Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

ZERO instrukcji z ENEI - dostałem tylko umowę zm-i którą wypełniłem i oddałem wraz z wymaganymi załącznikami. Po 1 stycznia okazało się, że nie będzie już 2 licznika, który zlicza całą produkcję i moja zabudowa pod drugi licznik oraz zabezpieczenia są zbędne. Oczywiście zamontowałem swój licznik BEMKO BM03B-L. Dzięi temu wiem ile energii w danym dniu wyprodukowałem. Inaczej musiałbym sumować dzienną produkcję z falowników.

Jeszcze w najbliższych dniach zamontuję całą centralę z dostępem do internetu i wtedy będzie dokładnie widać w jakich godzinach była jaka produkcja itp itd.

 

To dobrze, że nie było problemu - a monitoring Ci się przyda - chociażby do regularnych sprawozdań do OSD :)

 

Teraz tylko cieszyć się zieloną energią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tu na forum dowiesz się wszystkiego odnośnie fotowoltaiki, w "różowym kolorze" .

Dlatego że większość wpisów dostajesz tu od firm montujących zarabiających na tym oraz na przyszłych przeglądach instalacji.

Tak, jasne, zwłaszcza ja na tym zarabiam :) Co konkretnie zarzucasz i komu? To trochę słabe takie rzucanie gównem w myśl zasady "na pewno coś się przyklei i smród zostanie". Masz jakieś konkretne zastrzeżenia? Wal argumentami, jak masz rację, to się sprostuje.

 

Ps. Z tymi pożarami to napisz, że to był żart z Twojej strony, bo jeszcze ktoś pomyśli, że Ty tak serio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:welcome: :popcorn:

Obserwuję od kilku dni samokonsumpcję energii elektrycznej i coś mi nie grało. Niby powinienem więcej jej zjadać, a jakoś tak nie do końca to się zgadza!

Dziś w nocy jednak mnie oświeciło. :wiggle: :wiggle::wiggle: :wiggle::wiggle::wiggle:

WNIOSKI!

Dom mam podłączony na 3 fazach. Falowniki tez podłączone na 3 fazy. Jednak prąd wysyłają na 1 fazę każdy. Po zamieszaniu w kablach zasilają 2 różne fazy. Brak jednak prądu z PV na 1 z faz i w dzień cięgnie mi prąd z ZE zamiast z PV!!! :spam:

PROBLEM! :jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop::jawdrop:

Dom mam zasilany z 3 faz:

- jedna z faz zasila lodówkę i inne sprzęty

- inna faza zasila pralkę i łazienkę

- inna faza zasila zmywarkę i piekarnik

- ta poprzednia zasila kominek elektryczny

- na tej co lodówka jest też zasilanie CO.

- do każdej z faz po trochu podłączone żarówki

- itp, itd

- żona odkurza to raz z PV a w innym z gniazdek idzie z ENEA!!!:wtf:

ROZWIĄZANIE PROBLEMU:

Wiem, ze całe zasilanie prądożerna powinienem przełączyć na na te 2 fazy od falowników.

Żarówki, które świecą w nicy czyli gdy brak prądu z PV mogą być na tej 3 fazie lub dowolnych fazach.

INNE PROPOZYCJE:

Jak inaczej rozwiązać zwiększenie samokonsumpcji, niż przez zamieszanie w kablach w rozdzielni? :confused::confused::confused::confused:

Może jednak instalator źle podłączył falowniki? Lub może mają coś źle w ustawieniach? :confused::confused::confused::confused:

Brakuje prądy z falowników na 1 z faz i jak to rozwiązać?:confused::confused::confused::confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawić. Skoro masz falownik 3fazowy, to musi być to podłączone pod 3fazy, a nie pod 2.

Wygląda na to, ze 3-cia faza jest nie podłączona i prąd "idzie w powietrze",

 

Nie nie, nie tak.

Mam 2 falowniki 3-fazowe. Podłączone są pod 3 fazy, ale prąd wysyłają na 1 fazę.

Każdy z nich wysyła prąd na 1 fazę.

Sam to rozdzieliłem, że każdy z nich wysyła na inna fazę.

Teraz na moim liczniku BEMKO BM03B-L podczas produkcji mrugają 2 czerwone diody od fazy L1 i L2. Faza L3 jest martwa.

Osobno sobie miga dioda od zliczania impulsów kWh.

Jeśli chodzi o sumy prądów to wszystko raczej się zgadza.

Dzienna produkcja z falowników = tej z licznika.

Tak wiec raczej nic w powietrze nie idzie.

Chyba, ze przy większej produkcji prąd idzie na kolejne fazy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, nie tak.

Mam 2 falowniki 3-fazowe. Podłączone są pod 3 fazy, ale prąd wysyłają na 1 fazę.

Każdy z nich wysyła prąd na 1 fazę.

Sam to rozdzieliłem, że każdy z nich wysyła na inna fazę.

Teraz na moim liczniku BEMKO BM03B-L podczas produkcji mrugają 2 czerwone diody od fazy L1 i L2. Faza L3 jest martwa.

Osobno sobie miga dioda od zliczania impulsów kWh.

Jeśli chodzi o sumy prądów to wszystko raczej się zgadza.

Dzienna produkcja z falowników = tej z licznika.

Tak wiec raczej nic w powietrze nie idzie.

Chyba, ze przy większej produkcji prąd idzie na kolejne fazy???

co to za falowniki?

jesli masz falowniki 3fazowe, to każdy z nich wytwarza 3 fazy a faz nie da rady zsumować. Ty raczej masz instalację 2 fazową i dla każdej fazy masz jeden falownik który wytwarza tylko jedna fazę którą przesyła do ZE.

Brakuje Ci jednego falownika dla 3-ciej fazy.

 

Licznik 3fazowy zlicza sumę kWh ze wszystkich faz, czyli L1+L2+L3.

 

Inverter-falownik trójfazowy daje na wyjściu 3/N/PE, AC, 230/400V A Twój daje 1/N/PE AC 230V dlatego masz dwa invertery, a powinny byc trzy w Twoim przypadku

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze- jak to wszystko rozlicza ten licznik?

 

Czy dzienne pobory skumulować na 2 fazach na które wysyła falownik?

Czy też może ten licznik wszystko widzi i rozlicza tak jak trzeba?

P.S.

 

Licznik zaopatrzony jest w kartę SIM. Jak dostać do niego nr telefonu aby wysyłał mi raporty takie jak do ENEA?:wave:

 

 

P1010912.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

falowniki JEDNO fazowe.

Falowniki na pewno nie są podłączone pod 3 fazy. To, ze dochodzi do niego kabel trójfazowy, to nie znaczy, ze jest pod nie podłączony. (wyczytałem, że w menu mozna ustawić podłaczenie pod 3fazy, ale prąd zawsze jest wysyłany jako jedna faza). Te podłaczone fazy służą do synchronizacji wytwarzanego napięcia z siecią. Ogólnie falownik jednofazowy o mocy max 5,5kVA. Dlatego masz dwa.

 

Licznik rozlicza dobrze.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik rozlicza dobrze.

 

Dzienne różnica w odczytach licznika mojego BEMKO, a sum z liczników na falownikach to max 0,1kWh. Sprawdzałem to raptem ze 2 razy :/

Falowniki podają do 2 miejsc po przecinku, a licznik z dokładnością do jednego i dlatego zapewne te różnice.

Czyli, że w ciągu dnia to co mam na tych 2 fazach to może iść na samokonsumpcję a to co jest w tej 3 fazie to zawsze pobieranie.

Czy tez może ten licznik ZE jest baaardzo inteligentny i dla niego liczą się wszystkie fazy jednocześnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, kazda faza oddzielnie, ale rozliczasz sie sumarycznie

 

Czyli czeka mnie przeróbka całej tablicy!

Jeżeli: Falowniki wysyłają prąd na fazie L1 i L2, a np pralka, zmywarka i TV zasila faza L3. To w takim układzie dla fazy L3 nigdy nie będzie samokonsumpcji.

Czyli zasilanie tego co działa w dzień trzeba zrobić na te same fazy co na nich prąd wysyłają falowniki!

Wszelkie żarówki itp sprzęty nocne mogą być na dowolnych fazach, a najlepiej na fazach z falowników.

 

Jeżeli tak, to ten problem tyczy bardzo wielu gospodarstw, które podłączone są do sieci 3- fazowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli falowniki produkują powiedzmy 2 kW na fazę L1, a odbiorniki pobierają 2 kW z fazy np. L3, to ogólny bilans powinien być zerowy i licznik nie powinien wtedy naliczać. Nie ma znaczenia do jakich faz przyłączone są odbiory a na jakie fazy produkuje się energię, istotne jest to, że produkcja i konsumpcja jest po tej samej stronie licznika.

Nie przełączaj odbiorników na jedną czy dwie fazy bo nic to nie zmieni a zaczniesz tylko mocno niesymetrycznie obciążać sieć co nie jest zjawiskiem pozytywnym, mogą też dojść do wyłączania zabezpieczenia przedlicznikowego w czasie dużego obciążenia i braku produkcji z PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli falowniki produkują powiedzmy 2 kW na fazę L1, a odbiorniki pobierają 2 kW z fazy np. L3, to ogólny bilans powinien być zerowy i licznik nie powinien wtedy naliczać. Nie ma znaczenia do jakich faz przyłączone są odbiory a na jakie fazy produkuje się energię, istotne jest to, że produkcja i konsumpcja jest po tej samej stronie licznika.

licznik powinien naliczać. samokunsumpcja wystąpi wtedy, gdy prą nie przejdzie przez licznik. To co piszesz, to owszem energia się odpowiednio zsumuje, ale zapłacisz za przesył. Oddałeś na L1 i za to Ci zapłacą x zł, pobrałeś z L3 i zapłacisz y zł, w sumie y-x= to co dopłacisz.

 

Jeżeli: Falowniki wysyłają prąd na fazie L1 i L2, a np pralka, zmywarka i TV zasila faza L3. To w takim układzie dla fazy L3 nigdy nie będzie samokonsumpcji.

zgadza się, na tej fazie nie będzie samokonsumpcji.

 

Powiini Ci założyc jeden falownik z inwerterem 3fazowum, albo jeśli te schuco to 3szt po 3500VA.

 

jakie kable idą z invertera do rozdzielni? chodzi o przekrój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=Slawko123;

jakie kable idą z invertera do rozdzielni? chodzi o przekrój.

Kable idą bardzo grube i wszystkie w rurkach wiec nic nie odczytam.

Z tego co się orientuję mam 5x10mm2 albo 5x16mm2.

Jest on troszkę cieńszy od kabla zasilającego dom, ale ciężko mi mówić z pamięci!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, na tej fazie nie będzie samokonsumpcji.

Czyli te najbardziej prądożerne urządzenia trzeba przełączyć na te 2 fazy które dostają prąd z falowników.

 

Podsumowując to ten problem dotyczy wszystkich którzy mają małe instalacje podłączone na 1 fazę, a cały dom podłączony do 3 faz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...