Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Trzy lata temu Gmina starała się o dotacje 85% z WRPO, nie załapaliśmy się...

 

Dziś telefon, że dostali jednak jakąś kasę z Urzędu Marszałkowskiego :jawdrop:

 

i robią rozpoznanie kto nadal chętny zrealizować tamten wniosek... No ja zrealizowałem sobie PV, 2 miesiące po tym jak się dowiedziałem, że nie dostali dotacji, obstawiam, że większość z wnioskujących wtedy ma już instalacje z programu Mój Prąd, pytanie czy Gmina będzie mogła zmienić wniosek. Chętnie dołożę sobie 4 kWp i PC

 

 

U kogoś w Gminie wystąpiła podobna sytuacja ?

 

Problem w tym, że w regulaminach tych programów może być zapis, że to dotyczy tylko osób które nie maja PV, albo na okrętkę - żeby dostać dofinansowanie, musisz dostarczyć potwierdzenie wymiany licznika na dwukierunkowy...zwróć uwagę na takie zapisy, bo ja to przerabiałem u siebie...czasami wystarczy coś doprecyzowac, żeby wszystko pasowało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może zna ktoś odpowiedź, bo docierają do mnie sprzeczne informacje.

14 października 2020 roku złożyłem dokumenty o dofinansowanie z programu "Mój prąd", którego to dofinansowania jeszcze nie otrzymałem (wniosek w procesie weryfikacji). Następnie założyłem drugą instalację, i teraz mam pierwszą 9,86KW, a drugą 6,94KW.

Czy mogę uruchomić (zgłosić do ZE ) tę drugą? Czy może to mieć wpływ na przyznanie dotacji?

 

Mikro instalacja to 50kW skoro zalożyłeś w sumie 17kW to zapewne tyle potrzebujesz. Więc dotację pewnie dostaniesz. Jak by były jakieś (ALE) zawsze możesz powołac się na treść ustawy lub przedstawić fakturę za EE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko jasne. Jest odpowiednia moc i wszystkie formalności będą dotrzymane. wiem też, że druga instalacja jest traktowana jako rozbudowa pierwszej, mimo że jest całkowicie oddzielnie zamontowana z drugim falownikiem. Myślałem, że ktoś wie, czy można ją uruchomić przed wypłatą dotacji.

 

Skoro pierwszą PV masz oddaną to raczej nie możesz uruchomic 2 PV ( oczywiście legalnie ) bo w sumie opustu będzie 70% a teraz masz 80%

PS zaraz zaraz jak miałeś już PV to jakie dofinansowanie???????

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem informacje o przetargu w mojej gminie, wynika z tego dokumentu, że instalacja powinna pojawić się na moim dachu do 30.30.09.

Ciekaw jestem czy moja przygoda z dofinansowaniem zakończy się po 5 latach.

 

 

http://bip.gorakalwaria.pl/public/?id=210344&fbclid=IwAR0p6Qm9ldKaWktNwF_l2vniaHqsiIuUcFEdNX43lNRStsJgZkhH9k0m8xA

 

Podejżewam A raczej jestem pewien że nigdy nie powinieneś mieć PV

JA NIE WIEM CO TO ZA DATA Cyt: wynika z tego dokumentu, że instalacja powinna pojawić się na moim dachu do 30.30.09.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem od księgowej która rozlicza mi co roku PIT jako że że żona nie pracuje to na 2 dzieci miałem za rok 2019 2700zł a za rok 2020 też 2700zł i myślałem że dostanę ponad 3 000 dodatkowo za fotowoltaikę bo zapłaciłem 22500 za 4 kw. we wrześniu 2020 roku i miałem z tego dostać 17% a wyszło 2 tysiące z groszami i mało tego jak przyjdzie mi z tej unii to 5000zł to z tego jeszcze 800zł mam oddać w formie podatku czyli tylko 4200 zostanie o czym żaden naganiacz na panele nie wspomniał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem od księgowej która rozlicza mi co roku PIT jako że że żona nie pracuje to na 2 dzieci miałem za rok 2019 2700zł a za rok 2020 też 2700zł i myślałem że dostanę ponad 3 000 dodatkowo za fotowoltaikę bo zapłaciłem 22500 za 4 kw. we wrześniu 2020 roku i miałem z tego dostać 17% a wyszło 2 tysiące z groszami i mało tego jak przyjdzie mi z tej unii to 5000zł to z tego jeszcze 800zł mam oddać w formie podatku czyli tylko 4200 zostanie o czym żaden naganiacz na panele nie wspomniał.

 

5k nie brałem bo robilem PV duuuużo wcześnie więc nie wiem jak Moj Prąd liczą Z termomodernizacji nie ma podatku więc tu będziesz mial 17% LECZ jest jedno ale

MASZ ZA NISKIE DOCHODY więc jak ci mają oddać 3800zeta jak zaplaciłeś 2000zeta podatków???????????? ale spoko resztę dolożą ci w przyszłym roku. Czyli jak teraz 2k to w przyszłym masz dodatkowe 1,8k. Zmień księgową bo jak ci tego nie wytłumaczyła to w przyszłym roku ci tego nie odliczy i będziesz 1800zeta w plecy Fiskus ma 6 lat za zwroty a ty możesz inwestować max 3 lata do 53k

Ja 4,24kW to zrobiłem za 7000zeta, ale to inna bajka.

 

Zaraz zaraz sorki---- Jak Moj Prąd i 5k z podatkiem to wychodzi

17500 ---Co daje =2975zeta czyli realnie w 21r dostaniesz 2k- 850= 1150zeta

a resztę 975 w 22r ------- Jak by nie było podatku z Moj Prad to by było w 21r=2000k a w 22r=1,8k

Przy niskich dochodach to dużo bys zyskał z WFOŚiGW ale na PC bo 18k +17%PIT ( dochód na 1 /os. >=1,4k ( TO BEZ PODATKU)

 

PS nie znam--te 2700 to podatek? to troszkę się zmieni. Bazowałem na 2k Już nie będę zmieniał bo to znikome sumy.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedź, chyba zdecyduje się na ten system który jest rozsądnie skalkulowany (tak mi się wydaje). Pytanie co zmienić aby było ok?

 

OPIS SYSTEMU FOTOWOLTAICZNEGO

Moc instalacji: 9,85 kW - moc bez zmian, aby załapać sie na ten "podatek" 20%

Model modułów: SunLink 365 WP Full Black - tutaj pytanie czy te panele są ok, czy może lepiej powiedziec aby zrobili to na LONGI czy jakimś RISEM, a może to wszystko jest to samo :)

Liczba modułów: 27 sztuk. - ile wyjdzie, im mniej tym lepiej

Model inwertera: Sofar 11 KTL-X - tutaj różne opinie, jedni mówią że za duży inni że będzie ok, jak to w końcu jest z tymi inwwerterami - czy lepiej wziąść poziom niżej aby było ok

Liczba faz: 3 – fazowy

Zabezpieczenia: Zabezpieczenie AC i DC Noark/Phoenix, - tutaj sie nie znam zupełnie, jak to powinno byc

Uziemienie poniżej wartości 10 Ohm.

Przewody: Przewód DC Solarny HeluKabel 4 mm, - tutaj powiem o wcześniej wspomniannej zmianie na 6mm

Przewód OWY 5x4 mm, - tutaj też zmieniamy na 6mm??

Przewód LGY 16 mm. - tutaj tez nie wiem czy cos zmieniać na grubsze

Inne: Dedykowane elementy montażowe (uchwyty, rurki,

wkręty itp.), uzgodnienia p.poż.

 

Jeszcze pytanie co powinienem dostać od instalatora aby wszystko było OK??

Z góry dziękuje za pomoc, dla laika takiego jak ja to bardzo dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5k nie brałem bo robilem PV duuuużo wcześnie więc nie wiem jak Moj Prąd liczą Z termomodernizacji nie ma podatku więc tu będziesz mial 17% LECZ jest jedno ale

MASZ ZA NISKIE DOCHODY więc jak ci mają oddać 3800zeta jak zaplaciłeś 2000zeta podatków???????????? ale spoko resztę dolożą ci w przyszłym roku. Czyli jak teraz 2k to w przyszłym masz dodatkowe 1,8k. Zmień księgową bo jak ci tego nie wytłumaczyła to w przyszłym roku ci tego nie odliczy i będziesz 1800zeta w plecy Fiskus ma 6 lat za zwroty a ty możesz inwestować max 3 lata do 53k

Ja 4,24kW to zrobiłem za 7000zeta, ale to inna bajka.

 

Zaraz zaraz sorki---- Jak Moj Prąd i 5k z podatkiem to wychodzi

17500 ---Co daje =2975zeta czyli realnie w 21r dostaniesz 2k- 850= 1150zeta

a resztę 975 w 22r ------- Jak by nie było podatku z Moj Prad to by było w 21r=2000k a w 22r=1,8k

Przy niskich dochodach to dużo bys zyskał z WFOŚiGW ale na PC bo 18k +17%PIT ( dochód na 1 /os. >=1,4k ( TO BEZ PODATKU)

 

PS nie znam--te 2700 to podatek? to troszkę się zmieni. Bazowałem na 2k Już nie będę zmieniał bo to znikome sumy.

 

kolega @amstat ma chyba rację z tym odliczeniem od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

opiszę swój przykład (rozliczamy sie wspólnie z żoną, więc limit odliczenia wynoasi 106 tys):

koszt instalacji 64800 poniesiny w październiku 2020, kwota do zwrotu (17% z 64800) - 11 016

sumaryczna zaliczka odprowadzona na podatek dochodowy: 10200

 

wynika z powyźszego, że otrzymamy tylko 10200, zamiast trochę ponad 11tys.

 

w PIT musisz wpisać cały koszt poniesiony (ten z faktury), czyli 64 800. Można wpisać mniej, jeżeli dochód w PIT nie przekroczy kwoty wartości mikroinstalacji (u nas przekroczył, więc wpisując całość, nie możemy przerzucić części odliczenia na przyszły rok (jesteśmy do tyłu ok 800zł- o tyle mniejszy zwrot dostaniemy niż powinniśmy)

 

i teraz najlepsze- w tym roku otrzymamy dotacje "mój prąd"- 5 tys, która musimy wpisać jako dochód w rozliczeniu PIT w przyszłym roku, za rok 2021 i naliczy sie od tego podatek do zapłaty (17% od 5000tys= 850zł).

 

nie dość, że nie skorzystamy z całościowego odliczenia możliwego podatku, to jeszcze zapłacimy od dotacji (nie zapłacilibyśmy podatku od dotacji, gdyby była wypłacona w tym samym roku, w którym był poniesiony koszt PV)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pierwszą PV masz oddaną to raczej nie możesz uruchomic 2 PV ( oczywiście legalnie ) bo w sumie opustu będzie 70% a teraz masz 80%

PS zaraz zaraz jak miałeś już PV to jakie dofinansowanie???????

 

Pytałem na forum, czy należna mi dotacja z programu "mój prąd" do instalacji poniżej 10KW nie przepadnie (bo póki co jeszcze jej nie otrzymałem, a czekam 5 miesiąc), jak dzisiaj założę kolejną instalację o mocy 7KW. Nie wnioskowałem o żadna dotację do drugiej instalacji, bo sie nie należy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem na forum, czy należna mi dotacja z programu "mój prąd" do instalacji poniżej 10KW nie przepadnie (bo póki co jeszcze jej nie otrzymałem, a czekam 5 miesiąc), jak dzisiaj założę kolejną instalację o mocy 7KW. Nie wnioskowałem o żadna dotację do drugiej instalacji, bo sie nie należy...

To trudne pytanie, wątpię, że ktoś odpowie, ale na dzień złożenia wniosku miałeś tylko jedną instalację FV i energetyka odebrała to robiła zdjęcia tej instalacji?

Jeżeli nie ingerujesz w starą instalację, a budujesz drugą, która będzie połączona jedynie licznikiem dwukierunkowym to wydaje się, że nie powinni mieć do czego się przyczepić.

 

I teraz, nielegalnie korzystając z obu przy dużym rozbiorze możesz przez pewien czas np. do kwietnia ukryć rozbudowę, przy większym nasłonecznieniu już niestety musisz zgłosić.

 

Jeśli zmieniasz moc, którą masz w umowie powyżej wartości maksymalnie dopuszczalnej mocy (przyłączeniowej) – złóż wniosek o określenie warunków przyłączenia oraz podpisz nową umowę o przyłączenie mikroinstalacji.

 

Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego może odmówić ci zwiększenia mocy mikroinstalacji przyłączonej do jego sieci, jeżeli wiąże się to z zagrożeniem dla systemu elektroenergetycznego lub nie istnieją ekonomiczne i techniczne warunki przyłączenia do sieci.

Zgłoszenie złóż w ciągu 14 dni od momentu wystąpienia zmian.

W zgłoszeniu wpisz tylko dane nowej mikroinstalacji, którą zgłaszasz oraz dołącz wymagane dokumenty.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega @amstat ma chyba rację z tym odliczeniem od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

opiszę swój przykład (rozliczamy sie wspólnie z żoną, więc limit odliczenia wynoasi 106 tys):

koszt instalacji 64800 poniesiny w październiku 2020, kwota do zwrotu (17% z 64800) - 11 016

sumaryczna zaliczka odprowadzona na podatek dochodowy: 10200

 

wynika z powyźszego, że otrzymamy tylko 10200, zamiast trochę ponad 11tys.

 

w PIT musisz wpisać cały koszt poniesiony (ten z faktury), czyli 64 800. Można wpisać mniej, jeżeli dochód w PIT nie przekroczy kwoty wartości mikroinstalacji (u nas przekroczył, więc wpisując całość, nie możemy przerzucić części odliczenia na przyszły rok (jesteśmy do tyłu ok 800zł- o tyle mniejszy zwrot dostaniemy niż powinniśmy)

 

i teraz najlepsze- w tym roku otrzymamy dotacje "mój prąd"- 5 tys, która musimy wpisać jako dochód w rozliczeniu PIT w przyszłym roku, za rok 2021 i naliczy sie od tego podatek do zapłaty (17% od 5000tys= 850zł).

 

nie dość, że nie skorzystamy z całościowego odliczenia możliwego podatku, to jeszcze zapłacimy od dotacji (nie zapłacilibyśmy podatku od dotacji, gdyby była wypłacona w tym samym roku, w którym był poniesiony koszt PV)

 

Jeżeli z żoną i z czystego powietrza to do 200k Dlaczego do 106k?

Z Moj Prad zawsze był podatek. Choc pewien nie jestem bo nie korzystałem ale na 99% był i jest. niezależnie od czasu realizacji zadania.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem na forum, czy należna mi dotacja z programu "mój prąd" do instalacji poniżej 10KW nie przepadnie (bo póki co jeszcze jej nie otrzymałem, a czekam 5 miesiąc), jak dzisiaj założę kolejną instalację o mocy 7KW. Nie wnioskowałem o żadna dotację do drugiej instalacji, bo sie nie należy...

 

Raczej to nie powinno ich interesować co ty dalej robisz . Dotacje dostałeś do konkretnego zadania. I to zadanie wykonałeś. Masz PV i masz rachunki a najważniejsze masz zmieniony licznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli z żoną i z czystego powietrza to do 200k Dlaczego do 106k?

Z Moj Prad zawsze był podatek. Choc pewien nie jestem bo nie korzystałem ale na 99% był i jest. niezależnie od czasu realizacji zadania.

 

Nie korzystam z dotacji z programu "czyste powietrze" ale z ulgi termomodernizacyjnej (odliczenie od podstawy opodatkowania 2x53tys jeżeli jest dwóch współwłaścicieli domu)

Natomiast dotacja z programu "Mój Prąd" nie jest opodatkowana i nigdy nie była.

Opisałem jedynie specyficzny przypadek, niestety mój własny, kiedy łapiesz się na ulgę na ulgę termomodernizacyjną za ubiegły rok, niestety przez niewystarczającą dużą odprowadzoną zaliczkę na podatek dochodowy, nie całą, a dotacja wypłacana w tym roku, wchodzi ci jako dochód i musisz wykazać ja w PIT w rozliczeniu w 2022.

Wg mnie problem by nie istniał, jeżeli koszt poniesiony i wypłata dotacji byłyby w tym samym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystam z dotacji z programu "czyste powietrze" ale z ulgi termomodernizacyjnej (odliczenie od podstawy opodatkowania 2x53tys jeżeli jest dwóch współwłaścicieli domu)

Natomiast dotacja z programu "Mój Prąd" nie jest opodatkowana i nigdy nie była.

Opisałem jedynie specyficzny przypadek, niestety mój własny, kiedy łapiesz się na ulgę na ulgę termomodernizacyjną za ubiegły rok, niestety przez niewystarczającą dużą odprowadzoną zaliczkę na podatek dochodowy, nie całą, a dotacja wypłacana w tym roku, wchodzi ci jako dochód i musisz wykazać ja w PIT w rozliczeniu w 2022.

Wg mnie problem by nie istniał, jeżeli koszt poniesiony i wypłata dotacji byłyby w tym samym roku.

 

Albo byłyby konkretne dochody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli z żoną i z czystego powietrza to do 200k Dlaczego do 106k?

Z Moj Prad zawsze był podatek. Choc pewien nie jestem bo nie korzystałem ale na 99% był i jest. niezależnie od czasu realizacji zadania.

 

Dotacje udzielone w ramach programu Mój Prąd korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Oznacza to, że otrzymanych środków podatnik nie jest obowiązany wykazać w zeznaniu rocznym PIT.

 

Źródło:

Pytania i odpowiedzi

https://mojprad.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotacje udzielone w ramach programu Mój Prąd korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Oznacza to, że otrzymanych środków podatnik nie jest obowiązany wykazać w zeznaniu rocznym PIT.

Tak i nie. Bo nie możesz tej kwoty odliczyć jako wydane na termomodernizację... Wszystko jest OK jak się to zamyka w jednym roku. Problem się zaczyna, gdy dotacja wpada w następnym roku (a wydatek był w poprzednim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i nie. Bo nie możesz tej kwoty odliczyć jako wydane na termomodernizację... Wszystko jest OK jak się to zamyka w jednym roku. Problem się zaczyna, gdy dotacja wpada w następnym roku (a wydatek był w poprzednim).

 

Tu się kłania zasada memoriału z ustawy o rachunkowości o współmierności przychodów i kosztów pozyskanych na ich osiągnięcie. Dlatego niezwłocznie po powzięciu wiedzy o zmianie stanu faktycznego a więc otrzymaniu dotacji w terminie 5 lat od daty rozliczenia PIT w którym dokonano rozliczenia ulgi kwota odliczenia 5000 zł stała się bezprawna i dlatego można dokonać korekty zeznania rocznego PIT. Jeżeli dotacja wpłynęła po upływie 5 lat to mamy czysty zysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Firmy monterskie proponują mi takie panele fotowoltaiczne:

1. Suntech, STP375S-B60/Wnh Ilość: 26, Cena:14320zł

2. Jolywood 400W Ilość: 21 brak ceny za moduły

Instalacja ma być na gruncie. Zapotrzebowanie roczne 8000 kW.

Czy ktoś słyszał o takich panelach. Co ewentualnie wybrać. Jestem otwarty na propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...