Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam. Zastanawiam się nad założeniem instalacji fotowoltaicznej. Z uwagi na to iż w ogóle nie jestem rozeznany w temacie i ogromu ofert na rynku proszę o polecenie jakiejś sprawdzonej instalacji przez użytkującego. Może jakiejś konkretnej firmy w woj.świętokrzyskim .

 

Witam,

Zachęcam do zapoznania się z kalkulatorem fotowoltaicznym od Viessmann! Sprawdź ile zaoszczędzisz inwestując w zestaw fotowoltaiczny "pod klucz".

 

Zestawy fotowoltaiczne zawierają wszystkie składniki, niezbędne do wykonania instalacji fotowoltaicznej.

Sprawdź nasz kalkulator oszczędności.

 

Co zyskujesz?

 

Gwarancja ceny zestawu wraz z montażem

10 lat gwarancji na panele fotowoltaiczne

Oszczędzasz do 16 500 zł z każdego kW zainstalowanej instalacji

 

Promocyjne ceny brutto pakietów fotowoltaicznych wraz z montażem zawierają:

-Profesjonalne doradztwo

-Montaż instalacji fotowoltaicznej

-Opieka serwisowa

-Panele fotowoltaiczne wraz z niezbędnym wyposażeniem dodatkowym

 

Kalkulator i więcej informacji na temat promocji znajdziecie [moderowano]

Edytowane przez Tomaszs131
Link reklamowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

4200 PLN/kWp cena raczej średnia półka cenowa. Panele to jakieś "chińczyki" cena w Chinach 0,257e/Wp czyli około 77e * 4,2 = 3233PLN/panel

Przy Twoich 14 daje to 4500 PLN/ panele inwerter to 6000 PLN konstrukcja na dach 2000 PLN + jakieś 1500 PLN transport paneli i 1000 PLN montaż reszta to zarobek firmy.

 

Jaką wybrać taryfę w PGE po założeniu PV?.

To zależy ja preferuję G12 bo nie lubię puszczać pralek i zmywarek po 22:00. Ale jak ktoś w trakcie dnia jest w robocie i nikogo nie ma w domu można pomyśleć nad G12X.

 

Rozliczanie jak kolega napisał jeśli zabraknie Ci taniego/drogiego prądu ZE i tak zbilansuje sobie produkcją z dowolnej taryfy.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Jaką wybrać taryfę w PGE po założeniu PV?

Jaka jest optymalna i najbardziej uniwersalna?

Proszę o podpowiedź bardziej doświadczonych użytkowników.

 

Nie napisałeś jakie masz zużycie roczne i wielkość instalacji pv. To są kluczowe wartości do wybrania odpowiedniej taryfy.

Ok, 5,4KW pv a zużycie jakie?

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bilansowanie międzyfazowe w PGE działa ? Pytanie do klientów PGE.

 

Jakie są negatywne strony za małej ilości paneli w stosunku do inwetera ?

 

PGE montuje odpowiednie liczniki bilansujące w związku z czym działa bardzo dobrze.

Samodzielnie przyjąłem, że wartość znamionowa inwertera powinna odpowiadać mocy ogniw w warunkach nasłonecznienia 800W/m2, czyli przykładowo dla ogniwa 250W, przyjmujemy moc 200W.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie jak wszyscy 25 lat na minimum 80% produkcji? Ściemniacie coś, czy wasza firma tyle czasu nie przetrwa na Polskim rynku?

 

proszę dokładnie czytać warunki gwarancji jakie podsuwają wam firm. Co innego jest gwarancja na panel a co innego jest gwarancja jakości.

Firma Viessmann na swoje wyroby udziela 10 lat gwarancji jednocześnie gwarantując że po 25 latach eksploatacji sprawność panela nie spadnie poniżej 80%.

panel.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie ok 4000 kw ale docelowo grzanie ciepłej wody tylko prądem i zakup klimatyzatora.

 

Wtedy może zabraknąć własnej energii. Dokupując 1000kwh w taryfie G11 zapłacimy około 600zł, w taryfie G12 - 350zł.

Na pierwszy rok sugeruję taryfę G11 a potem zobaczysz jak będzie.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę dokładnie czytać warunki gwarancji jakie podsuwają wam firm. Co innego jest gwarancja na panel a co innego jest gwarancja jakości.

Firma Viessmann na swoje wyroby udziela 10 lat gwarancji jednocześnie gwarantując że po 25 latach eksploatacji sprawność panela nie spadnie poniżej 80%.

[ATTACH=CONFIG]420310[/ATTACH]

 

Niech zgadnę wymagacie jeszcze przeglądów?? Ile tai przegląd i jak często?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PGE montuje odpowiednie liczniki bilansujące w związku z czym działa bardzo dobrze.

 

Czyli mogę na początek kupić inwerter 1 fazowy do instalacji, której produkcja pokryje mi zużycie prądu w taryfie dziennej 1420 kWh ?

Minus to mniejsza auto konsumpcja, plus to sporo niższa cena inwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę na początek kupić inwerter 1 fazowy do instalacji, której produkcja pokryje mi zużycie prądu w taryfie dziennej 1420 kWh ?

Minus to mniejsza auto konsumpcja, plus to sporo niższa cena inwertera.

 

Jeszcze możesz nawet większy niż 3,8 kW (zwłaszcza większy). Dopóki nie wprowadzą nowych warunków przyłączenia do sieci (IRiESD).

Pomyśl o np takim:

https://www.olx.pl/oferta/nowy-samil-solarriver-4500tl-d-falownik-inwerter-inverter-CID619-IDvRx1u.html#a8cd3527f9

 

lub nieco mniejszym.

https://www.olx.pl/oferta/nowy-samil-solarriver-3400tl-d-dc-switch-falownik-inwerter-inverter-CID628-IDvv4ch.html#a8cd3527f9

 

Ja testowałem ten model 4500 W. Ma 2 wejścia dla DC, więc można na początek podłączyć jeden łańcuch paneli, a później do drugiego wejścia uzupełnić nawet panelami innego typu.

 

Rzeczą normalną jest, że mając PV wzrasta konsumpcja własna energii elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zaczynam szukać stelażu do paneli na dachu skośnym pokrytym dachówką i mam kilka pytań. Dach wygląda następująco:

wLZk_-k1YMXHIv6A3Wqbx9v9ewz3hshM5XemT7Krq5OVsYUR4I3IpxE5hBqcVWPlrhIbBnkcoYeAlTbSg1jUtqcgIIhLrAn1y_LNEhE68SMR6JfJmzaL7vKzo0Tt_iTu6fLseA_G0q3Nt-hlFpGWKjbwWIP4Kg1J9gvzz1k9N3SqEdGsPxPUGAvrPUoJsaxWnNK0UZPn7GEJygxL06zHjU8vK4sABr6u-rNqlcs3F34Y9Vu99TEYXO_E5pLch29VLc0obIKO6QAAvbg5tT60_9KtWEd2drWlbUUtxa3YKn1R9wLRj4one6flVDwlQx0P0QzIILEXMYQ8Ht0lTWbYbtxhevjFihniiBBM6uXxVZLjqgTi7NeHR--etaM0ErNWSyggINme09mdvgAQCx_dWeOMKPRLhV4CMfWIlX66oZ2Ps5EBiPS-AnNi5IIjJ42E0APaD83HhU9QT1IXB6Yr40l_ueq006NO6EyGY0Der45cxOEk_dvAwrAO431YaWDf1RqpcfhV3c3Y1Arcaz_Y_rGmNx7xMuCEBxtzMkFemLC9I1sQw1c4edb95EJ-hWcDRdw4OJ3XItxZaRtsFSB9oaXoBxfp1ZWxjOC5k-b0MeFBiBn_vg_eHGViJfyjB2E=w932-h331-no

czerwone to panele 10szt a żółte to krokwie-narysowałem tylko trzy żeby nie zamazać rysunku a jest ich 12 co 100cm.

1. ile powinienem odsunąć się z panelami od dolnej krawędzi dachu/rynny?

2. czy można tak zamontować szyny żeby początek i koniec wystawał po 0,5m poza ostatni uchwyt do krokwiowy jak na rysunku czy lepiej przesunąć tak szynę żeby zaczynała się na krowi i nie wystawała po za nią?- panel ma 1650mmx998mm. Przy pierwszym rozwiązaniu odpadają mi dwa haki-oszczędność znikoma a ma być dobrze dlatego pytam.

3. na all... znalazłem śrubę teową+nakrętkę lub wpust przesuwny +śruba z tego co widzę jedno i drugie służy do montażu klem-które rozwiązanie jest lepsze?

4. jakie stosujecie wkręty do mocowania haków do krokwi-długość/średnica

5. czy instalację powinno się jakoś uziemnić?

6. pod dachówką są łaty i kontrłaty po 4cm wysokości, łaty przybite do krokwi -jak rozwiązujecie mocowanie haków?- dokręcacie jakieś fragmenty listewek żeby całą stopę haka oprzeć na stabilnym podłożu czy wystarczy łata szerokości 6cm?

Może ktoś spojrzy czy nic mi nie brakuje w tym zestawieniu do 10 szt paneli spiętych w jeden string, oczywiście instalacja 1-no fazowa:

-hak do krokwi 20szt

-szyna montażowa 20mb

-klema początkowa/końcowa 4szt

-klema środkowa 18szt

-do każdego haka, klemy po jednej śrubie teowej+nakrętka lub to drugie rozwiązanie z pkt 3, łącznie 42szt

-wkręty do haków 60szt

-łącznik szyny montażowej 8szt

-złącze mc4 4szt (dwa przy podłączeniu przy panelach i dwa na inwerter)

z elektryki od strony paneli

-bezpiecznik 10A na kablu wkładkowy/cylindryczny

-wyłącznik DC 2p

-inwerter

-wyłącznik AC 2p

oczywiście kable wg zapotrzebowania

 

przepięciówkę instalujecie?

z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ile powinienem odsunąć się z panelami od dolnej krawędzi dachu/rynny?

Przy ustawieniu paneli pionowo - tyle, by śnieg zalegający na rynnach nie zasłonił spodu paneli - wtedy nawet cała połać może nie generować energii.

 

2. czy można tak zamontować szyny żeby początek i koniec wystawał po 0,5m poza ostatni uchwyt do krokwiowy jak na rysunku czy lepiej przesunąć tak szynę żeby zaczynała się na krowi i nie wystawała po za nią?- panel ma 1650mmx998mm. Przy pierwszym rozwiązaniu odpadają mi dwa haki-oszczędność znikoma a ma być dobrze dlatego pytam.

Jeśli wtedy szyny z panelami nie będą wystawały poza połać dachu, to wiatr raczej ich nie oderwie. Ale jak nie wypełniasz dachu "po brzegi" panelami to lepiej zostawić margines, nawet ładniej.

 

5. czy instalację powinno się jakoś uziemnić?

Tak. Nie tyle instalację, co konstrukcję.

 

Co do materiałów się nie wypowiem, poza tym, by pamiętać, że bezpieczniki przed inwerterem muszą być na napięcie stałe. Przepięciówka teoretycznie potrzebna (jak przy każdej instalacji wchodzącej z zewnątrz do środka budynku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...