Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na odebranie swojego prądu masz 365 dni jak każdy, ale rachunki przychodzą co 2 miesiące. Więc prądu nazbierasz

 

Lepiej wiesz, kiedy założyłem instalację i ile prądu mam "uzbierane" do odebrania tej zimy? :) Obawiam się, że styczeń / luty może mi braknąć własnej produkcji na CO/CWU, bo niestety instalacji nie miałem pracującej przez dwa bardzo dobre miesiące tego roku (połowa kwietnia - połowa czerwca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej wiesz, kiedy założyłem instalację i ile prądu mam "uzbierane" do odebrania tej zimy? :) Obawiam się, że styczeń / luty może mi braknąć własnej produkcji na CO/CWU, bo niestety instalacji nie miałem pracującej przez dwa bardzo dobre miesiące tego roku (połowa kwietnia - połowa czerwca).

 

Chcesz mi powiedzieć że problemem jest 200 PLN na 2 miesiące na CO/CWU? ;)

Może chcesz się zamienić?:confused:

 

Dziś przyjechali cieśle kłaść wywiązkę okazało się że murłaty poskręcały się w "chińskie ósemki" i 4 szt 14x14cm po 7m są do wymiany i muszę zamówić na JUŻ zamienniki (a termin temu nie sprzyja), i już jestem 1500 PLN w plecy a jeszcze nawet 2 kawy nie wypiłem. Przed południem ma jeszcze blacha na dach i rynny przyjechać więc jeszcze przed obiadem wydam kolejne 6000. Więc w planach do wydania na najbliższy tydzień mam 15 k PLN +/- 5 k PLN. A do czasu aż pomyślę o pompie ciepła do CO (bo reku już kupiłem), wydam jeszcze... aż strach się bać.

A znając moje szczęście z tą rozbudową słowo k... na stałe zagości w co 2 wypowiadanym zdaniu, oczywiście może wcześniej się opamiętam i zrównam to wszystko z ziemią i postawię od podstaw :)

W samochodzie turbina gwiżdże, a tylne hamulce używają do hamowania tylko okładzin, no ale samochód niezbędny więc musi jeździć i być dostępny na miejscu.

Więc jak Ci braknie tych 200 PLN dzwoń pożyczę o ile do tego czasu będę jeszcze wypłacalny :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mi powiedzieć że problemem jest 200 PLN na 2 miesiące na CO/CWU? ;)

Może chcesz się zamienić?:confused:

 

Dziś przyjechali cieśle kłaść wywiązkę okazało się że murłaty poskręcały się w "chińskie ósemki" i 4 szt 14x14cm po 7m są do wymiany i muszę zamówić na JUŻ zamienniki (a termin temu nie sprzyja), i już jestem 1500 PLN w plecy a jeszcze nawet 2 kawy nie wypiłem. Przed południem ma jeszcze blacha na dach i rynny przyjechać więc jeszcze przed obiadem wydam kolejne 6000. Więc w planach do wydania na najbliższy tydzień mam 15 k PLN +/- 5 k PLN. A do czasu aż pomyślę o pompie ciepła do CO (bo reku już kupiłem), wydam jeszcze... aż strach się bać.

A znając moje szczęście z tą rozbudową słowo k... na stałe zagości w co 2 wypowiadanym zdaniu, oczywiście może wcześniej się opamiętam i zrównam to wszystko z ziemią i postawię od podstaw :)

W samochodzie turbina gwiżdże, a tylne hamulce używają do hamowania tylko okładzin, no ale samochód niezbędny więc musi jeździć i być dostępny na miejscu.

Więc jak Ci braknie tych 200 PLN dzwoń pożyczę o ile do tego czasu będę jeszcze wypłacalny :p

 

Jeśli napiszę, że faktura za mój dach w 2016 to 63 tyś. za 200m2 to zmieni Ci perspektywę ;-)

 

Temat instalacji fotowoltaicznej ponownie odłożyłem na póżniej, doszedłem do wniosku że mam teraz czas żeby się trochę dokształcić i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja z cenami prądu i dotacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli swoją decyzję o inatalacji PV uzależniasz od dotacji to prawdopodobnie nigdy jej nie będziesz miał.

Z dużym prawdopodobieństwem dotacji już nie będzie.

Wystarczy popatrzeć na kraje w których dotacje już były i nigdy nie wrócą.

 

Dotacja nie jest głównym kryterium posiadania instalacji, ważniejsze jest moim zdaniem zdobycie podstaw wiedzy jaka powinna być dobra instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat instalacji fotowoltaicznej ponownie odłożyłem na póżniej, doszedłem do wniosku że mam teraz czas żeby się trochę dokształcić i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja z cenami prądu i dotacjami.

 

A wiesz że jak cena energii skoczy na bank w tym samym czasie skoczą ceny instalacji PV, i w ten sposób obudzisz się trochę z ręką w nocniku. Ale rozumiem ja też odkładałem decyzję o instalacji o jakieś 3 miesiące:) O dotacji nigdy nie myślałem bo szkoda na to czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz że jak cena energii skoczy na bank w tym samym czasie skoczą ceny instalacji PV, i w ten sposób obudzisz się trochę z ręką w nocniku. Ale rozumiem ja też odkładałem decyzję o instalacji o jakieś 3 miesiące:) O dotacji nigdy nie myślałem bo szkoda na to czasu.

 

Nie uważam, że na dotację szkoda czasu, otrzymałem taką na PC. Fakt, że sytuacja zmieniła się w ostatnim czasie.

 

Nie do końca zgadzam się z tezą, że ceny instalacji skoczą, cena robocizny na pewno jeśli chętnych będzie dużo. A koszt komponentów zależy od welu zmiennych ( cła, ceny walut, itp ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o montażu paneli około 8 kw. okolice Zielonej Góry. Czy ktoś może mi poradzić z własnego doświadczenia firmę rzetelną a stosunkowo niedrogą.Chciał bym z okolic tak do 150 km bo później problem z serwisem i koszty obsługi i ewentualnych napraw rosną niebotycznie

 

Przy wycenach są podawane różne panele. Czym różnią się droższe od tańszych skoro produkować prąd będą w tej samej ilości. bo jeśli założę

8 Kw to tych lepszych będzie mniej ale to mi nie przeszkadza że będzie ich więcej. Czym jeszcze bo różnica w ilości nie jest tak wielka to często tylko kilka sztuk.

Edytowane przez mardor1971
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--Rozmawiałem ze sprzedawcą paneli i powiedział że Ci którzy mają pc lub inne ogrzewanie elektryczne powinni zakładać na wiosnę wtedy się nie zdziwią, bo inaczej dwa rachunki za prąd i za panele. Mówił że umowę podpisujemy teraz a kasa i montaż na wiosnę. Taka opcja bardziej misię podoba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz że jak cena energii skoczy na bank w tym samym czasie skoczą ceny instalacji PV

 

Założysz się? Jesteśmy małym rynkiem PV, więc zwiekszenie popytu u nas nie wpłynie na ceny zauważalnie.

 

Podwyżkami cen prądu straszą od dawna. IMO tak długo, jak politycy decydują o cenach (URE) znaczacych podwyżek dla wyborców (gospodarstw domowych) nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferty jak na 4,13kWp zbyt wysokie ponad 5000 PLN/kWp a to nawet nie leżało obok realnej wartości.

 

Założysz się? Jesteśmy małym rynkiem PV, więc zwiekszenie popytu u nas nie wpłynie na ceny zauważalnie.

 

Podwyżkami cen prądu straszą od dawna. IMO tak długo, jak politycy decydują o cenach (URE) znaczacych podwyżek dla wyborców (gospodarstw domowych) nie będzie.

 

Zobacz dokładnie 4 lata temu za instalację 3,3kW płaciłem 15000 PLN poniżej 4600 PLN/kWp teraz cena jest bardzo podobna a nawet jak pokazał kolega wyżej około 5000 PLN/kWp więc cena instalacji rośnie. I o ile 1kWh prądu kosztuje praktycznie tyle samo na przestrzeni lat płacimy coraz więcej na rzecz obsługi i sprzedawcy energii elektrycznej. Jakieś OZE, akcyza i inne pierdoły i zaraz do tego może dojść emisja co2 a jak wiemy 90% energii u nas wytwarza ogromne ilości CO2. Więc 1kWh będzie kosztowała nadal około 17 gr, ale pozostałe opłaty jak dystrybucja podrożeją.

A wiemy że w 2020r mamy spełnić chyba 15% energii z OZE a do tego nam jeszcze bardzo daleko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz dokładnie 4 lata temu za instalację 3,3kW płaciłem 15000 PLN poniżej 4600 PLN/kWp teraz cena jest bardzo podobna a nawet jak pokazał kolega wyżej około 5000 PLN/kWp więc cena instalacji rośnie. I o ile 1kWh prądu kosztuje praktycznie tyle samo na przestrzeni lat płacimy coraz więcej na rzecz obsługi i sprzedawcy energii elektrycznej.

 

Nie wiem, co płacisz. Ja liczę wszystkie składniki i od wielu lat wzrost ceny prądu jest bliski inflacji - czyli praktycznie cena nie rośnie. A pojawiają się mozliwosci kupienia taniej, niż standardowa cena (np. wygrzewanie posadzki kosztuje mnie 10,43gr/kWh).

Nie wiem, co chcesz w tej wypowiedzi przekazać. Ze jest zwiazek cen PV z ceną prądu, 500+, boomem budowlanym czy z kursem dolara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że popyt kształtuje ceny. A Cena PV uzależniona jest w znacznym stopniu od dolara :) i w sumie od 500+ bo w zależności ile dolarów kupisz za 500+ tyle czasu będziesz oszczędzał na instalację.

Ja na FV za energię mam wyszczególnione za co płacę i w sumie daje to 0,6PLN/kWh.

 

A powiedz coś więcej o tym wygrzewaniu posadzki i tańszym prądem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o montażu paneli około 8 kw. okolice Zielonej Góry. Czy ktoś może mi poradzić z własnego doświadczenia firmę rzetelną a stosunkowo niedrogą.Chciał bym z okolic tak do 150 km bo później problem z serwisem i koszty obsługi i ewentualnych napraw rosną niebotycznie

 

Witaj, czy wiesz że Viessmann też ma instalacje fotowoltaiczne? Mamy teraz na nie promocje i kilka pakietów do wyboru.

Czy sprawdzałeś może nasza ofertę jak pytałeś o wyceny?

Jeśli interesuje Cię moc ok. 8 kW to może interesujący byłby dla Ciebie nasz pakiet XXL.

 

Porównaj z innymi wycenami a w razie jakichkolwiek pytań pozostaję do Twojej dyspozycji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam umowę kompleksową więc u mnie to to nie przejdzie.

 

U mnie jest G12 W, i też nie mogę z tej promocji skorzystać.

Pomyślałem, że montaż instalacji zimą / wiosną to dobry termin, bo firmy mają mniej zleceń i mogą być skłonne redukcji cen.

Ja obstawiam, że po wyborach ceny prądu pójdą w górę, w tym momencie przedsiębiorcy mają problem z podwyżkami i przyjdzie czas na osoby fizyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...