Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

PC i PV jako przymus nie przejdzie bo zaraz ta cała "inteligencja" nie zechce się budować a na to następna "inteligencja" na wyższym szczeblu sobie nie może pozwolić bo przecież kapusta im z przed noska ucieknie ...

Nie wspominając już o lamentach typu...

A co bedzie jak prund wyłączo...

Panie PC to do doopy bo prundu dużo źre i chałupy nie zagrzeje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Problem jest w tym że część nie rozróżnia granic syfienia i ekofanatyzmu a prawda leży po środku.

 

Uważam że spalanie ponżej 2 ton na sezon to nie jest syfienie uważam że jeżdzenie na LPG to też niejest syfienie.

A EV na chwilę obecną się nie opłaca.

 

@marcinek

kiedy mi ktoś udowodnił że palę jakąś pianką meblową?

 

Już kiedyś pisałem gdyby wszyscy syfili tyle co ja to problemu smogu itp by nie było.

 

Tylko nie bierzesz jednego pod uwagę twierdząc że te dwie tony opału i ten klamot z LPG problemu nie robi...

Więc mamy sobie np 10000 domów spalających po dwie tony i na każdym podjeździe jakiś lekko wyeksploatowany "Opel z LPG"...

One już są i zostawiają cały czas jakieś tam zanieczyszczenia ...

Teraz zaczynamy mieć wszystko w doopie i budujemy kolejne węglowe domy i każdy właściciel wlecze od Niemca jakiegoś trupa do którego pakuje LPG bo przecież musi się opłacać...

Po pewnym czasie takiej polityki mamy już 20000 dymiących kominów i 20000 zdezelowanych aut z LPG ...

Czyli mamy dwukrotny wzrost zanieczyszczeń...

A przecież " jak by wszyscy syfili tyle co ja to problemu by nie było"...

 

Jedynym rozwiązaniem jest to co napisał Miłosz aby był nakaz budowy domów z PC i PV dla zrównoważenia zużycia energii ...

To samo z EV...

Każdy nowy samochód powinien być zeroemisyjny a dla zrównoważenia zużycia energii budowa proporcjonalnej ilości PV i innych źródeł energii tego typu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o zmianie ceny w jakim czasie piszesz?

Bo jak spojrzysz na ostatnie 2 lata to staiały o 100%.

Listopad 2018 - 26.000 PLN

Marzec 2019 - 28.000 PLN.

Ta sama instalacja u tego samego wykonawcy.

Jeżeli PV staniały o 100% przez ostatnie dwa lata top znaczy że warto było czekac 2 lata albi i dłużej pod uzyski w żaden sposób nie przełożyły się na zmianę ceny (na obecnie lepszą ofertę).

Znaczy - należy jeszcze czekać.

Podobnie z EV.

Edytowane przez d7d
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem innego zdania - przy budowie domu wcale nie trzeba dopłacać aby zmniejszyć jego apetyt na energię o ponad 50%. Wystarczy projektować odpowiednio, a nie pod zazdrość sąsiada.

 

Z oceną możliwości wykorzystania EV lepiej daj sobie spokój - ludzie walą rocznie takie przebiegi, że wszystkie Twoje obawy są nieuzasadnione.

 

W czerwcu jadę do Sopotu na dwa dni, swoim EV, potrzebuję 40 minut więcej niż spaliniak, to się zdarza 2,3 w roku. Z miłą chęcią wykorzystam ten czas na odpoczynek i posiłek, ładowarek na trasie mam od groma, co 50 km.

 

1. "przy budowie domu" - kolejny raz parztrzysz wybiórczo przez własny punkt siedzenia.

Nie każdy obecnie buduje dom, są ludzie którzy wybudowali dom 10-20-30 lat temu

W jaki sposób mają zminejszyć zużycie energii o 50% ?

Mieszkający w blokach - w jaki sposób ??

2. " z oceną ... EV" - jak wyżej.

Jesteś jednym z 3.500 posiadaczy w Polsce EV i myślisz że każdy ma tak postępować jak Ty bo Ty masz EV i kazdy powinien mieć EV.

Nie każdego stać na samochód w miarę nowy a EV są raczej nowe lub kilkuletnie.

W Polsce przeciętny wiek samochodu to kilkanaście lat.

Ile masz tych punktów ładowania? 500 w całej Polsce ??

Możesz w nich ładować bo EV jest tylko 7 x więcej niż punktów ładowania.

Stacji benzynowych jest 7.600 na jakieś 15 milionów samochodów?

3. "w czerwcu jadę do Sopotu" - potrzebujesz tylko 40 minut więcej czasu na jedno ładowanie....

Kraków - Sopot 600 km , czyli masz Teslę z zasięgiem ponad 300 km.

Nie każdy może być posiadaczem lub użytkownikiem samochodu Tesla.

Patrz p.1

 

PS Nadal uważam że EV jest dobre ale obecnie nie rozwiązuje problemu motoryzacji :)

W kwietniu jadę w trasę ok. 1.300km - jak to przejechać samochodem EV w jeden dzień ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie bierzesz jednego pod uwagę twierdząc że te dwie tony opału i ten klamot z LPG problemu nie robi...

Więc mamy sobie np 10000 domów spalających po dwie tony i na każdym podjeździe jakiś lekko wyeksploatowany "Opel z LPG"...

One już są i zostawiają cały czas jakieś tam zanieczyszczenia ...

Teraz zaczynamy mieć wszystko w doopie i budujemy kolejne węglowe domy i każdy właściciel wlecze od Niemca jakiegoś trupa do którego pakuje LPG bo przecież musi się opłacać...

Po pewnym czasie takiej polityki mamy już 20000 dymiących kominów i 20000 zdezelowanych aut z LPG ...

Czyli mamy dwukrotny wzrost zanieczyszczeń...

A przecież " jak by wszyscy syfili tyle co ja to problemu by nie było"...

 

Jedynym rozwiązaniem jest to co napisał Miłosz aby był nakaz budowy domów z PC i PV dla zrównoważenia zużycia energii ...

To samo z EV...

Każdy nowy samochód powinien być zeroemisyjny a dla zrównoważenia zużycia energii budowa proporcjonalnej ilości PV i innych źródeł energii tego typu ...

 

Ja jestem za ale problemme nie są dwie tony spalane czysto a 5-7 śmierdolenia. Może inaczej sa mniejszym problemem.

Jestem jak najbardziej za zakzaneim węgla w nowych domach. Dom jaki mam taki ma teraz postawiłbym inny.

Ale nie zacznę na siłę modernizować tego co mam w imię eko ideologii. Jak kocioł się wyeksploatuje to pomyślę o zmianach.

Co do EV jestem przeciwny a głównie z powodu ceny. Dlamnie to tylko samochód i tyle EV będą tańsze pogadamy teraz ta dyskusja jest bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wracam do postulatu, aby był przymus instalowania w nowych domach PC i PV, instalacji, które jako jedyne ograniczają znacząco ilość potrzebnej energii (bo nie ma innej technologii ze sprawnością 4 lub wytwarzającej prąd).

 

Mnie dziwi, że w tym kraju dają dotację na piec V klasy (tak było w Sosnowcu w ubiegłym roku).

Na piec gazowy i na ekogroszek aż 80 % zwrotu. Górna granica ceny pieca 8 tys. zł.

Tłumacząc to "na nasze":

Jeśli kupiłeś piec za 8000 zł, to UM zwracał 6400 zł., jeśli za 10000 - też 6400 zł. Za piec o wartości 5000 - zwrot 4000 zł.

Żeby było ciekawiej - na PC było 50 procent zwrotu, nie więcej jednak niż 2500 zł.

Piec węglowy nawet "z górnej półki" co by o nim nie mówić, to nadal "śmieciuch".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "przy budowie domu" - kolejny raz parztrzysz wybiórczo przez własny punkt siedzenia.

Nie każdy obecnie buduje dom, są ludzie którzy wybudowali dom 10-20-30 lat temu

Ale tutaj większość jednak buduje, albo budowała na przestrzeni 10 lat. Już wtedy były pompy ciepła, ale debile i tak instalowali kotły wynglowe. Bo rzekomo się nie opłacało. I potem taki typ pisze, że grzeje super nowoczesnym kotłem ze sprawnością 50-60% i jest zajebiście bo tylko trzy tony zużywa, to przecież prawie tyle co nic... :/ Że połowa z tego w kominie ląduje to też nic.

 

W jaki sposób mają zminejszyć zużycie energii o 50% ?

Pompą ciepła. Nawet 3-4x. :p

 

Mieszkający w blokach - w jaki sposób ??

J.w. Też się w 50% zmieszczą dla powietrznej.

 

Jesteś jednym z 3.500 posiadaczy w Polsce EV i myślisz że każdy ma tak postępować jak Ty bo Ty masz EV i kazdy powinien mieć EV.

Nie każdego stać na samochód w miarę nowy a EV są raczej nowe lub kilkuletnie.

Ale to jak z tymi nowymi domami. Wielu jednak stać, a wolą kupić spaliniaka. Albo lepszego spaliniaka niż słabszego EV.

 

PS Nadal uważam że EV jest dobre ale obecnie nie rozwiązuje problemu motoryzacji :)

Nadal uważam że nie używałeś, więc nie możesz się rzetelnie wypowiadać -- powielasz więc mity i swoje wyobrażenia.

 

W kwietniu jadę w trasę ok. 1.300km - jak to przejechać samochodem EV w jeden dzień ?

Da się. Ale ważniejsze jest to, że większość takich tras nie robi w ŻYCIU. Np. auto mojej żony. Najdalsza trasa jak dotąd, 250km -- w dwie strony! Edit, dodam że auto ma zaraz 4 lata od wyjazdu z salonu.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj większość jednak buduje, albo budowała na przestrzeni 10 lat. Już wtedy były pompy ciepła, ale debile i tak instalowali kotły wynglowe. Bo rzekomo się nie opłacało. I potem taki typ pisze, że grzeje super nowoczesnym kotłem ze sprawnością 50-60% i jest zajebiście bo tylko trzy tony zużywa, to przecież prawie tyle co nic... :/ Że połowa z tego w kominie ląduje to też nic.

Z kotłami węglowymi masz rację.

Nie powinny być dopuszczone do instalacji w nowych domach

 

Pompą ciepła. Nawet 3-4x. :p

Pompa ciepła w nowo-budowanym może być.

Kwestia kosztów instalacji i eksploatacji.

W istaniejącym z ogrzewaniem na węgiel - tak dla ochrony środowiska.

W ogrzewanym gazem - pewnie nie bo za duże koszty wymiany przy niewiele lepszej ochronie środowiska.

 

J.w. Też się w 50% zmieszczą dla powietrznej.

W domach typu bloki ?? Jak to widzisz w praktyce?

Uzyskasz zgodę spółdzielni lub wspólnoty na wycięcie instalacji co ?

Będziesz ozdabiał ściany pompami ciepła?

Wiecej realizmu.

 

Ale to jak z tymi nowymi domami. Wielu jednak stać, a wolą kupić spaliniaka. Albo lepszego spaliniaka niż słabszego EV.

Spaliniak kosztuje w zależności od stanu i wieku.

EV są raczej nowe lub prawie nowe i kosztują 10x tyle.

Nie każdy ma tyle kasy na samochód co Ty.

 

Nadal uważam że nie używałeś, więc nie możesz się rzetelnie wypowiadać -- powielasz więc mity i swoje wyobrażenia.

Nie mam ia chętnie bym miał.

Nie muszę mieć żeby wiedzieć.

Od EV oczekuję odpowiedniej ceny i zasięgu i łatwości ładowania.

Nowy benzynowy Golf kosztuje np. 110 tys. zł a odpowiednik e-Golf kosztuje 185-190 tys. złotych

Ochrona środowiska to jedno a koszty inwestycyjne to drugie.

Różnica między zwykłym Golfem a e-Golfem nie zwróci się w realnym czasie ...

Nadal uważam, że nie mając EV mogę się rzetelnie wypowiadać na temat EV.

Masz EV ? Jako jedyny pojazd?

 

Da się. Ale ważniejsze jest to, że większość takich tras nie robi w ŻYCIU. Np. auto mojej żony. Najdalsza trasa jak dotąd, 250km -- w dwie strony!

Da się ? W jaki sposób da się ?

Podaj konkretny sposób bo przecież masz EV.

 

Chociaż dalej niż 250km w dwie strony nie jechałeś.

 

To dlaczego wypowiadasz się na temat jazdy 2.500 km w dwie strony ??

 

Genearalnie wypowiedzi zwolenników EV jako jedynie słusznych pojazdów, wskazują na całkowite oderwanie od rzeczywistości.

Przy okazji zapomnieli czym jeździli kilka lat wcześniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listopad 2018 - 26.000 PLN

Marzec 2019 - 28.000 PLN.

Ta sama instalacja u tego samego wykonawcy.

Jeżeli PV staniały o 100% przez ostatnie dwa lata top znaczy że warto było czekac 2 lata albi i dłużej pod uzyski w żaden sposób nie przełożyły się na zmianę ceny (na obecnie lepszą ofertę).

Znaczy - należy jeszcze czekać.

Podobnie z EV.

 

Chciałbym sprostować iż raczej mówicie o tym, że staniało o połowę, a nie 100% :) bo wtedy daliby za 0 zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "przy budowie domu" - kolejny raz parztrzysz wybiórczo przez własny punkt siedzenia.

Nie każdy obecnie buduje dom, są ludzie którzy wybudowali dom 10-20-30 lat temu

W jaki sposób mają zminejszyć zużycie energii o 50% ?

Mieszkający w blokach - w jaki sposób ??

2. " z oceną ... EV" - jak wyżej.

Jesteś jednym z 3.500 posiadaczy w Polsce EV i myślisz że każdy ma tak postępować jak Ty bo Ty masz EV i kazdy powinien mieć EV.

Nie każdego stać na samochód w miarę nowy a EV są raczej nowe lub kilkuletnie.

W Polsce przeciętny wiek samochodu to kilkanaście lat.

Ile masz tych punktów ładowania? 500 w całej Polsce ??

Możesz w nich ładować bo EV jest tylko 7 x więcej niż punktów ładowania.

Stacji benzynowych jest 7.600 na jakieś 15 milionów samochodów?

3. "w czerwcu jadę do Sopotu" - potrzebujesz tylko 40 minut więcej czasu na jedno ładowanie....

Kraków - Sopot 600 km , czyli masz Teslę z zasięgiem ponad 300 km.

Nie każdy może być posiadaczem lub użytkownikiem samochodu Tesla.

Patrz p.1

 

PS Nadal uważam że EV jest dobre ale obecnie nie rozwiązuje problemu motoryzacji :)

W kwietniu jadę w trasę ok. 1.300km - jak to przejechać samochodem EV w jeden dzień ?

 

Jasno napisałem, że każdy nowy dom, nie mieszkanie w bloku. A dewelopera też można by zmusić do instalacji PC dużej mocy...

 

Nie, nie mam tesli, ale ciężko żebyś Ty lepiej wiedział ile przy swojej baterii na jakiej ładowarce jak długo się będę ładował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genearalnie wypowiedzi zwolenników EV jako jedynie słusznych pojazdów, wskazują na całkowite oderwanie od rzeczywistości.

Przy okazji zapomnieli czym jeździli kilka lat wcześniej :)

 

Powiedz nam jak to jest, że ja od roku robię to, co się Tobie w głowie nie mieści?

 

Czy ja mam wirtualny samochód czy co?

 

Czy te miliony EV na całym świecie też nie istnieje?

 

Odpuść sobie. Wszyscy znamy wady i zalety EV, nie każdemu się nada, ale litości, to naprawdę działa !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genearalnie wypowiedzi zwolenników EV jako jedynie słusznych pojazdów, wskazują na całkowite oderwanie od rzeczywistości.

Przy okazji zapomnieli czym jeździli kilka lat wcześniej :)

 

Ale sam widzisz " jeździli" a z jakiegoś powodu jednak nie jeżdżą...

 

Nie neguj czegoś o czym nie masz pojęcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sam widzisz " jeździli" a z jakiegoś powodu jednak nie jeżdżą...

 

Nie neguj czegoś o czym nie masz pojęcia...

 

Spoko Jasiek, za kilka lat się z tym wszystkim pogodzą.

 

Jak tu jesteśmy na forum to przerabialiśmy już szkodliwość ogrzewania podłogowego, drożyznę płyty fundamentowej, nie działające PC, nierealne rachunki za ogrzewanie kablami, itd.

 

Teraz jak się już PV zadomowiło to trzeba przetrawić EV. Przykład z dzisiaj, na mieście mijałem 4 sztuki, 2 z banku, jedna nie znam, jedna eko taxi.

 

Podobnie patrzyli na priusy 10 at temu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Jasiek, za kilka lat się z tym wszystkim pogodzą.

 

Jak tu jesteśmy na forum to przerabialiśmy już szkodliwość ogrzewania podłogowego, drożyznę płyty fundamentowej, nie działające PC, nierealne rachunki za ogrzewanie kablami, itd.

 

Teraz jak się już PV zadomowiło to trzeba przetrawić EV. Przykład z dzisiaj, na mieście mijałem 4 sztuki, 2 z banku, jedna nie znam, jedna eko taxi.

 

Podobnie patrzyli na priusy 10 at temu :)

 

Że za kilka lat do tego dorosną to jest wiadome tylko niepotrzebnie sieje się zamęt tak naprawdę nawet nie wiedząc o czym się rozmawia...

Reklama Audi E-Tron dosadnie to pokazuje...

Zawsze najwięcej do powiedzenia mają ci co danego tematu nawet nie rozumieją...

To już chyba taka przypadłość ludzka aby negować wszystko czego się nie rozumie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że za kilka lat do tego dorosną to jest wiadome tylko niepotrzebnie sieje się zamęt tak naprawdę nawet nie wiedząc o czym się rozmawia...

Reklama Audi E-Tron dosadnie to pokazuje...

Zawsze najwięcej do powiedzenia mają ci co danego tematu nawet nie rozumieją...

To już chyba taka przypadłość ludzka aby negować wszystko czego się nie rozumie...

 

To się nazywa strach przed nieznanym - reakcja odruchowa - negacja i odrzucenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...