Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Nie nie umknęło. Czytałem. Przecież napisałem, że bez robocizny.

 

Po dachu bym nie biegał-ale wiatka to już spokojnie można ogarnąć.W razie awarii czy problemów też jest prosty dostęp.

Nie będzie dachu właściwego -same panele będą tworzyły powierzchnię dachu wiatki (największy plus ,to dobre chłodzenie w takim wariancie-jak przy wolno stojących).

Pozostały mi tylko dwie sprawy :

-dokształcić się w temacie instalacji PV

-dobrać sprzęt

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po dachu bym nie biegał-ale wiatka to już spokojnie można ogarnąć.W razie awarii czy problemów też jest prosty dostęp.

Nie będzie dachu właściwego -same panele będą tworzyły powierzchnię dachu wiatki (największy plus ,to dobre chłodzenie w takim wariancie-jak przy wolno stojących).

Pozostały mi tylko dwie sprawy :

-dokształcić się w temacie instalacji PV

-dobrać sprzęt

 

Jakie uszczelnienie miedzy panele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie boisz się naprężeń tak usztywnionej konstrukcji?

Nie wystarczy okleić łączeń taśmą dekarską?

 

Może zamiast płytki aluminiowej zastosować płaskownik tworzywowy-naprężenia nie powinny być duże, to nie będzie sztywne (tylko punktowe dokręcenie)

Nic nie wiem o taśmach dekarskich-jeśli będą się nadawały , to ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast płytki aluminiowej zastosować płaskownik tworzywowy-naprężenia nie powinny być duże, to nie będzie sztywne (tylko punktowe dokręcenie)

Nic nie wiem o taśmach dekarskich-jeśli będą się nadawały , to ok

 

Strasznie kombinujesz. Zrób tak. Wiata drewniana, z najtańsza blachą trapezową. Jak kupowałem po 12 zł/m2. Nawet spoko. :D Potem normalne mocowanie pod profil do blachy - "wkręt" z uszczelnieniem, profil alu 40x40 i klemy. Raz a dobrze. Nie jakieś taśmy i płaskowniki. Robiłem tak na wiosnę, tylko nie u siebie. Panele po CWU. Jak tak zrobisz to wyślij dobrą flaszkę. :yes: Nie klikaj podziękuj. :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dąłeś 4700 za kWp to ryzyko inwestycyjne est olbrzymie ponieważ czas zwrotu jest kosmiczny w okolicy 15 lat (jak na moje potrzeby).

 

O ile 4700 za kWp można uznać za mocno przegietą cenę to jak było tam dofinansowanie to po prostu było jak zawsze. Jeden wielki przekręt kur.. i nikt tego nie kontroluje. Zamówienie dla z dofinansowaniem powino być tańsze niż dla przeciętnego zjadacza bo to coś w rodzaj zakupów grupowych instalator ma hurtowe zamówieni. Cena standardowa powinna być niższa a od niej odliczone dofinansowanie.

 

Dobrze że podkreśliłeś że na twoje potrzeby. Ja odbiję w 7lat a idzie 4 rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie kombinujesz. Zrób tak. Wiata drewniana, z najtańsza blachą trapezową. Jak kupowałem po 12 zł/m2. Nawet spoko. :D Potem normalne mocowanie pod profil do blachy - "wkręt" z uszczelnieniem, profil alu 40x40 i klemy. Raz a dobrze. Nie jakieś taśmy i płaskowniki. Robiłem tak na wiosnę, tylko nie u siebie. Panele po CWU. Jak tak zrobisz to wyślij dobrą flaszkę. :yes: Nie klikaj podziękuj. :no:

 

Spoko- Ameryki nie odkryłeś, wiem że tak można (ale dzięki)

Ja chcę mieć lepsze chłodzenie i wydajność -czyli bez dachu pod panelami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No strasznie kombinujesz. To chłodzenie to pewnie nie jest warte tego, ale zrobisz jak uważasz.

Aha tą wiatę to będziesz spawał?

 

Wstępnie planuję główną konstrukcję wykonać drewnianą, natomiast może być część konstrukcji wewnętrznej dachu spawana lub skręcana (muszę to skonsultować ze konstruktorami )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz że przeginam?

To jest moja sytuacja, w niej żyję i do niej się dostosowuję.

Nie zmieniałem taryfy na G11 bo od początu taką mam i jak pisalem przejście na G12x mi się nie oplaca bo w taniej taryfie miałbym może 20% zużycia.

Z mojego doświadczenia wiem że wszelkie promocje przeważnie wychodzą gorzej niż standard.

Miałem wolne 50k i zainwestowałem je w PV.

Mam 10% zwrotu rocznie z inwestycji i podejrzewam że w żadnym banku takiego procentu bym nie dostał a AmberGold czy Finroyal już zamkneli.

Mam problem ze stwiedzeniami osób które PV widziały tylko, w najlepszym wypadku, u sąsiada że PV się nigdy nie opłaci. Tyle.

 

Zapytaj ich czy im się samochód opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

widzę ,że się tu trochę zrobiło "gorąco"-to zapodam coś w mojej sprawie (wiele osób może mieć podobną sytuację).

 

Zacznę od obecnej taryfy -G12W , z czego ok 20% mam w T2 i średnia cena 1kWh to ok 0,42PLN brutto wszystko (energia+przesył+OZE).

Mam roczne zużycie energii ok 12 000kWh- wszystko na prąd.

Zamierzam samemu wykonać instalację PV 10kWp na dachu wiatki (od południa)-szacuję koszty na PV poniżej 30 000 pln brutto 23% bez konstrukcji wiaty.

Wiata jest mi po prostu potrzebna , więc sobie tego nie wliczam do kosztów PV.

Mam zamiar skorzystać z dofinansowania i ulg :

-w gminie mamy dotację do 10 000 pln (czyli 20 000 pln kosztów kwalifikowalnych)

-ulga podatkowa 19% od 10 000 pln pozostałych kosztów

 

Realnie powinienem zapłacić 30 000-10 000 -1 900=18 100 pln

 

Rocznie uzysk powinien być z PV min ok 9 500kWh , w tym ok 3 000kWh zużyję na potrzeby własne-czyli odbiorę w zimie 6 500kWh -20%=5 200kWh.

Zatem rocznie powinienem uzyskać 8 200kWh wg stawki 0,42pln =3 444 pln

Teraz zwrot 18 100 pln : 3 444 pln=5,25-niech będzie 6 lat.

 

Ustawa prosumencka gwarantuje 15 lat (do 2035) korzystanie z opustów-w przyszłości nie grzebię...

 

Tak sobie liczę i mnie się to zapina...

 

Pzdr

 

PS

1.Uprzejmie proszę nie oceniać tego ,że nie mam podłogówki oraz ,że przymierzam się do PV od pół roku.

2.Zakupiłem knigę : Instalacje fotowoltaiczne Bogdana Szymańskiego wyd 8 , podobno jest tam wszystko co trzeba (nie tylko dla uczniów technikum:stirthepot:)

 

popieram pomysł 10kW zrobi sporo więcej niż 9500kWh. Ustaw wiatę na południe i kąt 35---do 37 st.

5.72 kW Robi 7000kWh wiadomo lokalizacja też ma znaczenie ale nie tak duże, Polska nie jest taka duża w odniesieniu do PV i uzysków

Najważniejsze to; 1) kierunek 2) kąt nachylenia 3) brak zacienień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram pomysł 10kW zrobi sporo więcej niż 9500kWh. Ustaw wiatę na południe i kąt 35---do 37 st.

5.72 kW Robi 7000kWh wiadomo lokalizacja też ma znaczenie ale nie tak duże, Polska nie jest taka duża w odniesieniu do PV i uzysków

Najważniejsze to; 1) kierunek 2) kąt nachylenia 3) brak zacienień

 

Niestety kąt 35 st na wiacie nie przejdzie- ale 15 st już nie ma dużej straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...