Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Coś Ci się pomyliło. Ceny w krakowskim Tauronie w G12w to 25gr tania, 69gr droga i są to jedne z najniższych cen w kraju. Nie mogę w tej chwili znaleźć tabelki z całościowymi cenami (prąd + dystrybucja) na stronie Tauronu, tylko dla samego prądu, bez dystrybucji (https://www.tauron.pl/-/media/offer-documents/dokumenty-do-taryfy/gze/gze_ki_taryfa_sprzedazowa_energii_elektrycznej.ash) i tam jest 39 groszy w drogiej taryfie, co po dodaniu opłaty dystrybucyjnej zmiennej powinno dać około 69gr. Jeszcze jest taka możliwość, że dałeś się naciągnąć na jakąś "superofertę" w rodzaju "prąd dla domu z elektrykiem" itp., które Tauron wciska każdemu i w których kasuje dodatkowe opłaty za jakieś niby usługi w pakiecie. Ja musiałem się prawie wykłócać, że chcę czyste G12w bez żadnych superofert :).

 

potwierdzam, bo jak jakiś czas temu robiłem swój arkusz na potrzeby obliczeń, to ceny były bardzo podobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak dolozysz 10 cm styroduru to wydasz 3000 zł wiecej, jak chcesz cieplejsze okna z ciepłym montażem to jakieś 7000 zł.

 

I to całe wyliczenia? Jak to wplynie na zapotrzebowanie na ciepło? To ma dowodzić, że PC +PV + golas to optymalna kombinacja?

 

Tu ściągawka.

https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109

 

Powiedz nam jak uzyskać PnB na dom ogrzewany kablami nie dokładając inne źródła ciepła.

 

Wpisać w PChE że klima, którą montujesz dla chłodzenia, będzie też grzała.

Mozna też tam wpisać kominek, który wielu montuje i tak "dla klimatu".

Odważni wpisują też PV, która źródłem ciepła nie jest (ale wpływ na EP jest IMO dyskusyjny - choć Asolt twierdzi inaczej.

Mozna też nic z tego nie montować, bo tego nikt nie sprawdza.

Za wszystkie okna dałem 11k zł. Ciepłe parapety, ciepły montaż, średnie U=0,69. Za 4k nikt by mi nie sprzedał najgorszej tandety spełniającej WT.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pge g12w

i- 0,67 ii- 0,32

 

Nie zaprzeczam, ani nie potwierdzam. W tym roku otrzymałem tylko jedną fakturę rozliczoną w G12, gdzie zużycie miałem takie, że 495 kWh przeszło na następny okres rozliczeniowy. Z całą pewnością taryfa nocna była niższa brutto, niż 37 gr/kWh. Wychodzi mi, że o 11 groszy/kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to całe wyliczenia? Jak to wplynie na zapotrzebowanie na ciepło? To ma dowodzić, że PC +PV + golas to optymalna kombinacja?

 

Tu ściągawka.

https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-optymalizacja-ocieplen-[36min]-wp109

 

 

 

Wpisać w PChE że klima, którą montujesz dla chłodzenia, będzie też grzała.

Mozna też tam wpisać kominek, który wielu montuje i tak "dla klimatu".

Odważni wpisują też PV, która źródłem ciepła nie jest (ale wpływ na EP jest IMO dyskusyjny - choć Asolt twierdzi inaczej.

Mozna też nic z tego nie montować, bo tego nikt nie sprawdza.

Za wszystkie okna dałem 11k zł. Ciepłe parapety, ciepły montaż, średnie U=0,69. Za 4k nikt by mi nie sprzedał najgorszej tandety spełniającej WT.

 

Masz ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia? Czyli sugerujesz kłamstwo w papierach żeby wyszło na Twoje że się da? Zrobisz tak komuś i się pod piszesz? To uważaj, bo już są przypadki, kiedy kierownicy budowy odmawiali wpisania zmiany sposobu ogrzewania, bo nadzór zaczął to sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ciepły montaż okien w warstwie ocieplenia?

 

Ciepły montaż. Nie w warstwie ocieplenia.

 

Czyli sugerujesz kłamstwo w papierach żeby wyszło na Twoje że się da?

 

Niby na czym to kłamstwo w papierach ma polegać? Zgłosiłem budynek do używania jak nie miałem kafalków na tarasie (zgodnie z projektem miały być). Ba, nawet miałem jeszcze nie całkiem ocieplone poddasze. Gdzie tu kłamstwo, jak nie będę miał zamontowanej klimy czy kozy? PCHE to PROJEKTOWANA charakterystyka energetyczna. To "papier" składany we wniosku do PnB.

 

Sugeruję wszystkim montaż dodatkowego źródła ogrzewania, niezależnego od podstawowego - czyli kozy której praca jest niezależna od prądu (to w temacie niezależności energetycznej).

Sugeruję też montaż klimy do chłodzenia. Nie raz i nie dwa te rzeczy pisałem.

Stwierdzam też fakt, że nikt nie sprawdza kompletności instalacji. Tak jest i nie jest to żadne oszustwo.

 

Co z tymi wyliczeniami?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz raczej szczelny montaż nie ciepły.

 

Powszechnie taki montqż (folie albo taśma rozprężna) zwany jest ciepłym. W warstwie ocieplenia, to w warstwie ocieplenia.

Ponieważ mój materiał konstrukcyjny ma lambdę tylko 3x gorszą od termoizolacji, to z tysiąc lat by mi się zwracała z oszczędności na ogrzewaniu różnica w koszcie montażu gdybym zamontował w warstwie ocieplenia. O ile byłyby w ogóle kożyści energetyczne, bo obcieplenie dookoła takich okien trudno zrobić prawidłowo a konsole mają dużo gorszą lambdę od styropianu, który zastępują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tu piszą o cenie za nocną taryfę G12W na poziomie 0,32 zł , generalnie najczęściej nocna jest w okolicy połowy ceny dziennej a mi nijak w Innogy nie wychodzą takie liczby. Jakbym nie liczył G11W dzienna 0,57 zł brutto nocna 0,418 zł brutto. Doliczona jakościowa, dystrybucja i cena za energię czynną, dane pobrane z ich strony. Czy to innogy takie pazerne czy ja zapomniałem jak się liczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tu piszą o cenie za nocną taryfę G12W na poziomie 0,32 zł , generalnie najczęściej nocna jest w okolicy połowy ceny dziennej a mi nijak w Innogy nie wychodzą takie liczby. Jakbym nie liczył G11W dzienna 0,57 zł brutto nocna 0,418 zł brutto. Doliczona jakościowa, dystrybucja i cena za energię czynną, dane pobrane z ich strony. Czy to innogy takie pazerne czy ja zapomniałem jak się liczy?

 

W Tauronie otrzymujemy dosłownie "płachtę". Jak się dobrze wczytać to nocna wygląda tak, ale nie w G12W., lecz u mnie na razie w G12. Może pomoże Ci rozszyfrować też Twojego Sprzedawcę:

 

Faktura za 01.01.2019 - 15.02.2019, czyli okres w którym Tauron przeliczał mi w "czystej" G12.

Dla "taniej" przy kWh mam ceny za zużycie w poszczególnych składnikach netto:

- energia elektryczna: 0,15560 zł/kWh

- stawka jakościowa: 0,01250 zł/kWh

- składnik zmienny stawki sieciowej: 0,04070 zł/kWh

- opłata kogeneracyjna 0,00158 zł/kWh

Po zliczeniu = 0,21038 netto zł/kWh i przemnożeniu przez 1,23 wychodzi brutto 0,2587674 zł/kWh

i zaokrągleniu do drugiego miejsca za przecinkiem 0,26 zł za 1 kWh (jeszcze raz przypominam - taryfa nocna)

Są i inne składniki, takie jak abonament, składnik stawki sieciowej, stawka opłaty przejściowej - ale to nie dotyczy ceny za kWh, lecz miesięcznej. Te składniki pominąłem. Te same pozycje są i w dziennej.

Jeśli masz analogicznie, to może uda Ci się to wszystko ogarnąć.

Fakturę z G12W będę miał dopiero w styczniu. Ale ostatnio wszyscy tu piszą o cenie nocnej w G12W, że jest nieco powyżej 30 groszy za 1 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam taki przypadek. Swój. Dom z zapotrzebowanie na CO w okolicy 60KWh/m2. Komfort (brak wahań temperatury) który mnie interesuje, to około 30% w drogiej taryfie w skali okresu grzewczego.

 

To brakowało mocy, czy akumulacji? Przez tanią strefę pracowała na 100% i było mało, czy się wyłączała?

 

Powiedz mi, kiedy działała podłogówka na tym wykresie:

 

attachment.php?attachmentid=435446

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tauronie otrzymujemy dosłownie "płachtę". Jak się dobrze wczytać to nocna wygląda tak, ale nie w G12W., lecz u mnie na razie w G12. Może pomoże Ci rozszyfrować też Twojego Sprzedawcę:

 

Faktura za 01.01.2019 - 15.02.2019, czyli okres w którym Tauron przeliczał mi w "czystej" G12.

Dla "taniej" przy kWh mam ceny za zużycie w poszczególnych składnikach netto:

- energia elektryczna: 0,15560 zł/kWh

- stawka jakościowa: 0,01250 zł/kWh

- składnik zmienny stawki sieciowej: 0,04070 zł/kWh

- opłata kogeneracyjna 0,00158 zł/kWh

Po zliczeniu = 0,21038 netto zł/kWh i przemnożeniu przez 1,23 wychodzi brutto 0,2587674 zł/kWh

i zaokrągleniu do drugiego miejsca za przecinkiem 0,26 zł za 1 kWh (jeszcze raz przypominam - taryfa nocna)

.

analogicznie w innogy też nocna G12W podaję już brutto

energia elektryczna- 0,3255 zł/kWh

stawka jakościowa - 0,0154 zł/kWh

zmienna sieciowa -0,0763 zł/kWh

opłata kogeneracyjna- nie dotarłem do danych innogy, ale powiedzmy że pomijalne bo to ok 4 zł w skali roku.

TOTAL-0,4172 zł/kWh

 

Za to dzienną mają niżej, bo po zsumowaniu wychodzi 0,577 zł/kWh, gdzie większość forumowiczów pisze o cenie ponad 60 gr. Dane z ich strony i potwierdzone na czacie innogy.

Czyli liczę dobrze tylko Innogy szaleje w porównaniu z innymi zakładami. Chyba że was to czeka po nowym roku.

Co do innych opłat to wiem i nie mam wpływu poza opłatą handlową, bo ta zależy od okresu rozliczeniowego.

Edytowane przez giloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa. Wiadomo. Stawek na dystrybucję nie przeskoczysz - ale sprzedawcę prądu warto zmienić. PGE stworzyło dedykowaną ofertę Lumi - ale oni to chyba drugi najdroższy sprzedawca w Polsce (po Innogy właśnie).

Kalkulatorków pomagających wybrać sprzedawcę w necie sporo. Na URE też był, ale jakoś teraz nie mogę znaleźć. Warto poszukać w szczegółach haczyków i promocji.

 

Chyba, że ktoś ma PV. To sprzedawcy nie zmieni - co też jest istotną wadą PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa. Wiadomo. Stawek na dystrybucję nie przeskoczysz - ale sprzedawcę prądu warto zmienić. PGE stworzyło dedykowaną ofertę Lumi - ale oni to chyba drugi najdroższy sprzedawca w Polsce (po Innogy właśnie).

Kalkulatorków pomagających wybrać sprzedawcę w necie sporo. Na URE też był, ale jakoś teraz nie mogę znaleźć. Warto poszukać w szczegółach haczyków i promocji.

 

Chyba, że ktoś ma PV. To sprzedawcy nie zmieni - co też jest istotną wadą PV.

 

Wszystko prawda :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawa. Wiadomo. Stawek na dystrybucję nie przeskoczysz - ale sprzedawcę prądu warto zmienić. PGE stworzyło dedykowaną ofertę Lumi - ale oni to chyba drugi najdroższy sprzedawca w Polsce (po Innogy właśnie).

Kalkulatorków pomagających wybrać sprzedawcę w necie sporo. Na URE też był, ale jakoś teraz nie mogę znaleźć. Warto poszukać w szczegółach haczyków i promocji.

 

Chyba, że ktoś ma PV. To sprzedawcy nie zmieni - co też jest istotną wadą PV.

 

No i tu właśnie jest kłopot. Na wiosnę będzie PV, wniosek na dotację warszawską złożony, swoją drogą dokładają 1500 zł do każdego kWp. Niestety ustawodawca każe, aby zarówno sprzedawca jak i dystrybutor byli ci sami, więc przenoszę z PGNiG do Innogy. Zamontowałem onemeter, sprawdzę rozkład zużycie energii w trakcie doby i policzę czy mimo wszystko warto się bawić w G12W. Przy 100% pokryciu zużycia w PV chyba nie bardzo, ale taka analiza będzie przyjemną zabawą i przygotowaniem pod ewentualne zwiększenie zużycia.

Edytowane przez giloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...