Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Dyktować może i nie będę ale mogę wybrać firmę, która przedstawiła mi najlepszą ofertę lub takiej poszukać (pisząc "najlepszą" nie mam na myśli najtańszej). Odnośnie tej niepewności właśnie najbardziej się skłaniam ku falownikowi Huawei przez fakt, że bez wymiany falownika będzie można podłączyć magazyn energii, gdy zajdzie taka potrzeba a nie wiadomo co ZE i/lub rząd wymyślą. Te 11 pasuje (winaico, przedtem zrobiłem literówkę), ale tak jak mówiłem, zostaje 7cm od kalenicy i pytanie czy to nie za mało? U mnie mocno wieje (mam dom skrajny, przy polu) a podobno najrozsądniej dać 40cm a już 30cm to podobno minimum (tylko powtarzam, sam się jakoś wielce nie znam).

 

Przy tych 4 kW to dla jakiejś oszczędności ten magazyn nie da nic albo niewiele, chyba że go fundusz sfinansuje, co do tych 7 cm to bardziej na zdrowy rozsądek, nie ma w żadnym prawie nakazu, sa zalecenia i w większośći firm montujących bo one biorą odpowiedzialność ale można i też osłony pionowe zamontować i konstrukcje wzmocnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlatego pisałem że zależy ile mu za robotę policzyłeś bo nie wnikałem ile za sprzęt dałeś bo niewiadomo co tam zastosowałeś ,ale znalazł sie zaraz obrońca uciśnionych i poleciało.

Czyli w skrócie zastosowałeś w praktyce bardzo znaną i cenioną w internecie maksymę: nie znam się, to wypowiem się. Dobra, przyznaję, rozbawiłeś mnie do łez :lol2:

 

Zaraz sie kolejnych kilku instalatorów w obrone wstawi możecie sobie gadać co chcecie a i tak wszyscy wiedzą o co chodzi,tylko na forum się boja odezwać bo zaraz ich zakrzyczycie ale na priva od wczoraj co chwilę przychodzą słowa poparcia i przykłady wspaniałych wycen i prób złapania jelenia.:bye:

Super mamy na tym forum, wszyscy tacy bojący się, a reszta to instalatorzy :) Nie wiem, jak można Ci wytłumaczyć, że oferta Myjka jest bardzo dobrą ofertą. Trzeba naprawdę dobrze się naszukać i mieć kupę szczęścia, żeby znaleźć porównywalną cenowo (już nie mówiąc o lepszej). Jest tu zapewne paru instalatorów, ale czy mógłbyś kogoś wymienić z nicka? Byłoby łatwiej trochę gadać, jakbyśmy znali fakty, a nie tylko twoje wyssane z palca teorie spiskowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie beczę sam nie będę robił ,jak za zborze nie bedę płacił wiec nie zakładam i po temacie.

Niech instalatorzy tez nie beczą że muszą tyle kasować żeby firmę utrzymać bo maja niewiadomo jakie koszty tylko niech przyznadzą tak jak Ty że się kraje ile sie daje i tez będzie po temacie a nie sie obruszaja.

 

I to jest właśnie wybór. A czy słuszny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebowałbym trochę pomocy w wyborze instalacji bo mam straszny mętlik w głowie

 

Jak dojdzie klima oraz większe zużycie to do zbilansowania będziesz potrzebował instalacje bliżej 4,6kWp. Chyba, że wejdzie bilansowanie 1:1 ale z opłatą przesyłową.

Gdybyśmy to robili (ale u Ciebie nie działamy) to najpierw projekt instalacji z uwzględnieniem dystrybucji zacienia i napromieniowania. Wtedy będziesz wiedział co się dzieje na dachu przez cały rok. Idąc w Huawei w nowej wersji M1 najwyżej dodasz 450W-P tam gdzie to będzie konieczne i możliwe (moc modułu).

Jeśli idealnie pasują Ci moduły ok 500W to super (choć odpada jednostkowa optymalizacja). Jeśli mogą być mniejsze to bierz mniejsze (i mocowo i wielkościowo).

Zależy co masz pod dachówką ale 7 cm to za mało zwłaszcza w Twoim przypadku.

 

PS. Chyba wrzucałeś już to zdjęcie na fb. Ktoś Ci odpisał konkretnie (oprócz "oferta na priv" :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dojdzie klima oraz większe zużycie to do zbilansowania będziesz potrzebował instalacje bliżej 4,6kWp. Chyba, że wejdzie bilansowanie 1:1 ale z opłatą przesyłową.

Gdybyśmy to robili (ale u Ciebie nie działamy) to najpierw projekt instalacji z uwzględnieniem dystrybucji zacienia i napromieniowania. Wtedy będziesz wiedział co się dzieje na dachu przez cały rok. Idąc w Huawei w nowej wersji M1 najwyżej dodasz 450W-P tam gdzie to będzie konieczne i możliwe (moc modułu).

Jeśli idealnie pasują Ci moduły ok 500W to super (choć odpada jednostkowa optymalizacja). Jeśli mogą być mniejsze to bierz mniejsze (i mocowo i wielkościowo).

Zależy co masz pod dachówką ale 7 cm to za mało zwłaszcza w Twoim przypadku.

 

PS. Chyba wrzucałeś już to zdjęcie na fb. Ktoś Ci odpisał konkretnie (oprócz "oferta na priv" :) ?

 

4,6kWh to już tam na pewno nie upchnę:) Dużo kombinowałem z tym ułożeniem i jedyna opcja bez ingerencji w kominek to te 11 małych paneli albo 9x450 ale z przerobieniem kominka. Pod dachówką mam tylko membranę w tym momencie, nawet ocieplenia nie ma. Tak, wrzucałem to na fb i połowa tam nie przeczytała ze zrozumieniem, część może i zrozumiała ale dała odpowiedzi jakieś z czapy (np. "no trzeba wejść na dach i pomierzyć" - koniec odpowiedzi, dramat...), na priv zostałem zasypany a tak na prawdę pomocną odpowiedź dostałem w sumie: jedna to info o istnieniu właśnie paneli Swiss Solar i nawet udało mi się je znaleźć do kupienia ale póki co tylko na OLX co nie wzbudza mojego zaufania:/ a druga to pomysł z obcięciem tego kominka, zaślepieniu kratką i montaż paneli nad nim (wolałbym tego nie robić ale no jest to jakaś opcja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten magazyn energii podłączony do tego Huawei-a to co Ci i w czym ma pomóc jak ZE i/lub rząd wymyślą?

 

Noo, w Polsce mamy często niesamowitą inwencję twórczą wśród rządzących więc zaraz się może okazać, że przykładowo musisz mieć w domu chociaż minimalny magazyn energii (np 5kWh) bo inaczej bilansowanie 0,5:1, tak przykładowo. Lepiej taką opcję mieć niż nie mieć. No i Huawei ma zdaje sie opcję bilansowania energii biernej? Coś takiego obiło mi się o oczy (+ kilka innych zalet)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlaczego liczysz że jak Ci została powiedzmy ta dyszka brutto to jednego goscia chcesz obciążyć miesięcznymi kosztami biznesu.?

Po prostu "muszę" w obecnej sytuacji kiedy ta działalność u mnie dopiero raczkuje -- mimo tego daję ceny znacznie niższe niż rynkowe. Nie wiem czemu za wszelką cenę to kompletnie pomijasz. Generalnie ja nie planowałem się tym zajmować (instalacją PV). Szkolenie z instalacji PV i uprawnienia zrobiłem po to by zrobić sobie instalacje na domu jako protest własnie przeciwko wysokim cenom. Ale te ceny to były od 4500 do... nawet 7500 /kWp (Columbus) dla "zwykłej" instalacji (mam na myśli instalację na skośnym dachu 25s, czyli bez podnoszenia kosztów przez ekierki i Sofarze czy innym Growacie -- a nie na Fronku jak mam obecnie, czy tym bardziej SE) przy 10kWp jakie chciałem zamontować (i kolejne ~5kWp na obecnym, starym, domu) w międzyczasie jeszcze rodzice zachcieli PV, bo sobie PC zamontowali zamiast kominka, a zaraz jeszcze się szwagier dołączył. Dążę do tego, że jak mi się cena nie podobała, to owszem, napisałem o tym (także tutaj), ale nie spotykałem się z wykonawcami i nie dzwoniłem do nich wyzywając od złodziejów, tylko zakasałem rękawy i się wziąłem sam do roboty. Podobnie z płytkami w domu, które aktualnie kładę (choć nigdy wcześniej tego nie robiłem).

 

Co chcesz jednym gosciem ogarnąć cały miesiąc,w miesiacu powinienes zrobić z 10 robótek wtedy te koszty miesięczne zusu ,auta,sprzetu itp. to na jednego wyszły by kilka stówek a nie tysięcy.

Ależ chciałbym i z pewnością bym ceny wtedy obniżył. Ale obecnie to nie jest, w moim przypadku, możliwe. Przykre jest że tacy jak ty tego pojąc nie umieją, albo zwyczajnie nie chcą i leją szambo. A to wszystko wynik zwyczajnej ignorancji, bo widać na kilometr żeś nigdy własnej DG, gdzie trzeba się samemu starać o klienta i ogólnie ogarniać WSZYSTKO, nie prowadził.

 

Jak cena dobra to nie trzeba po domach krążyć ,i czasu tracić na jakieś jazdy dojazdy itp.robota sama Cię znajdzie

To nie jest prawda. Część ludzi się zwyczajnie boi zbyt niskich cen od takich "firm krzaków" (jak to mnie nazwał wspomniany wcześniej klient) jak moja (i się nawet szczególnie nie obraziłem, bo gdyby do mnie przyszedł ktoś taki jak ja, to pomyślałbym tak samo -- czy powiedział na głos to już inna kwestia). Ale żeby to wiedzieć to musiałbyś się znaleźć na moim miejscu, albo na miejscu dowolnego innego właściciela który dopiero rozkręca temat. Jak mi się zawirowało w spokojnym (15-letnim) życiu zawodowym i się zdecydowałem że skoro już tyle pracy włożyłem w "panele" (a fakt faktem że znudziło mi się siedzenie przy kompie) i się tym zajmę teraz zawodowo, to planowałem że 2 lata zanim się "rozkręci" na dobre tak jak to wyżej opisujesz. Póki co tak jeszcze nie jest (dopiero mam 2 klientów z polecenia od innych klientów i też się tylko "zastanawiają"), muszę łatać tę dziurę na pojedynczych klientach, a mimo tego i tak robię znacznie taniej niż obecna cena rynkowa, bo praktycznie za połowę. Ale niektórym widać się nie dogodzi. :/

 

Zaraz sie kolejnych kilku instalatorów w obrone wstawi możecie sobie gadać co chcecie a i tak wszyscy wiedzą o co chodzi,

Zobaczymy o co chodzi jak napiszesz czym się zajmujesz i ile zarabiasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś jego schemat?

Baterie są podłączone w tym samym miejscu co wyjście z MPPT.

Jest to wiec standardowy ON-Grid inwerter z możliwością wytwarzania AC z baterii lub paneli.

Jedyna zaleta takiego rozwiązania, dla właściciela instalacji, to uzyskiwanie AC albo ze słońca albo z baterii.

Jest też możliwa zaleta dla ZE, bo taki inwerter z magazynem może być używany do balansowania sieci.

 

[ATTACH=CONFIG]454461[/ATTACH]

 

 

Nie, nie widziałem wcześniej schematu a nawet jak bym widział - zbyt wiele by mi on nie powiedział :) Czyli to, że on nie da zasilania w momencie braku prądu z sieci to jest pewne, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logicznie rzecz ujmując, gdyby to była hybryda to byłaby dwa razy droższa od nie-hybrydy.

Ja mam taką wiedzę, ale może ktoś ma lepszą. :)

Może zapytaj tej firmy która Ci go proponuje.

Tak dla zobrazowania:

 

GoodWe 8kW

hybryda 6600 zł netto

regularny 3850 zł netto

 

Fronius Symo

hybryda (8kW) 10300 zł netto

regularny (8.2kW) 6800 zł netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logicznie rzecz ujmując, gdyby to była hybryda to byłaby dwa razy droższa od nie-hybrydy.

Ja mam taką wiedzę, ale może ktoś ma lepszą. :)

 

Może zapytaj tej firmy która Ci go proponuje.

 

Zasilanie awaryjne w nowej serii M1 opisane jest jako opcja dostępna z Backup Box-B1. 1 faza, 3300W. Tyle, że póki co Backup nie jest u nas dostępny (przynajmniej nie ma go w oficjalnej dystrybucji).

Czysty M1 to (czyli w sumie to samo co na schemacie z karty który wrzuciłeś):

 

huawei_dla_domu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem wizytę pewnej firmy na ofertę:

 

8,2KW - 46 tyś.::confused:

Panel JINKO 410W i jakiś FoxESS,

co to za inwerter i czy to wariant instalacji ekonomicznej z dużym zarobkiem dla firmy, czy może to wariant wypasiony, premium XL, bo gościu się zarzekał, że robią tylko na najlepszych podzespołach z wysokiej półki, z tego przeważnie budują farmy fotowoltaiczne.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem wizytę pewnej firmy na ofertę:

8,2KW - 46 tyś.::confused:

Panel JINKO 410W i jakiś FoxESS,

co to za inwerter i czy to wariant instalacji ekonomicznej z dużym zarobkiem dla firmy, czy może to wariant wypasiony, premiom XL, bo gościu się zarzekał, że robią tylko na najlepszych podzespołach z wysokiej półki, z tego przeważnie budują farmy fotowoltaiczne.

FoxESS T8 jest nieco tylko droższy od Sofara 8.8 i kosztuje 3400 zł netto. Fronius dla porównania 6800 a SE z opty 9000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy sugeruje się nabywcy że ten Inwerter Huawei może być podłączony do baterii, ale trzeba się nieźle w necie nakopać żeby się dowiedzieć że aby on mógł pracować bez sieci to trzeba jeszcze dokupić tą część która umożliwi uzyskanie 1 fazy bez sieci.

(...)

 

Za takie pieniądze to już wolę kupić Victrona MultiPlus-II.

Przynajmniej bateria jest do niego 48V i działa jak prawdziwy UPS.

 

Komunikacja nastawiona jest raczej na możliwość podpięcia Luny a nie na rozwiązania typu PV Point (znany z Froniusa). Zresztą zasilanie awaryjne to raczej dodatek. Fajnie mieć ale dla mnie to pomijalna korzyść zwłaszcza za takie pieniądze. 1 faza to może oświetlenie, może podtrzymanie systemu IB.

Natomiast bateria to jednak znacznie zwiększona autokonsumpcja i stabilizacja sieci.

Nie jestem natomiast przekonany do rozwiązań dedykowanych. Znacznie ciekawsza jest Victrona którą kilka razy wspomniałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem wizytę pewnej firmy na ofertę:

 

8,2KW - 46 tyś.::confused:

Panel JINKO 410W i jakiś FoxESS,

co to za inwerter i czy to wariant instalacji ekonomicznej z dużym zarobkiem dla firmy, czy może to wariant wypasiony, premium XL, bo gościu się zarzekał, że robią tylko na najlepszych podzespołach z wysokiej półki, z tego przeważnie budują farmy fotowoltaiczne.

 

Cena ceną (za tyle to i my do Ciebie dojedziemy ;) ale "wysoka półka" to w przypadku FoxESS póki co slogan reklamowy. Dopiero wchodzą na rynek więc trudno coś więcej o nich napisać. Znajdziesz info na sieci TUTAJ ale cenowo tak jak napisał Myjk to w miarę tanie rozwiązanie. Mam go w cenniku w segmencie ekonomicznym bo mogą nieźle namieszać. Może nawet nie tyle ich falowniki ile magazyny energii. Falowniki mają być w kwietniu a magazyny energii w tym roku.

Jeśli potrzebujesz więcej info o FoxESS to może na fb jest jeszcze dostępne nagranie z Keno Expo sprzed kilku dni. Tam była prezentacja i sporo informacji o tej firmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...