Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

wczoraj był pierwszy dzień składania wniosków o dotacje na PV w warszawie, więc ja już jestem po podpisaniu umowy z wykonawcą - będzie w końcu inwerter FRONIUS i 9 kW paneli mono IBC. jestem podekscytowana, ale zanim to założę to jeszcze z 8 miesięcy minie... inwerter można ustawić aby startował od 150 V więc wydaje mi się fajny :)

 

ciekawostka taka, że potwierdziła się moja obserwacja - moja działka jest położona niedaleko wisły i zawsze miałam wrażenie, że jest wyjątkowo nasłoneczniona, że chmury się lubią zatrzymywać nad rzeką. i ludzie z tej firmy montującej od lat sami z siebie powiedzieli że to bardzo korzystne położenie jeśli chodzi o nasłonecznienie :D pożyjemy, zobaczymy ale jestem bardzo optymistycznie nastawiona!

 

mam samochód elektryczny i3 z baterią 33 kW i też się zastanawiam jak można skorzystać z instalacji PV pod tym kątem, ale jak tani prąd to mogę ładować w sumie także i w nocy te 7 godzin... to magazynowanie z potrąceniem 20% to i tak jest fajny układ moim zdaniem. nie wiem czy jest sens płacenia za jakąś szybką ładowarkę domową do samochodu, może wystarczyłoby gniazdo siłowe? coś ktoś?

 

Czy zaproponowany inwerter jest produktem najnowszym 4 generacji? Czy też to zwykłe czyszczenie magazynów zachodnich firm z zalegającego towaru?

Jeśli tak, to zarówno gmina jak i jej mieszkańcy nieświadomie skomlący za własną fotowoltaiką, zostali właśnie walnięci w rogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy zaproponowany inwerter jest produktem najnowszym 4 generacji? Czy też to zwykłe czyszczenie magazynów zachodnich firm z zalegającego towaru?

Jeśli tak, to zarówno gmina jak i jej mieszkańcy nieświadomie skomlący za własną fotowoltaiką, zostali właśnie walnięci w rogi.

 

Taaa...

Za chwilę będzie 5 generacji i ci co mają ten 4 generacji też będą walnięci w rogi...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa...

Za chwilę będzie 5 generacji i ci co mają ten 4 generacji też będą walnięci w rogi...:cool:

 

Zobacz sobie różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami inwerterów. Inwertery poprzedniej generacji są na wyprzedażach. Ja kupiłem w tamtym roku swoje 5 sztuk za przysłowiowe kilka groszy. Czy gmina i jej mieszkańcy otrzymali super oferty? Bardzo wątpliwe.

15000 PLN dopłaty do 9KW instalacji. Jaki to procent całkowitych kosztów?

25%? 30%? A może mieszkańcy dostali niezwykle superową ofertę i płacą tylko 10% kosztów całkowitych?

Aby instalacja pracowała przez te kolejne 20 lat i zarabiała na siebie, musi to być sprzęt najnowszej generacji. Dlaczego? Bo płaci się przy tym jak za zboże i każdy urzędnik opiniujący powinien mieć tego świadomość.

Każdy kto buduje sobie taką instalację samodzielnie, bierze pod uwagę przede wszystkim bilans wydatków i otrzymywanego z tego zysku i wtedy kombinuje aby instalacja zamortyzowała się w jak najkrótszym czasie.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami inwerterów. Inwertery poprzedniej generacji są na wyprzedażach. Ja kupiłem w tamtym roku swoje 5 sztuk za przysłowiowe kilka groszy. Czy gmina i jej mieszkańcy otrzymali super oferty? Bardzo wątpliwe.

15000 PLN dopłaty do 9KW instalacji. Jaki to procent całkowitych kosztów?

25%? 30%? A może mieszkańcy dostali niezwykle superową ofertę i płacą tylko 10% kosztów całkowitych?

Aby instalacja pracowała przez te kolejne 20 lat i zarabiała na siebie, musi to być sprzęt najnowszej generacji. Dlaczego? Bo płaci się przy tym jak za zboże i każdy urzędnik opiniujący powinien mieć tego świadomość.

Każdy kto buduje sobie taką instalację samodzielnie, bierze pod uwagę przede wszystkim bilans wydatków i otrzymywanego z tego zysku i wtedy kombinuje aby instalacja zamortyzowała się w jak najkrótszym czasie.

 

A jakie to ma znaczenie...pasuje mi cena to kupuję... jak nie pasuje to nie kupuję ...

Akurat w tym przypadku klient jest ostatnim który ma na tym wszystkim najwięcej skorzystać....

Dla mnie ta cała dziedzina to jest taki pic na wodę i zabawa w ekologię czy zbawianie świata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami inwerterów. Inwertery poprzedniej generacji są na wyprzedażach. Ja kupiłem w tamtym roku swoje 5 sztuk za przysłowiowe kilka groszy. Czy gmina i jej mieszkańcy otrzymali super oferty? Bardzo wątpliwe.

15000 PLN dopłaty do 9KW instalacji. Jaki to procent całkowitych kosztów?

25%? 30%? A może mieszkańcy dostali niezwykle superową ofertę i płacą tylko 10% kosztów całkowitych?

Aby instalacja pracowała przez te kolejne 20 lat i zarabiała na siebie, musi to być sprzęt najnowszej generacji. Dlaczego? Bo płaci się przy tym jak za zboże i każdy urzędnik opiniujący powinien mieć tego świadomość.

Każdy kto buduje sobie taką instalację samodzielnie, bierze pod uwagę przede wszystkim bilans wydatków i otrzymywanego z tego zysku i wtedy kombinuje aby instalacja zamortyzowała się w jak najkrótszym czasie.

 

w warszawie jest teraz 40% dotacji maksymalnie do 15,000 zł.

 

nie wiem której generacji ten mój fronius będzie, ale jak mi go będą w maju montować to dopilnuję aby był najnowszej, dzięki za wskazówkę!

 

generalnie, rozumiem, że każde rozwiązania mają wady i zalety, ale twój pesymizm jest chyba przesadzony trochę... inwestycja w tani prąd z 40% dopłatą wydaje się bardzo rozsądna, prąd jest zawsze potrzebny. ja zamierzam zrezygnować z instalacji gazu w ogóle, więc duża oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz podać jaki będzie Twój udział w koszcie tych 9 kW?

Z tego co piszesz wynika że gmina dopłaci Ci 15 tyś ale nie podałaś kosztu instalacji.

 

wiseman, instalacja będzie kosztować 37,500 zł z tego ja poniosę koszt 22,500 zł a miasto warszawa dopłaci 40% czyli 15,000 zł. przy czym to jest dopłata nie objęta podatkiem dochodowym, bo od jednostki samorządu terytorialnego, nie ma żadnych kosztów ukrytych. moim zdaniem bardzo korzystna opcja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno będziesz właścicielem tej instalacji od pierwszego dnia?

Z tego co wiem, jeśli nie ma podatku dochodowego od dotacji, to znaczy że właścicielem instalacji przez 5 lat jest jednostka dotująca.

Po 5 latach odsprzedadzą Ci ją za 1 zł.

A propos, czy masz na tyle duże zużycie że spożytkujesz te 9 MWh w ciągu roku?

 

w Warszawie zwolnienie z podatku nie oznacza, że traci się prawo własności, będę właścicielką.

 

tak, mam spore zużycie prądu. dużo pracuję w domu na komputerach. lubię też mieć klimatyzację. to będzie dom 150 mkw około. historycznie bytowe zapotrzebowanie na energię na podobnym metrażu 4,000 kW + ogrzewanie elektryczne szacuję na 3,000 kW + ciepłą woda użytkowa 1,000 kW. razem 8,000 kW.

zakładana produkcja roczna 9,000 kW ale z około połowy tych 9,000 kW zabiorą mi 20% czyli będę miała 8,100 kW. powinnam być samowystarczalna. znam rodzinę która tak właśnie funkcjonuje i płacą tylko opłaty stałe bardzo niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Warszawie zwolnienie z podatku nie oznacza, że traci się prawo własności, będę właścicielką.

 

tak, mam spore zużycie prądu. dużo pracuję w domu na komputerach. lubię też mieć klimatyzację. to będzie dom 150 mkw około. historycznie bytowe zapotrzebowanie na energię na podobnym metrażu 4,000 kW + ogrzewanie elektryczne szacuję na 3,000 kW + ciepłą woda użytkowa 1,000 kW. razem 8,000 kW.

zakładana produkcja roczna 9,000 kW ale z około połowy tych 9,000 kW zabiorą mi 20% czyli będę miała 8,100 kW. powinnam być samowystarczalna. znam rodzinę która tak właśnie funkcjonuje i płacą tylko opłaty stałe bardzo niskie.

 

Zawiało huraoptymizmem ...

3 MWh na ogrzewanie i 1MWh na CWU rocznie...

Chyba przy pompie ciepła...

50% autokonsumpcji z instalacji o mocy 9 kWp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiało huraoptymizmem ...

3 MWh na ogrzewanie i 1MWh na CWU rocznie...

Chyba przy pompie ciepła...

50% autokonsumpcji z instalacji o mocy 9 kWp...

 

jaśku, ja funkcjonuję trochę inaczej niż ludzie pracujący 8 - 17 - ja piorę i gotuję najczęściej w okienku 12 - 14. oczywiście, że to są założenia, ale konsultowałam się z tymi znajomymi, którzy już maja swoją elektrownię na dachu i u nich to właśnie 40% - 50% udaje się na potrzeby bieżące wykorzystać.

 

ogrzewanie - mój dom będzie bardzo dobrze zaizolowany. płyta fundamentowa z 30 cm styro, ściany z 20 cm grafitowego, okna, brama, drzwi wszystkie pasywne. strop 40 cm wełny. jestem przekonana, że te wyliczenia są OK.

 

CWU pociągnie mi mała pompa ciepła do CWU taka z przedziału cenowego do 6,000 zł - na to też będę miała 30% dopłaty od miasta.

 

wiesman - przepraszam nie wiem jak to zacytować - w warszawie mój wniosek jest pierwszy he he. dam wam znać oczywiście jak tylko dostanę decyzję. panie urzędniczki potwierdziły, że pula zacznie być wykorzystywana już w okolicach lutego, kolejność wniosków decyduje. potwierdziły też, że ta dotacja ponieważ jest od samorządu terytorialnego nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym. ja już brałam jakiś czas temu dotację na przyłączenie do kanalizacji (stary dom) i dostałam ją szybko i nie płaciłam podatku, obsługiwały mnie te same panie urzędniczki, więc mam już wprawę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A VAT też jest kosztem kwalifikowanym, czy płacisz cały VAT dodatkowo?

 

kaizen - z tego co pani urzędniczka w tabelce wstukała to ponieważ ja jestem osobą fizyczną to zrefundują mi 40% z kwoty brutto wraz z VAT 8%.

 

wiseman - obie urzędniczki w biurze ochrony środowiska sugerowały, że kolejność jest teraz ważna, bo chcą uruchamiać partiami - pierwsze wnioski już w lutym planują obsłużyć... dam znać co się będzie działo, w sumie to przeżyłabym jakoś i tę redukcję do 38%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba fajnie? czy to w zgodzie z tym co ci w projekt zakładał? bo ja mam taki wykres miesiąc po miesiącu i tam jest prognoza...

 

Najpierw to trzeba mieć słońce w środku dnia aby można było coś prognozować...

Po obserwacjach z ostatniego roku jestem nastawiony negatywnie do fotowoltaiki...

Jak dla mnie to syf kiła i mogiła..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem żadnego projektu, bo z tym ile będzie energii to jak zapewnienia u cygana.

tylko, że jest już taki cygan co wie. wchodzisz na mvmonitor wybierasz konkretną instalację i masz produkcję z ostatnich tygodni i lat. są też inne strony. rzeczywiste pracujące instalacje a nie przewidywania.

 

Najpierw to trzeba mieć słońce w środku dnia aby można było coś prognozować...

Po obserwacjach z ostatniego roku jestem nastawiony negatywnie do fotowoltaiki...

Jak dla mnie to syf kiła i mogiła..

Zgadzam się - pod warunkiem, że masz już chałupę i traktujesz to jak inwestycję.

Nie zgadzam się całkowicie jeśli potraktujesz instalację PV jako element budowy i ALTERNATYWNE CO i uwzględnisz to już na etapie projektu. nie będzie pytań w stylu : "ile to się lat zwraca?" Już to pisałem ale powtórzę.

Moja instalacja kosztowała 21tyś za 7,4kWp (żeby być szczerym, nie mam gwarancji na panele przez taką cenę). Jak od tego odejmę 8tyś bo nie musiałem robić dachówki a tyle zapłaciłem za drugą połać, to mam 13tyś. Co ja za to bym miał? Przyłącze gazowe i piec? Zmieściłbym się? Może mi ktoś poda alternatywne koszty CO na pompie ciepła? Kable na cały dom kosztowały 2tyś sterowanie 400zł. I na koniec proszę podać ile ta pompa ciepła zrekompensuje zużycia prądu bytowego. U mnie ma to być ok 2-3tyś zł / rok

 

Bez odbioru bo ostatnio zarobiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko, że jest już taki cygan co wie. wchodzisz na mvmonitor wybierasz konkretną instalację i masz produkcję z ostatnich tygodni i lat. są też inne strony. rzeczywiste pracujące instalacje a nie przewidywania.

 

 

Zgadzam się - pod warunkiem, że masz już chałupę i traktujesz to jak inwestycję.

Nie zgadzam się całkowicie jeśli potraktujesz instalację PV jako element budowy i ALTERNATYWNE CO i uwzględnisz to już na etapie projektu. nie będzie pytań w stylu : "ile to się lat zwraca?" Już to pisałem ale powtórzę.

Moja instalacja kosztowała 21tyś za 7,4kWp (żeby być szczerym, nie mam gwarancji na panele przez taką cenę). Jak od tego odejmę 8tyś bo nie musiałem robić dachówki a tyle zapłaciłem za drugą połać, to mam 13tyś. Co ja za to bym miał? Przyłącze gazowe i piec? Zmieściłbym się? Może mi ktoś poda alternatywne koszty CO na pompie ciepła? Kable na cały dom kosztowały 2tyś sterowanie 400zł. I na koniec proszę podać ile ta pompa ciepła zrekompensuje zużycia prądu bytowego. U mnie ma to być ok 2-3tyś zł / rok

 

Bez odbioru bo ostatnio zarobiony

 

Także uważam iż co innego dorzucić do zamieszkałego domu PV a co innego budować pod PV.

 

Mamy do wydania 30 000 zł na system CO/CWU, wydajemy 5k na kable i bojler i 25 000 na PV. Dołożenie kolejnych PV to inwestycja, ale te 25k to w ramach tego co i tak wydać trzeba.

 

Prawda jest taka, że liczenie stopu zwrotu jest bez sensu. Dlaczego? Bo podczas budowy nowego domu jeśli nie zainwestujemy w niższe rachunki to te pieniądze już podczas budowy się rozejdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...