Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Nam się trochę światopogląd rozjeżdża żebyśmy się dogadali :)

Chcę aby mój OFF dał mi bezpieczeństwo energetyczne a przy okazji staram się wyciągnąć z tego jak najwięcej.

 

Widzisz stratę mam na lądowaniu od 2A a nie jak przy pełnym cyklu 10A

 

Myślisz że nie wiem że wyszedłbym lepiej podłączając panele jako ON? Jestem chciwy i sknera ale pewne rzeczy stawiam ponad to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chcę aby mój OFF dał mi bezpieczeństwo energetyczne

 

No i do tego się trochę nadaje. Trochę, bo jak będzie dłuższa przerwa w prądzie, to nie pobiegniesz na stację benzynową dokupić paliwa, jakbyś mógł zrobić przy agregacie. Dlatego do tego lepszy agregat.

 

Widzisz stratę mam na lądowaniu od 2A a nie jak przy pełnym cyklu 10A

 

Na doładowywaniu prawie pełnego aku straty masz największe, bo wtedy jest najmniejsza sprawność ładowania (najwięcej idzie w ciepło). Czy 2A przez 5 godzin, czy 2A 5x po jednej godzinie, czy pół godziny 10A? Tak czy inaczej sprawność gorsza, niż 80%. A im bardziej naładowany aku, tym dalsza od tych 80%. I do tego zupełnie się nie nadaje.

 

Jestem chciwy i sknera ale pewne rzeczy stawiam ponad to.

 

Lepiej i taniej byś wyszedł na on-grid + agregat (używany pewnie z potrzeby co kilka lat, a częściej dla rozruszania i spalenia starego paliwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Nie ma dofinansowania. Będziesz mógł sprzedawać prąd. Mają się otworzyć na prosumentów. Osobiście jestem bardzo sceptyczny i mam swoje przemyślenia. Zwrot o 100%. Dusili prosumentów, a teraz otwarcie? No ale to polityka.

 

Jak to mają zacząć nadmiar Energi kupować od Prosumenta? Dobrze rozumiem? Masz jakieś linki do tego info?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mają zacząć nadmiar Energi kupować od Prosumenta? Dobrze rozumiem? Masz jakieś linki do tego info?

 

" Chcemy, aby w Polsce prosumenci, a zatem klienci indywidualni, spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, stawiali instalacje energetyki odnawialnej, a nadwyżki produkowanej energii mogli wprowadzać do sieci energetycznej i za to otrzymywać wynagrodzenie – stwierdziła minister przedsiębiorczości." http://m.gramwzielone.pl/trendy/33723/emilewicz-2019-pod-znakiem-rewolucji-prosumentow

Ale kto wie czy to nie kiełbasa wyborcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i do tego się trochę nadaje. Trochę, bo jak będzie dłuższa przerwa w prądzie, to nie pobiegniesz na stację benzynową dokupić paliwa, jakbyś mógł zrobić przy agregacie. Dlatego do tego lepszy agregat.

 

 

 

Na doładowywaniu prawie pełnego aku straty masz największe, bo wtedy jest najmniejsza sprawność ładowania (najwięcej idzie w ciepło). Czy 2A przez 5 godzin, czy 2A 5x po jednej godzinie, czy pół godziny 10A? Tak czy inaczej sprawność gorsza, niż 80%. A im bardziej naładowany aku, tym dalsza od tych 80%. I do tego zupełnie się nie nadaje.

 

 

 

Lepiej i taniej byś wyszedł na on-grid + agregat (używany pewnie z potrzeby co kilka lat, a częściej dla rozruszania i spalenia starego paliwa).

 

Nie ruzmiesz mojej filozofi życia. Nijak się to nie przekłada na to co piszesz. Mam agregat z wydech przez ścianę odpalany co miesiąc na 30min robi za ładowarkę do akumulatorów. Dobry agregat z czystym sinusem swoje kosztuje.

Nie wiem w którym miejscu On z agregatem wychodzi lepiej dla mie nie.

 

OFF spełnia moje założenia jedyny słaby punkt to akumulatory zobaczymy ile tanie AGM przetrwają

W układzie który mam pałując już akumulatory jestem wstanie funkcjonować przez sporą cześć roku nie odpalając agregatu. (bez pralki,zmywarki i hydroforu).

Można pwoiedzieć że nawet wielotygodniowy brak prądu nie wyłączy domu z eksploatacji niezależnie czy zima czy lato. Oczywiście mogą być momenty zaciskania pasa(TV, laptop, Zmniejszenie wentylacji). Brakuje mi do kompletu małej turbiny wiatrowej ale to po realizacji planów na przyszłe lato.

 

 

Nie chcę ciągnąć tematu bo ONowcy zaczną się denerwować.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ciągnąć tematu bo ONowcy zaczną się denerwować.

Oj od razu denerwować, mnie to lotto kto na co przeznacza swoje dutki ale jak ktoś piszę że jak prąd wyłączą to sporą część przeżyje ale z wyłączeniem hydroforu, wentylacji i pralki. To nóż się w kieszeni roztwiera prać będziesz w strumyku i wodę też będziesz brał ze strumyka a wodę do picia to będzie deszczówka.

 

W zimę ten OFF to musi zapierdzielać bo mi z 5kW z dachu spadło dziś 0,3kWh nie starczyło by na dłuższe posiedzenie na kiblu przy świetle a o laptopie to mógłbym pomarzyć.

Reasumując offgrid całą zimę leży i bardziej wygląda niż działa bo te 0,1kWh to nic nie naładuje a samo rozładowanie będzie większe, ale tego sie nie dowiemy bo kolega nie podaje liczb tylko że ma off. Podaj jakieś statystyki w kWh na okres od początku grudnia tego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hostii był któryś rok na offgridzie (ma jeszcze sprzęt) ale jakieś dwa lata wstecz przeszedł na on , bo stwierdził , że szkoda zachodu i , że rozbudowuje Pv...

To , że można być off jest niezaprzeczalne , ale to tylko dla zapaleńców obcykanych w elektryce .

 

Kulibob to taki nasz preppers albo może boungler

 

"Zasady preppersa: oszczędzać, być maksymalnie niezależnym, mieć bezpieczne schronienie i tyle rzeczy, by przetrwać, gdyby zabrakło pieniędzy, ustały dostawy prądu, gazu, zamknięte zostały drogi, sklepy, banki, szpitale. Szacuje się, że w USA jest ponad 3 mln preppersów. Mają swoje portale, sklepy internetowe, poradniki, blogi, kursy, konferencje. W Polsce ruch też się rozwija,..."

Może nie ma zakopanej 20letniej kiełbaski , ale kurki ma...

 

https://www.newsweek.pl/polska/preppersi-przygotowani-na-koniec-swiata/tyk8re4

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj od razu denerwować, mnie to lotto kto na co przeznacza swoje dutki ale jak ktoś piszę że jak prąd wyłączą to sporą część przeżyje ale z wyłączeniem hydroforu, wentylacji i pralki. To nóż się w kieszeni roztwiera prać będziesz w strumyku i wodę też będziesz brał ze strumyka a wodę do picia to będzie deszczówka.

 

W zimę ten OFF to musi zapierdzielać bo mi z 5kW z dachu spadło dziś 0,3kWh nie starczyło by na dłuższe posiedzenie na kiblu przy świetle a o laptopie to mógłbym pomarzyć.

Reasumując offgrid całą zimę leży i bardziej wygląda niż działa bo te 0,1kWh to nic nie naładuje a samo rozładowanie będzie większe, ale tego sie nie dowiemy bo kolega nie podaje liczb tylko że ma off. Podaj jakieś statystyki w kWh na okres od początku grudnia tego roku.

 

A co Ci mam podać?

Produkcja PV od końcówki lutego do teraz 903kWh.(Nie sugeruj się wiekością instalcji te 2kW z hakiem dziął dopiero ok listopada tego roku i wtedy dopiero 1,5kW znalazło się na dachu. W szczycie sezonu 1kW był zacieniany od ok 12h))

 

Zużycie prądu od stycznia do listopada 2018- 525kwh droga 1671tania

Od stycznia do listopada 2017 906 do 1653(też działła mały ofgrid 0,5kW)

Zużycie rok do roku jest nie miarodajne doszedł trawnik czyli nawadnianie w taniej.

Grzałki 3x300W załączane kaskadowo i odbiornik DC mam dopiero opomiarowane od kilku dni więc nic nie powiem poza tym że odbiorniki DC pobierają dziennie ok 0,4kWh/dzień(przełączone z sieci na DC nie pamiętam kiedy na pewno nie od początku opomiarowania).

 

 

Zmywarka, pralka i hydrofor(to nie woda pitna) nie są potrzebne aby zachować minimum komfortu.

 

Tak swoją drogą jak możesz mieć taką duż instalcję i nie starcza na bytowe to się w 4 literach nie mieści.

 

 

Edit

Produkcja

luty-kw 158kWh

maj140 kWh

czerwiec126

lip127

sier128

wrz81

pa84

list43

grudzień do dzisiaj17

 

Sam grudzień statystycznie wystarczyłby na obsłużenie CO.

Tak odsługuje odbiorniki DC rzadko kiedy doom.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kulibob nie spinaj się prosiłem o dane od początku grudnia a nie od lutego i ponawiam pytanie ile przez 20 dni grudnia offgrid zrobił? Jak ktoś pyta ile zarabiasz podajesz też roczne zarobki brutto zaznaczjąc że w październiku miałeś podwyżkę a w czerwcu premię.

Gadajmy o konkretach co off robi w środku zimy grudzień, styczeń, luty czy starczy to na zapalenie światła w kiblu w odpowiedniej jednostce czyli kWh bo o tym rozmawiamy. Więc proszę powiedz ile w grudniu zrobił Twój off grid?

 

Odnośnie zużycia energii elektrycznej nie wnikam w tym roku całe lato chodziła betoniarka, wszelkiego rodzaju wiertarki, a woda była gotowana po 25 razy na 10h przepracowanych na mojej budowie. Niestety rozbudowa rządzi się własnymi prawami, i trzeba to zrozumieć nie będę nikomu bronił sobie wody ugotować na herbę czy kawę. Jak widzisz instalacja dobrana i 5kW starcza na bytowe a w styczniu stawiam kolejne 1,8kW bo mam troszkę za mało prundu do zmarnowania.

 

EDIT:

OK i o te dane chodziło

list43

grudzień do dzisiaj17

Nie chcę mówić na co to starcza przeliczając ilość kWh na dzień

60kWh / 50 dni = 1,2kWh dobowo

Doskonale widać że to nie zapewnia nawet podstawowych celów bytowych a bajki o 3 grzałkach kaskadowo nożna między bajki wsadzić oczywiście mowa o zimie bo co do lata OK.

17kWh na obsłużecie CO - śmieszny jesteś... te 1kWh to "samo rozładowanie aku a nie cele co. bo na to już musisz z sieci brać.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem trochę później jeszcze:

 

"Sam grudzień statystycznie wystarczyłby na obsłużenie CO.

Tak odsługuje odbiorniki DC rzadko kiedy doom. "

 

wczoraj zaświeciło i w bojler poszło 240W

 

Pozatym wystarczy odpalić agregat i walnąć jakiś czas w akumulatory 30A i znowu ciesz się czystym sinusem.

Nigdy nie zakładałem pełnego komfortu przy długotrwałym zaniku prądu po taniości się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

240W poszło w bojler starczyło na umycie zębów dla całej rodziny :D Ale znów nabąknę że 240W to nic, nie znając czasu w którym ta energia była oddawana i naucz się podawać w kWh. Bo napiszesz że dostarczyłeś do bojlera 1kWh to powiem ok podgrzałeś 100l wody o 1*C.

Serio ale agregat to trochę zamienił stryjek... byś wsadził w to byle inwerter byś nie miał spiny w zimę z agregatem tylko odbierał to co napchałeś w środku lata. I byś se te akumulatory z gniazdka ładował bo rozumiem że to takie hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bojler w niewielki czasie (bliżej nie określonym, kilka godzin)posżło 0,24kWh.

Jeśł ma się czepiać dając do 100l bojlera 1kWh to bardzo dużym uproszeniu podgrzeję go o 10*C a nie 1*C.

 

Nie wiem czego nie rozumiesz? jaki inwerter jakie napchanie w środku lata. Ja podchodzę do tego tak że nagle elektrownia lub coś po drodze przestaje istnieć na bliżej nie określony czas i nie mówię tutaj o kilku godzinach czy dniach. Prościej nie umiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem krótkofalowcem i czasem gadam przez radio i się tego nie wstydzę. A Ty jak jesteś prepersem to mów to otwarcie i wszystko będzie jasne, masz takie a nie inne hobby i myślisz że rozwalą elektrownie. Inni prepersi boją się impulsu elektromagnetycznego i wiedzą że i tak wszystko się popali bezpowrotnie, jeszcze inni krachu na rynkach finansowych i robią bimber bo będą go wymieniać w barterze na coś innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...