Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

2. Jaki jest najbardziej optymalny kąt zimowy (październik-marzec) bo będę również przerabiał mocowanie paneli na elewacji
Słońce pada w tym czasie w południe (górowanie słońca) od 15,5 st. do 36 st. (początek października) - 43 st. (koniec marca). Więc wychodzi optymalny kąt od 47-54 do 75. Bardziej skłaniałbym się ku tym wyższym wartościom gdyż w zimie jest więcej słońca (słońce niżej), a poza tym to tylko kąt górowania słońca, resztę dnia jest niżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ta turbinka wydaje się być ciekawsza, od tej 150 W. przy wietrze 9 m/s ponad 200 W jest w stanie w nocy "obskoczyć i lodówkę i lampkę, a do tego podładować akumulatory.

 

Na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że jednak lepiej zainwestować w on grid. Wcale nie musisz likwidować tego, co masz.

 

Wprawdzie Ustawa z 22.06.2016 nie jest najlepsza dla Prosumenta, ale da się wytrzymać. Oczywiście może się zdarzyć, że po kolejnej nowelizacji 80 % i 70 % to będzie zysk ZE, ale już prawie od 2 lat wiele nie kombinowano na minus z OZE i jakoś idzie związać koniec z końcem.

Wrogami i hamulcowymi rozwoju OZE nie są pracownicy niższego szczebla w energetyce i podłączenie (wymiana licznika na dwukierunkowy) jak na razie on grid jest stosunkowo łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sknera i dusigrosz jestem:) Sorry

 

Też nie możecie zdjeć dodawać? I forum cholernie muli??

Z forum jest chyba "coś nie tak". Żeby dodać cytat, to muszę się wylogować i powtórnie zalogować, bo tak jest najszybciej. Nie mogę wprowadzić pogrubionej czcionki.

 

Nie chcę wrabiać Ciebie "na siłę" w on grid. Ale swego czasu Ty do tego się przymierzałeś.

Jeśli jesteś zainteresowany, to mogę podrzucić mały inwerter on grid (są do niego wszystkie wymagane certyfikaty potrzebne dla ZE). Jest to produkt niemiecki, a do "pompowania" energii do sieci wystarczą 2 panele. Skoro rozważasz zakup kolejnego urządzenia OZE, to zasygnalizuję, że szacunkowy koszt wszystkiego, co jeszcze potrzebujesz by podłączyć jako on grid (zgodnie z wymogami ZE), to jakieś 600 zł.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to działało na zasadzie wpinam do gniazdka, podłączam panele zanoszę paniery to bym to dawno zrobił ale brak uprawnień papieru sobie nie podbije. A roczny koszt prądu na poziomie 1200-1500zł rocznie teraz już niższy i darmowe CWU przez pół roku jakoś mnie nie motywuje. Jak dla mnie eliminacja drogiej taryfy by mi wystarczyła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to działało na zasadzie wpinam do gniazdka, podłączam panele zanoszę paniery to bym to dawno zrobił ale brak uprawnień papieru sobie nie podbije. A roczny koszt prądu na poziomie 1200-1500zł rocznie teraz już niższy i darmowe CWU przez pół roku jakoś mnie nie motywuje. Jak dla mnie eliminacja drogiej taryfy by mi wystarczyła.

Czego się boisz?

 

Poprowadzę Cię krok po kroku. Podam co musi być oprócz inwertera i paneli. Sam wszystko połączysz. Wymagany schemat , albo sam przerysujesz z tego (tych) co zrobiłem. Do tego certyfikaty, które mam ściągnięte z internetu (zgodnie z wymogami polskiego prawa po polsku). Wypełnisz poprawnie wniosek i oddasz do ZE. I to wszystko. Gdybym był w pobliżu, to gdybyś wszystko zrobił prawidłowo to bym Ci podpisał.

Na przełomie maja i czerwca byłem w pobliżu Torunia.

Podaj, gdzie mieszkasz, może coś wymyślimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowicze, stawiam właśnie swój dom (jestem na poziomie zadaszenia), zamierzam położyć panele na dach, by móc ogrzewać dom prądem (+woda), alternatywnym (d)ogrzewaniem ma być kominek. Zapotrzebowanie to ok 5-6 kW, chcę na dachu mieć ok 8, w razie zużycia po kilku latach, żeby nie odczuć spadku. Co polecacie, jaką firmę, jakie rozwiązania, czy jest to opłacalne? jestem w stanie zapłacić z góry za całość albo też z dotacją - w zależności od kalkulacji, południe Polski, tylko prośba o konkretne odpowiedzi...

Bez sensu. Zrezygnuj ze spalania. Zrezygnuj z komina i zaoszczędź 10000. Zamiast tego rekuperacja, panele, ogrzewanie pompą ciepła powietrze powietrze lub woda jeśli chcesz drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem kiedyś możliwe uzyski z wiatraka dla mojej okolicy. Okres zwrotu liczony w dziesięcioleciach czyli nigdy. Niskie wiatraki na domkach w Polsce mają sens tylko dla nieruchomości położonych na wzniesieniu, pasmie górskim, przewężeniu między przeszkodami gdzie tworzy się dysza, brzegiem morza, na skarpie, w górach, nad jeziorem.

W gęstej zabudowie, na nizinach, wśród drzew tylko fotowoltaika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Tak się składa, że zostałem poproszony o radę przez osobę z woj. mazowieckiego dot. podpisania aneksu do umowy kompleksowej o nazwie „STABILNY PRĄD”. Firma innogy działająca na tamtym terenie rozsyła propozycję stałej ceny energii przez 3 lata dla wybranych klientów (ble, ble, ble: - prąd na pewno zdrożeje i już!) . W kopercie są wszystkie dokumenty, potrzebne do zmiany umowy. Do tego „Francja, Elegancja” – koperta zwrotna (nie trzeba płacić za znaczek).

 

Haczyk jest w opłacie handlowej, którą można przeoczyć, a którą trzeba będzie płacić po zmianie umowy.

 

Oj, chyba nic nie ma za darmo! Zwłaszcza w takiej ofercie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kilku portalach pojawiła się informacja, że dzisiaj padł pierwszy letni rekord zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym. Około południa przypadło rekordowe zapotrzebowanie na moc w systemie elektroenergetycznym - wynosiło nawet 23 tys. 429 MW. W tym czasie produkowaliśmy 21 tys. 593 MW. Sytuację ratował import energii z Niemiec, Szwecji i Litwy. "System jest bezpieczny" - zapewnia rzeczniczka PSE Beata Jarosz.

 

Nie wiem, jak Koledzy, ale dzięki temu, że 20 % nadprodukcji musimy oddać do ZE staram się używać pralki, zmywarki i wszystkiego, co ciągnie prąd nie w nocy, jak kiedyś, ale gdy jest nadmiar prądu z PV, czyli wtedy, kiedy system może być mało wydolny, a z prądu z PV by mogli korzystać inni.

Edytowane przez vr5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam . Od 11do 14/15tej leci wszystko , 3kW grzałka + pranie dwójki dzieci + zmywarka + indukcja z obiadkiem , daje to nierzadko pod 8kW poboru

c69df49a821690a4med.png

w wymienionych godzinach choć staram mieścić się w produkcji. Nawet nie myślę o przejściu na dwie strefy .

 

Wśród moich znajomych i rodziny tylko jedni mają dwustrefową taryfę i nie obciążają sieci za dnia .

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kilku portalach pojawiła się informacja, że dzisiaj padł pierwszy letni rekord zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym.

 

To chyba oczywiste, że pierwszego dnia lata notuje się najniższe zapotrzebowanie na moc danego lata?

Tak samo pierwszego dnia lata odnotowuje się najwyższą i najniższą temperaturę tego lata. Drugiego dnia można wyrównać, albo pobić rekord ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...