Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

" Śniegu nie myślę zgarniać, to mycie też średnio mi się widzi. Generalnie nie chciałbym poswięcać temu wiele czasu. "

 

Rozumiem. To ludzki odruch...

Kupisz i zapłacisz za 4kWp.

Będzie w pełnym słońcu 2kWp.

(bo brudne)

Lub ZERO.

(bo zaśnieżone)

Ale...

To Twoje jest. TY decydujesz co z tym zrobisz i czy zrobisz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sprostujcie Mnie jak coś. Tauron, taryfa G12.

Czytam, że rozliczenie nadwyżki przebieg następująco.

Najpierw współczynnik 0,8 a później podział na strefy dzienna i nocna wg faktycznego stanu zużycia energii.

Czyli np. mamy nadwyżkę 250 KW, dostajemy 200 KW (250 x 80%) a Tauron dzieli to wg proporcji np. 40% dzienna - 80 KW i 60% nocna tj. 120 KW

Tak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to ma wspólnego z fotowoltaiką, możesz zrobić ale ważniejsze zabezpieczenie i pomiar IPZ.

 

Nic dlatego jest w temacie o uziemieniu. Pomiary i zabezpieczenia domu są ok tylko teraz kwestia tych 30 m dodatkowych kabla. Raczej nie zapłacę za kolejne pomiary. Dlatego pytam o ten pręt wbity przy szopie i podłączony pod PE czy dla pewności nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dlatego jest w temacie o uziemieniu. Pomiary i zabezpieczenia domu są ok tylko teraz kwestia tych 30 m dodatkowych kabla. Raczej nie zapłacę za kolejne pomiary. Dlatego pytam o ten pręt wbity przy szopie i podłączony pod PE czy dla pewności nie zaszkodzi.

 

Odpowiedziałem we wskazanym wątku by nie zaśmiecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostujcie Mnie jak coś. Tauron, taryfa G12.

Czytam, że rozliczenie nadwyżki przebieg następująco.

Najpierw współczynnik 0,8 a później podział na strefy dzienna i nocna wg faktycznego stanu zużycia energii.

Czyli np. mamy nadwyżkę 250 KW, dostajemy 200 KW (250 x 80%) a Tauron dzieli to wg proporcji np. 40% dzienna - 80 KW i 60% nocna tj. 120 KW

Tak to wygląda?

 

Przeczytaj wątek lub ustawę bo co parę dni tłumaczymy to samo. Cofnij się nie wiem może 10 stron .Trochę chęci. Interesujesz się ale zaangażowania zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Śniegu nie myślę zgarniać, to mycie też średnio mi się widzi. Generalnie nie chciałbym poswięcać temu wiele czasu. "

 

Rozumiem. To ludzki odruch...

Kupisz i zapłacisz za 4kWp.

Będzie w pełnym słońcu 2kWp.

(bo brudne)

Lub ZERO.

(bo zaśnieżone)

Ale...

To Twoje jest. TY decydujesz co z tym zrobisz i czy zrobisz.

 

Adam M.

 

Adam przestań oplatać. Mam 2 lata PV i oczywiście jakaś mina spadła choć zacienień nie mam wcale. nie wpłynęło to na produkcję, tak samo jak w 2017r słońce było 2 miechy non stop i różnic zero. Jak myć to tylko woda miękka ( deszczówka) lub destylowana bez detergentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ JanWerbinski, co do tematu policzenia jakie będą rachunki, nie wiedziałem czy w rozliczeniu tauron ujmuje rónież opłatę dystrybucyjną. Stąd moje pytanie o realny spadek rachunków. Proszę pochwalcie się jeszcze ile produkujecie rocznie w Waszych instalacjach, proszę w miarę realne wartości -moc paneli/produkcja roczna. Już prawie jestem na tak :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ JanWerbinski, co do tematu policzenia jakie będą rachunki, nie wiedziałem czy w rozliczeniu tauron ujmuje rónież opłatę dystrybucyjną. Stąd moje pytanie o realny spadek rachunków. Proszę pochwalcie się jeszcze ile produkujecie rocznie w Waszych instalacjach, proszę w miarę realne wartości -moc paneli/produkcja roczna. Już prawie jestem na tak :)

 

Następny .Nawet ci się nie chce 2 stron przeczytać, Żenada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostujcie Mnie jak coś. Tauron, taryfa G12.

Czytam, że rozliczenie nadwyżki przebieg następująco.

Najpierw współczynnik 0,8 a później podział na strefy dzienna i nocna wg faktycznego stanu zużycia energii.

Czyli np. mamy nadwyżkę 250 KW, dostajemy 200 KW (250 x 80%) a Tauron dzieli to wg proporcji np. 40% dzienna - 80 KW i 60% nocna tj. 120 KW

Tak to wygląda?

 

Nie jest tak. Z tego co ja pisałem z Tauronem (a będę musiał dokupić prądu z Tauronu) to zrozumiałem to tak: Załóżmy że mam 10000 kWh produkcji Pomijam opusty.

Z tego 8000 wyprodukowałem w dziennej a 2000 w nocnej. Zużycie mam 3000 w dziennej i 12000 w nocnej. teraz tak bilansujemy całą dzienna (zostaje 5000) i nocną (brakuje 10000). Te pozostałe 5000 z dzienne bilansuje nam 5000 z nocnej a za pozostałe 5000 z nocnej musimy zapłacić ale nie po stawce z G12 tylko po stawce obliczonej ze stosunku zużycia. W przypadku przedstawionym powyżej zapłacę za 1000 kWh po stawce dziennej (20% całego zużycia) i 4000 po stawce nocnej (80% całego zużycia) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mieszkam na wsi. Obok sąsiad ma łąkę, są też pola. Zamontuję pod katem 30 stopni, tak jak nachylony jest dach. Koledzy wyzej pisali, że trzeba czyścic... w podpisie masz info o panelach, ile średnio rocznie produkujesz z tych 10 kw?

6,8MWh, bo mam na płasko i są cienie od budynków oraz drzew. Takie uroki ograniczonej przestrzeni w mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ JanWerbinski, co do tematu policzenia jakie będą rachunki, nie wiedziałem czy w rozliczeniu tauron ujmuje rónież opłatę dystrybucyjną. Stąd moje pytanie o realny spadek rachunków. Proszę pochwalcie się jeszcze ile produkujecie rocznie w Waszych instalacjach, proszę w miarę realne wartości -moc paneli/produkcja roczna. Już prawie jestem na tak :)

Kiedyś płaciłem za prąd do 5000 rocznie. Teraz 650. Wkrótce 200 zł czyli sam abonament.

Dzięki monitorowaniu zużycia na pvmonitor.pl udało mi się zejść ze zużyciem energii ze średniej 10,5MWh rocznie do 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak. Z tego co ja pisałem z Tauronem (a będę musiał dokupić prądu z Tauronu) to zrozumiałem to tak: Załóżmy że mam 10000 kWh produkcji Pomijam opusty.

Z tego 8000 wyprodukowałem w dziennej a 2000 w nocnej. Zużycie mam 3000 w dziennej i 12000 w nocnej. teraz tak bilansujemy całą dzienna (zostaje 5000) i nocną (brakuje 10000). Te pozostałe 5000 z dzienne bilansuje nam 5000 z nocnej a za pozostałe 5000 z nocnej musimy zapłacić ale nie po stawce z G12 tylko po stawce obliczonej ze stosunku zużycia. W przypadku przedstawionym powyżej zapłacę za 1000 kWh po stawce dziennej (20% całego zużycia) i 4000 po stawce nocnej (80% całego zużycia) .

 

Właśnie że nie . Każda jest rozliczana osobno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, czy ubiegać się o dofinansowanie na PV. Zestaw 3,48, jeszcze nie znam szczegółów co do kwot dofinansowania itp, ale tak Sobie liczę oszczędności.

Prąd bytowy około 400 KW miesięcznie, dach 38 St. na zachód. Zakładam, że nie wykorzystam prądu z PV od maja do września w 100%.

Czy założenia w tabelce są realne? (uzyskane KW, rozdział w czasie)

Foto.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontujesz pod dobrym kątem to się same czyszczą. Na płasko to trzeba czyścić. Montaż na ziemi ma taką wadę że trzeba trawę i badyle kosić. No i w mieście szkoda każdego m2 gruntu.

 

Kąt optymalny to 35 stopni. Zgadza się? Czy woda demineralizowana może być? Pod ciśnieniem? I z myślą o braku jakiejś pleśni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...