Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moc zainstalowana w systemie energetycznym w Polsce instalacji fotowoltaicznych 1 października 2019 r. wyniosła 1007,2 MW (wg PSE).

----------------------------

Tymczasem w Chinach w 06.2019 moc zainstalowana PV wyniosła 185,5 GW, z tego 130 GW z dużych instalacji, reszta z rozproszonych. Na koniec 2019 planują 200 GW. Moc wszystkich polskich elektrowni węglowych wynosi około 40 GW ;)

 

to tylko świadczy jak malutkim graczem jesteśmy na rynku światowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "mojej" ulicy na 5 domów 2 mają już PV. W dzień zazwyczaj nikogo nie ma w domu. Zastanawiam się, co dzieje się z nadprodukcją już teraz. Pewnie transformator obsługuje też starszą część wioski gdzie PV nie jest tak popularne, jak w nowych domach. Ale to niedaleka przyszłość IMO, kiedy zrobi się problem. Jak nie najbliższa wiosna, to kolejna. A nowe osiedla deweloperskie pewnie jeszcze szybciej się "zapchają" prądem z PV. Chyba, że się mylę, i transformator nie jest barierą dla nadprodukcji.

 

Trzeba sobie kupić Tesla Powerwall :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na wstępnej selekcji firmy PV.

Zastanawia mnie taki punkt w umowie

 

"§ 7

Zleceniodawca nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia, o którym mowa w § 3 Umowy mimo niewykonania przez Zleceniobiorcę Przedmiotu Umowy, jeśli Zleceniobiorca był gotów Przedmiot Umowy wykonać lecz doznał przeszkody, której przyczyna leży po stronie Zleceniodawcy.

"

Rozumiem że instalator wymyśli problem i w teorii muszę mu zapłacić.

Wjaki sposób domagać się zmiany tego punktu aby nie byłby on tylko dupochronem firmy.

Generalnie wszystkie umowy porobione tak jakby instalatorzy byli obsrani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na wstępnej selekcji firmy PV.

Zastanawia mnie taki punkt w umowie

 

"§ 7

Zleceniodawca nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia, o którym mowa w § 3 Umowy mimo niewykonania przez Zleceniobiorcę Przedmiotu Umowy, jeśli Zleceniobiorca był gotów Przedmiot Umowy wykonać lecz doznał przeszkody, której przyczyna leży po stronie Zleceniodawcy.

"

Rozumiem że instalator wymyśli problem i w teorii muszę mu zapłacić.

Wjaki sposób domagać się zmiany tego punktu aby nie byłby on tylko dupochronem firmy.

Generalnie wszystkie umowy porobione tak jakby instalatorzy byli obsrani

 

Wywal to bez sensu Kodeks Cywilny wystarczy. Umowy sa świadczeniami ekwiwalentnymi czyli coś za coś za chęci i deklaracje się nie płaci. Zamień punkt na taki (całkowita) zapłata wynagrodzenia wykonawcy za przedmiot umowy nastąpi po całkowitym jego wykonaniu wolnym od wad w terminie określonym w umowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w lato nie masz w co upchnąć 35kWh produkcji, w samochód a powerwall pusty

 

A co tobie z tej szczytowej produkcji skoro praktycznie 20% tego idzie z automatu w " gwizdek"...

Całe lato / sezon to nie jest tylko 35kWh co dzień...

Obserwuję to od jakiegoś czasu i naprawę mało jest ( w skali sezonu...) takich dni w których nie można wykorzystać możliwości paneli...

Do tego dojdzie EV do którego trzeba będzie co dziennie 10-15kWh na jeżdżenie " dookoła komina" przez moją żonę i tak naprawdę nie ma z czym wojować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naładuje się, jak ZE odetnie falownik? Tylko po co wtedy PV, jak można 100% zużycia mieć w taniej strefie najtańszego sprzedawcy prądu na rynku?

Nie sądzę, aby instalacja mająca pusty PowerWall była odcinana. Zastanawialiśmy się tu nad tym, nie dochodząc do rozsądnych wniosków, bo zapewne nikt w Polsce tego na razie nie wie . ( Chyba, że złowrogi Troll)

 

Instalacja PV produkująca na własne potrzeby (klimatyzacja, powerwall, samochód elektryczny, plug-in) będzie (moim zdaniem) co najwyżej obcinana do mocy odbiorników.

 

W Australii, jak gdzieś czytałem, jest już pomad 1 mln instalacji domowych z powerwall. Z tego duża część bez PV. Bateria służy w tym przypadku do magazynowania taniej energii z nocy, aby ją wykorzystywać w dzień.

 

Kaizen. Pisząc o zaletach nocnej taryfy pisz proszę, że Ty masz wyjątkowe warunki, dla innych nieosiągalne. Wprowadzasz niezorientowanych czytelników forum w błąd, jeśli tego nie zaznaczysz.

 

Połączenie nocnej taryfy z PV do pokrycia drogiego, dziennego zapotrzebowania (pamiętajmy, że droższego wtedy niż dla konsumenta bez nocnej taryfy) lub połączenie tej taryfy z baterią powerwall ma sens.

Edytowane przez Thor01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, aby instalacja mająca pusty PowerWall była odcinana.

 

A skad ZE ma to wiedziec i czemu miałby to wplywać na jego działania? Jest nadprodukcja lokalnie - odetnie.

 

Zresztą falownik sam się odetnie, jak bedzie nadprodukcja i wzrośnie napięcie w sieci i bez działania ZE i powerwoll tego nie zmieni.

 

Kaizen. Pisząc o zaletach nocnej taryfy pisz proszę, że Ty masz wyjątkowe warunki, dla innych nieosiągalne. Wprowadzasz niezorientowanych czytelników forum w błąd, jeśli tego nie zaznaczysz.

 

Mam drozej niz G12as dla nowego punktu. A wszelkie wyliczenia robie dla standardowych cen. To, ze bywają promocje niedostępne dla posiadaczy PV to nie specjalne moje warunki - to specjalna wada PV.

 

Połączenie nocnej taryfy z PV do pokrycia drogiego, dziennego zapotrzebowania (pamiętajmy, że droższego wtedy niż dla konsumenta bez nocnej taryfy) lub połączenie tej taryfy z baterią powerwall ma sens.

 

Jak piszesz o G12as to w "drogiej" masz cenę jak g11, a w taniej ze 3x taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naładuje się, jak ZE odetnie falownik? Tylko po co wtedy PV, jak można 100% zużycia mieć w taniej strefie najtańszego sprzedawcy prądu na rynku?

Tak, naładuje Powerwall'a.

Jak ZE odetnie prąd to będziesz nadal korzystał z najtańszej taryfy?

Nikt na FM nie ma tak taniej oferty jak Ty, no chyba że jest pracownikiem ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skad ZE ma to wiedziec i czemu miałby to wplywać na jego działania? Jest nadprodukcja lokalnie - odetnie.

Zresztą falownik sam się odetnie, jak bedzie nadprodukcja i wzrośnie napięcie w sieci i bez działania ZE i powerwoll tego nie zmieni.

 

Mam drozej niz G12as dla nowego punktu. A wszelkie wyliczenia robie dla standardowych cen. To, ze bywają promocje niedostępne dla posiadaczy PV to nie specjalne moje warunki - to specjalna wada PV.

 

Jak piszesz o G12as to w "drogiej" masz cenę jak g11, a w taniej ze 3x taniej.

To nie będzie odcinanie na rypał wszystkim wokół, w tym i domom z G12xx, tylko sterowanie mocą - najnowsze falowniki to umożliwiają. Tak więc nie trzeba ludzi straszyć.

 

Mam od dzisiaj podłączony licznik.

Jak liczyłem moja instalacja zwróci się całkowicie w ciągu 5,5 do 6,5 lat. Zależy to od cen energii, nasłonecznienia itp. Powiedzmy po 6 latach.

 

W tym czasie będę płacił za energię ok.10 gr/kWh (wg wstępnych ocen, być może do 12 - 14 gr) - i to niezależnie nocą czy w dzień. Oczywiście uwzględniając zużycie własne, upust 80%, opłaty stałe

 

Pierwsze 6 lat to zwrot inwestycji, a po 6 latach będę płacił już tylko 10 gr/kWh. Jeśli będą kolejne podwyżki, to obejmą wszystkich i wtedy będzie to oczywiście drożej, ale w dalszym ciągu ok. 1/6 do 1/5 ceny w normalnej taryfie.

 

Nie wiem czy taką cenę można uzyskać z G12xx

Dlatego opłaca się zakładać PV (wg potrzeb własnych).

 

Drugi aspekt to ekologia - ma znaczenie dla środowiska, ile emitujemy CO2 do atmosfery. Ja emituję już mniej i życzę sobie, aby instalacji powstawało jak najwięcej.

Edytowane przez Thor01
uściślenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, naładuje Powerwall'a.

Jak ZE odetnie prąd to będziesz nadal korzystał z najtańszej taryfy?

 

Ty o odcięciu prądu, ja o odcięciu falownika. Nie pierwszy raz masz problemy ze zrozumieniem.

 

Nikt na FM nie ma tak taniej oferty jak Ty, no chyba że jest pracownikiem ZE.

 

Oczywiście, że są tacy, co płaca taniej. Choćby ci, co załapali się na promocję G12as w Fortum. Ale jakie to ma znaczenie, gdy (powtórzę kolejny raz dla mniej zdolnych):

 

Za rok w cenach standardowych wyjdzie mi 2778,61zł/7196kWh=38,61gr/kWh i 231,55zł/mies (w tym 19,25 opłat abonamentowych) średnio.

 

Licząc nawet z dopłatami 40K zł za 10kWp, i amortyzację na 25 lat

 

To, że u mnie wychodzi jeszcze lepiej, to osobna kwestia. Jak chcesz, to mogę przeliczyć nie dając forów PV i używając swoich rzeczywistych cen. Chcesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naładuje się, jak ZE odetnie falownik? Tylko po co wtedy PV, jak można 100% zużycia mieć w taniej strefie najtańszego sprzedawcy prądu na rynku?

 

W przypadku powerwalla masz falownik hybrydowy lub wyspowy więc nikt ci nie odetnie zasilania bo tak naprawdę to tylko jakaś nadwyżka energii którą nie możemy naładować baterii ani skonsumować w locie jest wysyłana do sieci i ewentualnie można zablokować tylko to... ( To tyle co w mojej instalacji kiedy mam pełną baterię a konsumpcja bieżąca jest mniejsza niż produkcja energii..., ładowarka redukuje moc do poziomu tego co zużywamy w locie...)

W skali sezonu to jest wielkie G...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co zaplatacie sobie głowę co będzie za xx lat. Pewnie tego nie dożyjecie, chyba że macie 30lat. Na pewno będzie ograniczanana moc/ wyłączanie instalacji w sytuacjach awaryjnych. Produkujesz= konsumujesz. Wcześniej być może powstanie szybka kolej z Tarnowa do CPK. Wesołych Świąt i mniej zmartwien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tobie z tej szczytowej produkcji skoro praktycznie 20% tego idzie z automatu w " gwizdek"...

Całe lato / sezon to nie jest tylko 35kWh co dzień...

 

Kazik!!! ale masz upchać 35kWh w akumulatorach nie interesuje mnie 20% straty bo jej nie masz offgrida - proste Ciebie opusty nie dotyczą. Proszę raz jeszcze upchnij 35kWh ze słońca które masz.

A później powiedz ile kosztuje zmagazynowanie tych 30kWh. Ale KONKRTET bez ściemniania że w offgrid tracisz 20% bo tracisz więcej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku powerwalla masz falownik hybrydowy

 

I chętni pchają się drzwiami i oknami, żeby wyrzucić dodatkowe 10 000 zł do kosztów PV.

 

Są dwie rzeczy, które nadają sens ekonomiczny PV:

- dopłaty

- rozliczanie całego nadmiaru produkcji przez ZE

 

Bez choć jednej z nich nie opłaca się. O ile to pierwsze można mieć w garści "na starcie" o tyle to drugie zależy od łaski polityków i ich spolegliwości względem branży energetycznej. W każdej chwili może się to zmienić (zarówno zasady rozliczania jak i wyłączania falowników powodujące zmniejszenie nadprodukcji).

Magazynowanie energii z PV ekonomicznie nie ma sensu. Amortyzacja baterii kosztuje drożej, niż kupno tych kWh z sieci. To ma sens tylko tam, gdzie ekonomia nie ma znaczenia i/lub brak sieci energetycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik!!! ale masz upchać 35kWh w akumulatorach nie interesuje mnie 20% straty bo jej nie masz offgrida - proste Ciebie opusty nie dotyczą. Proszę raz jeszcze upchnij 35kWh ze słońca które masz.

A później powiedz ile kosztuje zmagazynowanie tych 30kWh. Ale KONKRTET bez ściemniania że w offgrid tracisz 20% bo tracisz więcej!

 

Nie nakręcaj się bo ci żyłka pęknie...

Ile dni w roku masz te 35 kWh do upchnięcia i co będzie jak nie zmieścisz kilka razy wszystkiego...?

Napisałem wyraźnie że do nadwyżki jest bateria w EV , akumulator domowy ma być w stanie ogarnąć tylko jednorazowy szczyt mocy instalacji minus to co zużywamy w locie w ciągu dnia...

To co mam w tej chwili zrobione u siebie kosztowało średnio ok 4,3 k za 1 kWp więc cena podobna do normalnej instalacji sieciowej...

Rozbudowa tego nie powoduje wzrostu liniowego kosztów gdyż znaczną część elementów składowych pozostaje bez zmian więc koszt jednostkowy spada...

Sprawność całości jest nieco niższa niż instalacji sieciowej ale jak dla mnie jest to pomijalne ...( Instalacja jest ciągle rozbudowywana i stopień jej wykorzystania się zwiększa ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...