Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Z ceny hurtowej, bez ukrytych dopłat.

 

Której ceny hurtowej?

Miałem akurat dane od początku roku. Ceny dla: rynek dnia następnego i kontrakty godzinowe ( to mniej istotne, ale to miałem).

Napiszesz jak prognozować z tego ceny?

t1.jpg

No to jeszcze taki wykresik dotyczący cen energii w hurcie, bez ukrytych opłat. :D

t2.JPG

Fajnie prognozujesz. Gratuluję. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

odniosłeś się do ubezpieczenia , komina , kosztów dodatkowych instalacji-a nie odniosłeś się do :

-wzrostu cen prądu

-zmiany zasad prosumenta

 

To co z tymi namiarami na ubezpieczenie od awarii?

 

Wielokrotnie się odnosiłem do tych strachów w tym wątku:

Kalkulatorków pomagających wybrać sprzedawcę w necie sporo. Na URE też był, ale jakoś teraz nie mogę znaleźć. Warto poszukać w szczegółach haczyków i promocji.

 

 

 

 

Będę wiedział kiedy tylko sobie przeliczę. Jak PV zacznie się opłacać, to sobie zainstaluję.

 

 

 

Mam gwarantowane ceny do końca 2020r. Ale jeszcze nie wiem, czy nie zmienię na g12as, która jest, to kolejna duża wada PV, niedstępna dla prosumentów.

Płacz i zgrzytanie zębów to będzie u prosumentów, jak sejm uchwali 50% czy 70% potrącania przez ZE czy staną się ofiarą wyłączania PV przez ZE albo przymusowej wymiany falowników żeby spełnić jakiś nowy wymóg.. Albo zaczną płacić stawki hurtowe za prąd i pobierać opłaty za rozliczanie

Kto ma pieniądze w kieszeni - ma możliwości. Kto wydał je na PV jest zdany na łaskę polityków i ZE.

 

 

attachment.php?attachmentid=436376

 

Źródło Eurostat

 

Jak widać ceny mało się zmieniają i nie tylko w Polsce.

 

I w wielu innych też (np. temat przegadany w wątku z sygnaturki o kablach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie Cię zabolał:

 

Panie doktorze, mnie nic nie boli.

Otrzymałem propozycję zmiany na dowolną.

W tabeli cena brutto za nocną w G12W była podana 39 groszy, a dzienna 69 groszy.

 

Wrzuć ten skan, to chociaż w tej kwestii przestaniesz być gołsłowny. Wyliczenia na poparcie tez też pomogłyby budować wiarygodność.

Do tego czasu z mojej strony EOsT.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie doktorze, mnie nic nie boli.

 

 

Wrzuć ten skan, to chociaż w tej kwestii przestaniesz być gołsłowny. Wyliczenia na poparcie tez też pomogłyby budować wiarygodność.

Do tego czasu z mojej strony EOsT.

 

Nigdy nie sądziłem (i nie sądzę), że nie umiesz czytać ze zrozumieniem...

 

Chyba jednak boli. Boli - bo ma boleć.. Nie pomogą lekarze, może jakiś znachor, albo szaman.

 

Cytat:

 

"Cietrzew się zacietrzewił"

 

A tu na dodatek z każdym dniem przybywa tych co montują sobie PV oraz PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

 

"Cietrzew się zacietrzewił"

 

To nazywa się projekcja.

 

A tu na dodatek z każdym dniem przybywa tych co montują sobie PV oraz PC.

 

Po to jest marketing, żeby robić kisiel z mózgu. Na mnie też to działa (patrz mój pierwszy wpis w db będący jednocześnie pierwszym moim postem na FM czy wątek o PC w sygnaturce).

Potem ja jednak zrobiłem to, przed czym bronisz się z uporem godnym lepszej sprawy - zacząłem liczyć. Efekty masz w też w stopce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen

 

Twoją inteligencję oceniam na ponadprzeciętną. Ty wiesz, że nie tylko rachunek ekonomiczny decyduję, że chce się posiadać jakieś "dobro".

 

Możesz mówić koledze @bobrow i innym, że te inwestycje w które włożyli sporo "kasy" są nietrafione, bo tak wynika z Twoich obliczeń. Oni mają to wszystko dlatego, że chcieli i już. Przynajmniej ja miałem taką "zachciankę". Marketing? Idą z duchem czasu..

 

Co o grosze w taryfach - wątek poboczny, wręcz drugorzędny. To czy za kWh płacimy 5, czy 15 groszy więcej. puki co mnie nie dotyczy. To, czy była tabelka, lub nie z cenami, które podałem możesz przyjąć jak chcesz - uwierzysz to dobrze, a nie, to nie.

 

Nie będę się starał na siłę udowadniać, że mam rację z kilku powodów.

Jak Ci tak na prawdę zależy możesz sam napisać do Pana Grzegorza - być może odpowie. Jeśli odpowie po Twojej myśli to będziesz mógł ogłosić urbi et orbi że było tak jak przypuszczałeś. Jak nie - to informacja nie ujrzy światła dziennego.

 

Jeśli ja bym wystąpił tej sprawie do Tauronu, uzyskał tabelkę - inni mogli by ocenić, że jestem małostkowy.

 

Często się zdarza, że ludzie ambitni oraz o nad przeciętnej inteligencji są wrażliwi (nawet nadwrażliwi). Więc po co narażać ich na stres?

Edytowane przez vr5
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC może się zepsuć-ale samochód także , a przypuszczam że nie korzystasz z zaprzęgu...

Zapytam jeszcze -a co zrobisz , jak grzałeczka strzeli w podłodze ? Takie przypadki znam osobiście...

Poważnie -to nie odniosłeś się do ryzyk , które opisałem.

Przy OP wodnym zawsze można mieć jakiś wybór (gaz, olej,węgiel,itp).

Nawet przy braku energii można wtedy zasilać małym agregacikiem obiegówkę i trochę elektroniki...

 

Kable jeśli już to ulegają usterce lokalnie, wpływa to na jeden obwód czy pomieszczenie. To ogromna zaleta systemu niecentralnego. A jeśli by prąd mocno zdrozal to można założyć klime.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable jeśli już to ulegają usterce lokalnie, wpływa to na jeden obwód czy pomieszczenie. To ogromna zaleta systemu niecentralnego. A jeśli by prąd mocno zdrozal to można założyć klime.

 

Zgadza się- można założyć PC PP (tzw klimy), ale :

-to też kosztuje w zakupie

-też kosztują w naprawach (ewentualnych) i eksploatacji

-przede wszystkim osobiście w domu takiego systemu ogrzewania bym nie chciał. Mamy w firmie cały biurowiec na PC PP i zawsze komuś nie tak dmucha...

Parę godzin do roku chłodzenia -jak najbardziej , ale nie pół roku CO...

Można oczywiście zrobić kanałówkę- a jakże...

Moim zdaniem chodzi tu o dwie kwestie :

1.wybór systemu przy budowie domu ( i o tym była Kaizenowa dysputa)

2.jak optymalnie zmodernizować użytkowany dom ,głównie pod kątem PV i PC (inne wątki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem... ku%@! 70m2

Mój styropian, zajebista rozdzielnia + czujki temperatur, sterownik i jakimiś niebieskimi rurkami. Płaciłem za ułożenie mojego styro, moja duża rozdzielnica reszta ich... + jakieś rurki aby to połączyć z buforem 5000 PLN. za 70m2 w dobudówce więc spięcie 2 domów do 1 tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem... ku%@! 70m2

Mój styropian, zajebista rozdzielnia + czujki temperatur, sterownik i jakimiś niebieskimi rurkami. Płaciłem za ułożenie mojego styro, moja duża rozdzielnica reszta ich... + jakieś rurki aby to połączyć z buforem 5000 PLN. za 70m2 w dobudówce więc spięcie 2 domów do 1 tematu

 

PANOWIE --To forum dotyczy PV!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem... ku%@! 70m2

Mój styropian, zajebista rozdzielnia + czujki temperatur, sterownik i jakimiś niebieskimi rurkami. Płaciłem za ułożenie mojego styro, moja duża rozdzielnica reszta ich... + jakieś rurki aby to połączyć z buforem 5000 PLN. za 70m2 w dobudówce więc spięcie 2 domów do 1 tematu

 

Żeby porównać jedno do drugiego , najlepiej liczmy tylko koszty nie wspólne- czyli styro zostaje.

Ale ok -patrząc na Twój przykład 1m2 OP wodnego kosztował ok 70pln czyli te 130m2 kosztowało by coś 9000pln .

Zgadza się ?

A ile kable ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrząc na Twój przykład 1m2 OP wodnego kosztował ok 70pln czyli te 130m2 kosztowało by coś 9000pln .

 

Robocizna + marginalne materiały. Koszty kabli masz w wątku o kablach i moim DB.

 

Doczytałem odnośnie kosztów danego systemu- są zbliżone...

 

Źle doczytałeś. Cały system na kablach (działający) razem z bojlerem to mniej więcej tyle, co wodna podłogówka z rozdzielaczami - bez "kotłowni".

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale chyba można być na 20% na 50% na 70% PV? Czy trzeba być na 100%?

 

Bardzo mądre pytanie.

 

Jeżeli zużywasz 70% prądu w II strefie to na pewno 100% PV nie bedzie sie opłacało.

Na moim przykąłdzie zuzycie 7 MGW/rok a PV 4 KW czas zwrotu z inwestycji 3,5 roku ale załozenie że i tak za prąd zapłacę około 1200 zł rocznie. Gdybym dorobił dodatkowe 4 kwh Paneli to czas zwrotu byłby dłuższy dodatkowo o : 4 kwx4,5 tys zł =18 tys czyli zwrot przedłożyłby się o kolejne 3,5 roku i teoretycznie nie płaciłbym nic ale m usiałbym wydać nie 17900 a 35900 zł a to jest już bardzo dużo dofinansowanie wynosi 5000 zł i opłacalne jest do 4 kw. Ta moc wynika w moim przypadku równiez z powierzchni dachu od południa wiecej sie nie zmiesci. Taki wybór z koniecznosci troche

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robocizna + marginalne materiały. Koszty kabli masz w wątku o kablach i moim DB.

 

 

 

Źle doczytałeś. Cały system na kablach (działający) razem z bojlerem to mniej więcej tyle, co wodna podłogówka z rozdzielaczami - bez "kotłowni".

 

Ja też tak doczytałem. To już na starcie woda się nie opłaca. Mówimy o nowych domach bo jak ktos ma OP wodne to już ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...