Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Witam.

Mam pytanie odnośnie stawki Vat za instalację fotowoltaiczną.

Chcę założyć instalację o mocy ok. 10 kWp na dom o powierzchni ponad 300 m2.

Z tego co się dowiedziałem Vat obliczam proporcjonalnie do powierzchni, czyli 300 m2 z Vat 8%, a pozostała część z Vatem 23%.

Do tego momentu jest to proste i zrozumiałe.

Problem jednak jest taki, że na dachu domu, nie zmieszczę tyle paneli i chce 15 paneli zamontować na dachu domu, a drugie 15 na dachu budynku gospodarczego obok domu.

Jak teraz policzyć Vat?

Firma proponująca mi montaż, chce podzielić cenę netto instalacji 10 kWp na pół, a następnie pierwszą część policzyć z Vatem 23%, a drugą proporcjonalnie do powierzchni domu, czyli do 300 m2 z 8% Vat, a to co powyżej z 23% Vat.

Ja uważam, że cena netto nie powinna być dzielona na pół, gdyż 15 paneli + falownik będzie na domu, a tylko pozostałe 15 szt. paneli będzie na budynku gospodarczym. Koszt netto instalacji na domu, powinien być wyższy niż samych paneli na budynek gospodarczy, w związku z czym miałbym więcej kosztów w części z 8% Vatem.

Zysk z tego tytułu nie będzie jakiś spektakularny, ale zawsze to parę złoty zaoszczędzone.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Vat nie jest tylko za usługę montażu?

Edit: Po chwili przemyślenia faktycznie VAT 8% na towar z usługą powinien być.

Wczoraj miałem wycenę z firmy kogucik i wciskali mi że zaoszczędze kilkaset złoty na tym że usługa będzie na 8% vatu natomiast za towar muszę zapłacić 23%

Edytowane przez Zwibel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ma być Vat 8% na całość, ale po pierwsze, nie wiadomo kiedy to wejdzie, a po drugie, czy wtedy będzie dalej 5000 zł z "Mój Prąd".

Jakoś nie wierzę zbytnio rządowi, i wolę to co jest obecnie od obietnic.

Wszyscy mówią, że będzie następna tura "Mój Prąd", ale może być tak, że stwierdzą, że inna coś pilnie brakuje i fundusze przesuną, albo obetną, a bez tych 5000 zł, to mi mniejszy Vat nie pomoże.

Edytowane przez zuku1786
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi 5kPLN „od Morawieckiego” to przy większej instalacji wychodzi gorzej od ulgi termomodernizacyjnej.

Mój przykład :

Koszt dla10kWp 32 000pln brutto

-5 000pln =27 000pln

teraz odpis od podatku

u mnie -19%

32000-19%=26 000pln

No i zasadnicza sprawa :

Morawiecki tylko obiecuje , a ulga funkcjonuje

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież możesz skorzystać z obu źródeł.i z dotacji Mój prąd i ulgi termomodernizacyjnej. I wtedy kwota dofinansowania wygląda lepiej.

 

Ale jak fizycznie ?

Musisz mieć odbiór instalacji- ok , możesz później dokupić połowę paneli...

To w teorii jest możliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak fizycznie ?

 

Jak z 32000 5K płaci "Morawiecki" to 27K odliczasz od podstawy opodatkowania "normalnie".

Wyglądało na to, że od tych 5K powinieneś zapłacić podatek dochodowy - ale chyba to wyprostowali (przynajmniej takie były wypowiedzi polityków - nie śledziłem, czy wcielili w życie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z 32000 5K płaci "Morawiecki" to 27K odliczasz od podstawy opodatkowania "normalnie".

Wyglądało na to, że od tych 5K powinieneś zapłacić podatek dochodowy - ale chyba to wyprostowali (przynajmniej takie były wypowiedzi polityków - nie śledziłem, czy wcielili w życie).

 

Oj -chyba nie jest tak.

Z tego co pamiętam nie można tej dotacji łączyć z innymi ulgami.

Chyba , że coś pokręciłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj -chyba nie jest tak.

Z tego co pamiętam nie można tej dotacji łączyć z innymi ulgami.

Chyba , że coś pokręciłem

Nie ma sensu dywagować. Fakty:

http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/, a za chwilę poszerzenie programu o beneficjentów samych sobie instalujących z uprawnieniami takimi jak przy zgłaszaniu mikroinstalacji do przyłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dywagować. Fakty:

http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/, a za chwilę poszerzenie programu o beneficjentów samych sobie instalujących z uprawnieniami takimi jak przy zgłaszaniu mikroinstalacji do przyłączenia.

 

No i Lipton !

Ja akurat sam sobie montuję ...

Jeszcze mam z gminy 10kpln- tylko muszę zdążyć z odbiorami w ZE przez końcem października...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym ,żeby tak było-popuszczę wodze wyobraźni :

32000pln-5000pln=27000pln -19%=niecałe 22 000pln !!!

Czyli u mnie 1 kWp za 2.2 kpln...

Poczytam jeszcze.

A -jeszcze jedno : jeszcze nikt nie dostał tej dotacji od Morawieckiego...

 

Jak to nie dostał ?

W dedykowanym dla programu wątku jest wklejony stan na 30.09

Kwota wyplat jest różna od zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...