Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Cena nie jest taka zła. A jak się podłącza taki magazyn energii jak się już ma zwykły inwerter? Trzeba kupić nowy hybrydowy, czy wystarczy dokupić ładowarkę i wpiąć w układ?

 

Zwykły inwerter - nie. Kupić hybrydowy, albo podłączyć pod UPS o odpowiednich parametrach . Przy UPS może być problem z ładowaniem.

Victron multi plus może załatwić sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak konkretnie spadną to pomyśle ale za 9000 to są be. Mam dzisaj rekordową moc ciągłą 0-10W ciemno jak w d... cześć przysypana śniegiem nawet niema jak nowego regulatora przetestować

 

Za 5000 zł to też jeszcze za drogo. Takie, lub podobne połączone w baterię:

 

https://allegro.pl/oferta/ogniwo-akumulator-gp-2-6ah-18650-li-ion-3-7v-2600-7725064474

 

już teraz wychodzą taniej.

A mając "kasiorę" to za 30 tys. można kupić lekko stukniętego Leaf`a z baterią 8 razy mocniejszą od tej 3,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z tymi 18650 jest mały problem. Myślałem o czymś takim, ale problem z chłodzeniem tego. No i BMS, bo inny algorytm ładowania. Man nadzieję,że sobie z tym poradzę w najbliższym czasie.

 

Podałem Ci to jako przykład. W sieci jest już spora oferta, nie tylko na alle..., ale ina al...ex...

Ja nie wchodzę (przynajmniej na razie) w off.

Co do chłodzenia - da się to załatwić dając po jednej warstwie z rozdzieleniem między warstwami po kilka centymetrów. W końcu to nie będzie w samochodzie, gdzie każdy centymetr się liczy. Można dołożyć jeszcze jakiś wentylator sterowany czujnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18650 to li-ion. Tu jest inne podejście do tematu, nieważne gdzie kupione. Ja ma off i to testuje od jakiegoś czasu.

 

Jakki masz off z jakich klocków?

 

 

Za 5000 zł to też jeszcze za drogo. Takie, lub podobne połączone w baterię:

 

https://allegro.pl/oferta/ogniwo-akumulator-gp-2-6ah-18650-li-ion-3-7v-2600-7725064474

 

już teraz wychodzą taniej.

A mając "kasiorę" to za 30 tys. można kupić lekko stukniętego Leaf`a z baterią 8 razy mocniejszą od tej 3,3.

 

bateryjki nie taniej u chinków kupić i po zgrzewać?

 

Ja sporą cześć offa mam z Chin.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, że jeżeli będę produkował prąd z PV tylko w dzień w I taryfie (załóżmy 20kWh), a zużycie miał tylko w nocy w II taryfie (załóżmy 10kWh) i będzie to trwało pół roku, to zbilansuje mi się ta produkcja, czy za całość zużycia w II taryfie naliczona zostanie mi opłata, bo produkcja była w I taryfie? A całość wyprodukowana w I taryfie przepadnie, bo nie było zużycia w I T?

 

No i nie do końca rozumiem to rozliczenie w przypadku 3 faz.

 

W pierwszej kolejności bilansuje się I tar. jak jest nadprodukcja bilansują II tar. Pytanie ---Po co pobierać więcej w II ( jak nie ma potrzeby) skoro mam własną energię w I tar. Dlatego w I tar. jedziemy na maksa. Produkcja też jest II tar. w dzień(okres letni 01.04do 31.09) zimowy(01.10 do 31.03) Po co bawić się w taryfy jak masz zamiar używać prądu tylko na cele bytowe? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na wszelki wypadek napisałem: "... Podobno już wygrali Prosumenci"

 

Ja też "mam pod górkę" z rozliczaniem proporcjonalnym, które nie do końca jest zgodne z prawem.

Sprzedawca zarabia nie tylko 20, lub 30 procent na oddanej energii do "magazynu". Pracownicy ZE, którzy wystawiają faktury wiedzą, że są one zawyżone, wystawiane z naruszeniem prawa, ale nie mogą ich skorygować.

 

Jak mogą być zawyżone skoro sam sobie spisuję od 3 lat co dzień ( takie hobby jak do tej pory) i moje zapisy pokrywają się z tym co dostaję z ZE ,powiem więcej liczę kWh x stawka i różnicę mam tylko w opłatach stałych których nie biorę do swej kalkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada podpiętą baterię pod swoje pv?

 

Taką komercyjną jak lg chem 3.3 lub większą. Chętnie bym przedyskutował kilka kwestii.

 

W detalu stoi po 11k, pewnie by się za 9k udało wyrwać, to już całkiem niezła cena.

 

Generalnie interesuje mnie próba zejścia ze zużyciem prądu w drogich godzinach praktycznie do zera.

 

To generalnie zużycie na cele bytowe, może minimalnie klimatyzacja, chociaż ta w drogich godzinach przy pełnym słońcu sama się nakarmi :)

 

myślenie porażka sorry ale nigdy się nie zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mogą być zawyżone skoro sam sobie spisuję od 3 lat co dzień ( takie hobby jak do tej pory) i moje zapisy pokrywają się z tym co dostaję z ZE ,powiem więcej liczę kWh x stawka i różnicę mam tylko w opłatach stałych których nie biorę do swej kalkulacji.

 

W Tauronie?

Pisałem kiedyś - w pierwszej fakturze z PV miałem nadwyżkę 163 kWh oddanej w I-szej taryfie. Znacznie mniejsza produkcja w II-giej taryfie. Pomieszaali to tak, że musiałem zapłacić za 213 kWh w I-szej. Żeby było ciekawiej, to fakturę wystawili na 31.12.2017 r., czyli po niespełna 5 miesiącach od uruchomieniu PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślenie porażka sorry ale nigdy się nie zwróci.

Zwrócić to się może obiad. Dom Ci się zwróci?

 

Mnie interesuje dobór systemu dla niego budynku, który w maksymalnym stopniu redukuje zużycie. Dzisiaj to się nie zwróci, ale jeszxze jedną większa podwyżka prądu i wszystko może się zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrócić to się może obiad. Dom Ci się zwróci?

 

Mnie interesuje dobór systemu dla niego budynku, który w maksymalnym stopniu redukuje zużycie. Dzisiaj to się nie zwróci, ale jeszxze jedną większa podwyżka prądu i wszystko może się zmienić.

 

Myślę, że voymar ma sporo racji. Nie dom ma się zwracać, ale inwestycja ma się opłacać. Akumulatory wszelkiej maści o ile wiem mają pewną żywotność. Wystarczy wyliczyć lub sprawdzić deklaracje producenta (z pewną dozą ostrożności) co do tej żywotności oraz policzyć, ile tego prądu faktycznie "zaoszczędzisz" dzięki tym 9 tysiącom czy innej cenie. Inwestycja przekroczy potencjalne zyski prawie na pewno. Poza tym posiadanie akumulatora czy innego rozwiązania tego typu nie zredukuje zużycia przecież. Zużyjesz tyle ile zużyjesz, czyli ile potrzebujesz. Zredukować można jednie koszty, a te właśnie podnosisz sobie inwestując niemal 10 tysięcy niezupełnie potrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile tego prądu faktycznie "zaoszczędzisz" dzięki tym 9 tysiącom czy innej cenie.

 

Przy systemie rozliczeń z ZE z 20 czy nawet 30% potrąceniem to nic nie zaoszczędzisz. sprawność naładowania i rozładowania potrąci nawet więcej. Off-grid ma sens tylko dla zabezpieczenia dostaw prądu. Ale tu też taniej i lepiej wyjdzie agregat, jak komuś bardzo zależy.

Co do deklaracji to bym na nie w ogóle nie patrzył - przywołując pewną reklamę, nie ważne, co producent obiecuje. Ważne, co gwarantuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...