Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ok, znalazłem czyli płacisz 0,589908 zł za kW

 

Nie kW, a kWh. Za kW zapłaciłem raz - ponad 80 zł za każdy.

Jak to policzyłeś?

Z faktury z obrazka - 590zł/3044kWh=0,1938zł/kWh

Z ostatniej 1412zł/3577kWh=0,3947zł/kWh

 

średnio, dzieląc całą kwotę z faktury razem z abonamentem. Zimą, przy tych samych stawkach wyjdzie taniej.

 

 

Tylko jedno "ale". Czy się nie opłaca, to będziemy wiedzieć za 10 czy 20 lat.

 

Będę wiedział kiedy tylko sobie przeliczę. Jak PV zacznie się opłacać, to sobie zainstaluję.

 

W przyszłym roku będzie płacz i zgrzytanie zębami, a szczególnie kablarzy.

 

Mam gwarantowane ceny do końca 2020r. Ale jeszcze nie wiem, czy nie zmienię na g12as, która jest, to kolejna duża wada PV, niedstępna dla prosumentów.

Płacz i zgrzytanie zębów to będzie u prosumentów, jak sejm uchwali 50% czy 70% potrącania przez ZE czy staną się ofiarą wyłączania PV przez ZE albo przymusowej wymiany falowników żeby spełnić jakiś nowy wymóg.. Albo zaczną płacić stawki hurtowe za prąd i pobierać opłaty za rozliczanie

Kto ma pieniądze w kieszeni - ma możliwości. Kto wydał je na PV jest zdany na łaskę polityków i ZE.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Będę wiedział kiedy tylko sobie przeliczę. Jak PV zacznie się opłacać, to sobie zainstaluję.

 

 

 

.

 

Istnieje duże ryzyko, że taniej już nie będzie.

 

Jeśli dalej będą wyskakiwać nowe programy dofinansowania, to będzie drożej.

 

Jeśli prąd mocno zdrożeje to też będzie drożej.

 

Nie wiem jak dziś się może nie opłacać - w tej chwili składając PV dostajesz 5000 zł, odpisujesz także od podatku 19%, czyli realnie dostajesz ponad 30% taniej niż w tamtym roku.

 

Zwłaszcza, że nie trzeba wykładać ani złotówki.

 

Jeśli można inwestując tyle co nic zrobić coś dobrego dla środowiska a także dla kraju (odciążyć system energetyczny) to nie rozumiem, czemu tego nie robić.

 

Zawsze można odpuścić 1.5 kWp mocy i wsadzić baterię. Zużycie w szczycie zbić do zera i iść we właściwym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak dziś się może nie opłacać - w tej chwili składając PV dostajesz 5000 zł, odpisujesz także od podatku 19%, czyli realnie dostajesz ponad 30% taniej niż w tamtym roku.

 

Dokładnie odwrotnie. Od tych 5000 zł płacisz podatek. Jak płacisz z własnej kieszeni, to od podatku wyjdzie zaraz 17% a jest jeszcze 18%.

 

Zwłaszcza, że nie trzeba wykładać ani złotówki.

 

Musisz wydać z własnej kieszeni co najmniej drugie 5 000 zł bo dopłata jest 50%, nie więcej niż 5000zł.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie odwrotnie. Od tych 5000 zł płacisz podatek. Jak płacisz z własnej kieszeni, to od podatku wyjdzie zaraz 17% a jest jeszcze 18%.

 

 

 

Musisz wydać z własnej kieszeni co najmniej drugie 5 000 zł bo dopłata jest 50%, nie więcej niż 5000zł.

 

Nic nie musisz wydawać. Kredytujesz płacąc ratę zbliżoną do wcześniejszego rachunku.

 

Nie kiwasz palcem i przykładasz się do rozwoju OZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kW, a kWh. Za kW zapłaciłem raz - ponad 80 zł za każdy.

Jak to policzyłeś?

Z faktury z obrazka - 590zł/3044kWh=0,1938zł/kWh

Z ostatniej 1412zł/3577kWh=0,3947zł/kWh

 

średnio, dzieląc całą kwotę z faktury razem z abonamentem. Zimą, przy tych samych stawkach wyjdzie taniej.

 

 

 

 

Będę wiedział kiedy tylko sobie przeliczę. Jak PV zacznie się opłacać, to sobie zainstaluję.

 

 

 

Mam gwarantowane ceny do końca 2020r. Ale jeszcze nie wiem, czy nie zmienię na g12as, która jest, to kolejna duża wada PV, niedstępna dla prosumentów.

Płacz i zgrzytanie zębów to będzie u prosumentów, jak sejm uchwali 50% czy 70% potrącania przez ZE czy staną się ofiarą wyłączania PV przez ZE albo przymusowej wymiany falowników żeby spełnić jakiś nowy wymóg.. Albo zaczną płacić stawki hurtowe za prąd i pobierać opłaty za rozliczanie

Kto ma pieniądze w kieszeni - ma możliwości. Kto wydał je na PV jest zdany na łaskę polityków i ZE.

 

G12as?

 

Istnieje duże ryzyko, że taniej już nie będzie.

 

Jeśli dalej będą wyskakiwać nowe programy dofinansowania, to będzie drożej.

 

Jeśli prąd mocno zdrożeje to też będzie drożej.

 

Nie wiem jak dziś się może nie opłacać - w tej chwili składając PV dostajesz 5000 zł, odpisujesz także od podatku 19%, czyli realnie dostajesz ponad 30% taniej niż w tamtym roku.

 

Zwłaszcza, że nie trzeba wykładać ani złotówki.

 

Jeśli można inwestując tyle co nic zrobić coś dobrego dla środowiska a także dla kraju (odciążyć system energetyczny) to nie rozumiem, czemu tego nie robić.

 

Zawsze można odpuścić 1.5 kWp mocy i wsadzić baterię. Zużycie w szczycie zbić do zera i iść we właściwym kierunku.

 

Co to znaczy?

Baterię? Jaką? Za 4000 PLN? Na co to bateria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie musisz wydawać. Kredytujesz płacąc ratę zbliżoną do wcześniejszego rachunku.

 

Nie kiwasz palcem i przykładasz się do rozwoju OZE.

 

Rozumiesz że można mieć prąd taryfowy? i duże zużycie w taniej rozwala opłacalność PV. Przynajmniej na chwilę obecną.

 

I tak jestem zablokowany ustawą anty smogową a śmierdziela odstawię za 3-4 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiesz że można mieć prąd taryfowy? i duże zużycie w taniej rozwala opłacalność PV. Przynajmniej na chwilę obecną.

 

I tak jestem zablokowany ustawą anty smogową a śmierdziela odstawię za 3-4 lata.

 

PV rozpatrujemy głównie jako obniżenie kosztów prądu bytowego - w drugiej kolejności na klimę, PC.

 

Prąd w nocy nadal jest zbyt tani żeby go bilansować inwestycją w PV, choć przy budowie nowego budynku można inwestycję rozdzielić na PC lub klimę, PV i kable grzejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie musisz wydawać. Kredytujesz płacąc ratę zbliżoną do wcześniejszego rachunku.

 

Serio znajdziesz mi kredyt, z którego po odjęciu 5K zl dopłaty zbuduję PV co dostarczy mi 6MWh rocznie i rata nie wyjdzie więcej, jak 100zl miesięcznie?

Daj namiary. Bo to kusząca perspektywa.

 

 

Do OZE to się przykładam rozpalając w taniej kozie.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PV rozpatrujemy głównie jako obniżenie kosztów prądu bytowego - w drugiej kolejności na klimę, PC.

 

Prąd w nocy nadal jest zbyt tani żeby go bilansować inwestycją w PV, choć przy budowie nowego budynku można inwestycję rozdzielić na PC lub klimę, PV i kable grzejne.

 

Serio?? Klimę mam, nadwyżkę około 3MWh mam aby ogrzać COP=1 w pozostałych pomieszczeniach!

A jak tani prąd będzie w 2020r. nie mnie to oceniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12as?

 

Tak, G12as.

 

 

Na używanie energii w drogim prądzie ładując ze słońca lub w tanim, przy okazji dostajemy UPSa (inwerter musi być hybrydowy) co to uciągnie oszczędny dom przez cały dzień.

 

Pewnie pamiętasz, że o tym dyskutowaliśmy już. Jakoś koszt w wysokości 0,6 USD/kWh przekreśla sens akumulatorów w kontekście ekonomicznym (jako drogi sposób na zapewnienie ciągłości dostaw prądu - OK)

 

Tylko po co PV. Najbardziej opłacalne będzie wydanie pieniędzy zamiast na PV, to na baterie - i ładowanie ich w taniej strefie, i zużywanie prądu w drogiej.

bateria 2-4kWh pozwoli przerzucić 100% zużycia w tanią strefę.

Magazynowanie prądu rodzi tylko dwa problemy.

1. Sprawność ładowania i rozładowywani która podnosi koszty kWh

2. Koszt instalacji i utrzymania. Bo żywotność baterii ładowanych i rozładowywanych dwa razy na dobę (w taniej strefie) to wyjdzie 1-2 lata. Przy odrobinie szczęścia trzy. I koszt magazynowania wychodzi ponad 0,60 USD/kWh - drożej, niż prąd w drogiej strefie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wiedział kiedy tylko sobie przeliczę. Jak PV zacznie się opłacać, to sobie zainstaluję.

Tak? To te liczenie może się mocno zdezaktualizować w świetle tego co napisałeś niżej. Zdecyduj się w końcu, czy jesteś w stanie policzyć, bo z tego co piszesz, musisz uwzględniać jakiś współczynnik korygujący (wzięty rzecz jasna z powietrza, bo niby skąd?). Czyli jednak nie będziesz wiedział, bo nie przeliczysz. I tym samym wracamy do mojego stwierdzenia, że bedziemy wiedzieli czy sie opłacaja za 10 czy 20 lat. A przy tym poczynajac od 2020 roku zaczyna bić zegar. I wtedy może się okazać, że faktycznie inwestycja w PV przestanie się opłacać. Do Twojego czarnowidztwa poniżej ciężko mi się odnieść, jest tak abstrakcyjne - ale rozumiem, że w ten sposób sobie tłumaczysz swoj wybór.

Mam gwarantowane ceny do końca 2020r. Ale jeszcze nie wiem, czy nie zmienię na g12as, która jest, to kolejna duża wada PV, niedstępna dla prosumentów.

Płacz i zgrzytanie zębów to będzie u prosumentów, jak sejm uchwali 50% czy 70% potrącania przez ZE czy staną się ofiarą wyłączania PV przez ZE albo przymusowej wymiany falowników żeby spełnić jakiś nowy wymóg.. Albo zaczną płacić stawki hurtowe za prąd i pobierać opłaty za rozliczanie

Kto ma pieniądze w kieszeni - ma możliwości. Kto wydał je na PV jest zdany na łaskę polityków i ZE.

Taaak. Oczywiście. Kto ma pieniądze w kieszeni, ma możliwości, co prawda ograniczone z grubsza do płacenia haraczu do ZE. No ale przynajmniej nie jest zdany na łaskę polityków i ZE. Oh, wait... ;)

 

Wiadoma sprawa, każdy liczy po swojemu. Jeden lubi płacić rachunki, drugi nie. Jeden woli samochód z salonu, drugi używkę, trzeci jeździ Uberem. Każdy sposób jest dobry, jeśli dany człowiek jest zadowolony.

 

Co do taryfy g12as, już mieliśmy o tym dyskusję i dla 90% ludzi ta taryfa jest bezużytecznym wynalazkiem. Dopóki kotły na paliwo stałe będą dofinansowywane, to nic ta taryfa nie zmieni (bo została ona wprowadzona w określonym celu). Dawanie jej przykładu jako źródła optymalizacji kosztów energii jest zwyczajną manipulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie znam się mam 1 MPPT i 1 string, ile te qcell mają przy rozwartym obwodzie prądu w A że 11,5A Ci nie starczy?

 

Z tego co wyczytałem w knidze , to liczy się prąd roboczy dla danego Mppt tak :

Impptmax=Impptsc x 1,15

moja tabliczka

IMG_8198.jpg

czyli mój Impsc=9,35A

teraz do wzoru : 9,35A x 1,15=10,75A

Wcześniej pomyliłem prąd zwarcia-teraz wychodzi na styk Sofar 11 KTL-X (11A/Mppt)

Znalazłem jeszcze info na stronie producenta o chwilowej wartości prądu tj 14A.

Czyli moje 2x po 16 Longi/Mppt były by trochę na styk.Poniżej charakterystyka prądowo-napięciowa

ch-ka I V Longi LR6-PE-310M.jpg

Prąd max zwarcia liczy się podobno tak :

Iscmax = Iscstc x 1,25 czyli wg mojej tabliczki 9,98A x 1,25=12,47A , czyli te 14A w falowniku jest bardzo ok.

 

Gryzę się tylko czy te 11A w stosunku do 10,75A to za mały zapas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zapoznaj z warunkami tej taryfy i zastanów się czy w Twoim przypadku warto.

Jakbyś przeczytał wątek to wiedziałbyś, że dokładnie zapoznałem się z warunkami.

Dlatego czekam - pod koniec roku będę miał najpełniejsze dane do podjęcia decyzji.

 

Zdecyduj się w końcu, czy jesteś w stanie policzyć, bo z tego co piszesz, musisz uwzględniać jakiś współczynnik korygujący (wzięty rzecz jasna z powietrza, bo niby skąd?).

 

Możesz wytłuścić, gdzie pisałem o jakimś współczynniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest jeszcze kwestia występowania warunków STC -podobno rzadko występują , jeśli częściej występuje NOCT to z prądem już jest znacznie lepiej tj 7,51A.

Wg parametrów wszystko jest ok i powinienem kupić sobie Sofarka -natomiast nie wiem jaka jest "proza życia" w tym temacie.Chodzi o to na ile jest to "bezpieczny" dobór ?

Ten Safar za ok 5 200pln brutto jest dobrą propozycją-droższych Chinoli nie biorę pod uwagę , bo mam Germańca Kaco za niecałe 7 000 pln brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś przeczytał wątek to wiedziałbyś, że dokładnie zapoznałem się z warunkami.

Dlatego czekam - pod koniec roku będę miał najpełniejsze dane do podjęcia decyzji.

 

 

 

 

Po co mam czytać jak znam to bardzo dobrze i wiem o co w tym chodzi. Powodzenia i życzę podjęcia trafnej decyzji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...