Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ale przynajmniej coś się tu dzieje-nawet wątek sensacyjny się zakradł...

A pamiętasz jak twierdziłeś ,że nic nie kupię...A mogliśmy się założyć...Przepadło...

Powoli , ale nie ślamazarnie idę do przodu-kto potrafi i chce , to mi pomaga...

Ale niektórzy to by mi kijka w szprychy mojego "jowejka" wsadzili...

 

PS

A co Smmurf Mądrala wie o Sofar ?

 

Popularne teraz te inwertery

Niedawno robiłem wycenę

"5 kwp na Longi + Sofar cena powinna zamknąć się w kwocie 22.572 zł brutto"

Ato 4500za kWp czyli za drogo.

Minimalna granica opłacalności to 4000 wtedy po uldze prąd plus czas zwrotu jest jeszcze sensowny ok 8 lat.

Jak nie potanieją to będę musiał rzeźbić samemu na gruncie ale wolałbym przez firmę na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co Smmurf Mądrala wie o Sofar ?

 

Myślę że Sofar to dobra opcja bo znacznie zyskuje na popularności i goni Fronka,natomiast Sofar to nie jedyna dobra opcja. Mogę z czystym sumieniem zaproponować Ci SolaXa wisi u mnie na zewnętrznej ścianie budynku deszcz na niego się leje, śnieg na niego sypie, temperatury też nie robią na nim wrażenia i tak kręci od 3 lat. GoodWe działa nieprzerwanie od ponad 4 lat umieszczony w bud. gospodarczym przez ten czas nic z nim się nie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj właśnie zapłaciłem fakturę (23%) za panele LONGi SOLAR LR6-60PB 305 W FULL BLACK za 12 sztuk bo tyle potrzebowałem - z transportem zapłaciłem 6500 zł.

A czy mi się to zwróci - gdybym kasę przepił na pewno chociaż raz by mi się zwróciło :lol2:.

 

Jak czytam posty dotyczące ile kosztuje (ile ma kosztować ) 1kWp i czy to jest dużo, czy mało to mnie śmieszy - każdy ma inne warunki, inny montaż inne użyte komponenty inne są ceny usług na danym terenie, a co za tym idzie inne są wymagania od firm zakładające panele.

Natomiast co do czasu zwrotu jeśli ktoś dobrze policzy to przy obecnych cenach mnie wyszło , że koszt zwrotu instalacji będzie po 7 latach i 8 miesiącach ( rząd pozwolił od tego roku odpisać od podatku koszt instalacji) więc pozostało 6 lat i 4 miesiące.W przypadku gdy cena energii pójdzie w górę czas ten się skróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj właśnie zapłaciłem fakturę (23%) za panele LONGi SOLAR LR6-60PB 305 W FULL BLACK za 12 sztuk bo tyle potrzebowałem - z transportem zapłaciłem 6500 zł.

A czy mi się to zwróci - gdybym kasę przepił na pewno chociaż raz by mi się zwróciło :lol2:.

 

Jak czytam posty dotyczące ile kosztuje (ile ma kosztować ) 1kWp i czy to jest dużo, czy mało to mnie śmieszy - każdy ma inne warunki, inny montaż inne użyte komponenty inne są ceny usług na danym terenie, a co za tym idzie inne są wymagania od firm zakładające panele.

Natomiast co do czasu zwrotu jeśli ktoś dobrze policzy to przy obecnych cenach mnie wyszło , że koszt zwrotu instalacji będzie po 7 latach i 8 miesiącach ( rząd pozwolił od tego roku odpisać od podatku koszt instalacji) więc pozostało 6 lat i 4 miesiące.W przypadku gdy cena energii pójdzie w górę czas ten się skróci.

Ale nikt nie wie co się wydarzy w ciągu tych 7 lat i 8 miesięcy. Gwarancja na sprzęt ile trwa? Czy może być w teorii sytuacja, że coś pada zaraz po okresie zwrotu albo w trakcie jego trwania? Wtedy po naprawie z własnej kieszeni czekamy dalej na zwrot wydanej ponownie kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam posty dotyczące ile kosztuje (ile ma kosztować ) 1kWp i czy to jest dużo, czy mało to mnie śmieszy - każdy ma inne warunki, inny montaż inne użyte komponenty inne są ceny usług na danym terenie, a co za tym idzie inne są wymagania od firm zakładające panele.

Natomiast co do czasu zwrotu jeśli ktoś dobrze policzy to przy obecnych cenach mnie wyszło , że koszt zwrotu instalacji będzie po 7 latach i 8 miesiącach ( rząd pozwolił od tego roku odpisać od podatku koszt instalacji) więc pozostało 6 lat i 4 miesiące.W przypadku gdy cena energii pójdzie w górę czas ten się skróci.

Ładujesz EV albo chłodnię pędzisz w lato, prąd liczysz po 0,65zł/kWp, czy panele zainstalowałeś poniżej 3500 zł/kWp że wyszedł Ci zwrot w 8 lat? :p Podziel się wyliczeniami, chętnie się zapoznam. Chyba że już gdzieś robiłeś wyliczenia, to oczywiście sobie poszukam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że Sofar to dobra opcja bo znacznie zyskuje na popularności i goni Fronka,natomiast Sofar to nie jedyna dobra opcja. Mogę z czystym sumieniem zaproponować Ci SolaXa wisi u mnie na zewnętrznej ścianie budynku deszcz na niego się leje, śnieg na niego sypie, temperatury też nie robią na nim wrażenia i tak kręci od 3 lat. GoodWe działa nieprzerwanie od ponad 4 lat umieszczony w bud. gospodarczym przez ten czas nic z nim się nie działo.

 

Dzięki za opinię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładujesz EV albo chłodnię pędzisz w lato, prąd liczysz po 0,65zł/kWp, czy panele zainstalowałeś poniżej 3500 zł/kWp że wyszedł Ci zwrot w 8 lat? :p Podziel się wyliczeniami, chętnie się zapoznam. Chyba że już gdzieś robiłeś wyliczenia, to oczywiście sobie poszukam...

 

Liczyłem wszystko na podstawie średnio miesięcznego zużycia przez 7 lat.

Wyszło , (co potwierdzały fv z PGE) że płacę 420 - 440 zł za 2 mc - rocznie ~2640 zł.( nie prognozy! tylko faktyczne zużycie w tym okresie)

Za instalację zapłaciłem 17500 zł(3,6kWp) co w wyliczeniach przełożyło się na zużycie ee przez okres 8 lat. Po odliczeniu 18% zwrotu podatku zostało 14500 zł obniżyło okres zwrotu o kolejne lata.

Obliczałem, że to co nie zużyję na bieżąco oddam do sieci i odzyskam 80% (okazało się , że algorytm odzysku jest całkiem inny niż zakładałem) stąd strace przez okres eksploatacji 2 cykle czyli dojdzie mi do zapłaty jeszcze za 4 mc.( w to wliczam abonament )

Obliczenia są na tyle zgodne, że za okres 6 mc zapłaciłem 54,30 zł i pozostało do wykorzystania 400kWh.

 

Obecnie przeliczyłem, że koszt zwrotu kolejnej instalacji wschód/zachód - 3660kWp jednofazowej służącej do grzania cwu zwróci się po 7 latach i 6 mc (tylko licząc cenę gazu) po ogrzaniu 250l powinna oddawać do sieci kolejną nadwyżkę.

 

Co do gwarancji to panele 10 lat , falownik 7. (pierwsza instalacja) - druga falownik i panele 10 lat, a więc wszystko mieści się w czaso-okresie zwrotu - jak po tym czasie się zepsuje wymienię na nowe.

Wszystko dotyczy cen energii i gazu na dzień 1 styczeń 2019 r. każda podwyżka skróci ten okres:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt nie wie co się wydarzy w ciągu tych 7 lat i 8 miesięcy. Gwarancja na sprzęt ile trwa? Czy może być w teorii sytuacja, że coś pada zaraz po okresie zwrotu albo w trakcie jego trwania? Wtedy po naprawie z własnej kieszeni czekamy dalej na zwrot wydanej ponownie kasy.

 

Jakbym wiedział jak będzie w przyszłym roku to bym był najbogatszym człowiekiem na Ziemi - więc po co mi instalacja FV ?

Gwarancja - obecnie najmniej mieści się w okresie zwrotu instalacji - potem może się psuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile byś płacił, gdybyś wybrał innego sprzedawcę prądu i optymalną taryfę?

PGE jest najtańszym sprzedawcą energii elektrycznej na naszym terenie(chyba i w PL), taryfa inna to tylko G12w ale musiał bym zmieniać przyzwyczajenia domowników.

Poszukiwanie innego dostawcy energii przy FV jest niemożliwe - wiąże się z umową kompleksową(warunek dla licznika dwukierunkowego), a ta PGE.

Nie mam pompy ciepła, a urządzenia w domu są mieszane - energia elektryczna, gaz ziemny, paliwo stałe. Jedynym urządzeniem ciągłym (pracującym 24h jest rekuperator) a docelowo jeszcze zbiornik cwu z trzema grzałkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata obowiązujące dystrybutora to nie jest gwarancja tylko rękojmia.

W mojej umowie z instalatorem mam zapis że gwarantem jest firma instalująca.

Dlatego pytam jaki jest zapis w Twojej umowie?

 

Jeśli kupuję panele od dystrybutora to gwarancja jest u niego, (firmą instalującą jestem sam).

Umowa na pierwszą instalację jest oczywiście z firmą instalacyjną i wynosi 5 lat, a na panele jest przecież 10 lat gwarancji pozostałe są przerzucone na producenta.

Wątpię, aby którakolwiek firma instalacyjna podpisała gwarancję na dłużej niż 5 lat? a może się mylę ja takiej firmy nie znalazłem.

Rozmawiamy oczywiście o gwarancji bezpłatnej(bo ta nie zwiększa kosztów i czasu zwrotu instalacji) Fronius też ma płatną gwarancję - dla chętnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PGE jest najtańszym sprzedawcą energii elektrycznej na naszym terenie(chyba i w PL),

 

Nie, nie jest.

 

taryfa inna to tylko G12w ale musiał bym zmieniać przyzwyczajenia domowników.

 

Co by się stało, jakbyś nie zminił?

 

Poszukiwanie innego dostawcy energii przy FV jest niemożliwe - wiąże się z umową kompleksową(warunek dla licznika dwukierunkowego), a ta PGE.

 

Mam umowę kompleksową z Fortum. To jakiś urban legend, że pozwala to na bycie prosumentem. Nie, nie wystarcza. Musiałbym zmienić sprzedawcę prądu na PGE. To jedna z największych wad PV - pozbawia możliwości kupowania taniego prądu u dowolnego sprzedawcy i korzystania z promocji.

 

Dla przykładu za pierwsze pół roku dostałem taką fakturę - w tym wygrzewanie podłogówki.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=426405

 

Za ostatnie wyszło najdrożej -1412 zł za 3577kWh (dużo w drogiej strefie -jak to w lato).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7x Sunlink 300W full black (w sumie 2,1 kWp) + SofarSolar 3.3 klt + montaż na gotowo na dachu z dachówką. CENA 10 000 PLN.

 

1. Dobra to cena?

2. Dobre to komponenty?

3. Czy inwerter 3 fazowy inteligentnie rozdziela produkcje tak, że np. wszystko może iść na konkretną fazę?

4. Czy to prawda, że na tym inwerterze można rozbudować do 4kWp?

 

Będę wdzięczny za precyzyjne ;) odpowiedzi.

 

P.s

Tak, wiem, że mała instalacja, Tak, chce dokładnie takiej wielkości :D

 

Zdrówko!

Edytowane przez songoku_xxx
dopisek ceny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7x Sunlink 300W full black (w sumie 2,1 kWp) + SofarSolar 3.3 klt + montaż na gotowo na dachu z dachówką.

 

1. Dobra to cena?

2. Dobre to komponenty?

3. Czy inwerter 3 fazowy inteligentnie rozdziela produkcje tak, że np. wszystko może iść na konkretną fazę?

4. Czy to prawda, że na tym inwerterze można rozbudować do 4kWp?

 

Będę wdzięczny za precyzyjne ;) odpowiedzi.

1. Cena jak cena. Jak podasz, będzie można bardziej precyzyjnie odpowiedzieć ;)

2. Niech się specjaliści wypowiedzą.

3. Ni cholery.

4. Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...