Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tym inwerterem 10 kW chodzi o przyszłość- może coś się zmieni z opustem 20%, może coś wymyślę ?

Różnica 2-3 stów między 9 kW a 10 kW Growatt powoduje , że wolę jednak mieć za dużo niż ewentualnie za mało...

 

Jest wysoce prawdopodobne, że jak zabraknie do tych 15 % w 2020, to poluzują, a ściśle mówiąc URE wymusi na ZE poprawnego szacowania mocy instalacji PV.

 

To się w głowie nie mieści: mimo, że inwerter maksymalnie jest w stanie wpompować do sieci 10 kW to Ci "zaliczą "16 kW, bo masz po 8 kW paneli na dachu W-Z.

 

A co z mocą instalacji (10 kW) po 2 latach, gdy straci programowo 3 % sprawności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bateriach, jak w stwierdzeniu, do którego się odnosiłem?

Ile kosztowały, jaką kubaturę zajmują i ile zostało z nich przez zimę?

 

 

 

Nie chodzi o minimum egzystencji, a o zaspokajanie potrzeb.

Mam potrzebę transportować siebie, psa, dzieci, materiały budowlane, zakupy itd. Mogę to zaspokoić na różne sposoby. Najtańszym spośród zapewniających akceptowalne parametry to kupno auta.

Pewnie, że mogę używać internetu Aero2 - ale podobnie jak transport publiczny nie zaspokaja potrzeb na akceptowalnym poziomie.

 

Przestań Trolować bo staje się to śmieszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód to żaden luksus chyba że taki za 200 tyś :) każda łajza teraz ma samochód.

 

Dla ciebie za 200 a dla innego od Dużej Bańki. Jak dla ciebie za 200 to luksus to na bank jeździsz takim za 10---15k .Dlatego poruszyłem temat; samochód i PV i widzę kto jest aktywny w tym temacie. Przypuszczenia się sprawdziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsz możesz zmienić z 2-mies. na 1/2 roku.

 

Statystycznie zużywam 400-450kW przez 2 m-ce w proporcji 1:2 dzienna / nocna, . podłączona będzie PV 4,32kW.

Jakie znaczenie będzie miała długość okresu rozliczeniowego skoro nadprodukcja jest "przechowywana" przez operatora zgodnie z ustawą przez 365 dni?

Martwi mnie jeszcze jak wspominałem wczoraj wybór taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło pytanie związane z cyklem rozliczania.

Ja mam co 12 miesięcy w taryfie z serii G12.

 

Otóż w ubiegłym roku uzyskałem ciekawe informacje od anonimowego pracownika energetyki związane z rozliczaniem proporcjonalnym.

Na koszty związane ze zużyciem energii w poszczególnych taryfach (dziennej i nocnej) dla Prosumenta na fakturze, który produkuje prądu za mało, by zbilansować "na zero"

przekazanej energii do sieci ze swoją konsumpcją najkorzystniejsze jest rozliczenie co miesiąc.

 

Nie wiem, czy tak jest na prawdę, gdyż mam swojego prądu pod dostatkiem. Jak bilans wychodzi "na zero" nie ma znaczenia, czy mamy umowę, na G11, czy G12 oraz jak częste są rozliczenia z ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - w Enerdze nie da się zmienić. Masz do wyboru 2 m-ce i .... 2 m-ce ;) No chyba, że coś ostatnio się zmieniło, ale przypuszczam, że wątpię :no:

 

Szkoda, bo za grudzień , styczeń --będziesz miał dopłatę , choć niekoniecznie. Później się to wyrówna (następny rok) Myślę że wiesz dokładnie jak to działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statystycznie zużywam 400-450kW przez 2 m-ce w proporcji 1:2 dzienna / nocna, . podłączona będzie PV 4,32kW.

Jakie znaczenie będzie miała długość okresu rozliczeniowego skoro nadprodukcja jest "przechowywana" przez operatora zgodnie z ustawą przez 365 dni?

Martwi mnie jeszcze jak wspominałem wczoraj wybór taryfy.

 

W PGE z tym nie ma problemu produkujesz /dzień np. 30kWh, wiesz że; 2 godz./dziennie jest II tar. tj okres letni 15.00---17.00 i okres zimowy ;13.00-----15.00

PV np. przez 2 godz w II tar. wpuściła 8 kWh a w I tar 22kWh

i tak;;; produkcja w tych godz, jest traktowana jako produkcja z PV w II tar. reszta to tar.I . Rozliczanie adekwatne do produkcji . U innych nie wiem.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośbę mam...

Piszcie tu jak normalni ludzie!

kWp jako MOC maksymalną

kW jako MOC

a kWh jako ENERGIĘ - moc działającą w czasie.

(energia = zdolność do wykonania PRACY , no, w sensie fizyki)

 

Ktoś se schował 6MW (megawatów) ?

A wie chociaż CO i GDZIE schował?

PO CO?

Czytać się tego nie da...

Litości!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośbę mam...

Piszcie tu jak normalni ludzie!

kWp jako MOC maksymalną

kW jako MOC

a kWh jako ENERGIĘ - moc działającą w czasie.

(energia = zdolność do wykonania PRACY , no, w sensie fizyki)

 

Ktoś se schował 6MW (megawatów) ?

A wie chociaż CO i GDZIE schował?

PO CO?

Czytać się tego nie da...

Litości!

 

Adam M.

 

Obudził się . Pewnie już na innym forum mają ciebie dość i jesteś tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można składać wnioski?

 

Znając życie, wyjdzie wielki pic na wodę, fotomontaż.

Obawiam się, że jak ktoś ma już PV, a chciałby dołożyć (tak jak ja) to nie skorzysta. Bo czytam właśnie

Do wniosku trzeba będzie dołączyć jedynie faktury za zakup i instalację systemu fotowoltaicznego oraz dokument potwierdzający wymianę przez operatora systemu dystrybucyjnego (OSD, zwanego czasem zakładem energetycznym) licznika na dwukierunkowy.

Czyli może się okazać, że tylko dla tych, co wcześniej nie mieli instalacji, na pewno wymaga to doprecyzowania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...