Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Jeżeli ci to coś pomoże to powiem podam ci dane które pamiętam z głowy.

-roczny uzysk 7015kWh

-grudzień 18r. bodaj że 135

-grudzień 17r,-----185

średnia dzienna przez 3 lata pracy ponad 19kWh

jeżeli będziesz chciał szczegółowe to muszę sprawdzić w notatkach.

 

Patrzyłem jeszcze na produkcję Marcina- szacuję roczny uzysk grudzień -marzec na 10% , mogę przyjąć ok 1/3 tej produkcji na stratę „śniegową”.

Czyli realnie ok 3% rocznie przy śnieżnej zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ty będziesz jeszcze lata myślał i z tego myślenia nic nie będzie! Nie założysz PV tak czy srak będziesz liczył.

 

 

Ty puknij się może mocniej w łepetynkę- bo pitolisz jak potłuczony...

A może spadłeś z drabiny i pomerdało się w główesi ?

Na jakiej podstawie mnie tak oceniasz ?

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wiele razy weź koło i j**** się w czoło. Faktycznie spadłem z drabiny i 5 lat temu zamontowałem PV , jaki ja głupi byłem trzeba było jak bobrow liczyć zysk/stratę! Jaki ja mogłem być głupi - to proste taki jak bobrow!

 

No nie pisałem, że gada bez sensu. Jeden post trafił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wiele razy weź koło i j**** się w czoło. Faktycznie spadłem z drabiny i 5 lat temu zamontowałem PV , jaki ja głupi byłem trzeba było jak bobrow liczyć.

 

Człowieku- ja na PV zdecydowałem się w tym roku dopiero i analizuję temat , żeby np papiakami nie przybijać panelików (aż tak mi się nie śpieszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą jest bardzo mało produkcji a i śniegu jest coraz mniej.

Może w JG lub w okolicy nadal jest śnieg.

 

 

Ostatnie lata to naprawdę mało śniegu było u nas- trudno jeśli się trafi jakaś śnieżna zima , to trochę stracę produkcji ( szacuję na 3%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia też może być- oby była trwała.

Może zapiankuje jakimś świństwem- raczej to nie będzie problem z tym uszczelnieniem...

No ale ten śnieg mnie trochę irytuje- nie chce mi się zapitalać z miotłą po daszku...

Mata grzejna ?

Może wodą spłukiwać ?

Może kompresor ?

A może dać sobie spokój i cieszyć się zimą ?

 

Ja zostałem poinformowany że myć można tylko wodą demineralizowaną lub deszczówką . Bardzo dawno nie wiem kto dokładnie pytał o mycie,

Ja ze swojego doświadczenia powiem tak; trochę mnie to śmieszy jak ktoś chce myć panele. Moje tak jak wiecie pracują 4-ty rok i nigdy przeze mnie nie były myte .Sama natura się tym zajmuje. Sprawdzałem to i rzecz miała się tak ; Ubiegły rok też był suchy .Panele były pokryte pyłkiem z kwitnienia roślin oraz kurzem który był z powodu dwumiesięcznego braku deszczu. Na panelach można było pisać a produkcja była normalna taka jak po solidnym parodniowym deszczu.

Ja nie zauważyłem spadków w produkcji . (FAKT)

BARDZOOOOOOOOO dawno ktoś uświadamiał że ptak narobi i już klapa (BREDNIE) też tak miałem

 

Podsumowując NIE MA POTRZEBY MYĆ .Trochę odbiegłem bo było o śniegu no ale ten to trochę MIESZA W UZYSKACH a jak jeszcze dojdą dni pochmurne to zamiata równo po produkcji. Takich warunków miałem naprawdę bardzo mało ale były. Dobrym przykładem jest grudzień z produkcją 135kWh/mies. gdzie w słoneczne dni te 135kWh robi się w ciut więcej niż 3 dni( oczywiście u mnie to chyba jest jasne) Słoneczny styczeń daje ponad 30kWh

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tam, gdzie to jedyne istotne kryterium decyzyjne. Jak mam jakąś potrzebę - to określam możliwe sposoby jej zaspokojenia. Prąd mogę kupić od ZE albo zainstalować PV. PV on-grid ma same wady względem prądu z sieci - może wygrać tylko opłacalnością.

 

 

 

 

Twoi sąsiedzi produkują panele PV?

 

Możesz dać mniej paneli a dołożyć baterie, masz zasilanie awaryjne i niezależność. I działa jak braknie prądu z sieci - oczywiście z inwerterem hybrydowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam założone panele 4,32kW. założone z dofinansowaniem "Poprawa jakości powietrza..."

Niebawem będę podpisywał umowę z operatorem Energa. Obecnie jestem rozliczany w taryfie G12w.

Mam dwa pytania:

- W jakiej taryfie powinienem podpisać nową umowę?

- Czy okres rozliczeniowy roczny jest możliwy i w jakim momencie pory roku najlepiej go rozpocząć? (chociaż przypuszczam, ze jest sztywny np 1 styczeń)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać mniej paneli a dołożyć baterie, masz zasilanie awaryjne i niezależność. I działa jak braknie prądu z sieci - oczywiście z inwerterem hybrydowym.

 

A po co wtedy PV? Pełnej niezależności i tak nie osiągnę - musiałbym przez lato zmagazynować na zimę z PV z 5MWh. Fantastyka.

A jak to miałoby pozwolić zmagazynować prąd na kilka godzin przerwy w dostawie prądu - to czemu nie ładować w taniej strefie z sieci i korzystać w drogiej? Bez PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze ile stracę (%) od max optymalnej produkcji z powodu śniegu i cienia ok 19.30 ?

Jak to oszacować ?

 

Cieniem o 19.30 nie ma co się przejmować bo nawet jak go nie ma to PV i tak zaczyna zasypiać.

Odnośnie śniegu to przy nachylenie 35* te straty są znikome. Co do innych nachyleń ---NIE DYSKUTUJĘ

Odnośnie sniegu na dolnej części panela tak jak ktoś wyżej napisał------Ja się z tym nie zgodzę że 15cm śniegu na dole i produkcji nie ma.

Uważam że źle dobrana jest instalacja Ma za wysokie napićie startu

 

Bobrow na to musisz zwrócić uwagę a to trzeba idealnie dobrać to zależy od inwentera bo ten tańszy z długą gwarancją i super ceną a i opinie ma dobre. Jedno ma fatalne i nieakceptowalne wysoki prąd startu i pozamiatane .PV nie wystartuje w zimie bo chmury i wysoki start. lub skacze i wyświetla awarie, .Takie niekoniecznie z tego powodu ale było tu poruszane. Tak że dobór odnośnie paneli że ty chcesz np., 32 szt. to jeszcze nic. jak ich podłączysz w dwa stingi to musisz wiedzieć jaki jest napięcie startowe . To musisz wiedzieć bo spatolisz całe PV

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieniem o 19.30 nie co się przejmować bo nawet jak go nie ma to PV i tak zaczyna zasypiać.

Odnośnie śniegu to przy nachylenie 35* te straty są znikome. Co do innych nachyleń ---NIE DYSKUTUJĘ

Odnośnie sniegu na dolnej części panela tak jak ktoś wyżej napisał------Ja się z tym nie zgodzę że 15cm śniegu na dole i produkcji nie ma.

Uważam że źle dobrana jest instalacja Ma za wysokie napićie startu

 

Bobrow na to musisz zwrócić uwagę a to trzeba idealnie dobrać to zależy od inwentera bo ten tańszy z długą gwarancją i super ceną a i opinie ma dobre. Jedno ma fatalne i nieakceptowalne wysoki prąd startu i pozamiatane .PV nie wystartuje w zimie bo chmury i wysoki start. lub skacze i wyświetla awarie, .Takie niekoniecznie z tego powodu ale było tu poruszane. Tak że dobur odnośnie paneli że ty chcesz np., 32 szt. to jeszcze nic. jak ich podłączysz w dwa stingi to musisz wiedzieć jaki jest napięcie startowe . To musisz wiedzieć po spatolisz całe PV

 

Dzięki- porównam Fronka, jeśli będzie dla mnie lepszy, to dołożę 2.5kpln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam założone panele 4,32kW. założone z dofinansowaniem "Poprawa jakości powietrza..."

Niebawem będę podpisywał umowę z operatorem Energa. Obecnie jestem rozliczany w taryfie G12w.

Mam dwa pytania:

- W jakiej taryfie powinienem podpisać nową umowę?

- Czy okres rozliczeniowy roczny jest możliwy i w jakim momencie pory roku najlepiej go rozpocząć? (chociaż przypuszczam, ze jest sztywny np 1 styczeń)

 

Wszystko zależy od zużycia rocznego

Jak grzejesz dom prądem to G12W będzie OK lub G12

Jak NIE to też zależy ---własna zużycie ( normalne beż myślenia i bez grzania w zimie) to ok 25---do 30% reszta to opust . Acha te 25---30% też zależy od wielkości PV bo PV 1kW lub 0,5kW to zużycie może osiągnąć 100 % .

 

Masz PV 4kW z hakiem znasz roczne zużycie TO OBLICZ

 

Przyjmij produkcję roczne 4000kWh odejmij 30% to = 1200 własne 4000-1200=2800kWh (opust) zostaje =2240kWh +1200kWh=3440kWh twoje /rok Jeżeli wystarczy przeanalizuj G 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...