Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Nie wiem co to za cytat, ale się z nim nie zgadzam. Energia wyprodukowana obniża wspólnocie koszty zarządu częścią wspólną a to wiąże się z mniejszymi kosztami utrzymania nieruchomości, a co za tym idzie mniejsze koszty dla współwlaścicieli.

Korzyści z takiej instalacji nie koniecznie trzeba liczyć jako prąd wyprodukowany dla poszczegółnych mieszkań. Wspólnoty mają wiele innych miejsc gdzie ta energia może być wykorzystana z korzyścią dla współwlaścicieli.

 

Wybacz, ale zapytam kolejny raz. Czytasz. Tu masz wyjaśnione.

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7749364&viewfull=1#post7749364

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Lepiej konsumować na bieżąco.

 

Tylko to jest technicznie niewykonalne. Wspólnota/spółdzielnia ma swój licznik, jak każdy właściciel lokalu. Żeby z PV wspólnoty coś trafiło do gniazdka właściciela mieszkania, to musi przejść przez dwa liczniki.

IMO najlepsze rozwiązanie w bloku to zasilanie grzałki w zasobniku CWU nawet bez podpinania do sieci. Tanie, proste a pewnie trudno o blok, w którym nawet w dni o największej produkcji byłby nadmiar CWU - więc nie ma sensu kombinowanie z zasilaniem czegoś jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tam jest wyjaśnione?

 

 

Ja już się nie dziwię temu co napisal @vr5 bo zpytałem swojego instalatora od PV i on mi powiedział że w blokach każdy ma prawo zostać prosumentem jeśli tylko ma gdzie zainstalować panele.

Można się dogadać ze wspólnotą i wydzierżawić od niej powierzchnię południowej elewacji i na niej zainstalować panele i w domu inwerter.

ZE wtedy wymienia licznik na dwukierunkowy i zaczyna się produkcja jako prosument.

Wspólnota może też zainstalować dużo paneli i zostać normalnym sprzedawcą energii elektrycznej za którą będzie otrzymywać od 18 do 20 groszy za kWh.

W przyszłym roku może nawet więcej.

 

Problem w tym, że nie ma gdzie tego pwoieści. Znam kilka osób co próbowały i nic z tego, czy to spółdzielnia czy wspólnota. Nawet na swoim balkonie , bo psuje wygląd budynku. Teoretycznie można, realnie mało wykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam z czystej ciekawości. Nie mam zamiaru jechać na drugą stronę kraju. Ja opieram sie na tym co jest w prawie.

 

. Brak korzystnych rozwiązań w prawie, które umożliwiłyby dzielenie między mieszkańców energii produkowanej przez wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe

 

Koniec.

 

 

@marcinbbb napisał: Blokersi mogą być prosumentami bez problemu mogą powiesić panele na balkonach lub na kawałku dachu.

A Ty na to:

Nie mogą powiesić

Blokers, to nie Wspólnota, tylko "Osoba Fizyczna". Nie dzieli się ze Wspólnotą, ani żoną, ani prądem.

 

Mylisz po prostu pojęcia. I tyle w temacie...

End.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinbbb napisał: Blokersi mogą być prosumentami bez problemu mogą powiesić panele na balkonach lub na kawałku dachu.

A Ty na to:

Nie mogą powiesić

Blokers, to nie Wspólnota, tylko "Osoba Fizyczna". Nie dzieli się ze Wspólnotą, ani żoną, ani prądem.

 

Mylisz po prostu pojęcia. I tyle w temacie...

End.

 

Napisałem, bo nie znam takiego przypadku, a mieszkam w bloku. I to nie tylko w mojej miejscowości. Dlatego się zdziwiłem, że wspólnota czy spółdzielnia wyraziła zgodę. Kilka przypadków w Polsce na miliony blokersów. Fakt mogą być, prawo tego nie zabrania. Tylko realnie mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w niej

8e569e26d9968684med.png no to kamień z serca.

No właśnie niestety chyba nie do końca, a przynajmniej nie byłbym tego taki pewien. Wg tego artykułu:

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/31745/nowe-wymogi-w-zakresie-przylaczania-mikroinstalacji-drugie-podejscie

operatorzy odstąpili od możliwości odłączania mikroinstalacji o mocy <10kW z tego względu, iż od kwietnia tak czy siak wchodzą przepisy unijne mające umożliwiść OSD odłączanie mikroinstalacji o mocy >0,8kW. Cytuję fragment z tego artykułu:

 

"... W nowym projekcie Karty Aktualizacji IRiESD zrezygnowano z postulowanego wcześniej zapisu, który umożliwiłby operatorom zdalne wyłączanie mikroinsalacji o mocy ponad 10 kW.

Ta zmiana wynika z wprowadzenia od kwietnia przyszłego roku unijnych wymogów Kodeksu Sieciowego RfG, który i tak umożliwi OSD nadanie sygnału wyłączającego mikroinstalację o mocy wynoszącej nawet tylko 800 W.

Obecnie mają trwać dyskusje, w jaki sposób krajowi operatorzy sieci dystrybucyjnych zaimplementują wymagania tego kodeksu. ..."

 

"... PTPiREE zapewnia, że wprowadzane zmiany obejmą tylko nowe mikroinstalacje, realizowane po zatwierdzeniu zmian w IRiESD. ..."

 

Nie jestem w stanie się odnieść jak to się przełoży na prosumentów, ani czy te nowe przepisy unijne dotkną też istniejące instalacje (zakładam, że nie powinny, ale dalszy cytat mówi jedynie o zmianach wprowadzonych w IRiESD). Jeżeli się potwierdzi, że faktycznie te zmiany nie dotkną istniejących już instalacji, to na bank będę chciał montować nasze PV w pierwszym kwartale, aby wyrobić się z wszystkim przed wejściem nowych przepisów w życie...

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, bo nie znam takiego przypadku, a mieszkam w bloku. I to nie tylko w mojej miejscowości. Dlatego się zdziwiłem, że wspólnota czy spółdzielnia wyraziła zgodę. Kilka przypadków w Polsce na miliony blokersów. Fakt mogą być, prawo tego nie zabrania. Tylko realnie mało prawdopodobne.

 

Przypadek prosumenta mieszkającego w bloku widziałem na fb prowadził do jakiegoś artykułu gdzie jakiś koleś założył 8 paneli na dachu i ma zamontowany licznik 2 kierunkowy.

O udało się znaleźć: https://smoglab.pl/krakowianin-zmienil-dach-bloku-elektrownie-teraz-obchodza-go-rachunki-prad/

 

kubek86 tyle w temacie ;)

Na swoim balkonie mogę robić co chce i kiedy chce mam mieszkanie własnościowe w Spółdzielni mieszkaniowej klima wisi, 90 cm antena sat, nawet doniczki z kwiatkami zachce mi się panela powieszę 4 szt i Spółdzielnia guzik ma do tego.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i wyciągam wnioski. Weszło niedawno nowe prawo energetyczne (dużo zmian) i jest tam definicja magazynu energii. Po co? Potem czytałem, że ME planuje wprowadzić jakieś taryfy dla tych magazynów, ktoś pisał, że też mają być taryfy dynamiczne, wymiana liczników i już niektórzy prosumenci mają instalowane, takie z antenką. UE ma zunifikować do 2022 systemy energetyczne, to teraz są jakieś problemy - coś o Niemcy i Austrię chodzi. Prosumenci są nie na rękę itp itd. Chyba też maja być zapisy w UE o tych wyłączeniach instalacji PV, ale tego nie jestem pewien. Dużo tego. Zresztą nie każdy może być prosumentem np. blokresi. Co oni na koszty energii. Jakoś trzeba będzie to pogodzić.

 

Licznik z anteną mam od 3 lat

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś czuję, że ta czarna wizja się spełni szybciej niż nam się wydaje. Nasze elity perfekcyjnie opanowały sztukę powolnego podgrzewania żaby, my się już gotujemy od 10lat, a dalej dyskutujemy o wyższości Kaczora nad Donaldem i odwrotnie, zamiast wyjść na ulicę w masowych protestach jak te żółtych kamizelek we Francji.

 

Wracając do tematu,

Od 22.11 mam nowy licznik Landis Gyr+ E350 z komunikacją gsm, a od 25.11 produkuję zieloną energię i właśnie doświadczam nowego podejścia Taurona do OZE. Mimo korzystania z prądu głównie w takcie dnia kiedy jest produkcja, to pierwsze obserwacje pokazują, że ten nowy inteligentny licznik nabije mi o 20% większe zużycie prądu niż w zeszłym miesiącu. Według wskazań ponad 20kWh zużyłem bez oddawania do sieci, a w sumie wyprodukowałem 52kWh.

 

Jedyne testy obciążeń jakie zrobiłem to odpalenie grzałki 3kW na godzinę, gdy PV oddawało 4,5kW do sieci. Zaraz to z przerażeniem wyłączyłem, jak tylko się zorientowałem, że licznik mimo wszystko nabija zużycie. Poza tym zero różnic w nawykach, trybie życia, nowych urządzeniach itp..

 

To są dopiero pierwsze wrażenia, ale wygląda mi to na ostre rżnięcie prosumentów bez znieczulenia. ZE potrafi zadbać, żeby niezależnie od okoliczności wyjść na swoje. Chcę uruchomić usługę eLicznik Taurona, żeby to lepiej doku 3mentować, ale na razie się nie udaje. Napisałem też do nich z pytaniem jak ten licznik bilansuje między fazami i poprosiłem o instrukcję do niego, ale jej nie mają

 

Moja produkcja (bez kilku dobrych dni na początku, w sumie 52kWh) :https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100314

 

U mnie bilansuje, Produkcja PV 4,5kW grzałka 3kW to do sieci 1,5kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, bo nie znam takiego przypadku, a mieszkam w bloku. I to nie tylko w mojej miejscowości. Dlatego się zdziwiłem, że wspólnota czy spółdzielnia wyraziła zgodę. Kilka przypadków w Polsce na miliony blokersów. Fakt mogą być, prawo tego nie zabrania. Tylko realnie mało prawdopodobne.

 

U mnie jutro na dachu bloku wspólnoty montuje instalacje 5kWp na własne potrzeby, 7 z 8 właścicieli wyraziło zgodę, 1 nie zajął żadnego stanowiska, więc można.

Mój przypadek to kolejny z tych milionów blokersów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubek86 tyle w temacie ;)

Na swoim balkonie mogę robić co chce i kiedy chce mam mieszkanie własnościowe w Spółdzielni mieszkaniowej klima wisi, 90 cm antena sat, nawet doniczki z kwiatkami zachce mi się panela powieszę 4 szt i Spółdzielnia guzik ma do tego.

Chyba tak wszystkiego robić nie możesz, np. spróbuj rozpalić grilla na balkonie, ciekawe czy nikt nie zareaguje. Własność w spółdzielni, to nie dom jednorodzinny, wszystkiego zrobić nie możesz. Z tego co kojarzę to na wszystkie elementy zewnętrzne, powinna być zgoda zarządcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak wszystkiego robić nie możesz, np. spróbuj rozpalić grilla na balkonie, ciekawe czy nikt nie zareaguje. Własność w spółdzielni, to nie dom jednorodzinny, wszystkiego zrobić nie możesz. Z tego co kojarzę to na wszystkie elementy zewnętrzne, powinna być zgoda zarządcy.

 

Grila na balkonie przerabialiśmy wiele razy, nawet raz w zimę. Skoro antena sat może wisieć to i nie mogą się czepiać paneli pv

balkon.jpg

 

a tu masz film innego autora który pokazuje mocowanie oraz zyski.

https://www.youtube.com/watch?v=ziOPGTCncBo

balkon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę to na wszystkie elementy zewnętrzne, powinna być zgoda zarządcy.

 

W tej dyskusji nie chodziło co może, a czego nie może Blokers w naszym kraju. Na początku (tej dyskusji) jeden z forumowiczów napisał, że prawo nie pozwala na zakładanie fotowoltaiki takim ludziom, a okazuje się, że jednak mogą po spełnieniu pewnych warunków. Patrz - @j72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę odeszliście od tematu.

Ze względu na straszenie podwyżkami, a i trochę kasy z budowy zostanie zastanawiam się nad FV. Powiedzcie mi jak policzyć sensowną moc potrzebną mi dla domu. Mam praktycznie wszystko na prąd. Jeszcze nie mieszkam, dlatego ciężko mi zaprognozowac na podstawie rachunków.

Dom 120m2 PC, płyta indukcyjna. Poza tym nic szczególnego -trzy osoby. Z prądem raczej oszczędnie. Pompa 9kW. Na dziś za bytowy w domu którym mieszkam płacę około 100zł za miesiąc. W nowym do rachunków dojdzie PC i kuchnia indukcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko na prąd bez PC i w zeszłym roku zjadłem 5000kWh . Dom troszkę większy.

CO i CWU z peleciaka. Grzałkę włożyłem do zbiornika w kwietniu przy montażu PV, ale z obawy , że mi nie styknie produkcji z 6kWp na bytowy, po miesiącu 350kWh wróciłem w tym roku do grzania wody , peletem.

 

 

PV bierz na górkę by w produkcji zmieściła się strata 20% opustu. Z pompą możesz cyrklować w 8 do 10 kWp

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...