Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Folia też może być- oby była trwała.

Może zapiankuje jakimś świństwem- raczej to nie będzie problem z tym uszczelnieniem...

No ale ten śnieg mnie trochę irytuje- nie chce mi się zapitalać z miotłą po daszku...

Mata grzejna ?

Może wodą spłukiwać ?

Może kompresor ?

A może dać sobie spokój i cieszyć się zimą ?

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A nie może pod panele na zakładkę założyć folii paroszczelnej dachowej w cenie 50PLN/50m2 woda spłynie. Dach z blachy za 12 PLN/m2 i położenie około 40 PLN/m2 u dekarza + wkręty + rynny - kto tu przekombinował?

Oczywiście można tak liczyć jak ktoś jest elektrykiem, dekarzem i cieślą i odstawi robotę na czas robienia u siebie. A wiemy jakie terminy mają dekarze i cieśle.

 

Woda po foli paroszczelnej? Fajnie. Chłopie gość sam wiatę stawia. . Uciekło Ci. Będzie spawał, to se blachy farmerami nie przykręci. Ogarnij się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz alternatywę dla samochodu? Furmankę??

 

Zacznij myśleć GŁOWĄ . Chodzi o to że; Kowalski kupuje samochód za który płaci np. 70k ,opłaca pełny pakiet ubezpieczeń i wszystko gra. Nie pyta na forum kiedy się zwróci tyko wystawia przed dom aby było go widać i jest OK. Z kolei jak ma zainstalować 10kW PV to zaraz pyta kiedy się zwróci .

 

PS. Może i to zły przykład za 70k. . Malo ważne za ile kupuje auto. Ale kupuje i jest OK. Z PV zaraz lament bo grad ,bo złodziej bo burza. Tylko ubezp. PV od tych zdarzeń kosztuje mnie 160 zeta /rok ( płacę dla spokoju). Oj ale za auto to sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahh no tak mamy paroszczelną i paroprzepuszczalną pomyliło mi się. Co z tego jak stawia ma działać u mnie 1,7kW leży na krokwiach do których gwoździami przybiłem panele? Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma, owszem kiedyś będzie stelaż ale na innym dachu i z inną ilością paneli. Bo chce przewymiarować ale wiem jak to zrobić legalnie:) Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie może pod panele na zakładkę założyć folii paroizolacyjnej dachowej w cenie 50PLN/50m2 woda spłynie. Dach z blachy za 12 PLN/m2 i położenie około 40 PLN/m2 u dekarza + wkręty + rynny - kto tu przekombinował?

Oczywiście można tak liczyć jak ktoś jest elektrykiem, dekarzem i cieślą i odstawi robotę na czas robienia u siebie. A wiemy jakie terminy mają dekarze i cieśle.

 

 

chyba helikopter dronem niczego nie zdziałasz wiem mam latam, może DJI inspire2 za około 10k PLN, takim DJI spark możesz kurz z falownika zmieść. Odkurzacz xiaomi na pługach se kup. Ewentualnie drona do oprysku zbóż koszt około 39k PLN ale uniesie 5kg środka odmrajającego dla samolotów (ceny środka nie znam)

 

"A nie mówiłem". Tyle sensownych postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahh no tak mamy paroszczelną i paroprzepuszczalną pomyliło mi się. Co z tego jak stawia ma działać u mnie 1,7kW leży na krokwiach do których gwoździami przybiłem panele? Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma, owszem kiedyś będzie stelaż ale na innym dachu i z inną ilością paneli. Bo chce przewymiarować ale wiem jak to zrobić legalnie:)

To już teraz wiadomo dlaczego masz tak tanio tą instalację. Gwoździami. :lol2: To Ci za flaszkę ją robili. Super.

Jak to zrobić legalnie to przewymiarowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błędne pytanie - samochód służy innym celom niż zarabianie (chyba że taki profil firmy).

PV służy produkcji prądu i obniżce rachunków za ee.

 

Co do samochodu można rozważyć Twoje pytanie w sensie np. wynajmuję samochód za X PLN rocznie a własny środek transportu będzie kosztował np. rocznie 50% z X ale trzeba kupić samochód za 5 X.

 

Ma to sens dla ludzi co robią np. znikome kilometry /rok. PS. Chodzi o to że on nigdy się nie zwróci. Ponieważ jak samochód. pracuje na PANA i na siebie to sprawa jasna. Ale MY nie narzekamy. ZA to narzekają właśnie ci co kupują owe auto za 5k a na PV muszą wydać 30k. I tu jest szok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już teraz wiadomo dlaczego masz tak tanio tą instalację. Gwoździami. :lol2: To Ci za flaszkę ją robili. Super.

Jak to zrobić legalnie to przewymiarowanie?

Chłopie działa, i produkuje prąd ty nawet tego nie masz. A jak to legalnie zrobić myśl głową a nie oceniaj innych jak będziesz miał panele tyle lat co ja będziesz wiedział, ale ja nadal będę parę lat przed tobą.

Tej nawet palcem mnie tknął wypożyczył tylko zaciskarkę kabli i wysłał pocztą, tak czy stak 7kWp stoi i kręci a wiela ty masz? A no właśnie NIC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o temat zimy i zalegającego śniegu to montaż poziomy daje lepsze uzyski ale jest zazwyczaj droższy. Jak mamy panel pionowo to mimo ze 90% panela odkryte a na dole jest 15cm zakryte to panele nic nie produkują.

 

Co do opłacalności to taryfa G12(w)+ firma która montuje na gotowo =>i mamy ponad 10 lat zwrotu a nawet 15 z kredytem lub więcej

Moja średnia cena energii zimą to ~40gr, latem 44gr i też mi się nie spinało to finansowo, bo po pierwsze 23% VAT, dodatkowo trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu, pilnować żeby instalacja na pewno działałą, a nie że na koniec sezonu okaże się że jeden wadliwy panel jest tylko połowa produkcji albo nie ma w cale itp. Ogólnie prąd z sieci wygrywa.

 

Jednak biorąc pod uwagę instalacje wykonaną metodą gospodarczą, czyli kupuje sobie sam materiały, montuje sam lub zatrudniam np ekipe od dachu, potem elektryka żeby mi kabelki tylko połączył to mozna zejść ponizej 3000zł/kWp jeśli ktoś się postara. Do tego dodajemy ulge PIT i tu każdy mysli o 18% ale przecież ktoś akurat może mieć rok że jest w stanie zaoszczędzić 32%. No i finalnie nie trzeba własnej kasy wykładać tylko można wziąć kredyt od WFOŚiGW na 2-3%, tylko tutaj już zaczynają się schody bo trzeba mieć jedną fakturkę z montażem a takie coś powoduje że cena rośnie przynajmniej do 4000/kWp lub wyżej. Staram się właśnie to wszystko spiąć, jesli się uda to się pochwalę.

 

Teraz staram się wybrac jakieś dobre i tanie panele >300W. Ostatnio przyciągneły moją uwagę Longi 310W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie działa, i produkuje prąd ty nawet tego nie masz. A jak to legalnie zrobić myśl głową a nie oceniaj innych jak będziesz miał panele tyle lat co ja będziesz wiedział, ale ja nadal będę parę lat przed tobą.

 

Super. Ciesze się że masz panele. Mi nie miał kto za flaszkę przybić gwoździami paneli Widziałem, że nie napiszesz. Droczę się. Luz blues. :hug:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie nie chodzi o działalność. Bo idąc tym tokiem myślenia to sprzęt ciężki za 200k (budowlany) zwrócił się po jednej robocie

 

Porównuję z najmem auta na cele prywatne. Tak jak używam auta, którego jestem właścicielem.

Mogę porównać z taksówkami - szybciej się zwróci kupno auta. Ale użyteczność gorsza..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zimy ostatnio nie były śnieżne, ale z tym śniegiem trochę mi dałeś do myślenia.

Pytania :

-jakie są średnie % uzyski zimowe do całej rocznej produkcji

-jaki kąt zapewni zsuwanie się śniegu (dach mojego domu ma 45 st i śnieg schodzi jak jest ocieplenie...)

 

Właśnie dobry przykład. Dlatego to poruszyłem . U mnie bez zacienień ,kąt 35---37 st. Śniegu co kot napłakał. Tak jest jak jest zamieć i daje równo a następny dzień pochmurny to zalega, (fakt daje kW ) Wystarczy 2 godz. słońca i jest GIT. umyte i odśnieżone. U kolegi nie pomoże nawet cały dzień słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Ciesze się że masz panele. Mi nie miał kto za flaszkę przybić gwoździami paneli Widziałem, że nie napiszesz. Droczę się. Luz blues. :hug:

 

Tak to jest jak ktoś ocenia 1,7kWp na podstawie starych 5kWp... Na siłe udowodnić że całość leży na ziemi, za pieniądze z Viwusa i Bociana :)

Wracamy do punku wyjścia ja mam działają, Ty nie masz nie działają i długo mieć ni będziesz :)

A za dachu leci w tym roku do zgarnięcia w zimę będzie ponad 2,5MWh - mam nadzieje i grzanie klimą * 2 * 3,5kW ale w grzaniu dają więcej.

Liczyć 20kWh/doba 2500 / 20 = 125 DÓB zima zejdzie na klimie do dopłacenia za bytowe, bez podlewania :)Może warte zachodu to było

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak ktoś ocenia 1,7kWp na podstawie starych 5kWp... Na siłe udowodnić że całość leży na ziemi, za pieniądze z Viwusa i Bociana :)

Wracamy do punku wyjścia ja mam działają, Ty nie masz nie działają i długo mieć ni będziesz :)

 

Fajnie, że Ty masz i że Tobie działają. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zimy ostatnio nie były śnieżne, ale z tym śniegiem trochę mi dałeś do myślenia.

Pytania :

-jakie są średnie % uzyski zimowe do całej rocznej produkcji

-jaki kąt zapewni zsuwanie się śniegu (dach mojego domu ma 45 st i śnieg schodzi jak jest ocieplenie...)

 

Jeżeli ci to coś pomoże to powiem podam ci dane które pamiętam z głowy.

-roczny uzysk 7015kWh

-grudzień 18r. bodaj że 135

-grudzień 17r,-----185

średnia dzienna przez 3 lata pracy ponad 19kWh

jeżeli będziesz chciał szczegółowe to muszę sprawdzić w notatkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...