Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Co za problem zmienić prawo. Wnerwisz się? No i co im zrobisz? Odłączysz się od sieci? Patrz co się dzieje. Zresztą wsadzą Ci nowy licznik, doliczą energię bierną, taryfy dynamiczne, wymuszą VAT (zresztą to już jest ustawie), wyłączenia PV itd itp. Jesteś aktywny musisz się dopasować, bo masz wpływ na sieci energetyczną i czasami jest to działanie negatywne. Niestety ktoś musi ponieść koszty transformacji energetyki, a moim zdanie będą to prosumenci, bo ich jest mniej i energetyce oni nie pasują, bo np. blokersi nie mogą być prosumentami.

 

To dobrze że od razu całemu społeczeństwu będą liczyli energię bierną bo przecież nie mogą samym prosumentom tego liczyć. Blokersi mogą być prosumentami bez problemu mogą powiesić panele na balkonach lub na kawałku dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co za problem zmienić prawo. Wnerwisz się? No i co im zrobisz? Odłączysz się od sieci? Patrz co się dzieje. Zresztą wsadzą Ci nowy licznik, doliczą energię bierną, taryfy dynamiczne, wymuszą VAT (zresztą to już jest ustawie), wyłączenia PV itd itp. Jesteś aktywny musisz się dopasować, bo masz wpływ na sieci energetyczną i czasami jest to działanie negatywne. Niestety ktoś musi ponieść koszty transformacji energetyki, a moim zdanie będą to prosumenci, bo ich jest mniej i energetyce oni nie pasują, bo np. blokersi nie mogą być prosumentami.

Czarnowidztwo. Tak samo jest i było od 15 lat gadane o LPG do samochodu. Nie opłaca sie zakładać, bo jak wiecej osób założy to podniosą akcyze za LPG i nigdy sie nie zwróci, że państwo nie stać na utrated podatków i opłat w paliwie. Tymczasem jezdze 15 lat autami na LPG, cena paliwa dalej konkurencyjna, nikt podatków/akcyzy nie podniósł a krzykacze "że to sie nie opłaca" dalej narzekają na drogie paliwo. Jesli mamy w Polsce 5 mln domów jednorodzinnych a PV założy 200.000 to bedzie to 4% domów - zostawią jako "koloryt".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem jezdze 15 lat autami na LPG, cena paliwa dalej konkurencyjna, nikt podatków/akcyzy nie podniósł a krzykacze "że to sie nie opłaca" dalej narzekają na drogie paliwo. Jesli mamy w Polsce 5 mln domów jednorodzinnych a PV założy 200.000 to bedzie to 4% domów - zostawią jako "koloryt".

Na reszcie jakiś akcent optymistyczny w tej dyskusji. Ja "gazuję" samochody od 1995 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak mogą. Patrz - Szczawnica, Osiedle XX-lecia 3B na wysokości 1-go piętra na stronie południowej 3 panele. Dystrybutor sieci Tauron.

 

Nie mogą być prosumentami poszczególni mieszkańcy. O to chodzi i to była myśl przewodnia. Zresztą to tylko jedne z wielu argumentów. W Szczecinie tez są, tylko to jest prąd np. dla wind, oświetlenia klatek. Ja rozumiem, że jesteście prosumentami i chcecie by było jak najlepiej dla was nawet stawki FIT, ale niestety rzeczywistość będzie inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Tauronu: https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/instrukcja-iriesd

pojawiła się informacja o przekazaniu 3.12.2018r. prezesowi URE karty aktualizacji 7/2018 (dotyczącej mikroinstalacji). Pojawiła się też nowsza wersja tej karty, która zaraz na wstępie w punkcie 1 ma taką informację (w poprzedniej wersji jej nie było):

"Planowana data wejścia w życie... za wyjątkiem Załącznika nr 1 który wchodzi w życie 27.04.2019r. ..."

Załącznik nr 1 w punkcie 9 zawiera interesujące nas "Dodatkowe wymagania dla mikroinstalacji" (od strony 16 karty aktualizacji 7/2018 ). Czyli z tego wynika, że o ile prezes URE podpisze tą kartę, to nowe warunki przyłączeniowe (IRiESD) będą obowiązywały od 27.04.2019r.

 

W takim razie chyba poczekam z montażem jeszcze w okolice stycznia - lutego, aby wyrobić się przed ich wejściem w życie :cool:...

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Na stronie Tauronu: https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/instrukcja-iriesd

pojawiła się informacja o przekazaniu 3.12.2018r. prezesowi URE karty aktualizacji 7/2018 (dotyczącej mikroinstalacji). Pojawiła się też nowsza wersja tej karty, która zaraz na wstępie w punkcie 1 ma taką informację (w poprzedniej wersji jej nie było):

"Planowana data wejścia w życie... za wyjątkiem Załącznika nr 1 który wchodzi w życie 27.04.2019r. ..."

Załącznik nr 1 w punkcie 9 zawiera interesujące nas "Dodatkowe wymagania dla mikroinstalacji" (od strony 16 karty aktualizacji 7/2018). Czyli z tego wynika, że o ile prezes URE podpisze tą kartę, to nowe warunki przyłączeniowe (IRiESD) będą obowiązywały od 27.04.2019r.

 

W takim razie chyba poczekam z montażem jeszcze w okolice stycznia - lutego, aby wyrobić się przed ich wejściem w życie :cool:...

Tylko sraczki nie dostań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co im zrobisz? Odłączysz się od sieci? Patrz co się dzieje. Zresztą wsadzą Ci nowy licznik, doliczą energię bierną, taryfy dynamiczne, wymuszą VAT (zresztą to już jest ustawie), wyłączenia PV itd itp.. . .

Tak coś czuję, że ta czarna wizja się spełni szybciej niż nam się wydaje. Nasze elity perfekcyjnie opanowały sztukę powolnego podgrzewania żaby, my się już gotujemy od 10lat, a dalej dyskutujemy o wyższości Kaczora nad Donaldem i odwrotnie, zamiast wyjść na ulicę w masowych protestach jak te żółtych kamizelek we Francji.

 

Wracając do tematu,

Patrz co się dzieje. Zresztą wsadzą Ci nowy licznik, doliczą energię bierną.. .

Od 22.11 mam nowy licznik Landis Gyr+ E350 z komunikacją gsm, a od 25.11 produkuję zieloną energię i właśnie doświadczam nowego podejścia Taurona do OZE. Mimo korzystania z prądu głównie w takcie dnia kiedy jest produkcja, to pierwsze obserwacje pokazują, że ten nowy inteligentny licznik nabije mi o 20% większe zużycie prądu niż w zeszłym miesiącu. Według wskazań ponad 20kWh zużyłem bez oddawania do sieci, a w sumie wyprodukowałem 52kWh.

 

Jedyne testy obciążeń jakie zrobiłem to odpalenie grzałki 3kW na godzinę, gdy PV oddawało 4,5kW do sieci. Zaraz to z przerażeniem wyłączyłem, jak tylko się zorientowałem, że licznik mimo wszystko nabija zużycie. Poza tym zero różnic w nawykach, trybie życia, nowych urządzeniach itp..

 

To są dopiero pierwsze wrażenia, ale wygląda mi to na ostre rżnięcie prosumentów bez znieczulenia. ZE potrafi zadbać, żeby niezależnie od okoliczności wyjść na swoje. Chcę uruchomić usługę eLicznik Taurona, żeby to lepiej dokumentować, ale na razie się nie udaje. Napisałem też do nich z pytaniem jak ten licznik bilansuje między fazami i poprosiłem o instrukcję do niego, ale jej nie mają

 

Moja produkcja (bez kilku dobrych dni na początku, w sumie 52kWh) :https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100314

Edytowane przez K160
Link się nie wklejał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubek86

To jest blokowisko. Dość duże, nie wiem, czy Spółdzielnia, czy Wspólnota. Osobiście rozmawiałem z właścicielem paneli. To było w lecie tego roku. Był na etapie załatwiania licznika 2-kierunkowego z Tauronem.

 

To ciekawe co piszesz. Masz jakieś zdjęcia.

 

Wspólnota mieszkaniowa "Pszczelna" w Szczecinie to jedna z pierwszych wspólnot mieszkaniowych w Polsce, która same produkują energię. Brak korzystnych rozwiązań w prawie, które umożliwiłyby dzielenie między mieszkańców energii produkowanej przez wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe, uniemożliwia maksymalne wykorzystanie produkowanej energii na miejscu, a tym samym ekonomiczną optymalizację takich inwestycji.

 

No ale rożnie może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@K160 to nie tak, że jakoś jestem na nie, ale widzę co się dzieje i niestety nie wygląda to dobrze. Oczywiście są to tylko moje przemyślenia. Licznik na 99% nie ma bilansowania. Nie wiem czy to już te nowe inteligentne liczniki, a jeżeli nie to jak myślisz, kto będzie miał te liczniki w pierwszej kolejności. Niestety u nas ZE rządzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Tauronu: https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/instrukcja-iriesd

pojawiła się informacja o przekazaniu 3.12.2018r. prezesowi URE karty aktualizacji 7/2018 (dotyczącej mikroinstalacji). Pojawiła się też nowsza wersja tej karty, która zaraz na wstępie w punkcie 1 ma taką informację (w poprzedniej wersji jej nie było):

"Planowana data wejścia w życie... za wyjątkiem Załącznika nr 1 który wchodzi w życie 27.04.2019r. ..."

Załącznik nr 1 w punkcie 9 zawiera interesujące nas "Dodatkowe wymagania dla mikroinstalacji" (od strony 16 karty aktualizacji 7/2018 ). Czyli z tego wynika, że o ile prezes URE podpisze tą kartę, to nowe warunki przyłączeniowe (IRiESD) będą obowiązywały od 27.04.2019r.

 

W takim razie chyba poczekam z montażem jeszcze w okolice stycznia - lutego, aby wyrobić się przed ich wejściem w życie :cool:...

 

A w niej

8e569e26d9968684med.png no to kamień z serca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe co piszesz. Masz jakieś zdjęcia.

.

 

Zdjęć nie mam, nie dokumentowałem tego. Sprawa "czy można" wyszła w trakcie tej dyskusji. Podałem dokładny adres i możesz sprawdzić. Dla ułatwienia podam, że wejścia do bloku są "od ulicy", a panele wiszą z drugiej strony. Teren nie jest ogrodzony i można panele zobaczyć obchodząc budynek. To są prawdziwe panele, a nie jakieś atrapy. Są mocowane w podobny sposób, jak moje, tu pokazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć nie mam, nie dokumentowałem tego. Sprawa "czy można" wyszła w trakcie tej dyskusji. Podałem dokładny adres i możesz sprawdzić. Dla ułatwienia podam, że wejścia do bloku są "od ulicy", a panele wiszą z drugiej strony. Teren nie jest ogrodzony i można panele zobaczyć obchodząc budynek. To są prawdziwe panele, a nie jakieś atrapy. Są mocowane w podobny sposób, jak moje, tu pokazane.

 

Pytam z czystej ciekawości. Nie mam zamiaru jechać na drugą stronę kraju. Ja opieram sie na tym co jest w prawie.

 

Brak korzystnych rozwiązań w prawie, które umożliwiłyby dzielenie między mieszkańców energii produkowanej przez wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe
.

 

Koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspólnoty i spółdzielnie mogą wytwarzać ciepło do CO i CWU.

Tylko czy po zużyciu w częściach wspólnych (korytarze, windy, oświetlenie terenu, bramy itd.) zostanie coś jeszcze do zużycia? W blokach powierzchnia dachu jest stosunkowo mała.

 

Lepiej konsumować na bieżąco. Generalnie chodzi o to, że blokersi nie mogą być prosumentami tylko wspólnoty czy spółdzielnie, bo jak sam np. napisałeś powierzchnia dachu np. mała i wspólna. Nie maja takich możliwość. Oczywiście mogą wykupić udziały np w jakimś klastrze,i z niego kupować np. energię.No tylko ... Dlatego to napisałem jako z jedne argumentów, że opustów za kilka lat nie będzie. Ktoś musi ponieść koszty transformacji energetyki, a według mnie większość to jednak blokersi i takiej zgody społecznej nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspólnoty i spółdzielnie mogą być prosumentami. Energia wytworzona i oddana przez takiego prosumenta jest rozliczana tak samo jak indywidualnych prosumentów. Stroną jest wspólnota albo spóldzielnia. Współwłaściciele takiej np. wspólnoty korzystają na tym mając obniżki kosztów utrzymania części wspólnej, ponieważ zyski z takiej instalacji wchodzą do wspólnoty jako pożytki z części wspólnej.

W mojej wspólnocie budynek ma dach o powierzchni 750m2. Spokojnie wystarczy na 50kWp.

 

Pisałem o tym. Czytasz.

 

Brak korzystnych rozwiązań w prawie, które umożliwiłyby dzielenie między mieszkańców energii produkowanej przez wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe, uniemożliwia maksymalne wykorzystanie produkowanej energii na miejscu, a tym samym ekonomiczną optymalizację takich inwestycji.

 

Dlatego się dziwię tym co napisał @vr5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...