Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Racja, nie wiem o co Camają ludzie chwalący się nowym autem w temacie gwarancji na falowniki.

 

A to po co napisałeś ? Czy to ma coś wspólnego z PV?

Cyt. Kozak z Ciebie, pewnie laski same się nastawiają na widok Twojej pompy ciepła.

 

PS. Samochód w tej dyskusji to rekwizyt -który kosztuje kilkadziesiąt tys. a na którego gwarancja to tylko 2 lata ( na niektóre 5 lat ) i jakoś nikt nie przeżywa gwarancji że taka krótka . Falownik kosztuje 1/40 lub 1/50 -pięćdziesiątą owego auta i tyle płaczu.

No tak ja jadę innymi torami- sorry Ty zapewne nie kupujesz nowych wozów tak więc nie kumasz.

Jeszcze raz Sorry. No tak te 3k za folownik to jest wydatek.

Na Ra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na odwrót. W zeszłą niedzielę podpisałem umowę i pełnomocnictwa z firmą od PV, w środę sms z Taurona że papiery przyjęte do procesowania, dziś sobota 7 rano telefon od montera że jest na wymianę licznika i czy może na 10 minut wyłączyć nam prąd. Od 4 godzin już jadę na nowym liczniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na odwrót. W zeszłą niedzielę podpisałem umowę i pełnomocnictwa z firmą od PV, w środę sms z Taurona że papiery przyjęte do procesowania, dziś sobota 7 rano telefon od montera że jest na wymianę licznika i czy może na 10 minut wyłączyć nam prąd. Od 4 godzin już jadę na nowym liczniku.

 

W ile dni po zamontowaniu instalacji masz nowy licznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, jednak przeszło godzinowe bilansowanie wektorowe. Tylko 5 lat im to zajęło ;)

Z Art 4 ust 6 i 6a wynika, że mają czas do 1 lipca 2022 na dostosowanie liczników i systemów, po tym czasie będą zobowiązani dać dostęp do tych danych:

„6. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, udostępnia prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej, w przejrzystej i zrozumiałej formie, szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia, o którym mowa w ust. 3 i 3a, w tym dane pomiarowe obejmujące ilości odnawialnej energii elektrycznej wprowadzonej do i pobranej z sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, ustalone na zasadach określonych w ust. 2a–2d, a w przypadku rozliczenia, o którym mowa w ust. 3a, również dane obejmujące wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci oraz pobranej z sieci przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej.

6a. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, zapewnia od 1 lipca 2022 r. funkcjonowanie systemu teleinformatycznego, za pomocą którego udostępnia prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej dane, o których mowa w ust. 2a, oraz informacje i dane, o których mowa w ust. 6.”,

 

Piekło zamarzło. W pół roku wszystkich prosumentów przerzucą na metodę wektorową? E, uwierzę, jak zobaczę na własne oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, jednak przeszło godzinowe bilansowanie wektorowe. Tylko 5 lat im to zajęło ;)

Z Art 4 ust 6 i 6a wynika, że mają czas do 1 lipca 2022 na dostosowanie liczników i systemów, po tym czasie będą zobowiązani dać dostęp do tych danych:

 

 

Piekło zamarzło. W pół roku wszystkich prosumentów przerzucą na metodę wektorową? E, uwierzę, jak zobaczę na własne oczy.

 

Już nie zgłębiam tematu ,lecz wektorowo mam od samego początku czyli od 03.2016r.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie zgłębiam tematu ,lecz wektorowo mam od samego początku czyli od 03.2016r.:rolleyes:

Przeważająca liczba prosumentów ma jednak algebraicznie liczone bilansowanie. Ale na pewno nie masz bilansowania dokonywanego w cyklach godzinnych :) A to całkiem spora niespodzianka, że mimo nacisków nie zmieniono tego zapisu (ZE chciały 15 minutowego bilansowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba cytujesz nieaktualną wersję.

11. W przypadku gdy:

1)prosument energii odnawialnej w ramach rozliczenia, o którym mowa w ust. 1, nie odbierze energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w okresie 12 miesięcy od daty jej wprowadzenia do sieci zgodnie z ust. 5, to nieodebraną energią dysponuje sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, w celu pokrycia kosztów rozliczenia, w tym opłat, o których mowa w ust. 4;

 

Tak, kradnie (tfu, przejmuje za darmo) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważająca liczba prosumentów ma jednak algebraicznie liczone bilansowanie. Ale na pewno nie masz bilansowania dokonywanego w cyklach godzinnych :) A to całkiem spora niespodzianka, że mimo nacisków nie zmieniono tego zapisu (ZE chciały 15 minutowego bilansowania).

 

Tu nie będę się spierał bo pewny nie jestem. Co wiem to , to że podczas wymiany licznika ZE powiedzieli ze licznik raportuje do ZE co 15min. Ponadto jest bilansowanie międzyfazowe - Czyli wiadomo jak .

Od tych paru lat jestem MEGA zadowolony odnoście rozliczania.

Życzył bym wszystkim właśnie takiego rozliczania jakie mam Ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rzekomej kradzieży. Ja osobiście nic takie nie zaobserwowałem ,jakim to cudem ma tak być /

Rozliczenie co 1/2roku -czyli jak do 30 czerwca nie wykorzystam to reszta przechodzi na następne 1/2 roku

Adekwatnie do końca grudnia muszę wykorzystac tą pozostałą z 1 półrocza. A tą z 2 półrocza do czerwca roku następnego.koło sie zamyka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz link do aktualnej?

 

http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/1704_u/$file/1704_u.pdf

Niestety, nie jest to tekst jednolity, więc czyta się to koszmarnie.

 

Tu nie będę się spierał bo pewny nie jestem. Co wiem to , to że podczas wymiany licznika ZE powiedzieli ze licznik raportuje do ZE co 15min. Ponadto jest bilansowanie międzyfazowe - Czyli wiadomo jak .

Raportowanie a bilansowanie, to dwie różne rzeczy. Nawet jeśli Ci licznik bilansuje metodą wektorową, to jest to bilansowanie chwilowe, w danym momencie. W Ustawie jest nowość - bilansowanie jest w cyklach godzinnych. Czyli do tej pory, jeśli przez pierwsze 30 minut będziesz miał pobór 1 kW na fazie 1, a następne 30 minut produkcję 1 kW na fazie 2, to w efekcie zużyjesz 0,5 kWh, a z energii wyprodukowanej pójdzie do magazynu 0,4 kWh, czyli jesteś w plecy 0,1 kWh, saldo jest -0,1 kWh. Wg nowych zapisów, saldo będzie 0 kWh.

 

Od tych paru lat jestem MEGA zadowolony odnoście rozliczania.

Życzył bym wszystkim właśnie takiego rozliczania jakie mam Ja.

A dziękuję, w teorii już od 1 lipca będziemy wszyscy też zadowoleni. Choć mam pewne obawy co do tego ;)

 

Co do rzekomej kradzieży. Ja osobiście nic takie nie zaobserwowałem ,jakim to cudem ma tak być /

Rozliczenie co 1/2roku -czyli jak do 30 czerwca nie wykorzystam to reszta przechodzi na następne 1/2 roku

Adekwatnie do końca grudnia muszę wykorzystac tą pozostałą z 1 półrocza. A tą z 2 półrocza do czerwca roku następnego.koło sie zamyka .

Jeśli nie masz instalacji przewymiarowanej, to nigdy nie przepadnie Ci nic z magazynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...