Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może i stać. Tylko wielu kupuje bez głowy, bo "somsiad" ma, bo to modne itp itd. Według mnie są granice opłacalności pewnych rzeczy, ale jak są naiwni to niech płacą. Zresztą kto bogatemu zabroni.

 

To jeszcze nic jeden z instalatorów opowiadał mi przypadek, że PV zamontowane były od północy na zdecydowane życzenie inwestora z powodu sąsiada żeby widział. :jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak dorzucisz koszt przeglądu do rocznego kosztu ogrzewania to robi się coraz mniej ciekawie. Przy klimie za 2000-2500(minus ulga) z montażem warto zaryzykować

 

To racja, ja też się napaliłem wstępnie na klimę w salonie do grzania, ale decyzja zapadnie po roku eksploatacji paneli, bo może się okazać że to nie będzie konieczne i nieopłacalne. Chyba że w celach chłodniczych latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak dorzucisz koszt przeglądu do rocznego kosztu ogrzewania to robi się coraz mniej ciekawie. Przy klimie za 2000-2500(minus ulga) z montażem warto zaryzykować

 

Im sprzęt jest droższy, tym koszt przeglądu z reguły wyższy. Im mniej danego sprzętu tym droższy jest serwis, bo serwisanci jakoś muszą związać koniec z końcem, by zarobić na życie. Gdyby w kraju było chociaż z milion PC, to co najmniej połowa posiadaczy wykonywała by przeglądy regularnie. Taki serwisant jeździł by do klientów wg grafiku. Pewnie za "sesję" skasował by dużo mniej, a i tak finansowo wyszedł by "bardziej do przodu".

 

Połączenie PV z PC to doskonały tandem i aż się prosi by mając "coś" na dachu postawić inne "coś" przy ścianie. Nooo... - jeszcze przez jakiś czas przymocować do ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten milion trzeba jeszcze poczekać ...no tak do 2030r , według portpc http://portpc.pl/raport-rynkowy-portpc-2019/ , ale to i tak szybciej niż milion EV .

 

E tam. Oni się obejrzysz a nasz "cudotwórca" (ten co je obiecał) sprawi, że po drogach będą jeździć te EV. Tyko gdzie je ładować w tarasie i jak to wytrzyma KSE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie PV z PC to doskonały tandem

 

Jak ktoś potrzebuje 10MWh ciepła (na dzisiejsze warunki to bardzo dużo) to PC z COP=4 zużyje 2,5MWh prądu co przy cenie 0,35zł/kWh daje 875zł. 3kVp x 4000zł/kVp będzie się zwracała 14 lat. Nie licząc spadku sprawności, NPV, ryzyka zmian prawnych - bez sensu taki tandem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, że SCOP powietrzn3j pompy będzie faktycznie 4, a nie np 3,2, pod warunkiem, ze energia zawsze bedzie kosztowała 35gr...

 

Sądząc po zmianach klimatycznych COP bedzie raczej rósł, niż spadał. Cenę energii i tak zawyżyłem - jak wzrośnie, to wtedy można przeliczyć - pewnie panele będą coraz sprawniejsze i tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po zmianach klimatycznych COP bedzie raczej rósł, niż spadał. Cenę energii i tak zawyżyłem - jak wzrośnie, to wtedy można przeliczyć - pewnie panele będą coraz sprawniejsze i tańsze.

 

To o ile wzrósł na przestrzeni ostatnich 10 lat SCOP powietrznych pomp ciepła z uwagi na ocieplenie klimatu ?

Ty też chyba nie kupisz już energii w takiej cenie, jak kupujesz ja teraz, kiedy aktualna umowa wygaśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś potrzebuje 10MWh ciepła (na dzisiejsze warunki to bardzo dużo) to PC z COP=4 zużyje 2,5MWh prądu co przy cenie 0,35zł/kWh daje 875zł. 3kVp x 4000zł/kVp będzie się zwracała 14 lat. Nie licząc spadku sprawności, NPV, ryzyka zmian prawnych - bez sensu taki tandem.

 

Z uwagą czytam Twoje posty, bo z nich dużo można ciekawego się dowiedzieć.

Ale w tym wypadku nie do końca się zgodzę.

Nie każdy wszystko przelicza na pieniądze, a jeśli przelicza to często nie jest to wystarczający powód by nie zdecydować się na jedno i drugie.

 

Co z tego, że komuś też wyjdzie też okres amortyzacji nawet 14 lat? Dla tego Kogoś ważniejsze może okazać się że ma satysfakcję z posiadania PV i PC.

Pomijając, że nie będzie "psioczył", że musi grzać w dzień i płacić ciężkie pieniądze w drogiej taryfie.

 

Podtrzymuję, jak by było z milion PC, były by znacznie tańsze, więc i do obliczeń trzeba by przyjąć też inne wartości. Przytaczam całą wypowiedź:

 

Im sprzęt jest droższy, tym koszt przeglądu z reguły wyższy. Im mniej danego sprzętu tym droższy jest serwis, bo serwisanci jakoś muszą związać koniec z końcem, by zarobić na życie. Gdyby w kraju było chociaż z milion PC, to co najmniej połowa posiadaczy wykonywała by przeglądy regularnie. Taki serwisant jeździł by do klientów wg grafiku. Pewnie za "sesję" skasował by dużo mniej, a i tak finansowo wyszedł by "bardziej do przodu". Połączenie PV z PC to doskonały tandem i aż się prosi by mając "coś" na dachu postawić inne "coś" przy ścianie. Nooo... - jeszcze przez jakiś czas przymocować do ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po zmianach klimatycznych COP bedzie raczej rósł, niż spadał. Cenę energii i tak zawyżyłem - jak wzrośnie, to wtedy można przeliczyć - pewnie panele będą coraz sprawniejsze i tańsze.

 

Nie każdy ma takie ceny energii, jak Ty, w wielu regionach kraju są wyższe (znacznie wyższe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś potrzebuje 10MWh ciepła (na dzisiejsze warunki to bardzo dużo) to PC z COP=4 zużyje 2,5MWh prądu co przy cenie 0,35zł/kWh daje 875zł. 3kVp x 4000zł/kVp będzie się zwracała 14 lat. Nie licząc spadku sprawności, NPV, ryzyka zmian prawnych - bez sensu taki tandem.

Ja tez przed każdym wydatkiem zchęcam żeby policzyć:

- bierzemy nierealną cene za MWh

- zakładamy nierelanie że PC to wsio w taniej taryfie

- bierzemy pod uwagę spadek sprawności paneli ale zapominamy o wzroście cen prądu

 

I voila! Wychodzi co ma mi wyjść! Sampoczucie zwyżkuje, granica pomiędzy nie mogę a nie potrzebuje się zaciera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś potrzebuje 10MWh ciepła (na dzisiejsze warunki to bardzo dużo) to PC z COP=4 zużyje 2,5MWh prądu co przy cenie 0,35zł/kWh daje 875zł. 3kVp x 4000zł/kVp będzie się zwracała 14 lat. Nie licząc spadku sprawności, NPV, ryzyka zmian prawnych - bez sensu taki tandem.

 

Dlatego już w tej chwili PV stawiają pod znakiem zapytania sens inwestowania w PC i układ wodny CO. Wychodzi drożej i gorzej niż ogrzewanie bezwodne +PV. Mówimy oczywiście o domach w których nie ma centralnego ogrzewania wodnego. Jezeli już niestety jest i ma pozostać to pozostaje modernizacja poprzez np PC lub PV i grzałki . Wychodzi na to że Koszt PC i dodatkowo koszt PV nie ma sensu bo zwraca sie wieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty też chyba nie kupisz już energii w takiej cenie, jak kupujesz ja teraz, kiedy aktualna umowa wygaśnie...

Wrzucisz linka dla nowej taryfy dla cywili? AFAIK wszystko zamrożone. I zapowiedzi na przyszły rok takie same.

 

 

Nie każdy ma takie ceny energii, jak Ty, w wielu regionach kraju są wyższe (znacznie wyższe).

Który konkretnie sprzedawca prądu i dystrybucji sprzedaje prąd w taniej strefie g12 powyżej 35gr/kWh?

 

Dałem fory PV i podalem zawyżone wzgledem standardowych w drogim PGE. Nie znam operatora, co sprzedaje prąd w taniej strefie g12 po >=35gr/kWh.

Podtrzymuję, jak by było z milion PC, były by znacznie tańsze, więc i do obliczeń trzeba by przyjąć też inne wartości.

 

W ogóle nie uwzględniałem kosztów nabycia qni serwisowania PC, więc nic nie zmieni w powyzszych wyliczeniach zmiana tych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że PV i PC (zwłaszcza gdy jest większa instalacja PV) to doskonały tandem, gdyż

- PC może być sporo mniejsza, gdyż nie musi pracować tylko w taniej taryfie. Mniejsza, a więc tańsza.

- Dla zapewnienia ciepła tylko w taniej taryfie potrzebny jest bufor (dla starego domu - spory), a to też kosztuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez przed każdym wydatkiem zchęcam żeby policzyć:

- bierzemy nierealną cene za MWh

- zakładamy nierelanie że PC to wsio w taniej taryfie

- bierzemy pod uwagę spadek sprawności paneli ale zapominamy o wzroście cen prądu

 

I voila! Wychodzi co ma mi wyjść! Sampoczucie zwyżkuje, granica pomiędzy nie mogę a nie potrzebuje się zaciera.

Przepraszam ale nie rozumiem co niby wychodzi że nie wiadomo o co chodzi??:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że PV i PC (zwłaszcza gdy jest większa instalacja PV) to doskonały tandem, gdyż

- PC może być sporo mniejsza, gdyż nie musi pracować tylko w taniej taryfie. Mniejsza, a więc tańsza.

- Dla zapewnienia ciepła tylko w taniej taryfie potrzebny jest bufor (dla starego domu - spory), a to też kosztuje...

 

A ile ten doskonały tandem kosztuje? I czy nie można taniej i niegorzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- bierzemy nierealną cene za MWh

Jaka jest realna Twoim zdaniem?

 

 

- zakładamy nierelanie że PC to wsio w taniej taryfie

 

Niejeden nie ma z tym problemu przy pidłogówce bez bufora.

 

 

- bierzemy pod uwagę spadek sprawności paneli ale zapominamy o wzroście cen prądu

Nie wziąłem pod uwagę spadku sprawnosci. O ile wzrosła Ci cena prądu cywilnego w ciągu roku? W ciągu dwóch lat? To są nierealne założenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...