Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

To moze te Panele tez bez sensu :popcorn:

 

A musze przyznac ze rozwazalem... tylko kiedy mi sie zwroci.

 

Jak już tak lubisz wyszukiwać to napisz obok każdej tej mojej wypowiedzi datę kiedy była napisana i jjaka w tym czasie była cena fotowoltaiki i jakie warunki przyłączania do sieci....

To co było dobre kilka lat temu nie koniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem jutro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale jak Ci elektrownia prąd wyłączy na kilka dni (miałem taki przypadek) to w żadnym pokoju nie będziesz miał ciepło.

Co do hipotetycznej sytuacji to bufor w tej hipotetycznej sytuacji sprawę załatwia.

 

Nie mówię o braku nośnika energii, bo jak ktoś pali węglem w piecach kaflowych, z kazdym pomieszczeniu(a to przecież ogrzewanje niecentralne) i mu tego węgla nie dostarczą to też będzie miał zimno. Piszę o CENTRALNYM nie MIEJSCOWYM wytwarzaniu energii

Bufor do kotła gazowego ? Po to, by jeszcze komplikować i podrożyć instalację ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się. Moje 10-letnie doświadczenia pokazują że temperatura w domu jest stała i nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych sterowników. Wystarczy efekt samoregulacji podłogówki.

Dopiero od tego sezonu zacząłem mierzyć temperatury - załączam wykres temperatur za ostatni tydzień. Wachania temperatury wenątrz domu zawieraja się od 22,8 do 23,1.

tydzie-listopad.jpg

 

Linia temperatury wewnątrz to ta ciemna

 

A może powrót do tematu? Szukam powoli dobrej oferty na PV mające pokryć potrzeby bytowe w G12w docelowo G12. Rozważam jakieś 3,5-4 kWp ale komplikacją jest dach wschód-zachód z przewagą wschodu.

 

Może być taka sytuacja że warunki atmosferyczne nie maja wpływu na temperaturę wewnątrz i wtedy nastąpi to co napisałeś Same potrzey bytowe rozumeim a dlaczego chcesz zrezygnować z taryfy weekendowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę że niezależnie czy OP jest wodne czy elektryczne to jest to ogrzewanie centralne.

.

 

A ja pokazałem Ci, dlaczego się mylisz.

Owszem, funkcjonalnie kable i wodne OP ze sterownikami i zaworami są sobie podobne, co jednak nie zmienia faktu, że w tym drugim produkcja ciepła odbywa się CENTRALNIE W JEDNYM punkcie, a następnie dystrybuowane jest ono do pomieszczeń, a w przypadku NCO, jakim są kable jest wytwarzane na miejscu.

 

A najbardziej róznica ta uwydatni się w przypadku awarii żrodła ciepła. W NCO stracisz jedno pomieszczenie, w CO dały dom.

 

Z mojej strony EOT, nie mam zamiaru przeciągać OT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z kosztami eksploatacji,? Porównywanie komfortu sterowanego ogrzewania stosownie do możliwości i potrzeb do rozkręconego na max jest jak jazda samochodem z górki bez hamulców. doznania może i zajebiste tylko finał marny.

 

Poza tym sterowanie podłogówką wodną jest trudne, znajoma ma sterowanie w 100% oparte na termostatach z siłownikami przy rozdzielaczu dla każdego pomieszczenia i owszem to działa i jest oszczędne i pokazuje przy okazji że nieregulowana precyzyjnie podłogówka przegrzewa pomieszczenia. jednak ma spore uzyski w ciągu dnia i kocioł okazał się przewymiarowany, bo jak zmniejszy się ilość pętli w przepływie to kocioł bardzo taktuje. W praktyce jest bardzo niewiele kotłow które pracowały by z mocą 2-4 kw bo tyle by wystarczyło dla samego ogrzewania i jednocześnie grzały wodę do zasobnika , Trzeba by chyba rozdzielić te funkcje i kupić symboliczny piec do co oraz drugie urządzenie gazowe lub PCCUW powietrzną.

 

Przy kotle elektrycznym sterowanie mocą jest bardzo proste. Swój zrobiłem sam na szybko i mam zakres od 2 do 17kW Jak by zastosować regulator mocy grzałek to sterowanie może być co do wata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja pokazałem Ci, dlaczego się mylisz.

Owszem, funkcjonalnie kable i wodne OP ze sterownikami i zaworami są sobie podobne, co jednak nie zmienia faktu, że w tym drugim produkcja ciepła odbywa się CENTRALNIE W JEDNYM punkcie, a następnie dystrybuowane jest ono do pomieszczeń, a w przypadku NCO, jakim są kable jest wytwarzane na miejscu.

 

A najbardziej róznica ta uwydatni się w przypadku awarii żrodła ciepła. W NCO stracisz jedno pomieszczenie, w CO dały dom.

 

Z mojej strony EOT, nie mam zamiaru przeciągać OT

 

Nie wiem czy straci cały dom. Są tacy którzy od źródła ciepła prowadzą osobne zasilania dla każdego z pomieszczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że

1. cena taniego prądu będzie jeszcze niższa,

2. za dnia (oraz w weekendy) będę produkować tylko drogi prąd

Jestem w zasięgu PGE

 

Ja też jestem w PGE ale to podejście trochę bez sensu. Przedstawię to na przykładzie mojego całkowitego zużycia prądu.

Zużywam 7 MWh/rok z tego 30% w 1 strefie i 70 w II. Własnie zainstalowałem PV o mocy 4 KW. Moje założenie jest takie aby pokryć zużycie dzienne bo kosztuje mnie relatywnie dużo tzn po 67 gr ok 1400 zł. Płacąc obecnie ok 4 tys zł za prąd mam założenie żę zejdę do 1200zł a instalacja zwróci mi się po 3,5 roku.

 

Sformułowanie produkcja w wekendy jest bez znaczenia dlatego że PGE odlicza kwh w jednostkach naturalnych w pierwszej kolejności z I strefy a jeżeli jej nie wystarczy to z II strefy. Dokładnie mi to wyjaśniono w BOK jak 2 tygodnie temu podpisywałem umowę prosumencką. I dlatego równoważenie zużycia prądu przy taryfach dwustrefowych g12xx jest nieopłacalne a ich zwrot bardzo dlugi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jest uniwersalna łatwo ją podpiąć różne źródła ogrzewania. W niedalekiej przyszłości planuje przejść ze śmierdziela na grzałkę a przy kablach mogę co najwyżej bezpośrednio podpiąć pod PV lub agregat Nie ma za dużo opcji

 

PC PP 2,6kW ,OEP 10kW+koza 2-6kW, Reku+GGWC, Kolektor słoneczny 7,8m2 netto+wymiennik basenowy. PV 2,18kW magazyn ok 4kWh

 

Ile ciepła musisz dostarczyć podłogą? Po co Ci alternatywne źródło do podłogówki? W razie armagedonu cenowego na prąd to co byś zrobił? Montowałbyś PC, czy grzał klimą, kozą i PV? Ile byś kupował prądu żeby wpuścić w podłogę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jest uniwersalna łatwo ją podpiąć różne źródła ogrzewania. W niedalekiej przyszłości planuje przejść ze śmierdziela na grzałkę a przy kablach mogę co najwyżej bezpośrednio podpiąć pod PV lub agregat Nie ma za dużo opcji

 

Czy Ty już masz kocioł stałoalny czy dopiero stoisz przed wyborem źródła ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC PP 2,6kW ,OEP 10kW+koza 2-6kW, Reku+GGWC, Kolektor słoneczny 7,8m2 netto+wymiennik basenowy. PV 2,18kW magazyn ok 4kWh

 

Ile ciepła musisz dostarczyć podłogą? Po co Ci alternatywne źródło do podłogówki? W razie armagedonu cenowego na prąd to co byś zrobił? Montowałbyś PC, czy grzał klimą, kozą i PV? Ile byś kupował prądu żeby wpuścić w podłogę?

 

No właśnie dobre pytanie, bo tej stopki Kuliboba nie rozumiem brakuje mi tam * z dopiskiem niepotrzepane skreślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ???

Jak ci padnie kopciuch/kocioł gazowy/pompa ciepła (czyli źródło CO) co co niby "poprowadzisz" ?

 

Nowy kolego lub ten sam po naprawie lub (serwisie)jak jeszcze jest.

O prowadzeniu to mi chodziło że też zakładają podłogowe dla każdego pomieszczenia osobno. Czyli prowadzą osobne zasilania dla każdego pomieszczenia ze źródła zasilania ; czyli pieca takiego czy takiego lub z PC. Jak padnie to jeden obwód np. kuchnia lub inne pomieszczenie . Raczej nie jest możliwe (choć nie jest wykluczone)aby wszystkie obwody w takiej konfiguracji padły. CZYLI CAŁY DOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to ma za znaczenie jakie byly i sa ceny czegokolwiek? Cos sie zmienilo? Wszyscy juz razem nie jada? Nie negowales przypadkiem "jutra"... pyk pyk :D ?

 

 

 

 

 

No i chyba tez to trzeba wziasc pod uwage przy panelach...

 

Odnośnie tego"wózka" to nic się nie zmieniło tak że bądź spokojny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PGE odlicza kwh w jednostkach naturalnych w pierwszej kolejności z I strefy a jeżeli jej nie wystarczy to z II strefy.

 

Możesz mi to wyjaśnić? Co nie wystarczy?

Rozliczam się czwarty rok w PGE i nie rozumie tego co napisałeś

 

Ja rozliczam się od 16 lat i też nie mam problemu . Czy to ma jakieś znaczenie. Powyżej napisałeś " za dnia (oraz w weekendy) będę produkować tylko drogi prąd" Jest bzdurą nie produkujesz ani taniego ani drogiego prądu tylko kWh , które w pierwszej kolejności zużyjesz jako autonsumpcję, pozostałość zasili siec i w proporcji 0,8 zostanie odliczone od pobeanej z sieci energii w formie przyznaj ponifikaty. NIe wszyscy OSD ale akurat PGE stosuje zasadę żę nalicza bonifikatę co do zasady w taki sposób że w pierwszej kolejności od zużycia w I strefie, a gdy zostanie zrównoważone od zuzcyia w strefie II.

 

To załozenie ma sens gdy moc PV jest niższa od zużcyia, przy dużych instalacjach owszem nie płacimy nic za prąd bo mamy nadprodukcję, ale nie widzę sensu dofiannsowania PGE za moje pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozliczam się od 16 lat i też nie mam problemu . Czy to ma jakieś znaczenie. Powyżej napisałeś " za dnia (oraz w weekendy) będę produkować tylko drogi prąd" Jest bzdurą nie produkujesz ani taniego ani drogiego prądu tylko kWh , które w pierwszej kolejności zużyjesz jako autonsumpcję, pozostałość zasili siec i w proporcji 0,8 zostanie odliczone od pobeanej z sieci energii w formie przyznaj ponifikaty. NIe wszyscy OSD ale akurat PGE stosuje zasadę żę nalicza bonifikatę co do zasady w taki sposób że w pierwszej kolejności od zużycia w I strefie, a gdy zostanie zrównoważone od zuzcyia w strefie II.

 

To załozenie ma sens gdy moc PV jest niższa od zużcyia, przy dużych instalacjach owszem nie płacimy nic za prąd bo mamy nadprodukcję, ale nie widzę sensu dofiannsowania PGE za moje pieniądze.

 

No trudno tak jak ci pisałem parę dni temu czytaj kilka razy bo nie rozumiesz o co chodzi

PISZESZ że rozliczasz się 16lat? POMYŚL CZY O TAKIE ROZLICZENIE MI CHODZIŁO Jeszcze raz czytaj wyciągaj wnioski ,odpowiadaj

--------------- JA ROZLICZAM SIĘ CZWARTY ROK JAKO PROSUMENT W PGE A TY 16LAT ----DOBRE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...