Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej, mam pytanie może ktoś pomoże, jakiej wielkości musiałbym założyć instalację, żeby wyprodukować ok 4000 kwh rocznie? Mam dach dwuspadowy, kąt nachylenia 30 stopni, jedna połać skierowana na 124 SE, druga na 301 NW, rozumiem, że ta druga to raczej odpada, z tego co czytałem.

4000 kWh to ma być produkcja czy takie masz roczne zużycie prądu?

180 stopni to jest południe a 124 SE to jest -56 stopni na wschód od południa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4000 kWh to ma być produkcja czy takie masz roczne zużycie prądu?

180 stopni to jest południe a 124 SE to jest -56 stopni na wschód od południa??

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem, zużycie mam w tej chwili roczne ok 3900 kwh, i azymut będzie tak jak piszesz ok -56 od południa. Chciałbym mniej więcej wiedzieć, o jakiej instalacji trzeba by myśleć aby wyprodukować tyle, żeby pokryć moje roczne zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Min. 5,5 kWp które wyprodukuje ok. 5.060 kWh z tego przy autokonsumpcji 25% będziesz miał do dyspozycji ok. 4.250 kWh rocznie.

Ale pamiętaj że spada sprawność modułów (w pierwszym roku o 2% a później ok. 0,5-0,7 % rocznie) a rośnie domowe zużycie prądu.

Podobno rośnie także przez wymianę licznika na nowy dwukierunkowy.

Ja bym radził zainstalować min. 6,0 kWp. :)

 

wg https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#

Building, slope 30 , azimuth -56 i np. Częstochowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Min. 5,5 kWp które wyprodukuje ok. 5.060 kWh z tego przy autokonsumpcji 25% będziesz miał do dyspozycji ok. 4.250 kWh rocznie.

Ale pamiętaj że spada sprawność modułów (w pierwszym roku o 2% a później ok. 0,5-0,7 % rocznie) a rośnie domowe zużycie prądu.

Podobno rośnie także przez wymianę licznika na nowy dwukierunkowy.

Ja bym radził zainstalować min. 6,0 kWp. :)

 

wg https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#

Building, slope 30 , azimuth -56 i np. Częstochowa.

Dzięki wielkie za wyliczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pierwszą którą zaproponował fachowiec

Zmień fachowca,

 

Kiedyś blachy robili grubsze, stare rąbki są sztywniejsze, terasz, montuje się na dachach na pojedynczych rąbkach, na cienkich blachach.

Sprawdź, prawdopodobnie masz podwójny rąbek stojący.

 

Pojedynczy.

Blacha%20na%20r%C4%85bek%20stoj%C4%85cy%203.jpg

Podwójny.

Blacha%20na%20r%C4%85bek%20stoj%C4%85cy%205.jpg

 

Możesz też usunąć kawal połaci z blachy płaskiej, poprawić konstrukcję dachu i założyć same panele, ale to tanie nie jest.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Min. 5,5 kWp które wyprodukuje ok. 5.060 kWh z tego przy autokonsumpcji 25% będziesz miał do dyspozycji ok. 4.250 kWh rocznie.

Ale pamiętaj że spada sprawność modułów (w pierwszym roku o 2% a później ok. 0,5-0,7 % rocznie) a rośnie domowe zużycie prądu.

Podobno rośnie także przez wymianę licznika na nowy dwukierunkowy.

Ja bym radził zainstalować min. 6,0 kWp. :)

 

wg https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#

Building, slope 30 , azimuth -56 i np. Częstochowa.

 

Że spada moc modułów to wiesz bo----tak słyszałeś? czy z własnego doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że spada moc modułów to wiesz bo----tak słyszałeś? czy z własnego doświadczenia?

 

Tak czytałem.

A Ty masz inne doświadczenia albo wykonałeś badania?

A może twoje moduły się inne i rośnie im moc i sprawność w miarę upływu czasu? ;)

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff...wygląda na to, że będzie więcej czasu i mniej stresu na zamontowanie PV.

 

"Kiedy zmiany w fotowoltaice wejdą w życie?

Pierwotnie zmiany w rozliczaniu nadwyżek energii z fotowoltaiki miały wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że moment ten opóźni się o parę miesięcy, a może nawet o rok. Co więcej, ministerstwo wyraziło chęć wydłużenia okresu obowiązywania aktualnego systemu opustów jeszcze o kilka lat"

 

https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-fotowoltaika-zmiany-dotkna-tylko-nowych-prosumentow,nId,5581468

 

Tak przy okazji - montował ktoś PV na dachu z wiązarami bez ich wzmacniania lub określenia zamiaru montażu PV przy projektowaniu konstrukcji dachowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytajnick, nic nie jest przesądzone ale ewidentnie MKiŚ dąży do wejścia w życie zmian już od 1 stycznia. TUTAJ informacje zawierające już poprawki z wczorajszego spotkania podkomisji sejmowej. Jeśli mają wejść w życie 1 stycznia to jesteśmy prawie na granicy czasowej podjęcia decyzji o montażu instalacji (miesiąc na montaż + miesiąc na wymianę licznika + okres świąteczno-noworoczny).

 

Wszyscy prosumenci, którzy rozpoczną funkcjonowanie od 1 stycznia 2022 roku przez okres 6 miesięcy będą nadal w systemie opustów, który dziś znamy, a od 1 lipca 2022 roku z automatu zostaną przeniesieni do systemu net billingowego – powiedział Ścigan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytajnick, nic nie jest przesądzone ale ewidentnie MKiŚ dąży do wejścia w życie zmian już od 1 stycznia. TUTAJ informacje zawierające już poprawki z wczorajszego spotkania podkomisji sejmowej. Jeśli mają wejść w życie 1 stycznia to jesteśmy prawie na granicy czasowej podjęcia decyzji o montażu instalacji (miesiąc na montaż + miesiąc na wymianę licznika + okres świąteczno-noworoczny).

 

Ehh...:( Od lat mówię, że dziennikarze bardziej się skupiają na robieniu sensacji a nie rzetelnej informacji... i kolejny dowód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytam.

Jak załatwić sprawę z odległością modułów pv od falownika.

Aktualnie wychodzi mi 25m do falownika.

Czy to nie jest za dużo?

A nie wiem, czy nie dać ich jeszcze dalej od domu, by dłużej były w słońcu w okresach przejściowych.

Te 25m, to maksymalna długość przewodów z uwzględnieniem ich wejścia w grunt doprowadzeniem do falownika.

Kolega z pracy ma 60m.

Jak to ma wyglądać w praktyce?

By było dobrze?

Wolałbym uniknąć falownika na zewnątrz, szczególnie dlatego, że nie mam jeszcze ogrodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytałem.

A Ty masz inne doświadczenia albo wykonałeś badania?

A może twoje moduły się inne i rośnie im moc i sprawność w miarę upływu czasu? ;)

 

Tak częściowo mam inne doświadczenia. A mianowicie 6-ty rok użytkowania i nie widzę aby jakoś slabiej PV produkowała kWh. Z całą pewnością nie powiem że ich moc w pierwszym roku spada o 2% a w kolejnych o 1% Bo tego nie widać .

Prawdą jest to że moc zapewne będzie spadać lecz jak do tej pory ja tego nie widzę.

A czy moim modułom rośnie moc? tego też nie wiem .Zapewne nie :no:, bo by jakos i to rzucało się w oczy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak częściowo mam inne doświadczenia. A mianowicie 6-ty rok użytkowania i nie widzę aby jakoś slabiej PV produkowała kWh.

 

Tyle, że @d7d pytał o spadek mocy, a nie o produkcję w poszczególnych latach. Na podstawie danych, które podałeś za te ostatnie 6 lat widać różnice w produkcji zarówno na plus jak i na minus. Ma się to nijak do sprawności. Do tego konieczne są rzeczone badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak częściowo mam inne doświadczenia. A mianowicie 6-ty rok użytkowania i nie widzę aby jakoś slabiej PV produkowała kWh. Z całą pewnością nie powiem że ich moc w pierwszym roku spada o 2% a w kolejnych o 1% Bo tego nie widać .

Prawdą jest to że moc zapewne będzie spadać lecz jak do tej pory ja tego nie widzę.

A czy moim modułom rośnie moc? tego też nie wiem .Zapewne nie :no:, bo by jakos i to rzucało się w oczy..

 

Twoje doświadczenie dotyczą rocznej / miesięcznej / dziennej / chwilowej produkcji.

To ma się nijak do mocy / sprawności modułów która jest odniesiona do warunków STC.

Takich warunków STC nie masz (chyba że przypadkowo) więc Twoje przemyślenia są nic nie warte w odniesieniu do podawanych w kartach katalogowych STC.

Moje moduły mają wg producenta gwarantowane

"Minimalne 98% mocy znamionowej w ciągu pierwszego roku.

Następnie spadek o maks. 0,5% na rok.

Przynajmniej 93,5% mocy znamionowej po 10 latach.

Przynajmniej 86% mocy znamionowej po 25 latach".

To wszystko w odniesieniu do warunków STC...

Czyli nie do Twoich warunków i nie do moich warunków.

Ile masz w swojej okolicy nasłonecznienie w W/2m2 ?

 

Czy modułom rośnie moc? Może tak a może nie a może kiedyś rośnie a kiedyś spada? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że @d7d pytał o spadek mocy, a nie o produkcję w poszczególnych latach. Na podstawie danych, które podałeś za te ostatnie 6 lat widać różnice w produkcji zarówno na plus jak i na minus. Ma się to nijak do sprawności. Do tego konieczne są rzeczone badania.

 

Zgoda lecz na podstawie uzysków jak i mocy na falowniku nic na minus na razie nie widzę. Tak jak było w 16r jest i teraz.

A o ile w rzeczywistości jest mniej NIE WIEM - ja na dziś różnicy nie widzę/

PS. A moc też się przekłada na uzyski

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...