Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panele łatwiej wrzucić na dach niż dokładać styropianu na istniejącej elewacji :cool:

Ale wrócić można, tylko jak to zrobić żeby kasa się zgadzała, zimą autokonsumpcji prądu z paneli do pompy ciepła to mało będzie, trzeba sprzedać latem.

Teraz to albo mocno rozbudować instalację, sprzedawać prądu 3 razy więcej niż potrzeba i kupować drogo, albo zmniejszyć zapotrzebowanie do pompy ciepła o 1/3 i wyjdzie podobnie.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wrócić można, tylko jak to zrobić żeby kasa się zgadzała, zimą autokonsumpcji prądu z paneli do pompy ciepła to mało będzie, trzeba sprzedać latem.

Teraz to albo mocno rozbudować instalację, sprzedawać prądu 3 razy więcej niż potrzeba i kupować drogo, albo zmniejszyć zapotrzebowanie do pompy ciepła o 1/3 i wyjdzie podobnie.

 

Pitolenie, narzekanie- jakie to typowo polskie. nie chcesz, nie spina Ci się ekonomicznie, masz odrazę lub alergię na panele, nie zakładaj, nie inwestuj. Używaj swojego kotła na paliwo stałe i też dobrze. jak lubisz- tak masz.

ale nie wprowadzaj w błąd, że trzeba będzie rozbudować instalacje x3, aby wg nowego systemu wyjść na swoje. To nieprawda, a jak potrzebujesz wyliczenia matematyczne, to służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie dość mocnego rozważania założenia FV(trochę postraszyli mnie zmianą prosumenta w przyszłym roku). Według rachunków za tamten rok wyszło mi 4500kW.Starał bym sie celować w 5,5kW. Wolę dopłacić niż oddać za darmo.

Mam dach na budynku gospodarczym o wysokości 350cm na 950cm(jest możliwość wykorzystanie drugiego dachu lekko niżej o podobnych wymiarach(dostawiona wiata do garażu). Budynek skierowany idealnie na południe.

 

https://zapodaj.net/3a011142b7f9d.jpg.html

 

Chciałbym ułożyć panele poziomo. Kolega zajmuje się tym z doskoku i pomógł by mi w temacie. Zaproponował żebym sam wybrał co chcę mieć na dachu i jaki inwerter.

I tu pytanie do Was Zastanawiam się nad Sofa Solar 6.6 i do tego 12 paneli JUST SOLAR HALF CUT 510W

https://fotowoltaika-panele.pl/just-solar-half-cut-510w.

Budynek prawie doklejony po lewej jest sąsiada. W przyszłości prawdopodobnie będzie do wyburzenia. Niestety rano zasłania mi kawałek dachu. Mysłałem żeby panele podzielić na dwa stringi i jedna część zaczynała by działać dopiero od około godz 10. Ewentualnie połowa na dachu o spadku 45stopni a druga połowa na tym dachu z mniejszym spadkiem

Czy będzie to dobry zestaw?

Edytowane przez Zwibel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Autokonsumpcja może sięgnąć w miesiącach zimowych prawie 100%.

U mnie autokonsumpcja za styczeń- 70%, za luty- 50%, za marzec- 40%.

Pompa ciepła u mnie chodzi "samopas" więc 100% autokonsumpcja nie jest możliwa, ale jeżeli ktoś grzał tylko w taniej taryfie, a po założeniu PV przestawi grzanie na dzień (przy założeniu, że instalacja PV pokrywa 100% zapotrzebowania) osiągnie wynik zbliżony do 100% właśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie najmocniejsze panele o rozmiarze maks 2,0x1,0m są dostępne na rynku? Udało mi się znaleźć Just Solar 430W, co daje około 214W/M2. Chciałbym maksymalnie wykorzystać dach planowej wiaty 50m2 (9x5,5m), by mieć też możliwosc ewentualnego dołożenia kilku paneli. Przy takim rozmiarze jak podałem myślę że uda mi się wcisnąć 27-30 paneli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza Nadzieja....

 

Ogromną zaletą ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies są ich niskie koszty produkcji, co może docelowo obniżyć również koszty energii. Dodajmy – czystej energii.

 

Screenshot_20210619-155814_Chrome~2.jpg

 

https://www.crazynauka.pl/perowskitowe-ogniwa-sloneczne-olgi-malinkiewicz-ruszyla-ich-produkcja/

Edytowane przez Alessandro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza Nadzieja....

 

Ogromną zaletą ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies są ich niskie koszty produkcji, co może docelowo obniżyć również koszty energii. Dodajmy – czystej energii.

 

[ATTACH=CONFIG]457228[/ATTACH]

 

https://www.crazynauka.pl/perowskitowe-ogniwa-sloneczne-olgi-malinkiewicz-ruszyla-ich-produkcja/

 

Chciałem w tym roku założyć instalację.

Może jednak lepiej poczekać aż ta nowa technologia wejdzie w życie.

A wiadomo coś o żywotności ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjaśnić co masz na myśli?

 

CO zimą ma dać w dzień pełną auto konsumpcje?W pochmurny dzień tak ale wystarczy trochę słońca i nie wciągniesz tego. Miesięczna auto konsumpcja zima to ok 50%. Co ma zjeść ten prąd jak wyjdzie słońce ? Lodówka, TV , pompa ciepła nie grzejąca lub idąca na minimalnych obrotach? Dodatkowo problem 3 faz które nie są równo obciążone.

Chyba że mowa o jakimś wat ruterze ale to mija się z celem lub koparkach krypto

 

W szczycie mam produkcję 1233W na faze i nie mam sprzetu który to przepali w sposób ciągły chyba że odpale zimą grzałki ale to bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...