Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Przyjmij STC a odległość taką jak w rzeczywistości, we wzorze jest już uwzględniona podwójna (200)

Jaki masz falownik ale myślę że na pewno max napięcie jak w większości ok 1000V jest dopuszczalne więc jeżeli te stringi na tej samej płaszczyźnie i kierunku to zrobić jeden obwód straty przyjmuje się do 1% co nie znaczy że nie może być mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobrze.

Mam do Ciebie pytanie o stringi.

Zerknij proszę na rozkład paneli:

https://zapodaj.net/8def76c7e676e.jpg.html

Chodzi o to, że mam dosyć wysoki komin i on zacienia częściowo panele. Cień "ślizga" się do ok 10:30 po panelach. Potem jest cała produkcja a po południu, pewnie tak po 14 po drugim stringu. Czy w takiej sytuacji lepiej to połączyć w szereg czy też puścić oddzielnie i połączyć w falowniku? Mam falownik FoxESS T6, on ma możliwość podłączenia dwóch oddzielnych stringów. Monter powiedział, że lepiej w mojej sytuacji puścić kable od dwóch stringów oddzielnie do falownika. Chodzi o to, że ten produkcja z danej sekcji/stringa jest uwarunkowana przez zacieniony panel. Nie ma optymalizatorów ale też cień nie jest duży a od tej 10:30 w zasadzie zanika - czyli w okresie największej produkcji.

Hmm, być może niekoniecznie najlepiej jest prowadzić oddzielne kable od dwóch stringów do falownika i może połączyć je w szereg na dachu?

Jaka jest Twoja opinia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym przekroju 3,2 spadek będzie 1% na stringu, przy zejściu z dachu 4 przewodami ale stringi połączone szeregowo mamy też 1% dla całej instalacji i tu straty będą identyczne tj. ok. 60W, przy łączeniu w szereg już na dachu spadek to 0,5% i straty o połowę mniejsze.

Ale tu takimi stratami to bym się nie przejmował, bardziej bym się martwił tymi kabelkami które chcesz użyć, czy on jest na napięcie 1000V? widzę że instalacja na ładnym dachu i jakieś kabelki niedostosowane do PV chcesz stosować, pociągnij takie jk w normie w podwójnej izolacji 4mm2 nawet 4 żyły, już te straty będą mniejsze i będziesz miał możliwość i 2 stringów i szeregowego.

Jeżeli panel posiada diody bypass to zacienienie jednego czy dwóch modułów nie zepsuje całego stringu, odetnie tylko to co zacienione, czasami będzie to 1/3, 2/3 w obrębie zacienionego modułu lub cały moduł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci ponownie za fajne wytłumaczenie tematu i życzliwość na forum.

 

Tak tytułem wyjaśnienia, przewody solarne mam w porządku. To są przewody wg normy czyli w podwójnej, odpowiedniej izolacji i pewnie wg producenta mają 4mm2. W praktyce jednak, po zmierzeniu średnicy żył przewodu i ich ilości a następnie wyliczeniu ze wzoru na przekrój wychodzi, że sumarycznie przewód ma 3,2mm2. Tak czy inaczej dobrze, że się mieści w tym dopuszczalnym 1%.

 

Mam jeszcze dwa pytania, jeśli to nie kłopot to napisz co sądzisz na poniższe tematy.

 

1) Chodzi o kwestię zacienienia. Z tego co wykapowałem po przeczytaniu poniższego artykułu:

https://teplo.pl/jak-zacienienie-paneli-fotowoltaicznych-wplywa-na-wydajnosc-instalacji/

to dość istotna sprawa. Akurat mnie dotyczy bo jak widać, mam dosyć wysoki komin i jego cień rzutuje na panele.

Wydaje mi się, że można było lepiej zaprojektować położenie paneli ponieważ obszary objęte odcięciem w module są ułożone wzdłuż dłuższych boków, tak jak to jest zilustrowane na poniższym obrazku:

https://zapodaj.net/78fc5ae53dc25.jpg.html

Jeśli dobrze rozumuję to ułożenie niektórych paneli nie w pionie lecz w poziomie było by w moim przypadku korzystniejsze, na przykład dwóch paneli oznaczonych w kółku:

https://zapodaj.net/32b40b8749d51.jpg.html

Nie wiem w jakim stopniu zmiana ułożenia by wpłynęła na uzysk mocy a stelaż mam już zamontowany. Nie było by problemem go przerobić (mam montaż do rąbków stojących) ale naprawdę nie wiem czy to miało by sens?

Jeśli masz w tym temacie wiedzę to napisz czy warto zmienić położenie choćby tych dwóch paneli czy po prostu już sobie teraz tym nie zaprzątać głowy.

 

2) Obecnie mam przeprowadzone dwie pary kabli od każdego stringa do falownika oddzielnie. Falownik FoxESS T6 ma wejścia dla dwóch stringów. Akurat ja mam je na jednej połaci dachu, natomiast w mojej sytuacji z zacienieniem od komina instalator zasugerował, żeby tak zrobić ze względu na to, że w takiej sytuacji zacienienie nie będzie wpływało na całość modułów a tylko na jedną sekcję. Jeśli takie podłączenie jest sensowne to ok.

Napisałeś jednak, że można połączyć wszystkie panele w szereg i jak rozumiem wówczas połączyć obwód do jednego wejścia falownika.

Czy to rozwiązanie może być korzystniejsze jeśli chodzi o uzysk mocy czy niekoniecznie?

Nie wiem jak działa falownik FoxESS - czy optymalizuje pracę instalacji dla możliwie najlepszej wydajności?

Na przykład czy zsumuje napięcia z dwóch stringów podłączonych do jego dwóch wejść na przykład po to, by instalacja startowała szybciej - gdy tylko suma obu obwodów da napięcie 160V czyli startowe falownika?

Jakie są korzyści w sytuacji, gdy podłączymy panele w jeden obwód na dachu a jakie, gdy utworzymy dwa stringi i podepniemy do falownika do oddzielnych wejść?

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Ciebie najlepiej połączyć wszystkie panele na dachu szeregowo i puścić 2 kable do falownika?

A co z zacienieniem? Czy w przypadku połączenia wszystkich paneli w całość nie będzie powodowało większych strat niż rozdzielenie na dwa stringi?

Poniżej rysunek wejść falownika, może do czegoś się przyda. On ma po dwa wejścia na każdym MPPT (MPPT1 - PV1+PV2 oraz MPPT2 - PV3+PV4). Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w tym przypadku ale na wszelki wypadek pytam:

https://zapodaj.net/d4f81ceeae9cf.png.html

O ile dobrze pamiętam to dwa stringi zostały podłączone do PV1 i PV2 czyli pod MPPT1. Oba obwody mają własne ograniczniki przepięć dc 1000V zamontowane tuż przed falownikiem.

Nie wiem w jaki sposób falownik "kalkuluje" moc z obu obwodów, nie znam zasady działania takiego urządzenia. Być może, ale to tylko mój domysł, w jakiś sposób optymalizuje moc z obu obwodów a nie na przykład tylko "na sztywno" łączy je w szereg lub równolegle jak zwykła listwa zaciskowa. Jeśli tak jest to może sensownie to zostało podłączone, czyli poprowadzone przewody oddzielnie od obu stringów do oddzielnych wejść falownika na jednym MPPT a nie połączone w szereg na dachu. Jaki inny sens miałoby wyprowadzenie dwóch wejść na jedno MPPT w takich urządzeniach?

 

Jedyne logiczne wytłumaczenie obecnego poprowadzenia przewodów (czyli od dwóch stringów niezależnie do falownika), które widzę na obecną chwilę jest takie, że falownik w jakiś sposób optymalizuje moc dostarczoną z obu obwodów.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wiadomość o wejściach w T6. Zasugerowałem się instrukcją, nie miałem jak zobaczyć dzisiaj falownika.

W takim razie mam dwa stringi, które są ulokowane na jednym dachu podłączone do oddzielnych MPPT w falowniku.

Czy tak pozostawić, biorąc pod uwagę zacienienie od komina, które rano ślizga się po jednym stringu a po południu zaczyna zachodzić na drugi czy też połączyć na dachu stringi w szereg?

Załączę ponownie zdjęcie dal ułatwienia poglądu:

https://zapodaj.net/cef304d5e894f.jpg.html

Czym się kierować wybierając daną opcję, co brać pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D

Czy tak pozostawić, biorąc pod uwagę zacienienie od komina, które rano ślizga się po jednym stringu a po południu zaczyna zachodzić na drugi czy też połączyć na dachu stringi w szereg?

Załączę ponownie zdjęcie dal ułatwienia poglądu:

https://zapodaj.net/cef304d5e894f.jpg.html

Czym się kierować wybierając daną opcję, co brać pod uwagę?

Cienie od tego "Batorego" i tak będą dłuższe niż te na zdjęciu.

RslaofS.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Rozważałem taki układ ale tu jest 4,5kWp. A po południu cień i tak przechodzi na te panele, Batory nie odpuści i tutaj. Dodatkowo chciałbym mieć dostęp do komina z obu stron (grzeję kominkiem póki co) a do tego dobrze jest pewnie mieć możliwość przemycia paneli a w przedstawiony przez Ciebie układzie to było by w przypadku mojego dachu trudne.

Mam już gotowy stelaż w układzie na 2 stringi, po 3kWp każdy i umowę na te 6kWp.

Nadal pozostaje pytanie czy korzystniej jest połączyć 2 stringi w szereg na dachu czy oddzielnie do dwóch MPPT w falowniku.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal pozostaje pytanie czy korzystniej jest połączyć 2 stringi w szereg na dachu czy oddzielnie do dwóch MPPT w falowniku.

 

( moim zdaniem) Poprowadź oddzielnie z każdego stringu, połączyć wtedy można będzie albo osobno do każdego z wejść tym samym do niezależnych mpp i pracuje to jak dwa oddzielne falowniki albo połączyć te stringi już na dole szeregowo i pod jedno wejście czyli jedno mpp. i jeżeli liczyć po aptekarsku to wtedy strata na tych dwóch dodatkowych przewodach to ok.24W w przypadku pełnej mocy, w rzeczywistości to ok. 4 h w słoneczny dzień i ok. 20 kWh rocznie. Tyle samo tej straty albo i trochę więcej ze względu na sprawność będzie przy pracy na dwóch stringach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał Jancia Zobacz post

W T6 nie masz po dwa wejścia, masz po jednym na mpp, dwa na mpp a w falownikach powyżej 15 czy 17 kW i wtedy te wejścia podwójne są wewnątrz łączone równolegle

 

Taki Fronius Symo 8.2 kW ma dwa MPPT po dwa wejścia na każdy.

Więc z tym "powyżej 15 czy 17 kW" to nie jest prawda.

 

Właśnie jest to prawda że T6 ma jedno wejście na jeden mpp, a powyżej T15 czy T17 dwa wejścia na mpp

T-6 o którym wspomniał @Dolce1313 to przecież nie fronius

Edytowane przez Jancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( moim zdaniem) Poprowadź oddzielnie z każdego stringu, połączyć wtedy można będzie albo osobno do każdego z wejść tym samym do niezależnych mpp i pracuje to jak dwa oddzielne falowniki albo połączyć te stringi już na dole szeregowo i pod jedno wejście czyli jedno mpp. i jeżeli liczyć po aptekarsku to wtedy strata na tych dwóch dodatkowych przewodach to ok.24W w przypadku pełnej mocy, w rzeczywistości to ok. 4 h w słoneczny dzień i ok. 20 kWh rocznie. Tyle samo tej straty albo i trochę więcej ze względu na sprawność będzie przy pracy na dwóch stringach.

 

Kurcze, fajny pomysł z tym podłączeniem stringów w szereg na dole. W takiej sytuacji jest możliwość sprawdzić, która opcja jest lepsza. I tak już mam puszczone kable.

Mam jedynie pytanie czy połączenie stringów w szereg przy falowniku, który jest oddalony o 25m od modułów nie spowoduje jakiś zakłóceń? Przy falowniku są juz zamontowane ograniczniki przepięć DC 1000V dla każdego stringa oddzielnie.

Czytałem gdzieś (nie mogę znaleźć teraz tego artykułu), że przewody powinny być prowadzone w jakiś odpowiedni sposób. To dotyczyło zdaje się prowadzenia przewodów pod modułami, żeby się nie utworzyła się jakaś pętla ale wolę poruszyć ten temat i dopytać.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T6 ma dwa wejścia na jeden MPPT, sprawdziłem to i załączam zdjęcie z mojego falownika a to FoxESS T6 :)

https://zapodaj.net/3521ba25b0eac.jpg.html

 

Gdzie widzisz "dwa wejścia na jeden MPPT"? Masz po jednym na jeden mppt, Wejście to dwa zaciski, dwie złączki MC4 jedna z biegunem ujemnym druga z dodatnim

Edytowane przez Jancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, przepraszam.

 

Aktualne jest pytanie o możliwość połączenia szeregowego dwóch stringów ale nie na dachu tylko przy falowniku oddalonym o jakieś 25m. Czy to nie spowoduje jakiś zakłóceń? Chodzi o to, czy nie wystąpią jakieś zakłócenia/pętle lub inne problemy np wynikające np z odmiennego połączenia obu ciągów modułów na dachu. Tak strzelam ale wiadomo o co chodzi. Oba stringi mają już zabezpieczenie przepięciowe DC 1000V przy falowniku.

Pytam ponieważ może się zdarzyć, że opcja szeregowego połączenia wszystkich modułów ze sobą daje większy zysk mocy.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...