Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Dotarłem do różnych cen za montaż kabli z materiałem-nie jest normą , że zawsze wychodzą taniej od zwykłej podłogówki.

Ale niech tak zostanie- montaż pieca elektrycznego przyjmijmy te 5000pln.

Czyli za 5000pln na te 30 lat za zwiększenie możliwości zmiany źródła ciepła , to moim zdaniem nie wygórowana cena...

Czyli w nowodudowanym domku :

PV+piec elektryczny+wodne OP=więcej możliwości w dłuższej perspektywie ( szczególnie przy upadku Prosumenta i np wzroście cen prądu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dotarłem do różnych cen za montaż kabli z materiałem-nie jest normą , że zawsze wychodzą taniej od zwykłej podłogówki.

Ale niech tak zostanie- montaż pieca elektrycznego przyjmijmy te 5000pln.

Czyli za 5000pln na te 30 lat za zwiększenie możliwości zmiany źródła ciepła , to moim zdaniem nie wygórowana cena...

Czyli w nowodudowanym domku :

PV+piec elektryczny+wodne OP=więcej możliwości w dłuższej perspektywie ( szczególnie przy upadku Prosumenta i np wzroście cen prądu)

 

Coś wiesz o upadku Prosumenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie o tych kabelkach w topicu Kaizena- i kuźwa co on ma z tą kozą ?

Oto cytat :

Post 597

Napisał nowa7

Kaizen jaki wyszedł ci podział grzania klimą i kablami?

 

Kaizen :

Bardzo mało grzałem klimą. Tuż obok mam kozę - i głównie ją odpalałem.

 

Kable i koza ...a może jeszcze trawnik obrobi ...

 

Sory-nie mogłem się oprzeć:D

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty wiesz , że będzie wiecznie ?

Rozważamy tylko możliwości i opcje.

Życie mnie nauczyło , aby zawsze starać się mieć kilka wyjść/planów awaryjnych..,

 

Nie wiem ile masz lat, ale wydaje mi się że jeszcze jesteś młody i to piszesz to brzmi trochę jak paranoja. W latach 80 Polacy kupowali wszystko co się dało bez potrzeby bo wydawało im się że to jedyna okazja i że lepiej nie będzie i co warto było ??? Marnowanie czasu i zasobów o zagraceniu nie wspomnę. To samo dotyczyło stawiania domów 2-3 kondygnacyjnych aby dzieci mieszkały razem z rodzicami to było debilne założenie i te domy smutne i zapuszczone stoją do dzisiaj, Warto było ?

 

Zamiast wydawać pieniądze nie daj Boże pozyczone na PC lub inne kosztowne elementy które są niuzasadnione ekonomiczne i są bezmyślną fanabeia może lepiej jakoś inaczej je zainwestować może nazbierać połowę na małe mieszkanie dporzyczyć trochę wyremontować i wynająć. Miec dodatkowy dochód na trudne czasy i niespodziewane sytuacje a nie zakładać przestarzale instalacje na wszelki durny przypadek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty wiesz , że będzie wiecznie ?

Rozważamy tylko możliwości i opcje.

Życie mnie nauczyło , aby zawsze starać się mieć kilka wyjść/planów awaryjnych..,

 

Nic nie trwa wiecznie, ale według nowej koncepcji dłużej niż obecnie. RED II w UE. Piszesz o likwidacji Prosumencie to pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niech tak zostanie- montaż pieca elektrycznego przyjmijmy te 5000pln.

Czyli za 5000pln na te 30 lat za zwiększenie możliwości zmiany źródła ciepła , to moim zdaniem nie wygórowana cena...

 

Policzyłeś bojler? Raczej nie, bo kotła za 1100zł nie kupisz Mnie kosztował 3900 zł (nierdzewka Joule - bez wężownicy) z montażem. Jak wytrwa te 30 lat będę szczęśliwy - gwarancja tylko na 12 lat).. I pytanie - wkładasz taki bojler, czy jednak z wężownicą trzymając się zasady, że trzeba być przygotowanym na możliwość zmiany źródła ciepła? To cena trochę wzrośnie.

 

Bardzo mało grzałem klimą. Tuż obok mam kozę - i głównie ją odpalałem.

 

W tym roku zmiana. Miałem palić paletami, co mi zostały i nie przygotowałem drewna. A znalazłem dla palet lepsze zastosowanie. Więc do spalenia mam tylko trochę grubszych gałęzi... Mało, a żona truje, żeby jej ognisko w domu rozpalać. Chodzi głównie klima.

Na przyszły rok się przygotuję - mam trochę drzew do wycięcia przy domu i w lesie. Zetnę w zimie, to na kolejną brzoza powinna nadać się już do palenia a reszta na kolejną zimę.

 

Kable i koza ...a może jeszcze trawnik obrobi ...

 

Dla mnie ważniejsze, że żonę rozgrzewa i uszczęśliwia. A szczęśliwa żona, to szczęśliwy mąż :)

Trawnik sam skoszę.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaweł- nie chcę Ci robić wypominków , ale jakiś czas temu byłeś całkiem na anty do PV i jednak zmieniłeś zdanie...

Jak zamkniesz sobie drogę do zmian - to zostaniesz tylko z pomysłami...

Zresztą- ja nikomu nie narzucam wyboru.

Ważne , żeby ludziska dokonywali w miarę świadomy wybór.

To jest trochę tak jak z ubezpieczaniem się : jedni to robią , a inni nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaweł- to mnie rozbawiłeś...

Ale dzięki za ten wiek - mam 46 wiosenek , ale czuję się całkiem młodo...

A zakup klimy do grzania i palenie w kozie - to co to za myśl przewodnia ?

 

O to jesteśmy można powiedzieć że rówieśnikami :cool:, z kozą to wole wątków nie poruszać bo to już jeden krok do molestowania i sodomii :D.

 

Powiem tak nie zrobiłem co wodnego i trochę żałowałem bo chciałem jak wszyscy mieć PC , pomimo że to by była czysta fanaberia i głupota nieuzasadniona ekonomicznie i w jakikolwiek inny sposób. No ale PV stały się dostępne i utwierdziłem się w słuszności swojego wyboru, ale ... każdy z nas w domu powinien czuć się dobrze i jak powiedziała Danuta Stenka w "nigdy w życiu" powinien być w nim :cholernie szczęśliwy.." dlatego jak chcesz mieć wodny ukłąd to sobie zrób i też bedzie komfortowo może trochę drożej ale do przezycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś bojler? Mnie kosztował 3900 zł (nierdzewka Joule - bez wężownicy) z montażem. Raczej nie, bo kotła za 1100zł nie kupisz. I pytanie - wkładasz taki bojler, czy jednak z wężownicą trzymając się zasady, że trzeba być przygotowanym na możliwość zmiany źródła ciepła? To cena trochę wzrośnie.

 

Nierdzewka Teemica 300 ltr z wężownicą 3,4m2 4100pln brutto z dowozem.

Piecyk 12kW np typu Rotmistrz czy inny czort 1700 pln , obiegówka elektronik 400pln, naczynie wzbiorcze +pierdoły max 500pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaweł- nie chcę Ci robić wypominków , ale jakiś czas temu byłeś całkiem na anty do PV i jednak zmieniłeś zdanie...

Jak zamkniesz sobie drogę do zmian - to zostaniesz tylko z pomysłami...

Zresztą- ja nikomu nie narzucam wyboru.

Ważne , żeby ludziska dokonywali w miarę świadomy wybór.

To jest trochę tak jak z ubezpieczaniem się : jedni to robią , a inni nie...

 

Byłem bo słuchałem debili którzy wciskali mi instalację 8-10 Kw i nie było dofinansowań to była inwestycja z cyklu posmaruj dupe wazeliną i wystaw na ulice będzie fajnie. Nie dziw się że nie chciałem korzystać. Poza tym nie miałem tyle pieniedzy na wydanie. Po urochomieniu dotacji i znalezieniu normalnego wykonawcy wydało się to realne i opłacalne, zobaczymy czy dobrze policzyłem czy mam dupe na ulicy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierdzewka Teemica 300 ltr z wężownicą 3,4m2 4100pln brutto z dowozem.

Piecyk 12kW np typu Rotmistrz czy inny czort 1700 pln , obiegówka elektronik 400pln, naczynie wzbiorcze +pierdoły max 500pln

 

A może zamiast bojlera cos trochę nowocześniejszego https://allegro.pl/oferta/powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-270-l-atlantic-egeo-8450519270?reco_id=cf91375c-01aa-11ea-b028-246e9677fd88&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951 ciepła woda cały rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie- można przeróżnie ( nawet z kozą w pewnym trójkąciku;) cieplnym).

Nie krytykuję cudzych wyborów- po prostu moim zdaniem trzeba brać pod uwagę różne scenariusze (ja częściej biorę negatywne, ale można też patrzeć na te pozytywne)

Róbta co chceta- tylko nie dyktujta innym jak mają myśleć i co wybierać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierdzewka Teemica 300 ltr z wężownicą 3,4m2 4100pln brutto z dowozem.

 

Sam bojler kosztował(by) mnie 2100 zł brutto (z 23% VAT). 3900 brutto (z 8% VAT) wyszło przez drobiazgi i robociznę. Przeliczałem - tyle te drobiazgi kosztowały a robocizna była umiarkowana. Drobiazgów miałbyś więcej przy podłączaniu wężownicy, robocizna większa, więc sam zasobnik ze 2K drożej + z 500zł drożej drobiazgi i robocizna by wyszły. Grubsze drobiazgi to naczynie przeponowe i pompa do cyrkulacji CWU. Ale zadziwiające też, ile w sumie zaworki, złączki i inne pierdółki kosztują.

Przy kotle (nawet elektrycznym i nawet, jak ma wbudowaną obiegówkę i automatykę) też dochodzi dużo drobiazgów - też naczynie przeponowe, zaworki, złączki - to będzie co najmniej kolejne kilkanaście setek złociszy jak nie więcej.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...