Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

OK, czyli powinienem w takim układzie spiąć instalację PV z licznikiem "domowym" żeby móc korzystać z opustów. Osobno zainstalować licznik "firmowy" i spiąć instalację domową z firmową żeby móc korzystać z prądu z PV przede wszystkim w części usługowej gdzie prąd będę miał najdroższy. Czy tak to najsensowniej ułożyć w moim przypadku?

 

asolt - czyli jak zmienię sprzedawcę to zmieni mi się sposób rozliczeń na bardziej korzystny? Bo z tego co tu czytałem to tylko Tauron stosuje jakieś niekorzystne rozliczenia proporcjonalne. Czy jest to może jakoś powiązane z dystrybucją i nie ma sensu tego rozdzielać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem zamontują mi instalację 10kw. i zanim popełnię głupotę to proszę o info na jakich zasadach się rozliczacie z ZE ja jestem w Tauronie,

12miesięcy ? 6m? czy jak jest optymalnie ?

Stała taryfa, czy może nocna ze świętami w taniej itp. ?

Jak ja liczyłem to dawanie full mocy żeby zrównać rachunek do zera słabo sie opłaca. Obecnie mam G12w zuzycie ~8000(2500 droga /5500 tania) czyli srednio 0,44zł/kWh. Teraz mam ustawioną PC pod tanią taryfe. Wymyśliłem że najtaniej wychodzi zamontowac z 5kWp żeby pokryc cała droga taryfe(0,66zł) i dukupic reszte z taniej. Ewentualnie gdyby nadprodukcja w T1 była duża to moge puścić wszystko samopas osiągając pewnie stosunek 40/60 (T1/T2)

 

W ten sposób fotowoltaika z produkcją w stosunku 65/35 (ciekawe czy tak wyjdzie w G12w) produkowałaby prąd średnio po 0,55 (odpowiednik cen w sieci bez bilansowania) a reszte dokupywałbym po 0,35.

 

Ewentualnie jak jeszcze fotowotika stanieje to za 5 lat kolejne 5kWp i przejść na G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja liczyłem to dawanie full mocy żeby zrównać rachunek do zera słabo sie opłaca. Obecnie mam G12w zuzycie ~8000(2500 droga /5500 tania) czyli srednio 0,44zł/kWh. Teraz mam ustawioną PC pod tanią taryfe. Wymyśliłem że najtaniej wychodzi zamontowac z 5kWp żeby pokryc cała droga taryfe(0,66zł) i dukupic reszte z taniej. Ewentualnie gdyby nadprodukcja w T1 była duża to moge puścić wszystko samopas osiągając pewnie stosunek 40/60 (T1/T2)

 

W ten sposób fotowoltaika z produkcją w stosunku 65/35 (ciekawe czy tak wyjdzie w G12w) produkowałaby prąd średnio po 0,55 (odpowiednik cen w sieci bez bilansowania) a reszte dokupywałbym po 0,35.

 

Ewentualnie jak jeszcze fotowotika stanieje to za 5 lat kolejne 5kWp i przejść na G11.

 

 

Moja PC działa kiedy jej pasuje inaczej niema szans ogrzać mojego domu i u mnie średnia cena to 0.47zł.

Zakładam, że instalacja na te warunki pokryje mi jakieś 80%

Rozważałem tylko zmianę obecne G12W na G11, ale jestem już przekonany do G12W i rozliczania 12 miesięcznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja PC działa kiedy jej pasuje inaczej niema szans ogrzać mojego domu i u mnie średnia cena to 0.47zł.

Zakładam, że instalacja na te warunki pokryje mi jakieś 80%

Rozważałem tylko zmianę obecne G12W na G11, ale jestem już przekonany do G12W i rozliczania 12 miesięcznego

 

w takim przypadku rzeczywiscie lepiej G12W , po roku jak zobaczysz co i jak to ewentualnie zmienisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jaka będzie cena energii elektrycznej dla nas w taryfach "G" w następnym roku nie wiemy. Niższa nie będzie. Jeśli przepisy dot. OZE się utrzymają, to posiadacze PV będą mogli zamortyzować kolejne procenty swoich "PV-inwestycji".

 

Ja będąc w tej szczególnej sytuacji, że nie mam "2 lewych rąk" zmontowałem sobie PV w stosunkowo niskiej cenie. PV w zależności od pogody w skali roku jest w stanie pokryć 80 - 100% zapotrzebowania na energię elektryczną (w tym ogrzewanie).

 

Jeśli Forumowiczu zdecydowałeś się na PV i masz na to środki, to nie martw się, że Twoja mikroinstalacja jest przewymiarowana, bo pokrywa 101% Twojego zapotrzebowania. Jest takie powiedzenie: Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cuuube - dziękuję, to ważna informacja

 

Drodzy Fotowoltaiczanie powiedzcie mi proszę czy dobrze rozumuję czy lepiej jakoś inaczej rozwiązać te zależności u mnie:

 

"Powinienem w takim układzie spiąć instalację PV z licznikiem "domowym" żeby móc korzystać z opustów. Osobno zainstalować licznik "firmowy" i spiąć instalację domową z firmową żeby móc korzystać z prądu z PV przede wszystkim w części usługowej gdzie prąd będę miał najdroższy. Czy tak to najsensowniej ułożyć w moim przypadku?"

 

W części mieszkalnej najsensowniejsza byłaby chyba taryfa G12w bo przebywałbym w niej głównie wieczór/noc i weekendy, a w części usługowej C11 bo praca w ciągu dnia. Rozumiem że mogę mieć dwie różne taryfy na tych dwóch licznikach w jednym budynku?

 

Wiem że dla Was może to i prymitywne pytania, ale dopiero startuję z budową domu i mam taki natłok informacji z różnych dziedzin że czacha paruje, a wiele rzeczy trzeba przemyśleć i przeliczyć już na samym początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróbelki ćwierkają ,że

Chcemy, aby w Polsce prosumenci, a zatem klienci indywidualni, spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy, stawiali instalacje energetyki odnawialnej, a nadwyżki produkowanej energii mogli wprowadzać do sieci energetycznej i za to otrzymywać wynagrodzenie – stwierdziła minister przedsiębiorczości.

http://gramwzielone.pl/trendy/33723/emilewicz-2019-pod-znakiem-rewolucji-prosumentow

ale co z tego będzie ? sami wiecie jak jest ...jak zawieje tak się obracają...

 

 

Jesli bedziesz miał produkcji wystarczająco na pokrycie zużycia to nie baw sie w dwie taryfy w Tauronie . Cena kWh Cie wtedy nie interesuje ...bo pojedziesz na opuscie . Jeśli jednak produkcji nie wystarczy na pokrycie to wtedy przy dużym dodatkowym pobieraniu energii szczególnie w godzinach taryfy G12W mozesz się pokuśić o nią nawet względem strat związanych z ich 'cudownym ' przeliczaniem , o których pisze vr5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miecio - dziękuję, to znaczy że w takim układzie instalacja PV mi się kompletnie nie kalkuluje bo cały jej sens ekonomiczny polega dla mnie na tym że pokryję na maxa potrzeby usługowe gdzie prąd jest najdroższy, a to co zostanie równocześnie obsłuży częściowo dom. To co zabraknie do użytku domowego to bym dokupił. Być może nawet taka instalacja obsłużyłaby wszystko. Jak zwykle wszystkie przepisy są tak ułożone żeby na maxa okraść człowieka który chce wytwarzać realny przychód i podatki dla państwa dotując przy tym przestarzałe bloki węglowe :(

 

Czy jest możliwe jakiekolwiek legalne działanie żebym jednak mógł mieć cały dom w jednej instalacji elektrycznej spiętej z instalacją PV? Może rejestracja firmy w innym lokalu a nie w tym przyszłym domu i w tym lokalu płacenie za prąd firmowy?

Jeśli tak nie można to może zrobienie tak jak piszecie dwóch oddzielnych instalacji przy czym instalacja domowa swoim zasięgiem i licznikiem objęłaby część mieszkalną i 9/10 części usługowej, a instalacja firmowa objęłaby 1/10 części usługowej? Ewentualnie jakieś inne sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@corey10

Nie ma co kombinować. 2 niezależne punkty odbioru. Mogą być też 2 niezależne instalacje PV. Prąd dla domu jest inny i dla firmy inny!

Ta dla domu prosumencka, a ta druga do firmy na zaspokojenie potrzeb firmy. Proste rozliczenie i nikt nie zarzuci, że "coś kręcisz".

 

Jeśli firma działa w dzień, to tą dla firmy warto zbudować tak by pokryła 100 % zapotrzebowania. Jeśli będzie większa, to nadwyżkę energii sprzedaż po kilkanaście groszy za kWh. Zamortyzuje się (ta nadwyżka) po 50 latach, a może po 100. Za instalację firmową VAT jest 23 %, ale odliczysz go w całości. Może się mylę, spytaj się swojej księgowej, pewnie wie "co i jak".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem

 

A co w przypadku jeśli wybuduję normalny dom, z normalną jedną instalacją elektryczną, wykończę go, wyposażę, zamontuję sobie PV i będę się nimi cieszył, a po na przykład 2 latach stwierdzę że chcę sobie w tym domu jeden czy dwa pokoje przeznaczyć na działalność gospodarczą. Jak wtedy do tego podejdzie Tauron? Nakaże mi skuć cały dom i przerabić całą instalację elektryczną na dwie osobne i tak samo rozwalić instalację PV i też przerabiać na dwie osobne? Chyba tak to nie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem

 

A co w przypadku jeśli wybuduję normalny dom, z normalną jedną instalacją elektryczną, wykończę go, wyposażę, zamontuję sobie PV i będę się nimi cieszył, a po na przykład 2 latach stwierdzę że chcę sobie w tym domu jeden czy dwa pokoje przeznaczyć na działalność gospodarczą. Jak wtedy do tego podejdzie Tauron? Nakaże mi skuć cały dom i przerabić całą instalację elektryczną na dwie osobne i tak samo rozwalić instalację PV i też przerabiać na dwie osobne? Chyba tak to nie wygląda.

Zależy na kogo będzie faktura za ten prąd. Na Ciebie jako osobę prywatna czy na działalność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na kogo będzie faktura za ten prąd. Na Ciebie jako osobę prywatna czy na działalność?

 

Skoro będę sobie żył w domu już 2 lata to faktura będzie na mnie, na osobę prywatną, a potem stwierdzę że wydzielam dwa pokoje na działalność i jak to wtedy wygląda ze strony Turonu? Każą mi przerabiać całą instalację elektryczną i PV czy może zmuszą mnie żeby cały dom łącznie z częścią mieszkalną przenieść do taryfy firmowej?

 

Kaizen - to nie nowa fizyka tylko vr5 miał pewnie na myśli to absurdalne podejście do cen prądu ze strony ZE i prawa w zależności od tego kto z niego korzysta. Stwierdzenie że laptop, drukarka i lampa na biurku to już musi być drogi prąd firmowy jest jak dla mnie nieuczciwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro będę sobie żył w domu już 2 lata to faktura będzie na mnie, na osobę prywatną, a potem stwierdzę że wydzielam dwa pokoje na działalność i jak to wtedy wygląda ze strony Turonu? Każą mi przerabiać całą instalację elektryczną i PV czy może zmuszą mnie żeby cały dom łącznie z częścią mieszkalną przenieść do taryfy firmowej?.
No ale skąd Tauron ma wiedzieć, że w dwóch pomieszczeniach masz działalność?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...