Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Wtedy już będziesz musiał zgłosić i uzgodnić że strażą.

 

Nawet jak będę zakładał na drugiej wiacie ? może przemyślę sprawę i na gruncie sklecę , najlepiej jak bym zrobił traker ale najnormalniej mi się już nie chce , trzy domy ogarniać to nie takie hop siup ale nie mówię nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nawet jak będę zakładał na drugiej wiacie ? może przemyślę sprawę i na gruncie sklecę , najlepiej jak bym zrobił traker ale najnormalniej mi się już nie chce , trzy domy ogarniać to nie takie hop siup ale nie mówię nie .

 

To zależy od mocy instalacji na danym jednym liczniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości dopytam.

Można to zrobić we własnym zakresie?

Czy jednak potrzebny papier od rzeczoznawcy?

 

Uzgodnienie musi być wykonane i potwierdzone przez inżyniera pożarnictwa z zakresu ochrony i prowadzenia działań pożarniczych, zgodności z przepisami ppoż itp. Osoba taka posiada odpowiednie uprawnienia, potwierdza to własnym podpisem, pieczątką.

Oczywiście projekt,zdjęcia,rzuty i dokumentacja może być wykonana samodzielnie ważne, aby była czytelną, a użyte symbole ogólnie stosowane w budownictwie/instalacjach elektrycznych. Po zaakceptowaniu/zatwierdzeniu wypełnia się zgłoszenie specjalny druk, to trafia do straży pożarnej, dokumentacja pozostaje u Ciebie. Dodatkowo na licznik/skrzynkę el. trafia oznaczenie PV.

Tak przynajmniej jest w mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Napiszę tutaj, bo to długi temat z dużą ilością uczestników.

Otóż, jeśli ktoś ma hybrydowy falownik SOFARSOLAR, to prosimy o kontakt.

Chodzi o bycie testerem programu do optymalizacji kosztów energii:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384341-Jakie-HEMS&p=8209448&viewfull=1#post8209448

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Dzień dobry,

Proszę o poradę: otóż posiadam panele fotowoltaiczne założone dwa lata temu (wtedy tez się Was radziłam- za co dziekuje ;) ) o mocy 6,21kW

 

Falownik: SolarEdge SE6K

Moduły fotowoltaiczne: JA Solar JAM60S21/365MR o mocy 365Wp oraz optymalizatory mocy,

 

Rozważam opcje założenia pompy ciepła, według wskazań pośrednika miałaby to być pompa ciepła 7kW

 

[ATTACH=CONFIG]468466[/ATTACH]

 

Nie wiem jak dobrać dodatkowe panele fotowoltaiczne ? Czy to powinna być osobna instalacja fotowolataiczna ? Czy zwiększenie istniejącej ?

 

Obecnie rozliczam się na starych zasadach tj net-metering.

 

Proszę o podpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Proszę o poradę: otóż posiadam panele fotowoltaiczne założone dwa lata temu (wtedy tez się Was radziłam- za co dziekuje ;) ) o mocy 6,21kW

 

Falownik: SolarEdge SE6K

Moduły fotowoltaiczne: JA Solar JAM60S21/365MR o mocy 365Wp oraz optymalizatory mocy,

 

Rozważam opcje założenia pompy ciepła, według wskazań pośrednika miałaby to być pompa ciepła 7kW

 

[ATTACH=CONFIG]468466[/ATTACH]

 

Nie wiem jak dobrać dodatkowe panele fotowoltaiczne ? Czy to powinna być osobna instalacja fotowolataiczna ? Czy zwiększenie istniejącej ?

 

Obecnie rozliczam się na starych zasadach tj net-metering.

 

Proszę o podpowiedz

 

Zostaniesz na starych zasadach jak rozbudujesz z tym że ty musisz mieć już magika co do straży pożarnej to zgłasza złasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 6,5 kWp wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż., pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej i musi zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

To raczej formalność

 

Przy tym falowniku swoją możesz rozbudować do 8,1 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czy w według wyliczeń przedstawiciela pomp ciepła powinnam mieć około. 4kW instalacji Fotowoltaicznej (a mogę zwiększyć około. 1,9kW)

 

 

Czy w takim przypadku pozostaje mi wymiana falownika lub dodatkowa instalacja? Które rozwiązanie lepsze ? Czy ktoś z Was posiada dwie instalacje i czy to się sprawdza ?

 

Dodam, ze mam na dachu wolna już tylko zachodnią ekspozycje na słońce bez zadrzewienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 6,5 kWp wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż., pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej i musi zostać zgłoszona do organów Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

Czy ktoś wie, czy dotyczy to także instalacji na gruncie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia. Może bardziej warto nowa instalacje ?

 

Wszystko rozbija się o to ILE chcesz zyskać.

Jeśli 2kW, to rozbudowa, jeśli 3,8kW to nowa instalacja.

 

Jeśli nie ma cienia to nie musi być na SE i optymalizatorach

Skontaktuj się z firmą, ktróra zakładała pierwszą instalację, niech cos zaproponują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale dlaczego ma zapomnieć o rozbudowie jeśli ma (choć w wątpię) 2 stringi ?

Masz jakąkolwiek wiedzę o PV? Dostanie takie same panele (o tych samych prądach)? Nie. Będzie ostro ograniczało produkcję na nowych panelach. Jak ma na 1 łańcuchu to może podłączyć nowe jako drugi łańcuch (odpowiednio dobierając parametry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...