Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szybkie pytanie. Chcąc kiedyś docelową moc instalacji 10kw a mając dosyć ciasny budżet warto zrobić teraz na szybko instalacje 5kw a w przyszłości rozbudować ją o drugą identyczną? Albo zrobić 4kw paneli z falownikiem 10kw a w przyszłości dołożyć samych paneli? Czy może w obu wypadkach przyszle aneksy wrzucą mnie do nowych warunków i nie ma sensu zawracać sobie głowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie. Chcąc kiedyś docelową moc instalacji 10kw a mając dosyć ciasny budżet warto zrobić teraz na szybko instalacje 5kw a w przyszłości rozbudować ją o drugą identyczną? Albo zrobić 4kw paneli z falownikiem 10kw a w przyszłości dołożyć samych paneli? Czy może w obu wypadkach przyszle aneksy wrzucą mnie do nowych warunków i nie ma sensu zawracać sobie głowy?

 

Kto bogatemu zabroni... pomysł fatalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak można się wypowiadać w kwestii przyszłości, nie znając tejże?

 

Idziesz w poniedziałek do pracy? :)

 

Czy może w obu wypadkach przyszle aneksy wrzucą mnie do nowych warunków i nie ma sensu zawracać sobie głowy?

 

Przeczytaj to. Czyli po rozbudowie zostaniesz w starych zasadach ale nie jest to takie całkiem pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A ja mam prośbę o opinię.

Mam już zaplanowany układ panel w dwóch stringach, wyglądało by to tak:

https://zapodaj.net/be7a07652fc00.jpg.html

Jednak ze względu na cień od komina zastanawiam się nad przeniesieniem głównie górnego panela lewego stringa, mniej więcej tak by wyglądało "wędrowanie" cienia jesienną porą:

https://zapodaj.net/b7da26ae8c593.png.html

 

Pytanie jest takie - chodzi mi głównie o problem z zacieniem górnych paneli. Czy warto przenieść panel w ten sposób:

https://zapodaj.net/efeb997567c7b.jpg.html

 

Problem w tym, że nie wiem jak to będzie latem, tzn w dłuższe dni, latem. Może w ogóle problem nie wystąpi. Niestety nie przyglądałem się latem jak wygląda zacienienie.

 

Może są też jakieś inne powody, żeby nie robić takiego nieco dziwnego ułożenia w kształcie odwróconej litery U (bo np. będzie się tam gromadził śnieg albo coś innego przeszkadza, co w tej chwili nie przychodzi mi do głowy). Natomiast akurat w tym wolnym miejscu pada cień, gdy już będzie jako taka produkcja energii. Potem się skraca i przesuwa w górę więc w niewielkim stopniu dociera do pierwszego górnego panela, o którego w zasadzie cień nie będzie zahaczał (szczególnie latem).

W sumie chodzi mi o poradę odnośnie tych górnych, skrajnych paneli obu stringów, bo trzeba się liczyć z tym, że one będą zacieniane przed i po południu, w godzinach dobrej produkcji energii.

Przenosić je czy zostawić? Czy da się ustalić na chwile obecną czy przestawienie panela ma sens?

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba rozwiązania mogą być.

Cokolwiek zrobisz, nie planuj dodawania za pół roku paneli do istniejącego stringu, To się nie uda bo nie dostaniesz już takich samych paneli.

 

... to jest jeden z argumentów za rozwiązaniem Huawei. W przyszłości aktualne moduły będą niedostępne a może się zdarzyć potrzeba rozbudowy/wymiany modułów. Podpinasz optymalizator za 150 zł i masz problem z głowy.

Można też zaprojektować długi łańcuch i oblecieć całość instalacji na jednym stringu (oszczędność zabezpieczeń i okablowania a w pakiecie Rapid Shutdown).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A ja mam prośbę o opinię.

Mam już zaplanowany układ panel w dwóch stringach, wyglądało by to tak:

https://zapodaj.net/be7a07652fc00.jpg.html

Jednak ze względu na cień od komina zastanawiam się nad przeniesieniem głównie górnego panela lewego stringa, mniej więcej tak by wyglądało "wędrowanie" cienia jesienną porą:

https://zapodaj.net/b7da26ae8c593.png.html

 

Pytanie jest takie - chodzi mi głównie o problem z zacieniem górnych paneli. Czy warto przenieść panel w ten sposób:

https://zapodaj.net/efeb997567c7b.jpg.html

 

Problem w tym, że nie wiem jak to będzie latem, tzn w dłuższe dni, latem. Może w ogóle problem nie wystąpi. Niestety nie przyglądałem się latem jak wygląda zacienienie.

 

Może są też jakieś inne powody, żeby nie robić takiego nieco dziwnego ułożenia w kształcie odwróconej litery U (bo np. będzie się tam gromadził śnieg albo coś innego przeszkadza, co w tej chwili nie przychodzi mi do głowy). Natomiast akurat w tym wolnym miejscu pada cień, gdy już będzie jako taka produkcja energii. Potem się skraca i przesuwa w górę więc w niewielkim stopniu dociera do pierwszego górnego panela, o którego w zasadzie cień nie będzie zahaczał (szczególnie latem).

W sumie chodzi mi o poradę odnośnie tych górnych, skrajnych paneli obu stringów, bo trzeba się liczyć z tym, że one będą zacieniane przed i po południu, w godzinach dobrej produkcji energii.

Przenosić je czy zostawić? Czy da się ustalić na chwile obecną czy przestawienie panela ma sens?

Czy nie lepszym rozwiązaniem i ładniej będzie wyglądać dając wszyskie panele w szczycie i nie dając tych dwuch na dole z lewej strony.

Cień na nich może tylko minimalnie padać ale tylko w okresie zimowym tak samo jak i na te na dole z lewej strony. Nie sądze aby w tak dziwnym układzie zyskać 1 % rocznie. Może lepiej zamiast się rozczulać nad jakimś tam nic nie znaczącym cieniem dorzucić jednego panela i się cieszyć większą produkcją.

Zimą napewno z tych dolnych najgożej będzie schodził śnieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Nie mam wejścia na tą połać dachu od poddasza dlatego montaż paneli na szczycie w jednym ciągu odpada.

Wyglądem się nie przejmuję bo i tak tego nie widzę.

Ze śniegiem faktycznie jest tak jak piszesz ale zimą produkcja i tak będzie u mnie niewielka. Dach ma kąt ok 20st. Bardziej istotne jest dla mnie to, żeby na wiosnę te panele w razie potrzeby przeczyścić, chodzi głównie o dolną część przy ramce, gdzie będzie zbierał się brud.

Wszystkiego nie da się wyeliminować ale chodzi mi głównie o te pory roku, kiedy dni są dłuższe i operuj słońce czyli od wiosny do jesieni a to co napisałeś o małych stratach wynikających z zacienienia nie jest niestety prawdą.

W przypadku paneli skierowanych na południe, w "godzinach szczytu", kiedy uzysk z paneli jest maksymalny najlepiej nie mieć żadnego cienia. Nawet część jednego zacienionego panela determinuje pracę całej instalacji. Jeśli zacienienie będzie występowało w porze maksymalnej produkcji to straty ogólne będą duże, bo to będzie się odbywało dzień po dniu.

Pozostaje opcja z optymalizatorami ale po pierwsze nie wiem póki co jak to zadziała w moim przypadku a pod drugie uważam, że im bardziej uda mi się dopasować układ paneli w ten sposób, by unikać cienia w godzinach maksymalnego nasłonecznienia, tym lepiej. Jeśli już nie będzie wyjścia to można pomyśleć o optymalizatorze.

Tu jest dobry materiał na jego temat:

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wałkuję temat pv, muszę to zakończyć w przyszłym tygodniu stąd kilka tematów dotyczących mojej instalacji.

Mam 2 pytania dot powadzenia przewodów solarnych pod panelami:

1) Czy istotne jest to, który z biegunów - dodatni czy ujemny będziemy prowadzić w całości wzdłuż paneli do ostatniego w celu uniknięcia pętli indukcyjnej:

https://zapodaj.net/cd5179df45b71.png.html

2) Czy w przypadku, gdy rząd paneli jest ulokowany niżej należy wykonać połączenie w ten sposób, czy też jest jakiś lepszy:

https://zapodaj.net/dbf83fa4845e0.png.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mając "ciasny budżet" montując przewymiarowany falownik dziś i kolejne moduły w przyszłości to fatalny pomysł? Zdecydowanie lepsze to niż drugi falownik czy wymiana na kolejny z typoszeregu.

 

Ciasny budżet powiadasz 40k to aż tak dużo aby wydać na PV? Można wydać 20000 i mieć dokładnie taką samą instalację robiąc ją samemu.

Odkładając rozbudowę na później wiemy że będzie drożej, bo firma nie zrobi usługi kompleksowo nie zarobi na falowniku więc policzy za panele 2 x normalną cenę w VAT 8% powiesz helloł na allegro te same panele kosztują połowę ceny OK to se kup i montuj. I wracamy do punktu wyjścia.

 

Ja bym to zrobił taak jedna firma montuje duży 10kW falownik, kładzie konstrukcję na powiększenie instalacji i doprowadza tam kabel DC. Włazisz montujesz panele i otwierasz browara bo wszystko działa. Nie wiesz jak nie umiesz płać. Jednak w tym wypadku zapłacimy tylko niewiele mniej niż za 10kW a mamy 5kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obecnie 3,92 kwp na sofarze 4,4 ktlx na jednym stringu i po 2 latch eksploatacji stwierdziłem że: produkcja roczna 3,7 MWh średnia moc w letnie dni to 2,6 kwh, więc się decyduję na rozbudowę i wykorzystanie 2 stringa o 2,25 Kwp , razem to będzie 6,17 kwp.

Obecna instalacja kosztowała 10200 po ulgach. Przy obecnym rozwiązaniu całkowity koszt prądu z ogrzewaniem i cwu roczny to 360 abonamenty+1300 prąd=3MWh w II strefie.

 

Reasumując warto było pozostawić margines na rozbudowę ale obecnie czas jest na to do końca kwietnia 2022 bo zmieniają się przepisy. I nie ma co cudować dołożyć można by ewentualnie kosmetycznie jak u mnie i zaryzykować.

 

Dlaczego zmieniasz taktykę? Jaki czas zwrotu wyjdzie dal tej doklejki przy samej taniej taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas zwrotu ok 3 lat zależy od podwyżek ja się nastawiam że będzie to ok 1 zł/kwh w II strefie

 

2 strefa to dla Cibie drogi czy tani prąd ? Bo jak zakładasz że tani to szacujesz wzrost cen na ok 300%.

 

Tak się zastanawiam czy rozbudowa instalacji to nie jest podpisanie nowej umowy i czy nie daje to resetu czasu opustów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim czasie zakładasz wzrost ceny taniej energii x2,5? przy 20% rocznej podwyżce cena 1zł zostanie osiągnięta za ok 5-6lat

Czas zwrotu tak na oku wychodzi mi ok 6 lat dla doklejki bez uwzględnienia wzrostu cen ponieważ ten jest nieznany.

Edit: todobry zwrot zwłaszcza że tylko tani prąd i bez uwzględnienia podwyżek.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z " Fotowoltaika z dotacją " dobiega końca, dziś odebrałem instalację.

Czekam teraz ze spokojem na wymianę licznika przez PGE.

Zostaje taryfa G12W i rozliczenie półroczne.

Instalacja 9,8 kW., wschód - zachód, panele ustawione pod kątem 25 stopni, inwerter 3 fazowy.

 

88f73f528083eae7med.jpg

 

d3c1941c6cc8a0demed.jpg

 

2641261003f61e73med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z " Fotowoltaika z dotacją " dobiega końca, dziś odebrałem instalację.

Czekam teraz ze spokojem na wymianę licznika przez PGE.

Zostaje taryfa G12W i rozliczenie półroczne.

Instalacja 9,8 kW., wschód - zachód, panele ustawione pod kątem 25 stopni, inwerter 3 fazowy.

 

88f73f528083eae7med.jpg

 

d3c1941c6cc8a0demed.jpg

 

2641261003f61e73med.jpg

 

To początek przygody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...