Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Coś się uparł na te 10 kpln? :lol2:

 

 

 

Wziąłeś kwotę z d... i oparłeś na niej cały swój wywód. No brawo :)

 

Ja? A co ja tam wiem o kosztach prowadzenia firmy... Ważne, że otaczają nas oszuści :lol2:

 

Chyba coś ci się pozajączkowało i to zdrowo. Z trzech hipotetycznych kwot, wybrałeś największą i teraz się nią ekscytujesz. No i co z tego, ja Myjkowi życzę, żeby nawet i 15 kpln miał zysku z instalacji - mało mnie to obchodzi, bo mu do portfela nie zaglądam, a jedynie zauważam, że ma dobrą ofertę. A Ty z tego zrobiłeś jakąś żenującą gównoburzę. Więc siedzę i płaczę ze śmiechu czytając kolejne twoje wypowiedzi :)

 

To tak samo jak ja czytając twoje wypociny :lol2:

A 10tys to nie z dupy tylko z realnych cen za ile można kupić w hurtowni sprzęt a ile chcą firmy za montaz tego sprzętu.Ostatnio właśnie taka dostałem na 3kw na jedniofazowym Sofarze z zabezpieczeniami za 200zl z aledrogo za 18tyś aż prychłem ze śmiechu na co Pani zaczeła właśnie teksty że liczy sie jakość i takie tam marketingowe bełkoty .

Może to właśnie twoja firma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To tak samo jak ja czytając twoje wypociny :lol2:

A 10tys to nie z dupy tylko z realnych cen za ile można kupić w hurtowni sprzęt a ile chcą firmy za montaz tego sprzętu.Ostatnio właśnie taka dostałem na 3kw na jedniofazowym Sofarze z zabezpieczeniami za 200zl z aledrogo za 18tyś aż prychłem ze śmiechu na co Pani zaczeła właśnie teksty że liczy sie jakość i takie tam marketingowe bełkoty .

Może to właśnie twoja firma :)

Mam poczucie graniczące z pewnością, że to nie była moja firma :) Masz straszliwego pecha, że przyciągasz do siebie takich wykonawców, nie myślałeś o tym? ;) A tak na poważnie, naprawdę mało mnie interesuje, ile Myjk zarabia. A Ty najwyraźniej masz z tym problem. Pytanie czemu tak mu w portfel zaglądasz? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poczucie graniczące z pewnością, że to nie była moja firma :) Masz straszliwego pecha, że przyciągasz do siebie takich wykonawców, nie myślałeś o tym? ;) A tak na poważnie, naprawdę mało mnie interesuje, ile Myjk zarabia. A Ty najwyraźniej masz z tym problem. Pytanie czemu tak mu w portfel zaglądasz? :)

 

Pytanie to jest czemu jemu zwisają moje wpisy defakto nie stwierdzające ile on zarabia tylko pytające ile sobie policzył za montaż do czego się nie odniósł,a Ty starasz się zostać jego adwokatem.Może jakiś układzik ??Jesteś jego naganiaczem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie to jest czemu jemu zwisają moje wpisy defakto nie stwierdzające ile on zarabia tylko pytające ile sobie policzył za montaż do czego się nie odniósł,a Ty starasz się zostać jego adwokatem.Może jakiś układzik ??Jesteś jego naganiaczem ??

I jeszcze teorie spiskowe... Kończ waść, wstydu oszczędź. Chłopie, opanuj się, jego portfel, jego sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra cena jak za 8,5kW na SE na dachu płaskim. Mikro do SE ?

Opty oczywiście, moje przeklawiaturzenie, przepraszam.

 

Kiedy oferta Myjka była bardzo, ale to bardzo ok. Jeśli on zarabia na tym 10 kpln, to jest to jego - i tylko i wyłącznie jego sprawa. Co ma z tym wspólnego złodziejstwo - nadal ni cholery nie kumam.

Rzeczony przyszły niedoszły klient sobie policzył że sprzęt mnie kosztuje 18 tys. (sic!) gdzie sam falownik SE z opty i panelami kosztuje NETTO tyle i pytał gdzie mu kradnę 14 tys. bo tyle mu zostaje po dodaniu mojego zarobku. No dobrze, tylko gdzie w tej cenie jeszcze konstrukcja (w tym wypadku jak wspominałem zażyczył sobie ekierki 15 i 36 stopni koszt >+2k NETTO), do tego przewody, zabezpieczenia, uziom, dostawa, uzgodnienia ppoż i zostaje powiedzmy te 10k BRUTTO. Od tego muszę zapłacić dwa podatki (do tego sam ZUS obecnie 1,4k zł/mies.) i choć trochę wypadałoby zamortyzować narzędzia (w tym samochód 2k zł/mies.), że o kosztach dojazdu i czas na "pogawędki" przedinstalacyjne, projektowe oraz przygotowanie papierów nie wspomnę. A nie ma tu nawet JEDNEGO pracownika uwzględnionego (a co dopiero na etacie) bo ja większość rzeczy robię sam. Generalnie fajnie by to wyglądało gdyby były dwie roboty w tygodniu, ale czasem nie ma nawet 2 w miesiącu (bo nie mam już czasu robić za domokrążcę). A jeszcze sezon ma 8 w porywach 10 miesięcy. Dobra, przyjdzie Columbus u mu zainstaluje za 60k... ;) Ja się generalnie cieszę że się tak wyszło zanim się zaczęło, bo z takim toksycznym gościem to by się prędzej czy później źle skończyło.

Edytowane przez Myjk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie to jest czemu jemu zwisają moje wpisy defakto nie stwierdzające ile on zarabia tylko pytające ile sobie policzył za montaż do czego się nie odniósł,a Ty starasz się zostać jego adwokatem.Może jakiś układzik ??Jesteś jego naganiaczem ??

Łobosz... dopiero dotarłem do tego pięknego wykwitu. Skoro jesteśmy przy teoriach spiskowych to stawiam że musisz być bratem opisywanego klienta (o przepraszam, klijęta) -- macie identyczny styl bycia i "myślenia".

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczony przyszły niedoszły klient sobie policzył że sprzęt mnie kosztuje 18 tys. (sic!)

 

Myjk, nie musisz się tłumaczyć z poszczególnych pozycji kosztów. Wczoraj nie odpowiadałeś i myślałem już, że kolejna Twoja dniówka na robocie z której wpadnie Ci "10 tysięcy" :).

 

Przypomniał mi się suchar latający po internetach:

 

Klient: ile będzie kosztować wykonanie tej pracy? Mistrz: 1500 $

Klient: Dlaczego tak drogo?

Mistrz: Ile będzie Cię kosztować, jeśli sam wykonasz tę pracę?

Klient: Cóż, maksymalnie 800. To dość prosta praca, prawda?

Mistrz: Za 800 $ proponuję zrobić to samemu.

Klient: Ale... Nie mogę.

Mistrz: Za 800 $ nauczę cię tej pracy. Więc dostaniesz wiedzę w następnej sprawie.

Klient: Co za ciekawa oferta! Zgadzam się!

Mistrz: Więc musisz mieć przy sobie: maszynę do cięcia, odkurzacz, wiertarkę, rękawiczki...

Klient: Wpadnij! Nie mam tego sprzętu i nie mogę go kupić na jedną pracę!

Mistrz: W takim razie za wykonanie tej pracy za 300 mogę ci go wypożyczyć.

Klient: Ok.

Mistrz: Zgadzam się! We wtorek będę czekać na Was na wykonanie prac.

Klient: nie mogę we wtorek.

Mistrz: Przepraszam, ale mam tylko wolny wtorek. Wszystkie inne dni są zajęte innymi klientami.

Klient: No ok. Będzie trzeba poświęcić swoje plany...

Mistrz: Zbiorę cały niezbędny materiał, ale samochód będzie trzeba załadować we wtorek o 6 Więc się nie spóźnij.

Klient: około 6-tej? Nie! Nie! Nie! Nie! Nie wstaję tak wcześnie.... Hmm.. Tak sobie myślę, że wolę zapłacić ci 1500.. Przecież ja sam nie dam rady tej pracy wykonać jakościowo, a będzie mnie to kosztować znacznie drożej

Kiedy płacimy komuś za ciężką pracę, płacimy nie tylko za materiały, ale także za:

WIEDZĘ, DOŚWIADCZENIE, SZKOLENIA, NARZĘDZIA, TRANSPORT, PUNKTUALNOŚĆ, PROFESJONALNOŚĆ, GWARANCJA, BEZPIECZEŃSTWO, PODATKI.........

Autor nieznany)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebowałbym trochę pomocy w wyborze instalacji bo mam straszny mętlik w głowie - każdy chwali swoje, nie wiadomo kto mowi prawdę, będę wdzięczny za konstruktywne opinie. Otóż mam nie za wielki dach, którego lustrzane odbicie wstawiam poniżej. Chciałbym ucelować w instalację o mocy ok 4kWp (zużycie za zeszły rok 2800kWh, kierunek dachu płd-zach, w planach dołożenie klimy, dziecko rośnie itp, zużycie będzie rosło).

- Najlepszym dla mnie rozwiązaniem (a przynajmniej tak mi się wydaje) byłoby 8szt paneli o mocy ok 500W, które weszłyby bez przeróbek dachu (np. Trina Solar DE18M(II), Canadian Solar Hiku5, Swiss Solar IBEX 132MHC, Longi LR5-66HPH) ale ciężko znaleźć ekipę, która takimi dysponuje...

- Drugą opcją byłaby przeróbka dachu, jedni mi proponują przeniesienie tego dolnego kominka gdzie indziej, inni obcięcie 10cm nad połacią dachu i zaślepienie kratką, jeszcze inni wymianę kominka na dachówkę wentylacyjną. (Celem wyjaśnienia - to jest wentylacja dolnej łazienki, od strony łazienki jest zawór zwrotny z wentylatorem) I w przypadku przeróbki zmieściłoby się 9x 450W

- Trzecią opcją byłoby upchnięcie 11szt małych paneli, dostałem propozycje na panelach Wianico, ale zostaje raptem 7cm odstępu od kalenicy

Którą z opcji byście sugerowali?

 

Kolejna rzecz - dwie firmy zasugerowały mikroinwertery przedstawiając ich przewagę nad falownikami centralnymi (chociaż wiadomo, że papier wszystko przyjmie) ale jakoś nie jestem przekonany (wolałbym mieć dostęp od ręki do takiej elektroniki) a spośród falowników centralnych jedni wpychają Froniusa, inni Huaweia, kolejny Kodaka, itd (Osobiście bym się skłaniał ku Huaweiowi (mogę to uzasadnić) ale chciałbym wysłuchać Waszych "za" i "przeciw"). Co Waszym zdaniem byłoby lepsze przy tak małej instalacji?

 

Pozdrawiam serdecznie

 

dach (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk, nie musisz się tłumaczyć z poszczególnych pozycji kosztów. Wczoraj nie odpowiadałeś i myślałem już, że kolejna Twoja dniówka na robocie z której wpadnie Ci "10 tysięcy" :).

Tak, aktualnie robię za płytkarza we własnym domu, rozsmarowuję po podłodze gres -- więc niewątpliwie wpadnie mi taka dniówka. ;)

 

Przypomniał mi się suchar latający po internetach:

Tak to mniej więcej wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, aktualnie robię za płytkarza we własnym domu, rozsmarowuję po podłodze gres -- więc niewątpliwie wpadnie mi taka dniówka. ;)

 

 

Tak to mniej więcej wygląda.

 

Dlatego pisałem że zależy ile mu za robotę policzyłeś bo nie wnikałem ile za sprzęt dałeś bo niewiadomo co tam zastosowałeś ,ale znalazł sie zaraz obrońca uciśnionych i poleciało.

Dzisiaj ładnie przedstawiłeś co i jak.

Ale chyba żartujesz że przy takim bummie na panele nie masz dwóch robótek na tydzień??

I dlaczego liczysz że jak Ci została powiedzmy ta dyszka brutto to jednego goscia chcesz obciążyć miesięcznymi kosztami biznesu.?

Co chcesz jednym gosciem ogarnąć cały miesiąc,w miesiacu powinienes zrobić z 10 robótek wtedy te koszty miesięczne zusu ,auta,sprzetu itp. to na jednego wyszły by kilka stówek a nie tysięcy.

Jak cena dobra to nie trzeba po domach krążyć ,i czasu tracić na jakieś jazdy dojazdy itp.robota sama Cię znajdzie

Czemu nie zejdziesz do przycinki 5tyś brutto na gosciu a nie 10tyś wtedy roboty nie przerobisz.

Machniesz 10 osób w miesiacu co da 50tyś odliczysz z tego niech będzie 5tys na pracownika,5tyś na amortyzację sprzętu,5tyś na amortyzacje auta,5tys na paliwo,

czyli zostanie 30tys do opodatkowania -19% to 24tyś na łapę za miesiac pracy to zły zarobek?????

 

Zaraz sie kolejnych kilku instalatorów w obrone wstawi możecie sobie gadać co chcecie a i tak wszyscy wiedzą o co chodzi,tylko na forum się boja odezwać bo zaraz ich zakrzyczycie ale na priva od wczoraj co chwilę przychodzą słowa poparcia i przykłady wspaniałych wycen i prób złapania jelenia.:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za płacze? Logiczne , że jak jest boom na panele, dotacje itp to się bierze ile da radę? Dlaczego ktoś miałby brać 5 tyś za robotę skoro bez problemu znajduje klientów na 10 tyś? Bierze się tyle ile dają a nie tyle ile by sobie kilku wymarzyło dawać. Jak się nie podoba to można samemu panele zakładać przecież to zaoszczędzisz a być może spodoba ci się jak Myjkowi i dodatkowo potem zrobisz z tego dodatkowe źródło dochodu.

Ja swoją instalację 7kw ogarniałem sam, oprócz umieszczenia paneli na dachu :D To mi zrobiło w niecałe 3 dni dwóch dekarzy za 3 tyś zł. Tyle , że musiałem cały pierwszy dzień stać nad nimi ( a konkretnie to na górze rusztowania) i mówić co i jak mają robić. Potem już sami ogarniali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za płacze? Logiczne , że jak jest boom na panele, dotacje itp to się bierze ile da radę? Dlaczego ktoś miałby brać 5 tyś za robotę skoro bez problemu znajduje klientów na 10 tyś? Bierze się tyle ile dają a nie tyle ile by sobie kilku wymarzyło dawać. Jak się nie podoba to można samemu panele zakładać przecież to zaoszczędzisz a być może spodoba ci się jak Myjkowi i dodatkowo potem zrobisz z tego dodatkowe źródło dochodu.

Ja swoją instalację 7kw ogarniałem sam, oprócz umieszczenia paneli na dachu :D To mi zrobiło w niecałe 3 dni dwóch dekarzy za 3 tyś zł. Tyle , że musiałem cały pierwszy dzień stać nad nimi ( a konkretnie to na górze rusztowania) i mówić co i jak mają robić. Potem już sami ogarniali.

 

Ja tam nie beczę sam nie będę robił ,jak za zborze nie bedę płacił wiec nie zakładam i po temacie.

Niech instalatorzy tez nie beczą że muszą tyle kasować żeby firmę utrzymać bo maja niewiadomo jakie koszty tylko niech przyznadzą tak jak Ty że się kraje ile sie daje i tez będzie po temacie a nie sie obruszaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebowałbym trochę pomocy w wyborze instalacji bo mam straszny mętlik w głowie - każdy chwali swoje, nie wiadomo kto mowi prawdę, będę wdzięczny za konstruktywne opinie. Otóż mam nie za wielki dach, którego lustrzane odbicie wstawiam poniżej. Chciałbym ucelować w instalację o mocy ok 4kWp (zużycie za zeszły rok 2800kWh, kierunek dachu płd-zach, w planach dołożenie klimy, dziecko rośnie itp, zużycie będzie rosło).

- Najlepszym dla mnie rozwiązaniem (a przynajmniej tak mi się wydaje) byłoby 8szt paneli o mocy ok 500W, które weszłyby bez przeróbek dachu (np. Trina Solar DE18M(II), Canadian Solar Hiku5, Swiss Solar IBEX 132MHC, Longi LR5-66HPH) ale ciężko znaleźć ekipę, która takimi dysponuje...

- Drugą opcją byłaby przeróbka dachu, jedni mi proponują przeniesienie tego dolnego kominka gdzie indziej, inni obcięcie 10cm nad połacią dachu i zaślepienie kratką, jeszcze inni wymianę kominka na dachówkę wentylacyjną. (Celem wyjaśnienia - to jest wentylacja dolnej łazienki, od strony łazienki jest zawór zwrotny z wentylatorem) I w przypadku przeróbki zmieściłoby się 9x 450W

- Trzecią opcją byłoby upchnięcie 11szt małych paneli, dostałem propozycje na panelach Wianico, ale zostaje raptem 7cm odstępu od kalenicy

Którą z opcji byście sugerowali?

 

Kolejna rzecz - dwie firmy zasugerowały mikroinwertery przedstawiając ich przewagę nad falownikami centralnymi (chociaż wiadomo, że papier wszystko przyjmie) ale jakoś nie jestem przekonany (wolałbym mieć dostęp od ręki do takiej elektroniki) a spośród falowników centralnych jedni wpychają Froniusa, inni Huaweia, kolejny Kodaka, itd (Osobiście bym się skłaniał ku Huaweiowi (mogę to uzasadnić) ale chciałbym wysłuchać Waszych "za" i "przeciw"). Co Waszym zdaniem byłoby lepsze przy tak małej instalacji?

 

Pozdrawiam serdecznie

 

[ATTACH=CONFIG]454451[/ATTACH]

 

Jeżeli chcesz taką robotę zlecić firmie to nie za bardzo będziesz dyktował co chcesz bez uzgadniania z tą firmą, a jeżeli sam się przymierzasz to obecnie z uwagi na niepewność czy to w przyszłym rozliczaniu, czy też w związku z przyszłą potrzebą magazynowania to po najniższej linii oporu: falownik centralny i z dachu jeden string, co do modułów to już sam musisz policzyć jakie i ile (wymiarowo) lepiej pomieścić a działąją podobnie wszystkie jakie są w sprzedaży, i jeżeli masz wyliczone że te 11 pasuje to jak najbardziej, mniejszy wymiar to i łatwiej zamontować, falownik to samo ale tańszego od sofara raczej nie ma a sofarki spisują się dobrze i też bezproblemowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz taką robotę zlecić firmie to nie za bardzo będziesz dyktował co chcesz bez uzgadniania z tą firmą, a jeżeli sam się przymierzasz to obecnie z uwagi na niepewność czy to w przyszłym rozliczaniu, czy też w związku z przyszłą potrzebą magazynowania to po najniższej linii oporu: falownik centralny i z dachu jeden string, co do modułów to już sam musisz policzyć jakie i ile (wymiarowo) lepiej pomieścić a działąją podobnie wszystkie jakie są w sprzedaży, i jeżeli masz wyliczone że te 11 pasuje to jak najbardziej, mniejszy wymiar to i łatwiej zamontować, falownik to samo ale tańszego od sofara raczej nie ma a sofarki spisują się dobrze i też bezproblemowo

 

Dyktować może i nie będę ale mogę wybrać firmę, która przedstawiła mi najlepszą ofertę lub takiej poszukać (pisząc "najlepszą" nie mam na myśli najtańszej). Odnośnie tej niepewności właśnie najbardziej się skłaniam ku falownikowi Huawei przez fakt, że bez wymiany falownika będzie można podłączyć magazyn energii, gdy zajdzie taka potrzeba a nie wiadomo co ZE i/lub rząd wymyślą. Te 11 pasuje (winaico, przedtem zrobiłem literówkę), ale tak jak mówiłem, zostaje 7cm od kalenicy i pytanie czy to nie za mało? U mnie mocno wieje (mam dom skrajny, przy polu) a podobno najrozsądniej dać 40cm a już 30cm to podobno minimum (tylko powtarzam, sam się jakoś wielce nie znam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo taka firma STILO Energy z Sopotu i za 8.8kWp weźmie 49k.

Co prawda instalacja na ziemi i 70 m od domu.

No i wydawałoby się że poważna firma więc płacisz za jakość wykonania.

 

A tu takie kwiatki.

1. Instalator przyjeżdża nieprzygotowany na instalację naziemną i musi jechać do najbliższego miasta po brakujące materiały.

2. Ponieważ nie dostał Arota zakopał kable DC w zwykłym peszlu.

3. Projekt chciał kable DC 6mm2 ale instalator nie miał więc zrobił na 4mm2.

4. Trzy stringi 11, 11 i 10 paneli podłączył razem do jednego zabezpieczenia DC a z niego rozdzielił do trzech MPPT Inwertera.

5. Pierwszego dnia pracowało 4 ludzi ale po "upojnej" nocy do dalszej pracy drugiego dnia przystąpiło już tylko trzech bo czwarty leczył kaca w samochodzie.

6. Instalator, odjeżdżając do domu po wykonanej robocie, ukradł miernik cęgowy inwestorowi.

7. Pozostawił po sobie śliczną pętlę indukcyjną pod panelami.

 

:)

A Ty na koniec masz slicznie podziękować broń Boże od złodziei zwyzywać bo przecież wg właściciela firmy zrobili Ci praktycznie po kosztach a jak Ci nie pasuje to czabyło iść do firmy XXX oni by Ci za 70tyś założyli więc jeszcze powinieneś się cieszyć bo mimoże przepłaciłes 15tyś to i tak zaoszczędziłeś 20:lol2:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem że zależy ile mu za robotę policzyłeś bo nie wnikałem ile za sprzęt dałeś bo niewiadomo co tam zastosowałeś ,ale znalazł sie zaraz obrońca uciśnionych i poleciało. Dzisiaj ładnie przedstawiłeś co i jak.

Napisałem co zastosowałem, z zaznaczeniem co podrożyło instalację ponadprzeciętną (konstrukcja). Ja przestawiłem, teraz ty napisz czym się zajmujesz i ile zarabiasz -- tak dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...