Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

A jak nie osiągną?

 

Czy tak czy nie to może potrwać na tyle długo że może tego nie doczekamy. Rozważamy według stanu obecnej wiedzy, a co z postepem techniki? Jest coraz szybszy może powstaną źródła alternatywne pozyskiwania energii i to o czym piszemy to będzie dowcip dla następnych pokoleń.

 

Zanim powstała maszyna parowa ówcześni naukowcy przewidywali że większość terenów będzie obsianych owsem dla koni bo zakładano wzrost ich liczby na potrzeby coraz większej liczby ludności i co nie mamy owsa za oknem raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gaweł powietrzna PC do CWU z nierdzewki z dobrą wężownicą- jak najbardziej tak.

4 lata temu miałem ofertę na Rickenbachera/Wolfa 260ltr nierdzewka z wężownicą za 5000pln brutto ( model wystawowy)-od tego zaczęła się moja przygoda z PC.

Miałem kupić PC do CWU , ale kiedy zacząłem drążyć temat - to wylądowałem z kilkonastoma PC i PV...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie- można przeróżnie ( nawet z kozą w pewnym trójkąciku;) cieplnym).

Nie krytykuję cudzych wyborów- po prostu moim zdaniem trzeba brać pod uwagę różne scenariusze (ja częściej biorę negatywne, ale można też patrzeć na te pozytywne)

Róbta co chceta- tylko nie dyktujta innym jak mają myśleć i co wybierać...

 

[ATTACH=CONFIG]436787[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tak czy nie to może potrwać na tyle długo że może tego nie doczekamy. Rozważamy według stanu obecnej wiedzy, a co z postepem techniki? Jest coraz szybszy może powstaną źródła alternatywne pozyskiwania energii i to o czym piszemy to będzie dowcip dla następnych pokoleń.

 

Zanim powstała maszyna parowa ówcześni naukowcy przewidywali że większość terenów będzie obsianych owsem dla koni bo zakładano wzrost ich liczby na potrzeby coraz większej liczby ludności i co nie mamy owsa za oknem raczej.

 

W polskiej energetyce postęp? U dziadków leśny? :lol2:

Zresztą to nie tylko energetyka. Te wymagania to też transport i ciepłownictwo. Tylko kto o tym wie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaweł powietrzna PC do CWU z nierdzewki z dobrą wężownicą- jak najbardziej tak.

4 lata temu miałem ofertę na Rickenbachera/Wolfa 260ltr nierdzewka z wężownicą za 5000pln brutto ( model wystawowy)-od tego zaczęła się moja przygoda z PC.

Miałem kupić PC do CWU , ale kiedy zacząłem drążyć temat - to wylądowałem z kilkonastoma PC i PV...

 

Warto zanim zainstalowałem PC 300 l mialem bojler 100l /g12 i zuzycie na potzreby cuw 3000 kwh obecnie niecałe 1000 kwh a komfort wręcz nieprzyzwoity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bojler kosztował(by) mnie 2100 zł brutto (z 23% VAT). 3900 brutto (z 8% VAT) wyszło przez drobiazgi i robociznę. Przeliczałem - tyle te drobiazgi kosztowały a robocizna była umiarkowana. Drobiazgów miałbyś więcej, robocizna większa, więc sam zasobnik ze 2K drożej + z 500zł drożej drobiazgi i robocizna by wyszły.

 

Licząc średnio na ....jeża -nawet niech wyjdzie troszkę drożej.

Jaki to jest % w kosztach budowy domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskiej energetyce postęp? U dziadków leśny? :lol2:

Zresztą to nie tylko energetyka. Te wymagania to też transport i ciepłownictwo. Tylko kto o tym wie. ;)

 

Polska kiedyś w średniowieczu była chyba wiodąca jeżeli chodzi o wynalazki od tego czasu nie jest wiodąca i korzysta z wynalazków innych krajów i narodów.

 

PV nie wynaleźli chyba Polacy co nie przeszkadza nam ich używać.

 

BTW

Polacy rozszyfrowali enigme i udostępnili to brytolom choć na to nie zasłużyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą -zawsze możemy troszkę pomajstrować.

Moją 10 kWp PV wyceniali mi na 50 000pln , a zrobiłem sam za 26 000pln.

Wiatkę postawiłem sam za za 7 000pln-nie wiem dokładnie ile bym zapłacił , ale tak leciutko z 15 000pln

Itd , itp

 

Wiesz jak umiesz to fajnie, and good for you :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc średnio na ....jeża -nawet niech wyjdzie troszkę drożej.

Jaki to jest % w kosztach budowy domu ?

 

O, argument ostateczny :)

 

Jakbym dał kocioł elektryczny z wodną podłogówką, to bym zapłacił jakieś 12K zł więcej, niż przy kablach. To jest jakieś 2,2% całej inwestycji. Ale to 2x drożej niż zapłaciłem.

Jakbym tak postąpił przy każdej decyzji, to dom zamiast 550K zł kosztowałby mnie 1,1mln zł.

I w imię czego? Żeby trudniej sterować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale jak będą mieli wiedzę, zmienią nastawienie to energią nagrzejesz nie tylko dom. Jak tego nie będzie to wielu może być lekko zdziwionych,

 

Masz rację a dlaczego my się tu nieraz kłócimy na rożne tematy bo niektórzy rozmówcy nie maja żadnych argumentów na poparcie swoich wyborów i dowodzi to ich niskiego poziomu i to wzbudza ich emocje bo ktoś to posrednio wytyka, a prawda boli zawsze i rzadko jest miła.

 

Mnie osobiscie wkurza zawsze argument nie masz racji bo wszyscy tak robią. Owszem to że wszyscy cos robią nie znaczy że nie jest to debilne. Każdy z nas ma tyle samo czasu jako zasobu, ale tylko % ludzi na świecie odnosi sukcesy finansowe. Bo nie robią tego co 99% pozostałych dlatego ze są niestety głupsi od nich . Przykąłd : Warren Buffer , albo Donald Tramp zbankrutował chyba z 3 razy i nadal jest jednym z największych bogaczy na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mądre pytanie.

 

Jeżeli zużywasz 70% prądu w II strefie to na pewno 100% PV nie bedzie sie opłacało.

Na moim przykąłdzie zuzycie 7 MGW/rok a PV 4 KW czas zwrotu z inwestycji 3,5 roku ale załozenie że i tak za prąd zapłacę około 1200 zł rocznie. Gdybym dorobił dodatkowe 4 kwh Paneli to czas zwrotu byłby dłuższy dodatkowo o : 4 kwx4,5 tys zł =18 tys czyli zwrot przedłożyłby się o kolejne 3,5 roku i teoretycznie nie płaciłbym nic ale m usiałbym wydać nie 17900 a 35900 zł a to jest już bardzo dużo dofinansowanie wynosi 5000 zł i opłacalne jest do 4 kw. Ta moc wynika w moim przypadku równiez z powierzchni dachu od południa wiecej sie nie zmiesci. Taki wybór z koniecznosci troche

 

Dobrze że dopisałeś że się więcej nie zmieściło. Bo takim tokiem rozumowania najlepiej założyć 0,5kW lub 1 kW to zwróci się w miesiąc lub dwa a i konsumpcja własna może być i 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, argument ostateczny :)

 

Jakbym dał kocioł elektryczny z wodną podłogówką, to bym zapłacił jakieś 12K zł więcej, niż przy kablach. To jest jakieś 2,2% całej inwestycji. Ale to 2x drożej niż zapłaciłem.

Jakbym tak postąpił przy każdej decyzji, to dom zamiast 550K zł kosztowałby mnie 1,1mln zł.

I w imię czego? Żeby trudniej sterować?

 

Kaizen - to może inaczej :

możesz podać średnie ceny montażu z materiałem OP na kablach i rurkach ?

Podkreślam ŚREDNIE , a nie najniższe kabelki i najdroższe wodne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację a dlaczego my się tu nieraz kłócimy na rożne tematy bo niektórzy rozmówcy nie maja żadnych argumentów na poparcie swoich wyborów i dowodzi to ich niskiego poziomu i to wzbudza ich emocje bo ktoś to posrednio wytyka, a prawda boli zawsze i rzadko jest miła.

 

Mnie osobiscie wkurza zawsze argument nie masz racji bo wszyscy tak robią. Owszem to że wszyscy cos robią nie znaczy że nie jest to debilne. Każdy z nas ma tyle samo czasu jako zasobu, ale tylko % ludzi na świecie odnosi sukcesy finansowe. Bo nie robią tego co 99% pozostałych dlatego ze są niestety głupsi od nich . Przykąłd : Warren Buffer , albo Donald Tramp zbankrutował chyba z 3 razy i nadal jest jednym z największych bogaczy na świecie.

 

Dokładnie.

Szczególnie jak do dyskusji włączą się pewne osoby. Wydaje im się, że mają klasę, ale sami jej kompletnie nie mają. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkreślam ŚREDNIE , a nie najniższe kabelki i najdroższe wodne...

 

O czym mówi średnia, że ja i mój pies mamy średnio po trzy nogi?

Pisałem o cenach, które dostałem jak sobie wyceniałem. Obydwie najniższe z oferowanych (no, bojler z wężownicą wziąłem z Twojej wyceny, bo u siebie czy wodna, czy kable chciałem grzać grzałkami - a, niestety NIE MA na rynku bojlera produkowanego seryjnie bojlera z nierdzewki , który ma wężownicę i grzałkę na samym dole i jeszcze przyłącze cyrkulacji wysoko, więc musiałbym zamawiać indywidualną wersję).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, argument ostateczny :)

 

Jakbym dał kocioł elektryczny z wodną podłogówką, to bym zapłacił jakieś 12K zł więcej, niż przy kablach. To jest jakieś 2,2% całej inwestycji. Ale to 2x drożej niż zapłaciłem.

Jakbym tak postąpił przy każdej decyzji, to dom zamiast 550K zł kosztowałby mnie 1,1mln zł.

I w imię czego? Żeby trudniej sterować?

 

Dziś mija dokładnie 16 lat jak zamieszkałem w moim domu. Nie założyłem gazu i nie zrobiłem centralnego ogrzewania to wtedy kosztowało 30 tys i musiałbym je pożyczyć w kredycie, który pewno jeszcze bym spłacał to wraz ze średnimi odsetkami zqa ten okres wyszłoby mi ok 45 tys i zakładam ze kocioł do CO jeszcze by nie padł. i przez ten czas wydawałbym na gaz tylko 1200 zł rocznie to razem wyszłoby 64,2 tys to wychodzi średnio na rok 4000 zł. Czyli mogę przyjąć w pewnym uproszczeniu że dopiero po około 15 latach rozsłociłoby mi się centralne na gaz. około 3500 płacilem przez ten okres za prąd średniorocznie

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...