Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam instalację 5kW, a falownik posiada zapas mocy. Ponieważ toeretycznie nie powinienem ingerować w instalację, bo dofinansowana została z gminnej dotacji, ale zastanawiam się co by było korzystniejsze, jeżeli chodzi o rozbudowę.

Mógłbym dołożyć 6 paneli, czyli powiedzmy ok. 1.8kW, albo też zrobić odzielną instalację, nawet na falowniku 1f i wziąć dotację z Mojego Prądu.

Na rozbudowę dotacja się nie należy, ale na nową już tak, prawda? I nie ma znaczenia, że już jestem prosumentem. Dobrze myślę?

 

Moim zdaniem na program "Mój prąd" się nie złapiesz. Z tego powodu, że musisz dołączyć kopię potwierdzenia wymiany licznika na dwukierunkowy.

W tym przypadku data wymiany licznika będzie poprzedzała datę zakupu instalacji PV. Więc wychodzi na rozbudowę.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania jak to u mnie wygląda:

 

Falownik :Nazwa urządzenia: Growatt 6 kW Moc znamionowa, trójfazowy

Wartości zysku na falowniku

Do dzisiaj od 24 kwietnia-1735 kWh

 

 

16 paneli ,5,6kwp dach p45 stopni 11 szt plus daszek z paneli 5 szt na drugim stringu - orientacja południowy wschód

 

Dotacja z programu mój prąd dotąd nie wypłacona - czekam ...

 

07.04-------13.07 PV=2616kWh

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

ostatnio otrzymałem zwrot podatku z ulgi termomodernizacyjnej na PV i mam aktualne koszty fizyczne mojej instalacji.

Więc wyszło to tak :

-instalacja PV 26 000pln brutto

-konstrukcja drewniana wiaty pod panele 7 143pln brutto

Koszt łączny 33 143pln brutto (Vat 23%) - dotacja Mój Prąd 5 000pln -zwrot z podatku 4082pln.

Koszt fizyczny po dotacji i zwrocie podatku to 24 061 pln. Instalacja od 23.10.2019 wyprodukowała już ponad 6,5MWh i jest wielce prawdopodobne ,że rocznie wyprodukuje te 10MWh-szacuję zatem ,że do 5,5-6 lat wszystko się zwróci (oczywiście przy podwyżkach prądu zwrot będzie szybszy).

Można jeszcze jakoś odliczać częściowo koszt samej wiaty (bo niby niekonieczna) i wtedy o kolejny rok by się skrócił ten "zwrot" -ale niech to będzie wartość dodana...

A tak to wyszło tj PV +wiata :

IMG_8376.jpg

 

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda elegancko !! :yes:

 

Dzięki- starałem się ,żeby oka nie drażniło i jednocześnie by było funkcjonalne (moje chłopaki trzymają tam swoje furmany-jest cień i osłona przed śniegiem).

A tak naprawdę , to bez WAS raczej by tak nie wyszło- dziękuję jeszcze raz !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiaj:

Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej. W jego ocenie, obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen prądu.

 

Decyzje dotyczą czterech przedsiębiorstw pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea oraz Energa Obrót.

 

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ceny-pradu-w-2020-roku-decyzja-ure/p16gc6d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiaj:

Prezes URE odmówił zatwierdzenia nowych oraz zmian obowiązujących do końca tego roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej. W jego ocenie, obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen prądu.

 

Decyzje dotyczą czterech przedsiębiorstw pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu: PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea oraz Energa Obrót.

 

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ceny-pradu-w-2020-roku-decyzja-ure/p16gc6d

 

Za pół roku się zgodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszelkie dewiacje od standardu 50/60Hz które dostają się do sieci - z reguły biorą sie z zużytych sprzętów elektrycznych przy zurzyciu en.elektrycznej na np mechaniczną (wiertaki iskrzące na szczotkach, prasy itp).

"Brudną elektrycznosć" wytwarzają też dizisejsze ładowarki impulsowe (te malutkie do komórek czy nawet układy z żarókach LED czy innych energooszczędnych), bo "szatkują" sinusoidę prądu sieciowego z dużą częstotliwoscią by dać na wyjsciu te 5v czy ile tam potrzeba.

Na necie znajdziesz lepsze opisy niż mój uproszczony.

Że problem istnieje, wbrew obiegowym opiniom to łatwo można zweryfikować.

Niedawno Tauron sygnalizował że ma z tym problem, bo ludzie tyle wytwarzają, że ich liczniki PLC (power line communication) nie działają :) tzn sa zagłuszane i nie przesyłają odczytów.

Na pubmedzie można znaleźć badania np dr.Magdy Havas o tym i jak się polepszały warunki po kompensacji.

 

No ale każdy ma rozum i może zrozumieć lub wysmiać (o co zawsze najłatwiej).

 

chłopie, Ty mieszasz różne rzeczy.. Najpierw pytasz o THD a potem wyjeżdzasz z czymś zupełnie innym..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra niech stracę :yes:

 

od 1 października opłata mocowa idzie w górę i instalacja szybciej się będzie zwracać

 

Dla większości z nas opłata mocowa będzie kosztem miesięcznym bez względu na ilość wyprodukowanej lub zużytej energii.

Zgodnie z Art. 70. 1. Ustawy o rynku mocy stawki opłaty mocowej ustala się odrębnie, w odniesieniu do odbiorców końcowych:

 

Dla gospodarstw domowych – jako stawkę miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej,

Dla odbiorców innych niż określeni w pkt 1 – jako stawkę stosowaną do wolumenu energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby, wyrażoną w złotych za kWh energii elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla większości z nas opłata mocowa będzie kosztem miesięcznym bez względu na ilość wyprodukowanej lub zużytej energii.

[...][...]

Zgodnie z Art. 70. 1. Ustawy o rynku mocy stawki opłaty mocowej ustala się odrębnie, w odniesieniu do odbiorców końcowych:

Dla gospodarstw domowych – jako stawkę miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej,

 

 

 

Dla gospodarstw domowych – jako stawkę miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla gospodarstw domowych – jako stawkę miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej,

Gdy popatrzysz na fv to pomimo większej produkcji masz odnotowany pobór, i obym się mylił, lecz będą mogli wyliczyć nam stawkę miesięczną, zależną od rocznego zużycia energii elektrycznej

[ATTACH=CONFIG]446181[/ATTACH]

Pzd

Edytowane przez daro.s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc i opinie dotyczące proponowanej instalacji dla mojego domu. Z racji tego,że jestem laikiem i każdy sprzedawca może składać swoje propozycje wiedząc, że i tak nie znam prawdy o tym co proponują. Dlatego muszę posiłkować się Waszym doświadczeniem i pomocą, za którą z góry dziękuję.

Proponowana instalacja przy zużyciu rocznym 4900kWh:

Szacowana produkcja 5500 kWh

17 paneli Kensol 320, moc 5,4kWp

Inwerter Huawei SUN2000L-5KTL

Dach 45° wystawa południowa z lekkim obrotem ok. 20° na wschód.

Koszt instalacji 27 750 zł

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc i opinie dotyczące proponowanej instalacji dla mojego domu. Z racji tego,że jestem laikiem i każdy sprzedawca może składać swoje propozycje wiedząc, że i tak nie znam prawdy o tym co proponują. Dlatego muszę posiłkować się Waszym doświadczeniem i pomocą, za którą z góry dziękuję.

Proponowana instalacja przy zużyciu rocznym 4900kWh:

Szacowana produkcja 5500 kWh

17 paneli Kensol 320, moc 5,4kWp

Inwerter Huawei SUN2000L-5KTL

Dach 45° wystawa południowa z lekkim obrotem ok. 20° na wschód.

Koszt instalacji 27 750 zł

Pozdrawiam.

 

cena za 1 kwp nie do przyjęcia ktoś cię chce okraść najwyraźniej.

 

za 4,9 mwh w pge trzeba zapłacić około 2600 śrdnio (52 gr/1kwh w taryfie g12w).W tauronie jest jeszcze taniej. Czas zwrotu to ponad 10 lat czyli kosmos.

 

Nie rozumiem doboru mocy paneli przy zużyciu 4,9 mwh instalacja 4 kwp starcza w zupełności bo produkcja z 1 kwp to ok 1200 kwh/rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

może ktoś pomoże odnośnie programu mój prąd.

Instalacja założona i podłączona.

Mam fakturę od firmy na montaż i uruchomienie instalacji która obejmuje zakup paneli ,inwertera i ich założenie na konstrukcji ponad 11tyś.

Konstrukcję na dachu robiłem sam z komponentów kupionych głównie na all.. .

Na komponenty(szyny, śruby, uchwyty, klemy, wkręty itp) mam kilka faktur a na część paragon łącznie około 2 tyś.

Czy te wszystkie moje zakupy i faktura od firmy są kosztami kwalifikowanymi?

Czy coś kupione na paragon też wpisać do kosztów kwalifikowanych czy to co na paragon dodać do całkowitych kosztów?

Co jeżeli kupiłem coś i nie zabrałem dowodu zakupu-doliczyć do kosztów całkowitych a nie wpisywać do kwalifikowanych?

mało przejrzyście to jest zrobione na stronie do wypełniania wniosku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...