Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

O czym mówi średnia, że ja i mój pies mamy średnio po trzy nogi?

Pisałem o cenach, które dostałem jak sobie wyceniałem. Obydwie najniższe z oferowanych (no, bojler z wężownicą wziąłem z Twojej wyceny).

 

Średnia cena to nic abstrakcyjnego-nie patrz na ceny , które sam otrzymałeś...

Chyba czytasz tu i tam ...nieprawdaż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytam sobie o tych kabelkach w topicu Kaizena- i kuźwa co on ma z tą kozą ?

Oto cytat :

Post 597

Napisał nowa7

Kaizen jaki wyszedł ci podział grzania klimą i kablami?

 

Kaizen :

Bardzo mało grzałem klimą. Tuż obok mam kozę - i głównie ją odpalałem.

 

Kable i koza ...a może jeszcze trawnik obrobi ...

 

Sory-nie mogłem się oprzeć:D

 

Bobrow dałeś bardzo dobry przykład.(Cyt.) Nie wiem o co mu chodzi ( Kaizen) raz namawia bo $ tani i zamawia kontener paneli PV zbratem czy kuzynem i szuka chętnych. a od może roku namawia na taryfę AS i podaje ceny owej tar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow dałeś bardzo dobry przykład.(Cyt.) Nie wiem o co mu chodzi ( Kaizen) raz namawia bo $ tani i zamawia kontener paneli PV zbratem czy kuzynem i szuka chętnych. a od może roku namawia na taryfę AS i podaje ceny owej tar.

 

Jak dobrze kojarzę, to @Myjk ściąga panele...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia cena to nic abstrakcyjnego-nie patrz na ceny , które sam otrzymałeś...

Chyba czytasz tu i tam ...nieprawdaż ?

 

Oczywiście, że średnia jest abstrakcyjna. Niczego na budowę nie kupiłem po cenie średniej. Chyba w życiu nic nie kupiłem po cenie średniej. Ba, nikt mi nie oferował sprzedaży po cenie średniej. Bardzo wiele ofert miałem po cenach abstrakcyjnych (np. ofertę partnera Viessmanna - jak wliczę do średniej to dopiero wodna podłogówka popłynie - nawet, jak zostawię z niej tylko kocioł elektryczny i wyrzucę pompę ciepła do CWU, którą mi proponowali).

 

( Kaizen) raz namawia bo $ tani i zamawia kontener paneli PV zbratem czy kuzynem i szuka chętnych

 

Chyba mylisz osoby.

 

Naprawdę przedstawiasz swój punkt widzenia mocno naciągany do siebie-postaraj się trochę wyjść z tej swojej skorupki i szerzej popatrzeć...

 

Dokładnie odwrotnie - możesz to prześledzić w wątku o kablach. Przerabiałem Twoje wątpliwości i sprawdziłem. Dzielę się wyliczeniami i danymi, zadami i waletami które doprowadziły mnie do takich wniosków.

 

EOsT i obym miał silną swoją słabą wolę ;)

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen- skoro zawsze dostawałeś/negocjowałeś bardzo dobre ceny , to tą miarą możemy spokojnie przyjąć najniższe podawane ceny na OP wodne...

Różnica nie wyjdzie 12kpln-będą to zbliźone koszty.

Kabli nie markowych nie położysz bo ryzyko- ale tanią rurkę już można kupić , bo nie ma co się tam zepsuć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam bojler kosztował(by) mnie 2100 zł brutto (z 23% VAT). 3900 brutto (z 8% VAT) wyszło przez drobiazgi i robociznę. Przeliczałem - tyle te drobiazgi kosztowały a robocizna była umiarkowana. Drobiazgów miałbyś więcej przy podłączaniu wężownicy, robocizna większa, więc sam zasobnik ze 2K drożej + z 500zł drożej drobiazgi i robocizna by wyszły. Grubsze drobiazgi to naczynie przeponowe i pompa do cyrkulacji CWU. Ale zadziwiające też, ile w sumie zaworki, złączki i inne pierdółki kosztują.

Przy kotle (nawet elektrycznym i nawet, jak ma wbudowaną obiegówkę i automatykę) też dochodzi dużo drobiazgów - też naczynie przeponowe, zaworki, złączki - to będzie co najmniej kolejne kilkanaście setek złociszy jak nie więcej.

 

To może tak odnośnie bojlera.Stary padł. W 2008r kupiłem Kospela za 420 zeta (emalia) Sam podłączyłem i śmiga do dziś aż dziw. Przelicz proszę kiedy ten twój z nierdzewk i mi się zwróci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że średnia jest abstrakcyjna. Niczego na budowę nie kupiłem po cenie średniej. Chyba w życiu nic nie kupiłem po cenie średniej. Ba, nikt mi nie oferował sprzedaży po cenie średniej. Bardzo wiele ofert miałem po cenach abstrakcyjnych (np. ofertę partnera Viessmanna - jak wliczę do średniej to dopiero wodna podłogówka popłynie - nawet, jak zostawię z niej tylko kocioł elektryczny i wyrzucę pompę ciepła do CWU, którą mi proponowali).

 

 

 

Chyba mylisz osoby.

 

 

 

Dokładnie odwrotnie - możesz to prześledzić w wątku o kablach. Przerabiałem Twoje wątpliwości i sprawdziłem. Dzielę się wyliczeniami i danymi, zadami i waletami które doprowadziły mnie do takich wniosków.

 

EOsT i obym miał silną swoją słabą wolę ;)

 

Na tema słowa "średnio" Mam taki kawał

Redaktor pyta się w ruskim sowchozie o warunki mieszkaniowe - odpowiedź średnio, a jak tam z zaopatrzeniem - średnio , a jak tam się pracuje tez średnio. Redaktorka skonfudowana pyta jak to tak wszystko średnio to znaczy jak? A no Pani jak mężczyźni poszli do wojska to zostali tylko chłopcy 8 lat i staruszkowie 80, średnio 44 ale nie pajebiosz. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz proszę kiedy ten twój z nierdzewk i mi się zwróci?

 

Pewnie po pierwszym zalaniu by się zwrócił.

 

Cenię sobie wygodę i spokój. Dlatego nie chciałem anody. Do tego te tanie bojlery nie mają zazwyczaj przyłącza do cyrkulacji - a podpięcie jej przez trójnik na dole (razem z doprowadzeniem zimnej wody) powoduje szybkie wymieszanie zawartości zasobnika.

 

Kaizen- skoro zawsze dostawałeś/negocjowałeś bardzo dobre ceny , to tą miarą możemy spokojnie przyjąć najniższe podawane ceny na OP wodne...

 

Nie, nie zawsze negocjowałem bardzo dobre ceny. Tynki mam nie najtańsze - za to mistrzowskie. Z ekipą od SSO też nie specjalnie negocjowałem - bo mieli inne zalety.

Zawsze opcji "swojej" daję ostrzejsze kryteria i fory tej, z którą polemizuję. 12K różnicy w cenie to optymistyczna dla wodnej podłogówki wersja. 200zł/m2 to mi nawet partner Devi który przygotował odlecianą ofertę (nie to, o co go prosiłem) nie zaproponował. Zaproponowali 97zł/m2. Ale tę ofertę (podobnie jak partnera Viessmanna) odrzuciłem w przedbiegach. Wybrałem Electrę za 51,30 zł/m2. Plus sterowanie, które sam robię (opcjonalnie z 15zł/m2 trzeba dodać jak ktoś chce gotowca).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie po pierwszym zalaniu by się zwrócił.

 

Cenię sobie wygodę i spokój. Dlatego nie chciałem anody. Do tego te tanie bojlery nie mają zazwyczaj przyłącza do cyrkulacji - a podpięcie jej przez trójnik na dole (razem z doprowadzeniem zimnej wody) powoduje szybkie wymieszanie zawartości zasobnika.

 

Odpowiedzi -Brak Nie zgadzam się z tym co piszesz. (szybkie wymieszanie) Pewnie tak powiedział instalator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie gdybym teraz budował mały ciepły domeczek-to może bym wykonał OP wodne , wsadził piec elektryczny i do tego PV.

Osobiście kable do mnie nie przemawiają...

Ja bym zdecydowanie budował tak ciepły domeczek, że tylko podgrzewanie powietrza wentylacyjnego by załatawiło sprawe. zadnych kabli, podłogówek, pomp. Ostatecznie typowe ogrzewanie nadmuchowe. ZNam 2 domy budowane 10+15 lat temu z takim ogrzewaniem i to daje rade. Nie jest powietrze wysuszone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, argument ostateczny :)

 

Jakbym dał kocioł elektryczny z wodną podłogówką, to bym zapłacił jakieś 12K zł więcej, niż przy kablach. To jest jakieś 2,2% całej inwestycji. Ale to 2x drożej niż zapłaciłem.

Jakbym tak postąpił przy każdej decyzji, to dom zamiast 550K zł kosztowałby mnie 1,1mln zł.

I w imię czego? Żeby trudniej sterować?

 

Uwielbiam Twoją argumentacje :) Jak z wyboru tylko systemu ogrzewania zrobić 2x droższy dom :D

Rewelka. Gdzie tego uczą? Czy to wrodzony talent?

 

Uwaga będę próbował:

Zamiast TV 80 calowego za 5000 kupiłem 40" za 2500. Kurcze, czemy ja tak nie zrobiłem z całym domem. Zamiast 550tys kosztowałby mnie tylko 275tys. Jak żyć ze świadomośią że tak przepłaciłem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pozwolicie ze przlacze sie do dyskusji.

Stoje przed dylematem czy montowac PV. Instalacja raczej mala, taka ktora prawie pokryje mojego zapotrzebowanie (3200 kwh rocznie)

Dostałem ofertę od firmy na instalacje 3,2 KW na 10 panelach STP320S-20/Wfh polskiej firmy SELFA.

Do tego FALOWNIK do wyboru Afore, Huaweii lub Fronius Symo z jakims 2MP trackerem.

Montaz na plaskim dachu garazu od strony poludniowej.

Co mozecie powiedziec o tych panelach?

Całosc ma wyjsc okolo 18 brutto.

Z tego 5000 dotacja i jakies 3200 ulga termo. Zapłace 10 tys.

Zwrot po jakis 6 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całosc ma wyjsc okolo 18 brutto.

Z tego 5000 dotacja i jakies 3200 ulga termo. Zapłace 10 tys.

Zwrot po jakis 6 latach.

 

Jeśli poszukasz, to znajdziesz firmę która wykona taniej. Może znajdziesz taką, że zwróci Ci się po 4-5 latach.

 

Prezydent podpisał nowelę do OZE, więc na garażu będzie VAT 8 %. 16667 zł netto to dużo, zwłaszcza, że montaż na garażu, a więc znacznie łatwiejszy niż np na wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...