Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Warunkiem uzyskania prawa do rozliczenia w systemie opustu jest dokonanie kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 marca 2022 r. Dla nabycia tego prawa nie ma natomiast znaczenia wymiana licznika, przyłączenie mikroinstalacji, wytworzenie energii elektrycznej oraz przekazanie jej do sieci. Są to czynności techniczne, które wpłyną na moment rozpoczęcia działalności prosumenckiej, bez wpływu na nabycie prawa do rozliczania się w systemie opustu.

https://www.gov.pl/web/klimat/nowy-system-rozliczania-tzw-net-billing---od-1-kwietnia-2022-r-dla-nowych-prosumentow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć, jestem świeżakiem w PV, aktualnie 5,46 kWp (14x390) na jednym MPPT na dachu.

Prędzej czy później raczej będę rozbudowywał (jak kocioł gazowy ulegnie poważniejszej awarii, na potrzeby PC-PW), na gruncie lub grunt + dołożenie na dachu.

 

Myślę aby dokupić teraz kilka modułów na dach (aby dostać identyczny wygląd/wielkość), najchętniej cztery, ale nie mam pewności czy na jednym MPPT "zmieści" się 18 paneli, podpowiecie coś?

 

Wybrane dane paneli:

- Jinko JKM390N-6RL3-B

- napięcie obwodu otwartego (Voc): 44,5 (STC) / 42 (NOCT)

- wsp. temp. Voc dla -25*C: 113%

- karta: https://www.solartoday.es/wp-content/uploads/tr-jkm380-400n-6rl3-b-a2c1-en-2.pdf

 

Wybrane dane falownika:

- FoxESS T8-G3

- zakres napięcia MPPT [Vdc]: 140-1000

- zakres napięcia MPPT (przy pełnym obciążeniu) [Vdc]: 300-850

- karta: http://static.fox-ess.pro/upload/T3_0_karta_katalogowa_PL_783a27e7f1.pdf

 

Nie mam pewności które z powyższych danych użyć, w skrajnym przypadku wychodzi mi niestety 905 V (chyba to mnie może blokować, 18*44,5*1,13>850 V). Czy tak to trzeba liczyć, czyli mogę dołożyć tylko 2 panele (parzyste, mam dwa rzędy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Tak na początek, mam falownik FoxEss T6 i opisałem, że ma wadę. Chodzi o nieprawidłowe wskazania prądu z paneli. Dodatkowo aplikacja FoxCloud ma limit na ilość wejść. Nawet po kilku próbach wejścia w ustawienia (celem sprawdzenia sobie parametrów pracy instalacji/falownika) zablokowują użytkownika i musisz czekać zanim ponownie będziesz mógł korzystać z aplikacji (na kolejnych kilka wejść). Napisałem do serwisu FoxEss e-maila w tej sprawie ponad dwa tygodnie temu, dołączyłem dowody dokumentujące jednoznacznie wadliwe wskazania falownika, poprosiłem o wskazanie w umowie zapisu umożliwiającego nakładanie limitu na użytkowników ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Warto to mieć na uwadze przed kupnem falownika tej firmy.

Jak chcesz to sobie obejrzyj dwa moje posty w tym temacie (tu i stronę wcześniej, to "świeża" sprawa).

Być może seria G3 nie ma opisanej przeze mnie wady ale tego nie wiem. Tak czy inaczej serwis chełpiący się świetną pomocą techniczną to raczej w reklamie i w sytuacji banalnych problemów, np typu "instruktażowych". Zgadza się, szybko aktualizują oprogramowanie, póki co jeszcze ich to bawi. Również fajnie pokazują na filmiku jak np zarobić złącze MC4.

Natomiast przy takich nieco trudniejszych problemach nabierają wody w gęby i nie stać ich nawet na odpisanie przysłowiowego "pocałuj nas w doopę" :)

 

Wracając do Twoich pytań. Jedno MPPT obsłuży 18 paneli, które planujesz zamontować. Napięcie sumaryczne obwodu otwartego 18 takich paneli połączonych szeregowo mieści się w bezpiecznym zakresie napięcia wejściowego dc falownika (wynoszącego 1000V). Moc z 18 paneli (390Wp/panel) to również nie jest dla tego falownika problem bo 18x390Wp=7020Wp a na wejście falownika można podać do 12000W dc. Przyjmujemy, że 1000Wp da 1000W mocy dc. Ewentualnie można zostawić jakiś margines bo nieraz zdarza się, że z 1000Wp wyciągniesz nieco więcej mocy niż 1000W.

Dla 18 paneli wystarczającym byłby falownik o mocy wyjściowej 6kw.

Jednak napisałeś, że planujesz rozbudować w przyszłości instalację. Jeśli docelowo planujesz moc 10000Wp to pozostaje Ci jeszcze niecałe 3000Wp czyli 7 paneli na gruncie. W takiej sytuacji będziesz miał nieco niskie napięcie na MPPT2 (7x34,37V=240V). Falownik T8 ma zakres napięcia MPPT przy pełnym obciążeniu 300-850V. Rozwiązaniem może być przeniesienie części paneli z dachu na grunt. Warto dodać, że optymalnym napięciem wejściowym dla tego falownika (i innych zapewne również) jest 600V. Wówczas sprawność falownika jest najlepsza. To nie są jakieś ogromne zyski w porównaniu z napięciem wejściowym odbiegającym od tych 600V (ale oczywiście mieszczącym się w zakresie MPPT) ale jeśli jest taka możliwość, to zawsze korzystniej będzie tak zaplanować stringi, żeby w te 600V wcelować. Można zyskać zdaje się do 2% mocy wyjściowej. Zawsze coś.

Natomiast jeśli planowałbyś większą ilość paneli na gruncie to musisz pamiętać, że nie możesz przekroczyć sumarycznie 12000W dc na wejściach falownika. Czyli na przykład 18 wspomnianych paneli na dachu + 12 na gruncie. Łącznie to daje 11700Wp. Napięcie z paneli na dachu wyniosłoby ok 600V a na gruncie ok 400V. Dla uzysku istotne są jeszcze: kąt nachylenia paneli, ich azymut oraz to czy nie są zacieniane.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Twoich pytań. Jedno MPPT obsłuży 18 paneli, które wybrałeś. Napięcie sumaryczne z tych paneli mieści się w bezpiecznym zakresie. ... Warto oczywiście zostawić jakiś margines bo nieraz zdarza się, że z 1kWp wyciągniesz nieco więcej niż 1kW energii. ... Zakładam, że na gruncie będziesz chciał dołożyć paneli do mocy 10kWp. Jeśli tak, to pozostaje Ci do wykorzystania niecałe 3kWp na grunt czyli 7 paneli. W takiej sytuacji będziesz miał nieco niskie napięcie na MPPT2 (7x34,37V=240V). Falownik T8 ma zakres napięcia MPPT przy pełnym obciążeniu 300-850V. Rozwiązaniem może być przeniesienie części paneli z dachu na grunt.

 

Cześć Dolce, dzięki za odp.

 

Jeszcze FoxESSa nie zgłębiałem, nie miałem czasu, trochę miał problem zatrybić z chmurą, tyle wiem.

 

No właśnie matematycznie mi to nie wychodzi (905>850), choć nie mam pewności co oznacza to "przy maksymalnym obciążeniu" (może powinienem się sugerować tym zakresem do 1000V?), i ew. czym ryzykuję (gwarancja?). Inne limity wyglądają spoko.

 

BTW, dziś pierwszy dzień z sensownym słoneczkiem, i FoxESSCloud raportował w peaku 6,07kW (z 5,42kWp) :)

 

Tak, zastanawiałem się na tym drugim MPPT czy nie będzie za mały, dach mam prawie perfekt, a grunt już taki nie będzie. Myślałem również o elewacji - wiem, straty - ale mam proste 6x2,4m bez żadnych otworów gdzie zamiast deski elewacyjnej mógłbym dać 5-6 paneli (tylko czy taki MPPT by wogóle "ruszył"?).

 

Max 10kWp (opusty 0,8 ), do tylko 2 paneli (aby nie limitować MPPT2) to nie wiem czy bym ekipę wołał (dach na wys. >6m), więc możliwe że zostanie 5,42 na dachu + 8 duzych/mocnych na gruncie (ca. 4,5kWp).

 

Z dachu na grunt już nie przeniosę (super-ładnie wyglądają i mają bdb warunki) :)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.Tak na początek, mam falownik FoxEss T6 i opisałem, że ma wadę. Chodzi o nieprawidłowe wskazania prądu z paneli.

 

Chłopie ochłoń falownik nie ma nawet klasy energetycznej, licznik certyfikowany klasy B, który masz w domu może się walnąć o 5% w dowolną stronę zgodnie z prawem. Inwerter nie ma żadnej klasy energetycznej może wskazywać 15MWh w środku nocy i ma do tego pełne prawo.

Reasumując posiadając 10kW certyfikowany licznik może się walnąć o 500W w dowolną stronę, Twój inwerter może wskazywać co se wymyślisz od 0 do nieskączoności.

 

Nikt nie ma takiego inwertera co starasz się osiągnąć że nagle te inwertery będą instalowane nagminnie, nie ma lepszych? Sofar zamknął fabrykę, Fronius też? Chłopie kupiłeś badziewie które miałeś w umowie i zwalasz winę na kogoś. Ja to samo robiłem w 2015r i pretensji nie mam.

 

Wgłebiając się w Twoją retorykę rząd kłamie i ściemnia - ale to wie każdy, a ty wymyśliłeś coś nowego że inwerter kłamie...

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zastanawiałem się na tym drugim MPPT czy nie będzie za mały, dach mam prawie perfekt, a grunt już taki nie będzie. Myślałem również o elewacji - wiem, straty - ale mam proste 6x2,4m bez żadnych otworów gdzie zamiast deski elewacyjnej mógłbym dać 5-6 paneli (tylko czy taki MPPT by wogóle "ruszył"?).

 

Napięcie startowe falownika to 140V więc 6 takich paneli, które posiadasz wystarczy. Musisz się zastanowić czy w ogóle warto montować te kilka sztuk na elewacji lub postawić na gruncie. Przeliczyć, ile musisz wydać na montaż oraz panele i kiedy Ci się to zwróci biorąc pod uwagę, że panele na elewacji będą dawały mniejszą o ok 1/3 produkcję w stosunku do optymalnego kąta. Tak więc można przyjąć, że z 6 paneli o łącznej mocy 2340Wp ulokowanych pionowo na elewacji uzyskasz realnie jakieś 1500kWh rocznie.

Również planowałem montaż 6 paneli na elewacji ale odstąpiłem od tego pomysłu właśnie ze względu na dłuższy okres zwrotu. No i w moim przypadku byłyby pewne trudności z montażem paneli na elewacji ponieważ musiałbym je mocować stosunkowo wysoko. Po wykonaniu kalkulacji stwierdziłem, że najsensowniej będzie wcisnąć jeszcze kilka paneli na dach i tak też zrobiłem.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie: czy różnica napięć pomiędzy fazami rzędu 15V lub więcej jest czymś normalnym? Czym może być spowodowana? Czy falownik wyłączy się jeżeli tylko jedna faza przekroczy normę czy bierze jakąś średnią z trzech?

U mnie zdarza się że na jednej fazie mam 180V a na drugiej 260V, więc 15V różnicy to luksus. :)

Wystarczy że jedna faza przekroczy i wszystko się wyłącza.

Chyba że masz falownik "WoltaStar", zbankrutowanej już polskiej firmy Spirvent, to w nim każda faza pracowała oddzielnie. Wyłączenie się jednej fazy nie wyłączało pozostałych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kolei nigdy nie było większej różnicy pomiędzy fazami niż 3-4V.

Jeśli występują znaczne różnice w napięciach pomiędzy fazami to przyczyną "u nas" mogą być zbyt cienkie przewody, słaby styk, duży pobór mocy przez urządzenie itp. Jeśli u nas jest ok to problemy są podobne ale pewnie po stronie zewnętrznej instalacji :)

"Zwykły" falownik trójfazowy zapewne po równo rozdziela moc z paneli na poszczególne fazy. Są też takie, które potrafią przekierować więcej mocy na fazę z większym poborem (by zwiększyć autokonsumpcję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie falowniki to oferują ?

 

Prawda... jak to dobrze że inwerter bez miernika poboru prądu wie która faza bierze więcej. OK można by ogarnąć po napięciu ale różne może być napięcie na każdej fazie. Ale poczekajmy zobaczymy inwerter + dodatkowe elementy kosztujące połowę wartości inwertera i pewnie będzie miejsce na power bank. I coś jeszcze będzie robiło loda... bardzo proszę bez skojarzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie falowniki to oferują ?

 

Tuż po zamontowaniu mojego falownika miałem kilka pytań związanych z jego funkcjonowaniem. Podczas rozmowy z serwisantem FoxEss zapytałem czy jest jakaś możliwość, by w przypadku większego poboru prądu na jednej fazie falownik przekierowywał tam więcej mocy. Dowiedziałem się, że mój falownik nie daje takiej możliwości (model T6), po prostu przekształca moc z paneli "na sztywno" na trzy fazy. Natomiast serwisant wymienił jakiś model, który może w ten sposób pracować. Nie pamiętam jego nazwy.

Jeśli byłbyś zainteresowany tym tematem to najprościej będzie zadzwonić do serwisu FoxEss.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytanie było który inwerter może balansować mocą AC na wyjściu każdej z faz. Udzieliłem odpowiedzi że mój Afore trójfazowy BNT ma taką możliwość i tyle w temacie. A odpowiedzi typu spadaj wiele mówi o twoim poziomie intelektualnym.

 

Skoro piszesz coś o czym nie wiesz najlepiej będzie jeśli w ogóle nie będziesz pisał, bo to o czym piszesz nazywa się "AntiFlow" i ten system pozwala ograniczyć moc na wyjściu AC a nie jak twierdzisz "balansowanie faz". Ograniczyć moc na wyjściu to ja w swoim leciwym inwerterze też mogę.

Ale np. taki Sofar potrafi z 8kW inwertera za zmianą jednego pinu zrobić się 10kW a to chyba lepsza zaleta niż ograniczanie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piszesz coś o czym nie wiesz najlepiej będzie jeśli w ogóle nie będziesz pisał, bo to o czym piszesz nazywa się "AntiFlow" i ten system pozwala ograniczyć moc na wyjściu AC a nie jak twierdzisz "balansowanie faz". Ograniczyć moc na wyjściu to ja w swoim leciwym inwerterze też mogę.

Ale np. taki Sofar potrafi z 8kW inwertera za zmianą jednego pinu zrobić się 10kW a to chyba lepsza zaleta niż ograniczanie mocy.

 

Skaczesz od tematu do tematu ale może postaram się wytłumaczyć prościej. NIE chodzi mi o antiflow ale o to że w moim inwerterze 3 fazowym w czasie produkcji ta faza na której jest niższe napięcie inwerter podwyższa natężenie pracy a na innych z wyższym napięciem obniża natężenie. W moim przypadku różnica natężenia produkcji między fazami dochodzi czasem do 1,5A a z reguły wynosi ok 0,5A - dużo nie dużo ale jednak. Dzwoniłem jakiś czas temu do serwisu z zapytaniem czy to normalne i powiedziano mi że inwerter może w niewielkim stopniu płynnie ,,balansować'' między fazami i dociążać fazę z niższym napięciem a tam gdzie jest wysoka wartość obniżać natężenie. Z tego co pamiętam serwisant wspominał o max wartości 2A. I jeszcze raz wspomnę że nie chodzi o ograniczenie programowe inwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ale np. taki Sofar potrafi z 8kW inwertera za zmianą jednego pinu zrobić się 10kW a to chyba lepsza zaleta niż ograniczanie mocy.

Chyba raczej to deja vu.

 

Jak widać po wykresie zmiana zworki zmieniła tylko stałą amperomierza (większe moce mają inny bocznik) ale prąd efektywny wyjściowy jest taki sam.
Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku różnica natężenia produkcji między fazami dochodzi czasem do 1,5A a z reguły wynosi ok 0,5A - dużo nie dużo ale jednak.

 

Wybacz moją nieufność ale dziś o 11:00 była konferencja jednego pana z rządu, która dotyczyła tragedii ludzkiej gdzie bomba w skrzydle wybuchła... paliwo jak wykapywało to zrobiła się z tego bomba termobaryczna. Wiesz gość wydaje się być wiarygodny bo na te badania wydał 23mln. zł.

Wiesz chłop nie przekonał by mnie nawet gdyby na badania wydał 100 mln. zł bo przed kamerą za "głosy" można powiedzieć wszystko, tylko jeśli to był zamach to dlaczego ludzie dostali mil. złotych odszkodowań? Zgodnie z dowolnym ubezpieczeniem nie obowiązuje w trakcie aktów terrorystycznych/wojny, itp.

 

To była ta skala "makro pod publikę" a ta skala mikro to dzwoni jakiś koleś na serwis zawraca tyłek pierdołami, panie tak ma być po co wnikasz? A później ludzie na serwisie bekę mają że gość dzwoni że mu inwerter działa i się prądy nie zgadzają. Pewnie gdybyś powiedział że masz inwerter 1 fazowy wcisnął by Ci dokładnie taką samą bajkę ;) Tymczasem darujmy już sobie uszczypliwości jeśli wierzysz w to co Ci mówią to fajnie, nie pozostaje nic innego niż włączyć TVP Info i poczuć się jak na zielonej wyspie, krainie mlekiem i miodem płynącej, gdzie Niemcy zazdroszczą nam silnej gospodarki, a paliwo u nas jest najtańsze w całej Europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy było.

Czy można legalnie, tz nie informując ZE dołożyć kilka dodatkowym modułów, tak by falownik startował, skierowanych w inną stronę? Dodatkowo dołożyć stycznik DC który by przełączał część modułów tak, by do falownika zawsze była podpięta moc zgłoszona. Taką namiastka trackera w trochę mniejszych kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...