falownikiem on-grid? Celem byłaby optymalizacja autokonsupcji/ups. PV zostawałoby offline w przypadku braku sieci ale reszta by chodziła z baterii. Czy cos takiego jest możliwe?

Tak, ale to nie są tanie rzeczy, jeśli robić to na rozwiązaniach komercyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można w domu podłączyć magazyn/akumulator jeśli jest instalacja PV z falownikiem on-grid? Celem byłaby optymalizacja autokonsupcji/ups. PV zostawałoby offline w przypadku braku sieci ale reszta by chodziła z baterii. Czy cos takiego jest możliwe?

 

Można i nawet dotychczasowe PV, z jego on-gridowym inwerterem, można używać przy braku sieci.

Tylko ta możliwość mocno zależy od tego na ile jesteś zdesperowany aby wydać na to kupę kasy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja 9,8 kW w 2 niezależnych stringach po 11szt, wystawa południowa.

Który falownik wybrać:Sofar 8.8kW czy 11kW?

Rozbudowy instalacji nie przewiduję.

 

panele: 11 szt w stringu, Voc=49V, Vm=41V

prąd paneli 11,5A

 

Sofar 8,8 ma zakres napięciowy od 300V, 11kW od 380V.

 

Czy coś zyskuję/tracę wybierając mniejszy/większy falownik? Różnica w cenie 'symboliczna' więc nie w tym rzecz.

 

Czy Sofar 8,8 będzie wcześniej startował? Czy może rozumować należy tak, że 11*41V=451V, co oznacza że oba faolwniki wtedy wystartują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja 9,8 kW w 2 niezależnych stringach po 11szt, wystawa południowa.

Który falownik wybrać:Sofar 8.8kW czy 11kW?

Rozbudowy instalacji nie przewiduję.

 

panele: 11 szt w stringu, Voc=49V, Vm=41V

prąd paneli 11,5A

 

Sofar 8,8 ma zakres napięciowy od 300V, 11kW od 380V.

 

Czy coś zyskuję/tracę wybierając mniejszy/większy falownik? Różnica w cenie 'symboliczna' więc nie w tym rzecz.

 

Czy Sofar 8,8 będzie wcześniej startował? Czy może rozumować należy tak, że 11*41V=451V, co oznacza że oba faolwniki wtedy wystartują?

 

Powiem tak mam też instalację południowa od 2 lat na początku 3,92 kWp na jednym stringu kąt nachylenia 11 st , produkcja roczna 3,5-3,7 Mwh max moc stabilna 2,6 kW w letnich miesiącach. Obsługuje to sofar ktlx 4,4 kw . Dołożylem 2,25 kwp na gruncie też na południe i jak na racie produkcja wrosła o 100 % , przewidywana produkcja w br 6 Mwh. Moim zdaniem ten falownik to anwet chyba za duży. Pamiętaj ze w lecie panele są przegrzane i wydajność siada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W parametrach podają:

Prąd max na MPPT: oba 11A

Zasię operacyjny MPPT taki sam 160-960 ale Full power MPPT: 8.8=380-850 11=480-850

 

Przy wysokim nachyleniu na mniejszym może coś obciąć przy dużym nasłonecznieniu i niskiej temperaturze (np. tak jak ostatnio). Jeżeli nachylenie niskie to raczej nic nie obetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja 9,8 kW w 2 niezależnych stringach po 11szt, wystawa południowa.

Który falownik wybrać:Sofar 8.8kW czy 11kW?

Rozbudowy instalacji nie przewiduję.

 

panele: 11 szt w stringu, Voc=49V, Vm=41V

prąd paneli 11,5A

 

Sofar 8,8 ma zakres napięciowy od 300V, 11kW od 380V.

 

Czy coś zyskuję/tracę wybierając mniejszy/większy falownik? Różnica w cenie 'symboliczna' więc nie w tym rzecz.

 

Czy Sofar 8,8 będzie wcześniej startował? Czy może rozumować należy tak, że 11*41V=451V, co oznacza że oba faolwniki wtedy wystartują?

 

Możesz spokojnie wybrać 8.8kW , a jak Ci się znudzi -to sobie przestawisz bity na płycie głównej pod 10kW (opis na elektrodzie o Sofarze).

Raczej możesz zyskać tylko komfort psychologiczny , albo bardzo niewiele kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja 9,8 kW w 2 niezależnych stringach po 11szt, wystawa południowa.

Który falownik wybrać:Sofar 8.8kW czy 11kW?

Rozbudowy instalacji nie przewiduję.

 

panele: 11 szt w stringu, Voc=49V, Vm=41V

prąd paneli 11,5A

 

Sofar 8,8 ma zakres napięciowy od 300V, 11kW od 380V.

 

Czy coś zyskuję/tracę wybierając mniejszy/większy falownik? Różnica w cenie 'symboliczna' więc nie w tym rzecz.

 

Czy Sofar 8,8 będzie wcześniej startował? Czy może rozumować należy tak, że 11*41V=451V, co oznacza że oba faolwniki wtedy wystartują?

 

Falownik 11ktl-x jest o mocy 10kW i w tym przypadku mając 9,8 zainstalowane i na południe to 11ktl-x ale prąd modułów przekracza 11A więc potrzebny falownik w wersji G3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

Miałem jakąś nieaktualną kartę katalogową, w której były mniejsze zakresy napięć full MPPT. Dla KLX11 480v sporo przewyższa moje 450V z paneli.

Nie zwróciłem uwagi na max prąd falownika mniejszy niż prąd paneli. Dzięki! Zatem zwykły KLX i tak w obu wersjach odpada.

na południe to 11ktl-x ale prąd modułów przekracza 11A więc potrzebny falownik w wersji G3

dzięki. W G3 jest 13A, więc prądowo jest ok.

W karcie katalogowej KTL-G3 dla falownika 11kW jest napięcie full MPPT od 420V co obejmowałoby moje panele. Tyle że porównując karty KTL i KLT-G3 zakres napięć zmienił się tylko dla tego jednego modelu falownika. I tu się obawiam o "błąd w druku..."

 

A falowniki FoxEss? Warto? (parametrycznie jest ok: prąd 12,5A, full_moc od 410V).

Edytowane przez mercik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam FoxEss T4 i w rodzinie T6-zalety FoxEss: 12lat gwarancji plus serwis D2D(zdalna diagnostyka i wymiana falownika zamiast naprawy:najpierw wysyłają nowy i po wymianie odbierają stary na swój koszt do tego płącą monterowi za wymianę) plus polski support(dodzwonić się to chwila moment), cena/jakość oraz realne uzyski obecnie na poziomie 25,5kWh/3,95kW(p) dziennie świadczą o dobrej wydajności.

 

Jak komuś mało 12,5A to nowa wersja G3 ma 14A!

https://pl.fox-ess.com/wp-content/uploads/2022/01/T-Series%EF%BC%88G3%EF%BC%89-Datasheet.pdf

poprzednia wersja 12,5A

https://mezoko.com/pl/p/file/4af6cfafb729cf06191d9815f453580f/FoxEss-Karta-katalogowa-PL-7.pdf

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sofar 8.8 i 10kW mają ten sam prąd max 14A na stringu i nominał 11A.

W sumie niewielkie są różnice między nimi…no chyba ,że jakieś nieaktualne są dane katalogowe

 

Trochę nie tak, dla sofara w wersji G2 14A to prąd zwarciowy, maksymalny to 11 i właśnie ten maksymalny jest decydujący i jego bierzemy pod uwagę dobierając moduły. Podobnie z prądem zwarciowym modułów który też nie powinien przekroczyć prądu zwarciowego falownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A falowniki FoxEss? Warto? (parametrycznie jest ok: prąd 12,5A, full_moc od 410V).

 

Mam falownik FoxEss model T6.

Mój pokazuje nieprawidłowy prąd z paneli na MPPT1. Miałem aktualizowane oprogramowanie i nic to nie zmieniło (w najnowszej wersji oprogramowania nadal występuje ten błąd). Być może cała seria T jest wadliwa, tego nie można wykluczyć. Napisałem do firmy, opisałem problem, załączyłem "dokumentację" potwierdzającą wadę i czekam na odpowiedź.

Oprócz tego jest limit na korzystanie z aplikacji FoxCloud. Czasem w trakcie sprawdzania parametrów pracy falownika, już po 10 wejściach w ustawienia wyświetla się komunikat o zbyt częstym korzystaniu z aplikacji i dostajesz "bana" na jakiś czas.

Jak oni to określają w komunikacie: "Twoje żądania są zbyt częste, Spróbuj później" :)

Śmieszne to jest ale... tak to wygląda w praktyce.

Natomiast, pomijając powyższe wady, które oczywiście nie powinny występować to falownik pracuje stabilnie.

Jeśli producent poprawiłby wspomniane niedogodności to wydaje mi się, że falownik byłby warty zainteresowania.

Jednak do tego czasu wstrzymałbym się z zakupem FoxEss serii T, skoro można kupić inny produkt wolny od takich wad.

Przy kontakcie z ludźmi pracującymi w polskim serwisie można odnieść wrażenie, że przyzwoicie podchodzą do swojej pracy: można się do nich dodzwonić bez większego kłopotu, chętnie udzielają wskazówek, w razie potrzeby aktualizują zdalnie oprogramowanie.

Póki co jednak nie mogę potwierdzić czy prócz tych pozytywnych skojarzeń z ich pracy zdalnej będą tak samo pozytywni w przypadku realnego rozwiązania problemu jakim jest ten opisany przeze mnie. Podejrzewam zresztą, że to może chwilę potrwać ponieważ po jego zweryfikowaniu przez polski serwis, sprawa zostanie zapewne przekazana do rozwiązania producentowi. Chyba, że to tylko mój falownik trafił się jakiś niezestrojony i mi go po prostu wymienią. Jednak szczerze w to wątpię, bo te urządzenia w kwestii regulacji i odczytów pomiarów bazują zdaje się na oprogramowaniu w rodzaju systemu komputerowego. Prawdę mówiąc dziwię się, że producent nie "wyłapał" przekłamania podstawowego parametru jakim jest prąd paneli.

Cóż, zobaczę jak podejdą do mojej sprawy. Tak naprawdę sposób jej załatwienia będzie wyznacznikiem rzetelności firmy a nie reklama i zapisy gwarancyjne na papierze :)

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób przekłamuje napięcie/amperaż prądu DC? Po czym to widzisz, bo u mnie na T4 jest raczej OK-prąd z natężeniem pokrywa się z parametrami paneli. Jaki najnowszy soft masz wgrany?

 

Druga sprawa, że jedynym problemem jest "estetyka" wskazań, bo prąd produkuje prawidłowo i wysyła w sieć normalnie?

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób przekłamuje napięcie/amperaż prądu DC? Po czym to widzisz, bo u mnie na T4 jest raczej OK-prąd z natężeniem pokrywa się z parametrami paneli. Jaki najnowszy soft masz wgrany?

 

A skąd wiesz, że wskazanie falownika jest zgodne z prądem, jaki otrzymuje z paneli?

Wersja oprogramowania: Master 3.50, Slave 3.01, Manager 3.10.

 

Poniżej są przykładowe dane z mojego falownika. Ten sam string został podłączony najpierw do MPPT1 a potem do MPPT2. Pierwsze dwa zdjęcia ilustrują parametry stringu podłączonego do MPPT1 a kolejne dwa, do MPPT2:

 

https://zapodaj.net/2a0a7ab0b4748.jpg.html

https://zapodaj.net/1239da24ed062.jpg.html

https://zapodaj.net/805efadae1271.jpg.html

https://zapodaj.net/231b1f8b8e65e.jpg.html

 

Warunki pogodowe takie same - przepięcie stringu z MPPT1 do wejścia MPPT2 nastąpiło w tym przypadku przy takiej samej słonecznej pogodzie w południe więc błąd wynikający z różnic mocy dostarczanych z paneli jest pomijalny. Oczywiście wykonałem kilkadziesiąt takich i podobnych testów w celu upewnienia się odnośnie wadliwych wskazań falownika.

Zresztą już samo wskazanie prądu w stosunku do obliczonej mocy Pac daje do myślenia. Zobacz na załączonych zdjęciach - moc Pac zarówno w przypadku MPPT1 jak i MPPT2 jest praktycznie taka sama. Tak samo napięcie z paneli jest zbliżone. Tak niewielkie różnice są nieistotne. Natomiast różnice we wskazaniach prądu wynoszą 10%. Na podstawie całości testów wyszło mi po uśrednieniu ok 8% przekłamania.

Wylicz sobie moc ze znanego wzoru P=UxI w obu przypadkach. Jak sądzisz, czy wskazanie mocy Pac na MPPT1 lub też dostarczanego z paneli prądu ma szansę być prawidłowe? Powyższe różnice wskazują na fakt, że falownik daje wyraźnie zróżnicowane wyniki pomiaru prądu dla wejść MPPT przy praktycznie takiej samej mocy dostarczanej z paneli. A dokładniej rzecz biorąc, pokazuje zbyt duży prąd uzyskiwany z paneli na MPPT1.

Nadmienię, że falownik przelicza moc Pac (w zależności od zmian mocy z paneli podawanych na wejścia) sprawnie, praktycznie natychmiastowo a pomiarów, jak wspomniałem wcześniej, wykonałem sporo i czekałem na stabilizowanie się mocy. Jest to najprawdopodobniej jakiś błąd "kalkulatora" oprogramowania wynikający być może z samej konstrukcji falownika, który sprzęga moc dostarczaną z dwóch źródeł (stringów) w jedną całość. Niemniej jednak nie powinien występować ponieważ dotyczy zupełnie podstawowego parametru jakim jest moc uzyskiwana ze stringu.

Dlaczego jest istotne, żeby tego przekłamania (nawet jeśli nie wpływa ono na produkcję i przekształcanie mocy dc w ac) nie było?

Wyjaśnienie jest proste. Po to, by użytkownik, który ufa firmie i jest zauroczony jej reklamą nie musiał demontować paneli na przykład z dachu. Bo przy zróżnicowanych wskazaniach prądu z dwóch identycznie zamontowanych stringów (kąt, azymut) - na przykład na tej samej połaci dachu - podejrzenie padnie na wadliwy panel, który ogranicza produkcję całego danego stringu. Mamy przecież mniejszy o 8% prąd, podobnie jak może się zdarzyć w sytuacji, gdy na jednym panelu danego szeregu występuje zacienienie. Jednak zacienienia nie ma a różnica w mocy jest więc logiczne jest rozumowanie o możliwości częściowego uszkodzenia jednego z paneli.

I właśnie taką sytuację, z demontażem paneli, przerabiałem w pewną piękną sobotę tego marca.

W zasadzie początkowo brałem pod uwagę fakt, iż przyczyną opisywanych problemów może być falownik. Jednak odpuściłem ten temat m.in. dlatego, że nieco wcześniej napisałem do firmy FoxEss e-maila i przedstawiłem sprawę o otrzymywaniu zróżnicowanych wyników prądów ze stringów z taką samą orientacją i kątem. W e-mailu nie sugerowałem wady falownika, bo o tym jeszcze wówczas nie miałem pojęcia ale już szukałem przyczyny i w pewnym sensie potwierdzenia z firmy, że błąd falownika nie wchodzi w grę lub też, że warto sprawdzić jego działanie. Co istotne, w wiadomości napisałem, że różnice mocy pomiędzy stringami w przeliczeniu na panel wynoszą 20% (w tamtych testach tak mi wyszło z obliczeń).

W odpowiedzi otrzymałem taką informację:

Te różnice są naprawdę bardzo małe i mogą mieć bardzo wiele przyczyn, które ciężko określić.

oraz zalecenie, by przeprowadzić obserwacje przy lepszej pogodzie (pierwsze obserwacje przeprowadziłem przy pochmurnej pogodzie).

Nie zgodziłem się z fachowcem z FoxEss, że 20% różnicy to mało więc zacząłem drążyć temat.

Skoro serwis nie zasugerował, by sprawdzić falownik, moje podejrzenie padło na wadliwy panel.

Całą sobotę spędziłem na dachu. Wkręty radełkowane poodkręcane z aluminiowych docisków paneli - wiadomo jak wygląda aluminium po takim odkręcaniu.

Cóż, zdarza się.

 

Zobaczymy co odpisze firma FoxEss. Czy uzna, że tego typu wada nie powinna występować?

A jeśli uzna, to czy zrekompensuje mi stracony czas i pokryje wydatki zakupu nowych uchwytów i przedłużaczy ze złączkami MC4?

Jak wspomniałem we wcześniejszym poście, zobaczymy w realu ile jest warta firma FoxEss.

 

Druga sprawa, że jedynym problemem jest "estetyka" wskazań, bo prąd produkuje prawidłowo i wysyła w sieć normalnie?

 

Jeśli wskazania są błędne to nigdy nie ma pewności, że to jest tylko problem jak to nazwałeś "estetyki". Napisałem, że najprawdopodobniej falownik prawidłowo przekształca moc dc na ac ale pewności nie mam bo skąd mogę wiedzieć, że wada dotyczy jedynie kwestii wskazania na wyświetlaczu?

Nie posiadam stanowiska do pomiarów. Zresztą to nie moja rola, żeby badać falowniki. Producent ma to sprawdzić i wyjaśnić.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt masz dziwnie małe napięcie ok 200V/string-u mnie na T4 WERSJA SOFTU(fabryczny)Master:3,48 Slave:3,01, Manager:3,12 mam napięcia zgodne z panelami czyli 360-410V oraz amperaż też właściwie pokazywany mam(kwestia nasłonecznienia), a mam 10paneli na 1 stringu pod MPPT1(opis instalacji w podpisie na dole).

Suma/moc chwilowa produkcji pokrywają się z licznikiem PGE(wiadomo minus autokonsumpcja) oraz moca instalacji:max moce chwilowe produkcji mam 3600-4000W, bo tyle mam mocy w panelach i tyle falownik obsługuje.

 

Ile i jakie masz panele i czy na pewno wszystkie są podpięte w stringu-piszesz, że rozkłądałeś instalację ale wystarczy wadliwa złączka lub źle zarobiona i już cuda mogą być?

 

Druga sprawa-czy produkcja wedle licznika ZE szacunkowo zgadza się z oczekiwaną z Twojej instalacji oraz czy falwonik produkcję podlicza właściewie, bo zaniżająć napięcie przy liczeniu produkcji może zaniżac o połowę około(zależnie jakie napięcie sumaryczne masz paneli wedle ich danych techncznych)?

 

Ja bym jeszcze zrobił reset falownika do ustawień fabrycznych-zrobisz to po przeklikaniu na falowniku.

 

Jakie moce/prądy/uzyski pokazuje aplikacja mobilna FoxEss, bo u mnie wszystkie wskazania pokrywają się z oczekiwanymi i są między soba zgodne(falownik-wyświetlacz, apka i licznik PGE)?

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam napięcia zgodne z panelami, jak to napisałeś :)

Mam inną ilość paneli w stringu niż Ty i stąd to niższe napięcie.

Dodam, że podłączałem również ilość paneli do wejść falownika MPPT i oczywiście napięcia wówczas były wyższe. Fakt jest taki, że falownik pokazuje zawsze wadliwie prąd, zakładam że na wejściu MPPT1.

 

Żeby nie być gołosłownym to się trochę wysilę i poszerzę opis oraz załączę dodatkowe materiały. Może ktoś zainteresowany kupnem falownika tej firmy będzie chciał się z tym zapoznać? Sądzę, że warto.

 

Poniżej dwie serie zdjęć. Tym razem mam dwa stringi podłączone do obu wejść MPPT falownika. Tak mam na "co dzień", jeden string ma 7 paneli a drugi 12. Stringi oczywiście mają dokładnie ten sam kąt i azymut i w momencie testowania nie były w jakikolwiek sposób zacienione.

Test polega po prostu na przepięciu stringów na wejściach MPPT falownika czyli najpierw string z 7 panelami jest podłączony do MPPT1 a z 12 panelami do MPPT2 a potem odwrotnie - do MPPT1 podłączyłem 12 paneli a do MPPT2 7 paneli.

Przypominam, że w opisanym poprzednio teście przepinałem ten sam string najpierw do wejścia MPPT1 a potem do MPPT2, by nie występowało ryzyko jakiegoś błędu po stronie paneli. Wskazania prądu na MPPT1 w tamtym teście opisanym dwa posty wyżej różniły się o 10% w stosunku do wskazań prądu na MPPT2.

 

Wracając do obecnego testu. Można porównać sobie dane dwojako, najpierw przeliczyć jedynie dane na podstawie pierwszych czterech zdjęć. Jak widać, falownik wykazuje, że na MPPT1 jest większy prąd uzyskiwany z paneli (wszystkie panele mam takie same, Longi LR4-60HPH-375M).

To jednak może być dla kogoś nieprzekonywujące (jak i dla mnie na początku) więc następnie można sobie porównać dane po przepięciu stringów na wejściach MPPT. MPPT1 nadal pokazuje większy prąd ze stringu, który przecież wcześniej, gdy był podpięty do MPPT2 był mniejszy.

 

To jest wada o której piszę: przy takiej samej mocy podanej na MPPT1 i MPPT2 falownika, wskazania prądu z obu wejść różnią się średnio o 8%. Dodatkowo, przemnożenie prądu i napięcia wskazywanego na MPPT1 daje większą wartość niż aktualnie podawana moc Pac.

 

Dane były odczytywane bezpośrednio z wyświetlacza falownika - czy to w postaci zdjęć z wyświetlacza (głównie do późniejszej analizy na spokojnie), jak również spisywane na bieżąco.

 

Dodam, że te różnice z tego co zaobserwowałem nie są stałe i ulegają "procentowej" zmianie w zależności od nasłonecznienia paneli i być może podpiętej ilości czyli napięcia wejściowego. Według moich obliczeń oscylują w zakresie 5% do 12% a oprócz tego, jak napisałem wcześniej, wyświetlana aktualnie moc Pac nijak się ma do mocy na podstawie wskazań prądu i napięcia z MPPT1, które są bardziej optymistyczne.

Krótko mówiąc mój falownik ma logikę 2x2=5 :)

 

Nie wiem czy to będzie wystarczający argument dla serwisu FoxEss, by pochylić się nad tą sprawą i czy będą się chcieli tym zająć. Ja im przygotowałem i tak sporo materiałów i opisałem, jak widać, rzecz dokładnie i rzetelnie. To wymagało dużo czasu, nieco potu i pisząc kolokwialnie, rozpiepszenia mojej instalacji na dachu. Więcej w testowanie brnąć nie będę bo mi już szkoda czasu, są ciekawsze zajęcia. Poza tym falownik pracuje stabilnie i według mnie przelicza moc poprawnie. Jednak za to ręki sobie bym uciąć nie dał.

 

Problemem dla użytkownika jest to, że pojawiają się wątpliwości odnośnie prawidłowej pracy urządzenia. Jeśli bowiem różnice w przeliczaniu mocy na wejściach MPPT falownika rzędu 8% miałyby być normą tego falownika a wskazania mocy Pac miałyby być niższe od skalkulowanej mocy na podstawie obliczeń IxU ze wskazań wyświetlacza to równie dobrze można mieć wątpliwości czy deklarowana sprawność tego urządzenia wynosi 98% a nie 90%.

 

String 7 paneli na MPPT1, 12 paneli na MPPT2:

https://zapodaj.net/863b203d9ab95.jpg.html

https://zapodaj.net/a673cbb939391.jpg.html

https://zapodaj.net/cd925dfba3190.jpg.html

https://zapodaj.net/67f1baa3fbfb9.jpg.html

 

String 12 paneli na MPPT1, 7 paneli na MPPT2:

https://zapodaj.net/512bc1b001299.jpg.html

https://zapodaj.net/305b1ad1aeab7.jpg.html

https://zapodaj.net/6d22da80727e6.jpg.html

https://zapodaj.net/64764095baa76.jpg.html

 

Lecę do roboty a problem z falownikiem pozostawiam póki co polskiemu serwisowi FoxEss.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam i mam wrażenie, że założyłeś 1 układ: moc/napięcie na wejściu MPPT otrzymywane z paneli dla Ciebie równa się mocy uzyskiwanej z falownika!

 

Nigdy tak nie będzie aby to co wpada z paneli (napięcie * amperaż) było równe temu co wychodzi na końcu produkcji w formie prądu AC, bo...falownik na swoją pracę(zwłaszcza gdy napięcie jest sporo poniżej punktu optymalnej pracy, a 200V jest dużo dużo poniżej) pobiera pewną ilość energii otrzymanej z paneli: szacunkowo ok 5% ale może być więcej im niższe napięcie i natężenie dostanie z paneli. Wydaje mi się, że masz wszystko w pełni prawidłowo lecz zapomniałeś o czymś takim jak sprawność falownika, jego straty itd.(tu lekko zakłada się minimum 5%, które może jeszcze wzrosnąć im bardziej nieoptymalne będą parametry nasłonecznienia).

 

 

Tak z ciekawości przeliczyłem amperaż i napięcie wejścia z paneli i wyszło mi dokładnie to co widać w apce jako moc z paneli(z zakładki "Statystyki mocy"). Natomiast wyjściowy prąd jest o ok 5% mniejszy niż wyliczony z wejścia od strony paneli.

Zweryfikowałem to z wyświetlaczem i też iloczyn na wejściu Amperaż * Napięcie paneli daje moc niższą o ok 5% i tak jak u Ciebie jest to zgodne z mocą na wyjściu w formie prądu AC. Wygląda, że falownik podaje wynik mnożenia(moc) parametrów wejściowych z uwzględnieniem strat/zużycia własnego i tym samym wynik zaniża o te kilka procent zależnie od realnych strat!

Edytowane przez Dariusz1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...