Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Faktycznie 4000 kosztuje sam słup... podlicz napędy na 2 poziomy, czujniki nasłonecznienia i wiatru a później policzymy o ile się pomyliłem. Bo ja zakładałem że kupuje komplet. Nie umiem zrobić podobnie jak ogniw 10x10cm nie kupuje aby składać sobie panele.

Składam większe puzzle, a nie z bułki tartej składam kajzerkę. Dlatego liczyłem 9200 PLN za około 3,5kWp energii,

 

Ale Tomek wie że kupiliśmy inwertery prawie za bezcen... resztę życia będę żałował że nie brałem od razu chyba bym 5 zgarnął a tak mam tylko 2.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 10gr za dużo. Bo zakładam, że w PGE jesteś.

 

Tak ale mam innego sprzedawcę, dzienna strefa 0,75zł/kwh a nocna 0,24zł/kwh. Ceny brutto.

I właśnie, przy takiej cenie energii pozaszczytowej inwestycja w fotovoltaikę staje pod znakiem zapytania. Do tego już niedługo ta energia pozaszczytowa ma być jeszcze tańsza.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 4000 kosztuje sam słup... podlicz napędy na 2 poziomy, czujniki nasłonecznienia i wiatru a później policzymy o ile się pomyliłem. Bo ja zakładałem że kupuje komplet. Nie umiem zrobić podobnie jak ogniw 10x10cm nie kupuje aby składać sobie panele.

Składam większe puzzle, a nie z bułki tartej składam kajzerkę. Dlatego liczyłem 9200 PLN za około 3,5kWp energii,

 

Ale Tomek wie że kupiliśmy inwertery prawie za bezcen... resztę życia będę żałował że nie brałem od razu chyba bym 5 zgarnął a tak mam tylko 2.

 

Jak zwykle mędrkowanie i nic więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle mędrkowanie i nic więcej...

Wiesz mam propozycję mam już PV w 2 krotnie większej ilości, więc złóż proszę pv na trackerze chętnie obejrzę Twoje wyniki bo puki co dużo gadasz ale nie merytorycznie.

 

Było tylko 9 sztuk, w tym 5 zamówionych przeze mnie:)

 

znaczy jeszcze SOM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz mam propozycję mam już PV w 2 krotnie większej ilości, więc złóż proszę pv na trackerze chętnie obejrzę Twoje wyniki bo puki co dużo gadasz ale nie merytorycznie.

 

 

 

znaczy jeszcze SOM?

 

Co Ty tam masz i za ile to już wszyscy wiemy...

Jeszcze chwilę i jajko zniesiesz z tego powodu...

 

Akurat tracker w moim przypadku ma trochę inne zdanie niż wyciskanie ile się da z instalacji...

Raczej bardziej interesuje mnie aby maksymalnie odciążyć akumulatory ...

Ale wszystko w swoim czasie ( jak wystarczy mi zapału...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biologia czy geografia...zahaczmy o matematykę. Czekam aż ktoś zbuduje układ podążający za słońcem i podzieli się wynikami.

 

Dane z PvMonitor.pl o instalacji z tracker'em i bez, na uczelni:

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=124

http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=125

 

Z jednego panela trudno wyciągnąć jakieś daleko idące wnioski, ale zawsze można zapytać autora o więcej danych.

 

Tutaj zaś instalacja tracker - samoróbka - zdecydowanie większa i nawet widoczna na youtube :

http://public.solarmonitoring.net/dashboard/system/924YU/1313i3pjyO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sam mi założyli, bilansowania międzyfazowego nie ma jakbyś miał jeszcze złudzenia.

 

I łamią prawo? Od 1 stycznia 2017 sprzedawca ma obowiązek wynikający z ustawy:

"3. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem zgadza się a gdzie tu jest napisane że ma to być robione na ich liczniku i w czasie rzeczywistym? Bo ZE robią to na systemie informatycznym oczywiście potrącają opust. Więc jest bilansowanie międzyfazowe ze stratą 20%.

I to definiuje ww wpis o ich obowiązku.

 

A jak PO WCZEŚNIEJSZYM zbilansowaniu (przed rozliczeniem) rozliczyć, jak nie przez licznik w czasie rzeczywistym? Jak na jednej fazie w tym samym czasie"ładuję" akumulator 2kW, a na dwóch pobieram po 1kW, to wg tego przepisu mam zostać rozliczony na zero. A nie że mam zapłacić za 0,4kW.

Ale jak przez godzinę na jednej fazie "ładuję" 2 kW a przez kolejną nie ładuję, ale na dwóch pozostałych pobieram po 1kW - to powinienem zapłacić za 0,4kW.

 

Czy są takie liczniki, co zapisują z taką dokładnością dane o poborze mocy w każdej sekundzie i na każdej fazie, żeby to można było policzyć po fakcie?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...