Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Ja również planuje założyć instalacje w tym roku.

Z racji tego, że się na tym kompletnie nie znam, uprzejmie proszę o weryfikacje czy kwota za zaproponowany zestaw nie jest wygórowana:

 

 

  • 13 x modułów HYUNDAI HiE-S400VG BF/M6 SHINGLED
  • Falownik HUAWEI SUN2000-4KTL-M1
  • 13 x optymalizatory HUAWEI SUN2000-450W-P (podobno są konieczne z racji tego, że na dachu mam lukarne a niestety dach mam mały, stąd nie jestem w stanie oddalić się od niej na tyle aby w niektórych godzinach nie rzucała cienia na panele)
  • Kabel solarny 6mm2, MgWires,
  • Bezpieczne konektory PV- Multi Contact
  • Ochrona przeciwprzepięciowa WEIDMULLER
  • Montaż na dachówce betonowej

 

 

Całość została wyceniona na 25 500 zł

 

Bardzo proszę o ocenę. Decyzje chce podjąć do poniedziałku włącznie.

Edytowane przez Bobere
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytam bo jednemu w rodzinie wycenili 29k za 5kWp na gruncie i na moje chcą go wydymać jednak może jestem nienaczasie

 

5800 za 1 kWp to drogo bez dwóch zdań.

Wspomniane przeze mnie 4kWp to wychodzi 4850/1kWp, więc spora różnica. Tutaj nawet jak będzie więcej bo na gruncie, to nie będzie na pewno aż tyle.

Małe instalacje zawsze będą wychodzić najdrożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam prośbę o ocenę czy warto dodać 2 panele więcej. Na załączonym zdjęciu widać zaproponowany układ z 12 panelami o mocy 4,5kW.

Chciałbym dodać 2-3 panele, by zyskać ok 0,8-1,2kW więcej mocy. Jednak dwa panele po lewej stronie rano po wschodzie słońca będą zacieniane przez rury dymne/wentylacyjne komina. Na ile to może mieć znaczenie dla pracy całego układu? Jak widać zacienienie nie jest duże i wystąpi tylko z rana, słońce gdy tylko wzejdzie wyżej spowoduje przesunięcie cienia poza obszar paneli. Chodzi więc o tą zupełnie poranną porę, gdy cienie są "długie". Nie byłem jeszcze na dachu z rana, i nie mam jak konkretniej podać czasu zacienienia ale załóżmy, że to potrwa od godz 2-10.

Będę wdzięczny za spostrzeżenia.

https://zapodaj.net/2d5df5daea958.png.html

 

Ja bym założył. jeżeli tylko z rana będzie zacienie, to ma bardzo mały wpływ na uzysk. A ten obrazek pokazuje stan na która godzinę? Wg mnie w miesiącach jesiennych i wczesno wiosennych mogą byc też zacienione częściowo te panele u góry, chyba że kąt nachylenia dachu jest taki, że się przśliźnie pod panelami.

a nie możesz dołożyć ich po prawej stronie dachu? Jeden obok tego dorysowanego, a drugi pod nim...

Edytowane przez magdaseb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na jednej połaci, w jednym kierunku, tyle tylko, że nie w jednym 'ciągu', bo przeszkadza lukarna.

Co do SE5K, to poczytałem, ale niestety nie bardzo rozumiem różnicę. :(

 

 

 

Może chcą 'świeżaka' wydrenować z kasy? Nie wiem, ale z wyjaśnień zrozumiałem, że te optymalizatory zapobiegają 'blokowaniu' modułów, które nie są zacienione. Coś jak z połączeniem szeregowym vs. równoległym.

A możesz podać przykład tych opty?

 

Przy okazji... wyceniono mi również wersję bez optymalizatorów. I tak:

-14 modułów ENCOR DUO Mono 370W Full Black /gwar. 12 lat, wydajność 84,8% po 25 latach/

-inwerter Sofar 5 kWp /gwar. 10 lat/

-reszta jak w poprzedniej wycenie;

 

Cena 24 800 PLN

Może ta opcja jest bardziej opłacalna?

 

Dzięki za zainteresowanie. Pozdrawiam.

 

SolarEdge SE5K-RWB jest przeznaczony do krótkich ciągów.

Ten sam wykonawca wycenił na SolarEdge na 30.500 zł a na Sofar na 24.800 zł?

Dodając 14 optymalizatorów SE + dopłata do falownika SE5K powinno być drożej o jakieś 4500 zł z 8% VAT.

SE jest dobry ale jeżeli nie ma bezwzględnych wskazań to zamów Sofa Solar + np. 3 optymalizatory Tigo TS4-A-O za dopłata ok. 600 złotych z 8% VAT.

Razem za 25.000,00 zł z VAT.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak inni kalkulują ceny ale w naszej firmie niestety instalacje powoli ale jednak z miesiąca na miesiąc idą w górę. Mój Prąd jest dla klienta a nie dla instalatora. Podobnie ulga termo czy dotacja warszawska więc zakończenie naboru MP3 nie ma wpływu na cenę. Chyba tylko na korektę wyliczeń marketingowych w ofertach firm.

 

Od początku roku moduły poszły o 10-15% do góry. Przewody 20-30%. Konstrukcje 12-15%. Przynajmniej ceny falowników raz w górę raz trochę w dół. Podobnie zabezpieczenia. Zresztą czystej inflacji may już prawie 6% r/r.

 

Inna sprawa, że sporo firm nie piłuje już cen bo i tak mają prace i są zakorkowani do końca roku. Przewidywane 20-40% podwyżki cen prądu plus zmiana przepisów Prosumenta robią swoje. Nie, nie jest to dobra sytuacja i chyba nikogo nie cieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, chciałbym się poradzić odnośnie zużycia prądu po założeniu instalacji. Wcześniej miałem 4kw z SolarEdge se4k, zużycie z ostatniego półrocza z faktur wyliczyłem średnie na 15 kWh dziennie. Dołożyłem w zeszłym miesiącu dodatkowa PV 3,75kw z Fronius 3.0-3-s i jak monitoruje dzienne zużycie to wychodzi ok 20-21 kWh.

Codziennie robię zdjęcie licznika i liczę:

Wytworzona energia - oddana energia = autokonsumpcja

Autokonsumpcja + pobrana energia = dzienne zużycie

Chyba tak to trzeba liczyć? I teraz skąd wzrosło takie zużycie, tzn nic się raczej nie zmieniło od wcześniejszych rachunków w dodaniu sprzętów itp.

 

Dodam że przykładowo autokonsumpcja wychodzi na poziomie 42%, czyli raczej ponad normę. A tak naprawdę nie korzystam z niczego co mogłoby aż tyle brać prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również planuje założyć instalacje w tym roku.

Z racji tego, że się na tym kompletnie nie znam, uprzejmie proszę o weryfikacje czy kwota za zaproponowany zestaw nie jest wygórowana:

 

  • 13 x modułów HYUNDAI HiE-S400VG BF/M6 SHINGLED
  • Falownik HUAWEI SUN2000-4KTL-M1
  • 13 x optymalizatory HUAWEI SUN2000-450W-P (podobno są konieczne z racji tego, że na dachu mam lukarne a niestety dach mam mały, stąd nie jestem w stanie oddalić się od niej na tyle aby w niektórych godzinach nie rzucała cienia na panele)
  • Kabel solarny 6mm2, MgWires,
  • Bezpieczne konektory PV- Multi Contact
  • Ochrona przeciwprzepięciowa WEIDMULLER
  • Montaż na dachówce betonowej

 

Całość została wyceniona na 25 500 zł

 

Bardzo proszę o ocenę. Decyzje chce podjąć do poniedziałku włącznie.

 

Doradzi ktoś coś w powyższej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również planuje założyć instalacje w tym roku.

Z racji tego, że się na tym kompletnie nie znam, uprzejmie proszę o weryfikacje czy kwota za zaproponowany zestaw nie jest wygórowana:

 

  • 13 x modułów HYUNDAI HiE-S400VG BF/M6 SHINGLED
  • Falownik HUAWEI SUN2000-4KTL-M1
  • 13 x optymalizatory HUAWEI SUN2000-450W-P (podobno są konieczne z racji tego, że na dachu mam lukarne a niestety dach mam mały, stąd nie jestem w stanie oddalić się od niej na tyle aby w niektórych godzinach nie rzucała cienia na panele)
  • Kabel solarny 6mm2, MgWires,
  • Bezpieczne konektory PV- Multi Contact
  • Ochrona przeciwprzepięciowa WEIDMULLER
  • Montaż na dachówce betonowej

 

Całość została wyceniona na 25 500 zł

 

Bardzo proszę o ocenę. Decyzje chce podjąć do poniedziałku włącznie.

 

Jak na zestaw PV o mocy 5,2 kW z 13 optymalizatorami cena jest w miarę dobra.

Huawei to porządna firma.

Moduły HYUNDAI tez są dobre.

Zamawiaj tylko szybko aby się "załapać" :)

Jeżeli masz miejsce na dachu to dołóż więcej modułów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, chciałbym się poradzić odnośnie zużycia prądu po założeniu instalacji. Wcześniej miałem 4kw z SolarEdge se4k, zużycie z ostatniego półrocza z faktur wyliczyłem średnie na 15 kWh dziennie. Dołożyłem w zeszłym miesiącu dodatkowa PV 3,75kw z Fronius 3.0-3-s i jak monitoruje dzienne zużycie to wychodzi ok 20-21 kWh.

Codziennie robię zdjęcie licznika i liczę:

Wytworzona energia - oddana energia = autokonsumpcja

Autokonsumpcja + pobrana energia = dzienne zużycie

Chyba tak to trzeba liczyć? I teraz skąd wzrosło takie zużycie, tzn nic się raczej nie zmieniło od wcześniejszych rachunków w dodaniu sprzętów itp.

 

Dodam że przykładowo autokonsumpcja wychodzi na poziomie 42%, czyli raczej ponad normę. A tak naprawdę nie korzystam z niczego co mogłoby aż tyle brać prądu.

 

Może masz źle podpięta nową instalację.

Jaki masz dzienne wskazania 1.8.0 , 2.8.0 i chwilowe 2.7.0 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz źle podpięta nową instalację.

Jaki masz dzienne wskazania 1.8.0 , 2.8.0 i chwilowe 2.7.0 ?

 

Przykładowo sprawdzane od 9:00 do 9:00 dnia kolejnego

1.8.0 - 8,2

2.8.0 - 18,3

Produkcja - 29,4

Czyli (29,4 - 18,3) + 8,2 = 19,3

 

Pod 2.7.0 jest chwilowe? Sprawdzałem przed chwilą i pokazuje 0000 czyli nic. Pod 1.7.0 Pokazuje 0,5kw i skacze.

 

Licznik wymieniony wraz z pierwszą instalacją 3 lata temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.7.0. - Moc P+ , wartość chwilowa

2.7.0. - Moc P- , wartość chwilowa

czy w czasie odczytu instalacja PV nic nie przekazywała do sieci a instalacje domowa pobierała ok 0,5 kW

Ile wtedy produkowała instalacja?

Sprawdź te wartości w czasie dobrego nasłonecznienia.

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.7.0. - Moc P+ , wartość chwilowa

2.7.0. - Moc P- , wartość chwilowa

czy w czasie odczytu instalacja PV nic nie przekazywała do sieci a instalacje domowa pobierała ok 0,5 kW

Ile wtedy produkowała instalacja?

Sprawdź te wartości w czasie dobrego nasłonecznienia.

 

Czyli moc P+ (1.7.0) to chwilowa wartość pobierania z sieci kiedy zapotrzebowanie jest wyższe niz produkcja, a P- (2.7.0) to oddawanie energii kiedy produkcja jest wyższa niż zapotrzebowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na zestaw PV o mocy 5,2 kW z 13 optymalizatorami cena jest w miarę dobra.

Huawei to porządna firma.

Moduły HYUNDAI tez są dobre.

Zamawiaj tylko szybko aby się "załapać" :)

Jeżeli masz miejsce na dachu to dołóż więcej modułów.

 

Bardzo dziękuję za informacje.

Instalacja zamówiona (jeszcze udało się wyrwać kilka stówek rabatu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o sposób montażu stelażu paneli. Większość uważa, że najlepiej montować stelaż bezpośrednio do krokwi za pomocą śrub dwugwinowych (ta to się chyba nazywa). Czy ten sposób montażu jest zawsze najlepszy? Mam dach pokryty blachą w "starym stylu". Czyli nie trapezową ani falistą tylko wykonany z blach zaginanych przez fachowców. Załączam zdjęcie.

W moim przypadku jest możliwość wejścia pod dach (poddasze jest nieużytkowe). W związku z tym zastanawiam się czy w takiej sytuacji warto zamontować elementy montażowe poprzez przewiercenie się przez blachę i przykręcenie ich zwykłymi śrubami z gwintem M10 a od spodu wzmacniając blachę "podkładkami" wykonanymi z łat drewnianych albo odcinków blachy o odpowiedniej grubości i powierzchni.

Co do montażu w krokwie mam dwie obawy:

1) Pierwsza jest taka, że w przypadku, gdyby za jakiś czas uszczelka śruby dwugwintowej uległa uszkodzeniu to woda będzie dostawała się bezpośrednio do krokwi. Akurat to przerabiam, bo miałem kiedyś zamontwany na dachu odciąg dużej anteny do CB radia i wkręciłem na przelot przez krokwię śrubę. Fakt, że nie była specjalnie dobrze uszczelniona ale na kolejnym zdjęciu widać co woda zrobiła krokwią. Będę musiał wymienić na dniach felerny kawałek. Tak więc zawsze dochodzi jakieś ryzyko przenikania wody do krokwi.

2) A druga obawa jest taka, że wydaje mi się, iż z czasem takie dwugwintowe śruby zaczną się mimo wszystko chwiać. Nie wiem na jaką głębokość je się wkręca w krokwie ale jakoś mam mieszane uczucia. W moim przypadku najlepiej było by po prostu zamiast takich wkrętów dwugwintowych zastosować zwykłe, długie gwintowane śruby czy też pręty gwintowane "na przelot". Coś na wzór tej mojej felernej śruby, tyle że tu dobrze uszczelnić. Osłabienie krokwi nie było by zapewne aż tak bardzo istotne a zawsze to pewne mocowanie.

 

Montaż do blachy ma spore minusy w sytuacji, gdy nie wiemy co jest pod spodem. Jedak w moim przypadku - gdy jest możliwość wejścia od strony wewnętrznej dachu i zastosowania tam jakiś sensownych podkładek - być może jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w sytuacji, gdy krokwie mają już swoje lata.

 

Będę wdzięczny za Wasze opinie - chodzi mi o najlepszy według Was sposób montażu stelaża w moim przypadku.

 

https://zapodaj.net/09ed347cf5324.jpg.html

https://zapodaj.net/910c989d2376e.jpg.html

https://zapodaj.net/4e5902eb05309.jpg.html

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...