Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ojojoj , widzę że rządowi spece od klimatu biorą się za dymanie nowych posiadaczy PV.

Rozumiem, że obecnych prosumentów zaczną skubać jak nowych inwestorów w 2022 zwyczajnie będzie za mało

Oczywiście oficjalnie będzie to podyktowane koniecznością dostosowania polskiego prawa do unijnych regulacji :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariat czy żonaty?

Co cena w naszym kraju ma wspólnego z ceną światową?

Jaka będzie cena sprowadzonych juz paneli przy prawie zerowym popycie?

Swiatowa?

 

Adam M.

 

Wariat czy żonaty - to o sobie tak gadka z poziomu starszych klas gimnazjum?

 

Cena paneli będzie światowa.

I nie będzie "prawie zerowego popytu".

Panele sprowadza się na bieżąco a nie na magazyn.

Na tym też nie znasz się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2013 roku, jak zakładałem swoją pompę ciepła P-W też takie same teksty chodziły...

"że za 3 lata będą w cenie lodówki", "że sprężarka zaraz padnie", "że jak będzie prawdziwa zima to nie da rady", "że ustawa o f-gazach zabroni", itp, itd.

Teraz większość z tych krzykaczy już ma swoje pompy ciepła... a za parę lat będą i mieli swoje instalacje PV, a na razie czymś trzeba usprawiedliwić swój strach przed podjęciem decyzji..

Takie jest moje skromne zdanie :cool:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez dodatkowych dotacji do magazynów energii po 2022 boom na PV w Polsce skończy się.

ZE osiągnęły swój cel, nie trzeba spieszyć się z modernizacją sieci elektroenergetycznych, lawinowy przyrostów rozliczeń prosumenckich również był im mocno nie na rękę.

A chodzi podobno o napięcie:

"....fotowoltaika indywidualna zbliżyła się też do niebezpiecznych dla sieci przesyłowych poziomów wytwarzania. Przekroczyliśmy 4 GW mocy i jeśli takie tempo by się utrzymało, grozi to nadmiernym wzrostem napięcia w węzłach sieci z niskimi napięciami i groźnymi awariami...."

:)

Na ja myślałem że chodzi o złotówki.

Ale tu inny cytat, trochę przeczy tej teorii:

"Prognozy

W 2021 r. rozwój fotowoltaiki w Polsce będzie nadal utrzymywał swoją dynamikę – prognozuje IEO. Szacuje, że w 2021 r. obserwowany będzie wzrost nowych fotowoltaicznych mocy na poziomie 2 GW. Na koniec 2021 r. Polska fotowoltaika osiągnie ok. 6 GW mocy.

IEO przewiduje, że na przełomie lat 2022 i 2023 udział farm fotowoltaicznych w całkowitej mocy zainstalowanej zrówna się z udziałem mikroinstalacji na rynku. Polska fotowoltaika zmieni prosumencki charakter na bardziej zawodowy. W 2023 r. moc zainstalowana w fotowoltaice osiągnie 8 GW. IEO przewiduje, że w 2025 r. łączna moc zainstalowana może osiągnąć poziom nawet 15 GW.

 

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej"

NO to w końcu jaki jest bezpieczny max. dla napięcia 4 GW czy 15GW? Gdzieś pojawiała się również długoterminowa wartość 25 GW.

To trzeba było już dawno powiedzieć że tylko 4 GW można wpuścić do sieci i koniec.

Jestem ciekawy co się będzie działo na rynku PV do końca roku, czyli przez 6 ostatnich miesięcy starych zasad. Tak jak firma brała 10 tys.za montaż, teraz będzie brała 15.

Hmmm... ja już nie zdążę. I może dobrze.

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli myśleć o instalacji fotowoltaicznej, problem w tym, że gdzie nie spojrzę (a firm mamy tu na Śląsku Cieszyńskim co najmniej kilkanaście) to wszyscy montują na najlepszych podzespołach ale każdy na innych. To które są te najlepsze? Czego szukać, czego unikać? Jakieś optimum pod względem cena jakość? Jest jakiś odpowiednik samochodowej półki Toyoty?

 

Z tego co się zdążyłem dowiedzieć

- falownik musi być z zapasem, w niższych temp sprawność paneli rośnie

- panele full black niby ładniejsze ale sprawność mniejsza bo się bardziej grzeją - mnie to akurat rybka bo nie zależy mi na wyglądzie

- niektóre firmy paneli dają dużo dłuższą gwarancję - pytanie czy temu że są tak pewne swego produktu czy raczej tego że za te 15-20 lat już nie będą istnieć?

 

Interesuje mnie instalacja ~10KWp, czy takie coś jak poniżej ma sens?

 

KOMPLETNA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA 9,90 KWP

Panele monokrystaliczne 450W SARONIC, (JA SOLAR, LONGI SOLAR) lub inne - 22 szt.

Falownik (Inwerter) Sofar Solar KTL-X 8,8; 3 FAZOWY z WIFI!

36k brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam powoli myśleć o instalacji fotowoltaicznej, problem w tym, że gdzie nie spojrzę (a firm mamy tu na Śląsku Cieszyńskim co najmniej kilkanaście) to wszyscy montują na najlepszych podzespołach ale każdy na innych. To które są te najlepsze? Czego szukać, czego unikać? Jakieś optimum pod względem cena jakość? Jest jakiś odpowiednik samochodowej półki Toyoty?

 

Interesuje mnie instalacja ~10KWp, czy takie coś jak poniżej ma sens?

 

KOMPLETNA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA 9,90 KWP

Panele monokrystaliczne 450W SARONIC, (JA SOLAR, LONGI SOLAR) lub inne - 22 szt.

Falownik (Inwerter) Sofar Solar KTL-X 8,8; 3 FAZOWY z WIFI!

36k brutto

Panele:

Panele monokrystaliczne 450W LONGI SOLAR

Falownik Fronius Symo 10.0 -3-M 10kW (WiFi)

I masz "toyotę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...