Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

" I nie, nie panikuję, ani się nie podniecam, po prostu próbuję się czegoś dowiedzieć."

 

Doświadczenie jest dobrym sposobem zdobywania wiedzy.

Zwłaszcza robione osobiście.

WIDZIAŁEŚ jakiś panel PV?

... Je się instaluje w miejscach nasłonecznionych...

WIDZIAŁEŚ w takim miejscu jakąś pleśń kiedyś?

 

Nie napinaj się proszę, tylko postaraj się zrozumieć co tu ludzie piszą.

Moja wina, że informacje przekazywane do Ciebie nie docierają?

Że ich nie dostrzegasz?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wiedzy można też poszukiwać, zadając pytania!"

 

Pomyśl chwilę...

TAK! Można tak POSZUKIWAĆ!

Ale zdobywa się ją rozumiejąc odpowiedzi!!!

 

Myślisz, ze to forum jest po to, aby Cię edukować?

:lol: :lol: :lol:

Naiwny...

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję PV 2 lata i ani razu nie myłem nawet mi przez myśl nie przeszło. Sama natura tym kieruje. PLEŚŃ !- trochę dziwne ,jak do tej pory nie widzę

 

Dzięki za info! Skojarzyło mi się to wszystko ze względu na gont drewniany itd., ale to kwestia tego z jakiego rodzaju drewna jest wykonany, jak wysuszony itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach wyjaśnienia o co chodzi z panelami i jak policzyć ich opłacalność napisałem długi (bardzo dlugi) artykuł na temat paneli fotowoltaicznych. Jak działają? Jaki jest czas zwrotu z inwestycji? O czym nie mówią firmy, które zajmują się instalacjami? :)

 

https://blog.poradnik-budowlany.com/panele-fotowoltaiczne-czy-warto-kupic-panele-fotowoltaiczne/

 

W tej chwili kończę prace nad plikiem Excel, który pokaże opłacalność danej inwestycji uwzględniając m.in. spadek uzysku w czasie.

 

A jeżeli chodzi o umieszczenie paneli i zorientowanie się, ile wygenerują one energii w danej lokalizacji to proponuję użycie tego narzę

 

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=en&map=%20europe

 

Trzeba wybrać lokalizację na mapie, wpisać moc instalacji w kWp, nachylenie oraz orientację dachu oraz przy „mounting position” wybrać „building intergrated”. Całość jest niestety po angielsku, ale służę pomocą. Uzyskaną wartość kWh należy wpisać do mojego arkusza Excel, aby policzyć opłacalność inwestycji.

 

W przypadku dachu dwuspadowego, jeżeli instalacja znajduje się na obu połaciach, należy osobno policzyć uzysk energii z każdej części dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kąt optymalny to 35 stopni. Zgadza się? Czy woda demineralizowana może być? Pod ciśnieniem? I z myślą o braku jakiejś pleśni?

Kąt się liczy dla danej lokalizacji i jest także zależny od tego czy chcemy mieć maksymalne uzyski zimą, maksymalną produkcję przez cały rok czy coś innego.

Woda demineralizowana? Po co?

Z myciem paneli trzeba uważać. Jeśli już to najlepiej robić to podczas deszczu, bo wtedy najmniejsze ryzyko pęknięć termicznych. Ale za to najwyższe ryzyko śmiertelnego porażenia prądem. Ja myję raz w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inteligentnym podawać nie trzeba.

Widzą, jak ktoś myli moc i pracę.

A opowiadanie o domu który pobiera 400kW i że ma to być zabezpieczone uzyskiem z PV budzi zgrozę...

Lub... obawę, że ktoś bredzi.

 

Sporo osób w tym wątku taki zamęt sieje.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tym. Tak mi odpisał tauron na moje pytanie o rozliczenia i mam to na piśmie :). A Ty skąd posiadasz informację, że tak nie jest ??

 

Rozliczam się już 2 lata z PV co 1/2 roku, lecz w PGE. Ustawa obowiązuje wszystkich dostawców . Nie chcę się wypowiadać co do innych.

Jeżeli jest tak jak piszesz to należy zwiększyć zużycie dziennej aby nie oddawać do ZE i zarazem mniej pobierać w II tar.

Przkład;

Uzysk- 1000kWh

I-sza 900kWh

II-ga 100kWh

Własne 300kWh

I -sza 250kWh

II-ga 50KWh

Rozwiązanie 1000-300=700kWh ( w I i II tar do odbioru minus opust) =po opustach ( I i II ) 560kWh

I tar.900- 250=650kWh x 0,8 =520kWh

II tar 100- 50=50x 0,8 (opust)=40kWh

520+40=560kWh

Pobór z ZE -W zależności albo dopłacasz do taryf lub masz nadprodukcję i przechodzi na następny okres rozliczeniowy

Ja w zależności od potrzeb ale zawsze dopłacam bo na dzień dzisiejszy mam za małą PV do potrzeb. Adekwatnie ile brakuje i w jakiej tar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...