Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Uszkodzenie przewodu i "grzanie" ziemi może być objawem nadmiernego zużycia - ale to jest łatwe do diagnozy - wyłączenie w domu i odbiór na liczniku wskazuje takie zjawisko.

Właśnie dzwoniłem do Pani z takim hintem -- ponoć przy wykonywaniu wody przewód do domu był grzebnięty a zatem był naprawiany. Ale musiałby to być niesamowity zbieg okoliczności gdyby przewód w ziemi "rozszczelnił" się w tej samej chwili co wymienili licznik. Ma zrobić test, spisze licznik, wyłączy cały dom i sprawdzi czy bije.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena tego ustrojstwa mocno zaporowa w stosunku do jego użyteczności.

Poza tym zostawianie tej pastylki na liczniku do którego każdy może mieć dostęp jest trochę ryzykowne.

Czy wiesz może coś o czytniku który można zainstalować na licznik i podłączyć do sieci?

Mam przy liczniku podciągniętą skrętkę.

Napiszę szczerze, że nie widziałem nic tańszego, ten kabel i który odczytuje protokół podczerwieni do czujnika jest w odmianie USB, ale też kosztuje ok 300,- i dodatkowo trzeba mieć komputer z oprogramowaniem. Może coś "własnej konstrukcji" ? elektroda albo coś innego.

Dziwi mnie , że ktoś postronny ma dostęp do licznika energii elektrycznej(aby coś takiego mogło zginąć) - ja mam zamek patentowy, a klucz w domu( odkąd mam FV jeszcze nigdy inkasent nie przychodził więc jest to odczyt zdalny.

 

ps:

https://www.olx.pl/oferta/glowica-optyczna-usb-interfejs-optyczny-usb-do-licznika-energii-CID99-IDmkX5c.html

Tu jest tańszy kabel usb

Edytowane przez CityMatic
uzupełnienie odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzwoniłem do Pani z takim hintem

Zawsze warto sprawdzić - jednak obstawiałbym uszkodzenie liczydła. W godzinę dałoby się to ustalić. Podłączyć odbiornik o znanej mocy - i odczytać licznik przed i po teście - każda różnica wykaże błąd. Nie chce mi się czytać schematów ale zapewne w tych licznikach ustawia się tez przekładnik? czyli mnożnik może dla poboru ma inne ustawienia?

Bardzo nie lubię takich cyfrowych pomiarów- wodomierze, i wszystkie inne liczniki, mierniki, wskaźniki są fajne, ale zawsze z błędem elementów użytych do ich konstrukcji, błędem programów i wiedzy osób ich programujących.:bash: jeden się postara, a inny zlekceważy delikatnie pisząc.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynka ze złączem i licznikiem stoi na zewnątrz przy moim płocie.

Klucz do niej to zwykły plastikowy pasujący do wszystkich takich skrzynek.

Nie mogę założyć własnej kłódki bo ZE musi mieć dostęp do licznika.

Ten licznik EMU3 ma antenę do komunikacji komórkowej.

Może tą drogą da się coś odczytać zdalnie.

Masz jakieś namiary na ten czytnik w wersji USB?

Odpowiedź w ostatnim poście....za 150

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W portalu na PGE chyba można. Z pewnością jest pobór, a czy oddana to nie wiem.

 

 

W tym przypadku nic się kupy nie trzyma. Niemniej licznik PGE (jak widać na fotce) naliczył wysłanej 2700 co by się jako tako zgadzało uwzględniając ew. te 10% autokonsumpcji.

 

Czasem to fenomen impedancji, która może powodować błędne naliczania z braku możliwości oddania energii do sieci.

 

Trzeba porównać 2 normalne dni ze zużyciem dziennym domu, ale jednego dnia wyłączyć całkowicie FV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o ocenę oferty instalacji PV:

16x LONGI 375W + 1x Sofar 5.5kW = ~28000 zł

Niemało, właśnie zrobiłem wycenę, co prawda na KENSOL (13x2x330W), ale do tego SE7K na mikro i płaski dach, więc ekierki "deczko" podrażające koszt konstrukcji, za niecałe 36k brutto. No i klient stwierdził że chcę go okraść. :(

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemało, właśnie zrobiłem wycenę, co prawda na KENSOL (13x2x330W), ale do tego SE7K na mikro i płaski dach, więc ekierki "deczko" podrażające koszt konstrukcji, za niecałe 36k brutto. No i klient stwierdził że chcę go okraść. :(

 

Może miał rację zależy ile doliczyłeś sobie za dwa dni pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może miał rację zależy ile doliczyłeś sobie za dwa dni pracy

A jakie to ma znaczenie, czy sobie policzył 500 zł czy 5000 zł (czy nawet 10 kpln)?

Kompletnie nie rozumiem, dlaczego zarobek miałby się nazywać kradzieżą? Rozumiem, że można uznać, że za drogo i samemu można taniej. Ale od razu kradzież? A jak zrobi w jeden dzień, a nie w dwa i weźmie tyle samo kasy, to podwójny złodziej? Nie ogarniam.

 

Oczywiście na potrzeby dyskusji odsuwamy na bok fakt, że cena około 4,5 kpln za 1 kWp na SolarEdgu to naprawdę bardzo przyzwoita cena. Wielu w takiej cenie daje Sofara (nic nie mam do marki, tylko przykład).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może miał rację zależy ile doliczyłeś sobie za dwa dni pracy

To jest oferta cenowa którą można przyjąć lub odrzucić, ale czemu musiałem wysłuchiwać obelg (szczególnie że umowa została, po ciśnięciu przez samego klienta podczas gdy namawiałem do sprawdzenia innych, podpisana) to już nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście na potrzeby dyskusji odsuwamy na bok fakt, że cena około 4,5 kpln za 1 kWp na SolarEdgu to naprawdę bardzo przyzwoita cena. Wielu w takiej cenie daje Sofara (nic nie mam do marki, tylko przykład).

Chciałem tylko nieśmiało zauważyć, że tu wyszło niecałe 4200 i to na ekierkach (które w stosunku do bezpośredniej instalacji na połaci dodały do kosztu 2,5k).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oferta cenowa którą można przyjąć lub odrzucić, ale czemu musiałem wysłuchiwać obelg (szczególnie że umowa została, po ciśnięciu przez samego klienta podczas gdy namawiałem do sprawdzenia innych, podpisana) to już nie rozumiem.

 

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemało, właśnie zrobiłem wycenę, co prawda na KENSOL (13x2x330W), ale do tego SE7K na mikro i płaski dach, więc ekierki "deczko" podrażające koszt konstrukcji, za niecałe 36k brutto. No i klient stwierdził że chcę go okraść. :(

 

Prośba o ocenę oferty instalacji PV:

16x LONGI 375W (6kW) + 1x Sofar 5.5kW = ~27000 zł

 

Dodam tutaj, że mam w tym dodatkowo gwarancję 15 lat na wszystko (montaż, panele, inwerter). Jak sprawuje się wgl. konfiguracja Longi + Sofar?

Oferta do przyjęcia czy szukać dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...