Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mnie nic nie dzwoni co miałem kupić kupiłem lata temu nie patrząc na cła ,podatki i kto mi dopłaci do instalacji. Ale patrząc przez pryzmat bobrow to nadal wybierał bym wtyczki MC4.

 

Bzdurę o cłach mundrze walnąłem, to trzeba kota ogonem odwrócić pisząc coś o wtyczkach, żeby nie wyszło że paplam bez zastanowienia tudzież sprawdzenia.

Zdrowia, uzysków i pokory może jeszcze odrobinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu pisałem tutaj o rozliczeniu rzeczywistym przez energa 24. Odkąd założyłem instalację energa nękała mnie emailami żebym podawał rozliczenie rzeczywiste a niestety miałem tą funkcje zablokowaną o czym grzecznie ich poinformowałem. Jeżeli chcecie to w kopiuje wiadomość od nich.Instalacja pracuje od 26 kwietnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energa to dziwna firna. Jak nie miałem paneli na dachu to rozliczałem się przez Energa 24 - on line i tam tez lądował rachunek.

Po założeniu licznika dwukierunkowego okazało się że nie mogę być już rozliczany przez portal Energa 24 i faktury przychodzą papierowe - tacy są nowocześni, bo to iny dział. I często energia24 nie wie o założeniu licznika dwukierunkowego ( b to inny dział) i ścigają o podawanie stanu licznika - cymbały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

12 paneli Longi 310 Watt oraz INWERTER FALOWNIK SOFAR SOLAR 4,4KTLX 3fazy 2Mppt.

Czy to dobry zestaw. Czy dobrze dobrany falownik, a może za duży. Ale w przyszłości można by dodać paneli. Co o tym sądzicie?

wszystkie panele idealnie na południowej stronie dachu

Cena z montażem 16000. Odpowiednia?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz podać jakąś podstawę prawną tego wymogu?

Mój instalator zastosował odłącznik 3P i chciałbym to z nim przedyskutować.

 

To nie wynika z podstawy prawnej, ale z wymogu jaki stawia mój Operator godząc się na przyłączenie mikroinstalacji Delikwenta (przyszłego Prosumenta).

 

Wniosek - p. 7. Dodatkowe informacje dla zgłaszającego:

" Pomiędzy ww. licznikiem a mikroinstalacją należy bezwzględnie zabudować łącznik umożliwiający jej odłączenie spod napięcia. Rozwiązanie techniczne zabudowy mikroinstalacji, musi umożliwiać wymianę/obsługę licznika rozliczeniowego energii elektrycznej w stanie beznapięciowym." (pisownia oryginalna)

 

Inni Operatorzy mają podobne wymogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ZE ma podobny wymóg, tylko w jaki sposób, z tego zapisu, wynika że rozłącznik musi być 4P?

 

Ta podpowiada pani Logika.

 

Możesz zostawić wyłącznik 3-P. I wymienią licznik. Ale równie dobrze mogą nie wymienić, bo z całą pewnością nie będzie spełniony jeden z warunków. Ja zaczniesz reklamować, to dłłługo może trwać wymiana uprzejmości. Wtedy licznik "nie pracuje" dla Ciebie.

 

To wolny kraj - rób jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen

@stos

 

Podtrzymuję: 4P zapewnia spełnienie warunku postawionego przez ZE:

 

" Pomiędzy ww. licznikiem a mikroinstalacją należy bezwzględnie zabudować łącznik umożliwiający jej odłączenie spod napięcia. Rozwiązanie techniczne zabudowy mikroinstalacji musi umożliwiać wymianę/obsługę licznika rozliczeniowego energii elektrycznej w stanie beznapięciowym."

 

Tak przy okazji - spotkałem się z tym, że przed licznikiem też "bywa" jakieś zabezpieczenie. Podejrzewam, że może być 3P. Nie wykluczam, że przy wymianie licznika niektórzy monterzy robią z niego użytek.

Można się zastanawiać po co odłącznik za licznikiem, czyli po stronie odbiorcy jak w cytacie oraz ilu Diabłów zmieści się na końcu szpilki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen

@stos

 

Podtrzymuję: 4P zapewnia spełnienie warunku postawionego przez ZE:

" Pomiędzy ww. licznikiem a mikroinstalacją należy bezwzględnie zabudować łącznik umożliwiający jej odłączenie spod napięcia. Rozwiązanie techniczne zabudowy mikroinstalacji musi umożliwiać wymianę/obsługę licznika rozliczeniowego energii elektrycznej w stanie beznapięciowym."

 

Wprawdzie nie zapewnia, ale duże szanse na spalenie sobie odbiorników.

 

Od kiedy napięcie masz na neutralnym czy na PENie? Chyba właśnie w czasie używania 4p ;)

 

Odróżniasz 4p od 3p+N?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże święty nie da się tego czytać. Weźcie najpierw nauczcie się co to rozłącznik , wyłącznik, odłącznik. Jeden pisze o odłączniku a wkleja link do wyłącznika. Drugi czyta o odłączniku, patrzy na link do wyłącznika a wrzuca filmik z rozłącznikiem :D No paranoja kurwa. Sami elektrycy, a co jeden to lepszy.

Sypią jakimiś z d... wziętymi wymogami a zapominają , że jak się zdejmie napięcie z falownika to on nie działa czyli w sieć nic nie idzie. Idź jeden z drugim w słoneczny dzień do falownika, wyłącz jego zabezpieczenie i zobacz co się stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże święty nie da się tego czytać. Weźcie najpierw nauczcie się co to rozłącznik , wyłącznik, odłącznik. Jeden pisze o odłączniku a wkleja link do wyłącznika. Drugi czyta o odłączniku, patrzy na link do wyłącznika a wrzuca filmik z rozłącznikiem :D No paranoja kurwa. Sami elektrycy, a co jeden to lepszy.

Sypią jakimiś z d... wziętymi wymogami a zapominają , że jak się zdejmie napięcie z falownika to on nie działa czyli w sieć nic nie idzie. Idź jeden z drugim w słoneczny dzień do falownika, wyłącz jego zabezpieczenie i zobacz co się stanie.

 

Zgadzam się z Tobą. Dyskusja nie jest o tym, co wystarczy w układzie PV, tylko o tym co sobie życzy ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiedziałeś na moje pyanie.

Mój ZE chce żebym mu płacił za prąd którego nie dostarczył. Mam mu się podporządkować bo on chce? :)

Co ciekawe piszesz że Wg mnie.

To by znaczyło że Tobie się wydaje że on chce, czy w jakimś piśmie Ci to napisali?

 

Odpowiedziałem - nie ma wymogów prawnych.

Czy logiczne jest, że ZE chce certyfikatów do paneli? Przecież wystarczą karty katalogowe.

 

Jeszcze jedno - marzeniem ZE jest sprzedawanie i tylko sprzedawanie energii elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logika nakazuje w żadnym przypadku nie montować rozłącznika 4p. Chyba, że wrogowi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=q0VtBbsKHC4

 

Dodam jeszcze od siebie ,że doświadczyłem w firmie w zeszłym tyg uszkodzenia styku N w 4P rozłączniku-uszkodziło nam się masę sprzętów jednofazowych (zasilacze lamp led, ekspresy do kawy, ploter, itp).

Najbardziej zabolały uszkodzenia PC P/P...

Głównie rozsadzało elektrolity w układach zasilających oraz popaliło warystory, jednej PC nie udało nam się dźwignąć-uruchamiamy polisę...

Odnośnie naszej sprawy 3P czy 4P wg tego na co pozwala ZE -to moim zdaniem sprawa jest prosta :

jak jakieś ZE wymaga 4P , to go załóżcie i pięknie zmostkujcie N...

Trzeba tylko pamiętać ,że jeśli kiedyś będą chcieli tam zajrzeć -to trzeba zworkę usunąć...

To tyle od "praktyka"

 

PS

U mnie jest kilka urządzeń 3 fazowych i to raczej od nich pojawiło się napięcie międzyfazowe na jednofazówkach

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy założenie 4P do instalacji PV spowoduje podobne zagrożenie.

PV jest zasilaniem równoległym do sieci energetycznej.

Uszkodzenie styku N w instalacji PV nie doprowadzi do takich skutków bo nadal będzie podłączone N z sieci energetycznej.

 

W sumie inwerter u mnie będzie 3 fazowy-natomiast jestem ostatnio MOCNO uczulony na brak stałego N...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...