Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kable się gotują

W urządzeniach pracujących przystosowanych na 230V, zwłaszcza w Chińskich produktach, gdzie żyły przewodów są coraz cieńsze.

 

 

To chyba zależy od natężenia płynącego w nich prądu ?

I przekroju .oraz pracy na maksymalnym uzysku, w urządzeniach wewnętrznych zasilanych prądem 260V i więcej natężenie rośnie. .

.

Odpowiednio dobrane przewody powodują średnio utratę 1% mocy. Niedopasowanie prądowe modułów PV to w najlepszym razie kolejny 1%, w przypadku

błędów wykonawczych może być to znacznie więcej.

 

Na falowniku z prosumenta traci się podobno od 3 do 7%. Ta różnica zależy od inwertera.

 

Teraz dodajmy jeszcze zbyt wysokie napięcie na fazie "w którą pcha" inwerter, napięcie na jednej z faz przekracza 253V

Normalnie falownik albo zacznie ograniczać moc oddawaną do sieci (Duże różnice napięć między fazami), albo zupełnie wyłącza instalację.

W zależności od modelu inwertera, reaguje na wzrost napięcia wcześniej bądź później.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz dodajmy jeszcze zbyt wysokie napięcie na fazie "w którą pcha" inwerter, napięcie na jednej z faz przekracza 253V

Normalnie falownik albo zacznie ograniczać moc oddawaną do sieci (Duże różnice napięć między fazami), albo zupełnie wyłącza instalację.

W zależności od modelu inwertera, reaguje na wzrost napięcia wcześniej bądź później.

 

Ale ja nie pytałem o sytuację, ze falownik coś musi ograniczać, czy się wręcz wyłączyć, tym bardziej że o grzaniu sie kabli i paneli napisałeś w odpowiedzi na post @marcinbbb, który napisał:

SolaXy mają jakoś dziwne regiony poustawiane bo nawet przy 255V chodzą jak talala.

 

TY odpowiedziałeś mu, że wtedy mniej wciska i gotują się kable i moduły.

Zainteresowało mnie jak napięcie sieci wpływa na temperaturę modułów modułów i przewodów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We współczesnym sprzęcie (z przetwornicami) gdy rośnie napięcie, to maleje prąd (i przewody się mniej grzeją). Sprzęty, które dostają w d... to grzałki i klasyczne żarówki.

W przypadku urządzeń z klasycznymi zasilaczami (transformator i liniowy stabilizator napięcia) wzrosną straty na zasilaczu. Te co mają przetwornice, nie odczują wzrostu napięcia (dopóki nie zostanie przekroczone ich projektowane napięcie pracy). Tyle, że one zwykle są uniwersalne. Więc wytrzymują standard każdego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozliczenie 1:1 zamiast obecnych opustów ale jednocześnie opłata dystrybucyjna (z rabatem). Prosument miałby możliwość wyboru czy zostaje przy starym rozwiązaniu czy przechodzi na nowe.

 

https://wysokienapiecie.pl/36299-co-sie-moze-zmienic-w-rozliczeniu-prosumentow/

 

PS. To nie są jeszcze oficjalne informacje a wartości przyjęte do obliczeń odstają od rzeczywistych (koszt instalacji, szybki koszt odtworzeniowy falownika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie pytałem o sytuację, ze falownik coś musi ograniczać, czy się wręcz wyłączyć, tym bardziej że o grzaniu sie kabli i paneli napisałeś w odpowiedzi na post @marcinbbb, który napisał:

 

TY odpowiedziałeś mu, że wtedy mniej wciska i gotują się kable i moduły.

Zainteresowało mnie jak napięcie sieci wpływa na temperaturę modułów modułów i przewodów ?

 

Wyszedł jakiś skrótowiec, czegoś nie dopisałem może teraz.

Tylko przy 255V mniej wciskasz do sieci.

A słońce świeci i czas leci.

Kable się gotują, panele też.

 

Jest upal, moduły i przewody się gotują na słońcu, a prąd nie płynie bo falownik akurat nie może nic wcisnąć.:lol2:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł chyba sponsorowany przeze big energy, znowu obrzydzić fotowoltaikę i nastawić przeciw sobie, tych co mają do tych co nie mają

cyt. " Przypomnijmy, że obecnie posiadacze mikroinstalacji do 10 kW dokonują rozliczenia energii pobranej w stosunku do wprowadzonej w ilości 1: 0,8. Przy mikroinstlacjach o mocy powyżej 10 kW rozliczenie wynosi 1;0,7. Za energię "odebraną z sieci" nie ponoszą dodatkowych opłat zmiennych, w tym dystrybucyjnych."

ale brak tłumaczenia na co jest przeznaczone te obecnie zatrzymywane 20 czy też 30 % z energii wysłanej do sieci

 

Jest to opłata za "magazynowanie" energii.

Wysyłanie do magazyny i pobieranie z magazynu nie jest obciążone opłatą za przesył.

Znasz tańszy magazyn niż te 20% lub 30% ?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużył prądu za 3,61 zł, faktura na 26,43 zł. Za co właściwie płacimy w rachunku za prąd?

Bardzo ciekawy artykuł: https://www.money.pl/gospodarka/zuzyl-pradu-za-3-61-zl-faktura-na-26-43-zl-za-co-wlasciwie-placimy-w-rachunku-za-prad-6621186332830496a.html

 

Przeczytaj jakie pozycje masz na fakturze to będziesz wiedział za co płcisz.

To są jasne pozycje.

 

Można się z tymi opłatami nie zgadzać ale nie można pisać "Za co właściwie płacimy w rachunku za prąd" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jakie pozycje masz na fakturze to będziesz wiedział za co płcisz.

To są jasne pozycje.

 

Można się z tymi opłatami nie zgadzać ale nie można pisać "Za co właściwie płacimy w rachunku za prąd" ;)

 

Ale ja czytałem artykuł zapewne wcześniej niż Ty, sprowadza się to do tego że prąd kosztuje około 3 zł, a pozostałe opłaty 23 zł.

Mnie to lotto bo mi rachunki wychodzą po około 20 zł/2 m-ce. Jednak są ludzie jak właściciel tego licznika który za 12kWh ma do zapłacenia 26 zł czyli 2 zł/kWh gdzie tu logika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja czytałem artykuł zapewne wcześniej niż Ty, sprowadza się to do tego że prąd kosztuje około 3 zł, a pozostałe opłaty 23 zł.

Mnie to lotto bo mi rachunki wychodzą po około 20 zł/2 m-ce. Jednak są ludzie jak właściciel tego licznika który za 12kWh ma do zapłacenia 26 zł czyli 2 zł/kWh gdzie tu logika?

 

To zapłacenia ma 26 PLN ale nie tylko za pobór 12 kWh ale jeszcze za opłaty abonamentowe, mocowe, sieciowe, OZE, akcyza i inne.

I oczywiści jest też do zapłaty VAT.

Czego nie da się w tym rachunku zrozumieć ??

Nie ma do zapłaty 2 zł/kWh, płaci 3,61 zł /12 kWh = 0,30 zł/kWh netto (pewnie za samą energię elektryczną bez kosztów dystrybucji).

Jeżeli pobierze 0,0000 kWh (zero kWh) to ile będzie płacił zł/kWh ? :)

Edytowane przez d7d
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy to jest OK że ja płacę 23 zł co 2 miesiące i pobieram przy tym około 1MWh/2 m-ce

 

Pobierasz własne (zmagazynowane z lepszych okresów) 1.000 kWh o wartości ok. 600 PLN (z przesyłem) i płacisz za to magazynowania tylko 23 PLN.

Dobrze to rozumiem?

 

To powinieneś być szczęśliwy albo nic nie rozumiesz z poprzedniego wpisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierasz własne (zmagazynowane z lepszych okresów) 1.000 kWh o wartości ok. 600 PLN (z przesyłem) i płacisz za to magazynowania tylko 23 PLN.

Dobrze to rozumiem?

 

To powinieneś być szczęśliwy albo nic nie rozumiesz z poprzedniego wpisu.

 

Moje zmagazynowane... to zjadają w locie sąsiedzi zjadam to co Bełchatów klepie z wungla w czasie do 1 roku od wypuszczenia mojego prundu do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...