Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Sorry, ale zupełnie nie rozumiesz o czym rozmawiamy.

 

Fronek nie wypuści Ci więcej niż 7KW.

Masz 10KWp paneli.

To od pogody, umiejscowienia paneli zależy jak długo i jak często moc z paneli będzie większa niż 7KW i zostanie obcięta. Nie od danych które podaje Fronius!!

W jakimś konkretnym przypadku to faktycznie może być 1.8%, tego nie jestem w stanie zweryfikować bo nie wiem dla jakich warunków miałoby to być.

Przewymiarowanie 30% jest duże. Ściągnij sobie któryś program do projektowania który uwzględnia "średnią" pogodę, to zobaczysz ile byś statystycznie stracił. Ale żeby to polczyć MUSISZ znać miesjce instalacji, kierunki świata, nachylenie paneli. Tego Ci fronek nie podał.

 

A Ty chcesz zrobić 43% większe panele (10/7).

W załaczniku masz jeden dzień pierwszy z brzegu z czerwca tego roku. Maksymalna moc, to ~83% mocy szczytowej paneli (ciepło już było). Fronius wypuści mi do 85% paneli.

A kierunek jest 60stopni od południa, wiec niezbyt optymalnie!

Czerwoną kreską narysowane jakby mi obcieło produkcję, gdybym miał falownik o te 43% mniejszy od paneli. Wszystko nad kreską poszło by się .....

W ciemno, bez liczenia w programie, 43% to za duże przewymiarowanie. Sporo stracisz, nie 1.8% tylko raczej z 10-15% wskali roku pewnie.

 

jakie 10-15%....

to już trochę naciągane.

straci potencjalne 3kw zakładając, że kupił by 10kw zamiast 7kw.... i te 3kWh powiedzmy na oko 10 dni w miesiącu przez 4h.

Ale, w pozostałe godziny dzięki przewymiarowaniu zyska kWh bo będą blisko mocy nominalnej.

 

Nie chce mi się liczyć dokładnie ale to nie są liczy pokroju 10% większej straty. Obstawiał bym z 5%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobrze -skupię się tylko na pierwszej instalacji , zakładam te 9,9 kWp i 8,5-10kW falownik.

W tym roku zmieniè jeszcze trzy grzejniki na V33 i zamiksuję ze zdemontowanymi-zobaczymy po zimie jak to wyjdzie, jeśli zwiększę średni COP o 0,5 to zyskam ok 1MWh.

Na dom rocznie idzie ok 4,5MWh i 7MWh na PC, jak będę się wyrabiał w ok 9MWh to by już było cacy.

 

Tyle i już

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze -skupię się tylko na pierwszej instalacji

 

Podchodzisz od rzyci strony. Zamontowałbyś rekuperację, to byś zyskał za mniejsze pieniądze ładnych kilka MWh. Nie tylko dzieki odzyskowi rekuperacji, ale też wyjdzie większy COP przez mniejszą temperaturę zasilania która wystarczy dla obniżonego obciążenia cieplnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodzisz od rzyci strony. Zamontowałbyś rekuperację, to byś zyskał za mniejsze pieniądze ładnych kilka MWh. Nie tylko dzieki odzyskowi rekuperacji, ale też wyjdzie większy COP przez mniejszą temperaturę zasilania która wystarczy dla obniżonego obciążenia cieplnego.

 

Reku na piętrze da radę zamontować- ale dół to kiszka, nie chce mi się pruć sufitów i ścian.

Nie wykluczam tego-muszę to przetrawić.

Szybka kalkulacja :

-zużycie bez PC 4,5 MWh

-PC po wymianie grzejników ok 6MWh -uzysk z reku np 30% ,niech będzie ok 4MWh

Czyli miałbym zużycie ok 8,5 MWh.

Teraz PV-roczny uzysk po haraczu , wychodzi ok 8 MWh.

Praktycznie się dopina.

 

A ma ktoś praktyczną informację o uzysku z reku po jej zamontowaniu w starszym domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-PC po wymianie grzejników ok 6MWh -uzysk z reku np 30% ,niech będzie ok 4MWh

 

 

Skąd wziąłeś te 30%?

W projekcie Kasjopea 4 gdzie jest podane EUco przy WG 67,47 kWh/(m2 rok) a dla WM 34,82 kWh/(m2 rok). Czyli wychodzi różnica 32,65 kWh/(m2 rok). Bardzo podobnie wychodzi mi w Build Desku dla mojego domu (33kWh/m2 zabiera WG w porównaniu z WM).

33kWh/m2 * 200m2= 6,6MWh oszczędności przy COP=3 wychodzi 2200kWh prądu. Do tego wzrośnie COP i spodziewałbym się korzyści w okolicach 2500kWh. Przy G12/G13 w złotówkach jeszcze więcej dzięki wolniejszemu wychładzaniu i mniejszemu zużyciu w droższej strefie.

Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku na piętrze da radę zamontować- ale dół to kiszka, nie chce mi się pruć sufitów i ścian.

Nie wykluczam tego-muszę to przetrawić.

Szybka kalkulacja :

-zużycie bez PC 4,5 MWh

-PC po wymianie grzejników ok 6MWh -uzysk z reku np 30% ,niech będzie ok 4MWh

Czyli miałbym zużycie ok 8,5 MWh.

Teraz PV-roczny uzysk po haraczu , wychodzi ok 8 MWh.

Praktycznie się dopina.

 

A ma ktoś praktyczną informację o uzysku z reku po jej zamontowaniu w starszym domu ?

 

Zrób w odpowiednich warunkach test szczelności, będziesz wiedział jakie masz straty i o co walczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to się ma do prosumenta tj chodzi o max moce falownika i paneli.

 

Ech...

Ja tak mam...

Kiedy w tym roku zaproponowałem ;) PGE, że rozbuduję swoją instalację 5,8 kWp o 3,4 kWp to zażądali wszelkich możliwych certyfikatów na moje stare inwertery - bo jak nie, to (@%$#!).

Więc co miałem robić? Nowy inwerter hybrydowy będzie pracował w dzień na dom na wydzielonej fazie, a stare będą pchać energię w sieć, żeby zmaksymalizować oddawanie do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjdą, to nie będziesz miał czasu na nic...

Poza tym produkcja prosumentów (oddawanie do sieci) jest analizowana - jak będą jakieś duże skoki to przyjdą...

Do mnie przyszli, bo "ma Pan zwiększoną produkcję/oddawanie do sieci..." a ja byłem dwa tygodnie na urlopie z rodziną poza domem...

u kumpla też byli (nie wiem czy wizyta zapowiadana) gdy podłączył w 2014 offgrida i przestał zużywać energię z sieci . Przyjechali , powęszyli , popatrzyli , pomierzyli , popytali :jawdrop: pojechali .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób w odpowiednich warunkach test szczelności, będziesz wiedział jakie masz straty i o co walczysz.

 

Racja-zimą zaślepię wszystkie otwory i wył wentylatory.

Test zrobię przy bardzo podobnej prognozie pogody.

Wszystko wtedy będzie jasne.

Dzięki za pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale było kwestionowanie wiarygodności o mniejszym uzysku tylko o 1,8%, podane przez innego forumowicza, więc przedstawiłem źródło informacji - źle?

 

OK ale nie pisz do mnie, tylko do wspomnianego forumowicza. Mi wystarczą moje spostrzeżenia. Jak będę coś chciał (np. poradę ) zapewne zapytam.

PS> Jak zapewne już wiesz mam PV i czyjeś tam tabelki nie robią na mnie wrażenia . Bazuję na swojej PV i tyle.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ale nie pisz do mnie, tylko do wspomnianego forumowicza. Mi wystarczą moje spostrzeżenia. Jak będę coś chciał (np. poradę ) zapewne zapytam.

 

No tak, zasadniczo odpowiedź kierowana była do #Jastrząb, ale poniżej pojawiła się wypowiedź Twoja popierająca jego post, więc w sumie tak jakoś wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zasadniczo odpowiedź kierowana była do #Jastrząb, ale poniżej pojawiła się wypowiedź Twoja popierająca jego post, więc w sumie tak jakoś wyszło.

 

SPOKO. Z jastrząb zgadzam się co do przewymiarowania . max do 20% choć według mnie i moich doświadczeń wystarczy w zupełności 15 %. Po co przepłacać za panele skoro i tak ich inwenter w skrajnych warunkach ogranicza. Jak są warunki perfekcyjne to moc i tak nie przekroczy mocy falownika. A takie są parę chwil w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało by się że inteligentny człowiek.

Jak to można się pomylić.

 

Masz rację . Siedzisz na forum czytasz , wypowiadasz się i tak naprawdę nie wiesz o czym. Proponuję przeczytać co 10-tą stronę. Trochę to potrwa ale może coś zaświta

 

PS. ostatnie 20 stron

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję jeszcze raz.

Chciałem się dowiedzieć co Ty uważasz za "perfekcyjne warunki".

Czy na przykład słoneczny dzień bez chmurki na niebie to dla Ciebie "perfekcyjne warunki"?

Czy warunki przy których mierzone są parametry katalogowe to te "perfekcyjne warunki"? Gdyby to były te to można było napisać "warunki katalogowe" i nie byłoby wątpliwości o jakie chodzi.

Spróbuj odpowiedzieć bez wycieczek osobistych i obrażania dyskutanta.

 

Nie obrażam lecz skoro temat jest wałkowany i parę postów wyżej było opisanie przeze mnie z jaką mocą pracuje przeważnie falownik (mój) bo tylko do tego się odnoszę . ( realne spostrzeżenia )---- nie z tabelki obliczone na podstawie lokalizacji przyjętej ze średniego nasłonecznienia danego rejonu.. A tu pojawia się Janusz i pyta o optymalne ( perfekcyjne ) warunki. LEŃ I TYLE nawet nie chce ci się z uwagą czytać. Tak uważam. Chcesz wzorować się na tabelkach to się wzoruj . Ktoś zapewne wziął za to kasę lub napisał pracę. Ja posługuję się z obserwacji swojej PV z której mam zapiski ( codzienne) i dla mnie to są rzetelne dane. Bo tu w tym miejscu mieszkam i tu stoi od 4 lat moje PV. Resztę danych odbieram z przymrużeniem oka.

 

PS wyrazy bliskoznaczne . Szkoda że umiesz tego odpowiednio zinterpretować (zrozumieć)

Gdzie masz te katalogowe warunki?

Czy ktoś pisząc te warunki przewidzi że w roku 2022 będzie np. w maju 20 dni padał deszcz lub w październiku spadnie śnie i będzie do 15 kwietnia. JAKIE KATALOGOWE. zbliżone dla Polski . Od tych warunków mam na + ponad 1100kWh więcej uzysku. Jak te warunki mam traktować? KOŃCZĘ Z TOBĄ DYSKUSJĘ .

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-chyba już mam finalną wersję :

-9,9kWp i inwerter jednak 10kW (wybór między Kaco a Growattem)

Jeśli zmniejszę zużycie i nadal będzie brakowało kWh- to trudno, będę czekał na lepsze czasy...

Odnośnie reku-Kaizen zachwalał Izzyfast 300, wygląda całkiem ciekawie.Muszę tylko rozkminić dwa kanały na dole.

Jeśli sam wykonam temat , to powinienem zmieścić się w 11kpln (wsadzę tam wymiennik wodny ,głównie pod chłodzenie latem) -teraz kwestia jaki będzie realny uzysk .

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...