Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tych co piszą że PV nieopłacalne i liczą lata zwrotu .To ja zapytam kiedy i po ilu latach zwraca się samochód

Błędne pytanie - samochód służy innym celom niż zarabianie (chyba że taki profil firmy).

PV służy produkcji prądu i obniżce rachunków za ee.

 

Co do samochodu można rozważyć Twoje pytanie w sensie np. wynajmuję samochód za X PLN rocznie a własny środek transportu będzie kosztował np. rocznie 50% z X ale trzeba kupić samochód za 5 X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

 

Chyba kurna obiecanki przedwyborcze nierządu 500+ na pierwsze dziecko, 500+ na krowę, 500+ bezdomnemu. Cena emisji 1t co2= 30e to około 120 PLN. to około 100 PLN/0,8MWh A nasze chałupy średnio biorą 3MWh to wzrost o około 300 PLN/rok i przez 12 m-cy = 25 i dlatego wmawiają mam że średnio rachunek dla domu wzrośnie o 25 PLN ale nie w jakim interwale czasu.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

Nie można uzyskać uprawnień do emisji CO2 przez czystą produkcję energii elektrycznej ? - wiatraki i PV?

Tak nagle ceny uprawnień poszły w Europie czy tylko w Polsce w górę ??

Na tzw. Zachodzie też ceny ee idą o 50% w górę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne pytanie - samochód służy innym celom niż zarabianie (chyba że taki profil firmy).

PV służy produkcji prądu i obniżce rachunków za ee.

 

Co do samochodu można rozważyć Twoje pytanie w sensie np. wynajmuję samochód za X PLN rocznie a własny środek transportu będzie kosztował np. rocznie 50% z X ale trzeba kupić samochód za 5 X.

 

Tak na prawdę to nie ważne co tylko do czego służy. Bo dom, samochód, czy PV mogą być na użytek własny i są wtedy pasywami i źródłem kosztów lub możemy dom wynajmować, samochód mieć firmowy a pv wykorzystywać np w agroturystyce i to będą źródła dochodu a więc będą aktywami rzeczowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 15st. nachylenia może być problem w zimie z uzyskami. Fakt będą ale skromne. (śnieg będzie długo zalegał)

Kolega ma 10kW i w zimie uzyski niewiele wyższe jak u mnie gdzie moja jest o ponad 70% mniejsza

 

Może zimy ostatnio nie były śnieżne, ale z tym śniegiem trochę mi dałeś do myślenia.

Pytania :

-jakie są średnie % uzyski zimowe do całej rocznej produkcji

-jaki kąt zapewni zsuwanie się śniegu (dach mojego domu ma 45 st i śnieg schodzi jak jest ocieplenie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kurna obiecanki przedwyborcze nierządu 500+ na pierwsze dziecko, 500+ na krowę, 500+ bezdomnemu. Cena emisji 1t co2= 30e to około 120 PLN. to około 100 PLN/0,8MWh A nasze chałupy średnio biorą 3MWh to wzrost o około 300 PLN/rok i przez 12 m-cy = 25 i dlatego wmawiają mam że średnio rachunek dla domu wzrośnie o 25 PLN ale nie w jakim interwale czasu.

 

Czasami Ci się uda coś napisać sensownego. Rzadko bo rzadko, ale bywa. No gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-jakie są średnie % uzyski zimowe do całej rocznej produkcji

-jaki kąt zapewni zsuwanie się śniegu (dach mojego domu ma 45 st i śnieg schodzi jak jest ocieplenie...)

 

Z 3,3kW ten rok: Styczeń 49kWh, luty 204kWh, marzec 289

Licz rocznie 2016:3,14MWh od połowy lutego, 2017 3,19MWh, 2018 3,56MWh

 

Kąt nawet z 35* u mnie nie spływa do końca tylko zatrzymuje się na samym dole myślę że 50* będzie OK na zimę i tragiczne dla lata. Od 25* włażę zimą na dach i staram się zwalić pokrywe śnieżną z większości paneli

 

Czasami Ci się uda coś napisać sensownego. Rzadko bo rzadko, ale bywa. No gratulacje.

Ty nadal masz z tym problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zimy ostatnio nie były śnieżne, ale z tym śniegiem trochę mi dałeś do myślenia.

Pytania :

-jakie są średnie % uzyski zimowe do całej rocznej produkcji

-jaki kąt zapewni zsuwanie się śniegu (dach mojego domu ma 45 st i śnieg schodzi jak jest ocieplenie...)

 

Parę pożytecznych linków do kalkulacji:

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=en&map=europe

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

http://keno-energy.com/index.php?go=kalkulator_zacienienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie planuję główną konstrukcję wykonać drewnianą, natomiast może być część konstrukcji wewnętrznej dachu spawana lub skręcana (muszę to skonsultować ze konstruktorami )

 

No kolejny raz strasznie kombinujesz. Zresztą stal poszła do góry dużo, dużo więcej niż drewno. Zrób zwykłą wiatę, tanią blachę i standardowe mocowanie do paneli. Tylko nie zapomnij. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można uzyskać uprawnień do emisji CO2 przez czystą produkcję energii elektrycznej ? - wiatraki i PV?

Tak nagle ceny uprawnień poszły w Europie czy tylko w Polsce w górę ??

Na tzw. Zachodzie też ceny ee idą o 50% w górę ?

 

Nie można, bo wiatraki są obecnie be. Gaz jest na topie, na to idzie kasa. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolejny raz strasznie kombinujesz. Zresztą stal poszła do góry dużo, dużo więcej niż drewno. Zrób zwykłą wiatę, tanią blachę i standardowe mocowanie do paneli. Tylko nie zapomnij. :D

 

A nie może pod panele na zakładkę założyć folii paroizolacyjnej dachowej w cenie 50PLN/50m2 woda spłynie. Dach z blachy za 12 PLN/m2 i położenie około 40 PLN/m2 u dekarza + wkręty + rynny - kto tu przekombinował?

Oczywiście można tak liczyć jak ktoś jest elektrykiem, dekarzem i cieślą i odstawi robotę na czas robienia u siebie. A wiemy jakie terminy mają dekarze i cieśle.

 

Kurara- kupię drona , zaprogramuję i będzie mi odśnieżał panele !

chyba helikopter dronem niczego nie zdziałasz wiem mam latam, może DJI inspire2 za około 10k PLN, takim DJI spark możesz kurz z falownika zmieść. Odkurzacz xiaomi na pługach se kup. Ewentualnie drona do oprysku zbóż koszt około 39k PLN ale uniesie 5kg środka odmrajającego dla samolotów (ceny środka nie znam)

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...